Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1468831 puta)

Van mreže Niksic 3

  • **
  • Poruke: 570
  • Starost: 25
  • Lokacija: Nikšić,Crna Gora.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4760 poslato: 17. Mart 2018. u 02:45 »
da u proslosti bilo dosta zima sa mnogo snega

ja mogu da se pohvalim sa jednim rekordom gde sam naso u arhivi mog sela zima iz 1929   -43C
To je zaista za pohvalu,ta zima je bila i snijezna,Cetinje je islo preko 200cm,imaju zapisi da je bilo i 3 metra snijega.Steta sto nemamo podatke za tu godinu.Cetinje je tek pocelo mjerit visine snijega od 1946,a rekord je 204cm.1935 je isto bila snijezna cak je i u Podgoricu palo 80cm,sto znaci da je kod mene bilo jedno 2metra :D.

Van mreže sale1997

  • *
  • Poruke: 43
  • Starost: 27
  • Lokacija: Urovica (istocna srbija)
  • Volim zimu sa snegom i polarnim hladnocama
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4761 poslato: 17. Mart 2018. u 02:47 »
bilo i kod mene dosta snega te godine


ali i velike hladnoce jer kod mene brze stizu hladnoce kad se spuste sa istoka jer sam na istoku

Van mreže Niksic 3

  • **
  • Poruke: 570
  • Starost: 25
  • Lokacija: Nikšić,Crna Gora.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4762 poslato: 17. Mart 2018. u 02:50 »
Na kojoj si ti nadmorskoj visini?

Van mreže sale1997

  • *
  • Poruke: 43
  • Starost: 27
  • Lokacija: Urovica (istocna srbija)
  • Volim zimu sa snegom i polarnim hladnocama
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4763 poslato: 17. Mart 2018. u 02:52 »
400m 



mnogo drugacija klima kod mene nego ostatak srbije

Van mreže Niksic 3

  • **
  • Poruke: 570
  • Starost: 25
  • Lokacija: Nikšić,Crna Gora.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4764 poslato: 17. Mart 2018. u 02:58 »
Sigurno da  jeste :)
To je dosta visoko s obzirom na tvoj polozaj.
Evo nadjoh jednu iz 1935,Cetinje moje drago leglo junacko

Van mreže sale1997

  • *
  • Poruke: 43
  • Starost: 27
  • Lokacija: Urovica (istocna srbija)
  • Volim zimu sa snegom i polarnim hladnocama
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4765 poslato: 17. Mart 2018. u 12:07 »
gde su nestali snegovi koji su drzali po 4 meseca :)

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4766 poslato: 17. Mart 2018. u 19:59 »
Petodnevna na Rhmz prognoza za Ns je kao za neko sibirsko mesto krajem marta,cak su ucrtali siguran sneg sve osim utorka :)
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4767 poslato: 17. Mart 2018. u 20:41 »
Iako se ovo što ću da napišem odnosi na prognozu za 4-5 dana unapred, ipak to neću da postavim u temi "Prognoze" jer nije zasnovana na "naučnoj osnovi" i/ili detaljnoj analizi numeričkih modela već na "tradiciji" i "ličnom sujeverju"  ;)
Dok mi Miloš pre 3-4 dana nije napisao da se u Srbiji očekuje jako zahlađenje početkom sedmice, uopšte nisam pratio meteo-situaciju u Evropi.
Potom sam pogledao automatsku prognozu za 21.3. jer mi je taj dan bitan i u poslednjih par dana ta prognoza "drži" sneg za Beograd (bar u delu dana).
Na lokaciji na kojoj sam vreme je "dosadno stabilno": noću i ujutru temp. je 29C (ponekad 28C), danju do 31C, za ovako malo ostrvo u veoma toplom okeanu (29C) to je sasvim normalno (vrlo mali dnevni hod temp.) i dešava se maltene cele godine. Ono što nije normalno ali se relativno često dešava je da kada otputujem iz hladnog Beograda obično me na lokaciji na kojoj je uobičajeno toplo vreme "doćeka" nešto što bitno odstupa od "proseka" -na poslednjem putu me je dočekala rekordno visoka temp. za tu lokaciju (36C u Dohi u prvoj nedelji marta je ekstrem), potom je nakon 3-4 dana na malom ostrvu ~7.000km od Beograda palo samo par kapi kiše iako su modeli davali 50-100mm za 24h (što bi bilo potpuno neobično za ovo doba godine i modeli su "debelo" pogrešili) i uz "tradiciju" koju spominjem ne bi me iznenadilo da u sredu bude "dobar" sneg u Beogradu ("kad' mu vreme nije") ma šta "davali" numerički modeli i zvanične (i ostale prognoze) jer po povratku sa toplih lokacija dešavalo se da me dočeka neuobičajeno hladno vreme (nevezano da li je u pitanju Beograd ili neko drugo mesto -jednostavno, dešava se da vreme bude "daleko od prosečnog" za tu lokaciju).

Sve prethodno navedeno nema nikakve veze sa ozbiljnim, profesionalnim pristupom prognozi vremena -nisam pratio forum pa ne znam da li su snegoljupci aktivni i da li se "navijalo" za prolećni sneg ili nije i molim da se moja "prognoza" nikako ne uzima kao nešto ozbiljno.
Ukoliko se ipak ne vratim u sredu nego u četvrtak, onda se spomenuta "tradicija" pomera za dan  ;)
Ostavljam vrednim članovima foruma da napišu neku kvalitetnu analizu a moje "lupetanje" o tradiciji neka ostane u Meteo chat-u jer ne zaslužuje ozbiljnu temu kao što su "Prognoze".
Pozdrav!

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.975
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4768 poslato: 17. Mart 2018. u 21:42 »
 ^^ Znaci Profi nema zime kod nas dok ti negde ne otputujes, i to na neko toplo mesto  ;)


Braćo skauti koje je rezolucije ovaj wrf na sajtu rhmz-a?
Edit: Nasao 4km
« Poslednja izmena: 17. Mart 2018. u 21:55 Bart »
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Darko-M.M

  • *
  • Poruke: 59
  • Lokacija: Mala.Mostanica-okolina Obrenovca-175m.n.v
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4769 poslato: 17. Mart 2018. u 22:46 »
Poz ljudi.Moze li neko da mi kaze kako da na blitzortung.org pronadjem i uvelicam svoj kraj(Obrenovac ili barem Beograd)?Ako me razumete  :D  :/

Van mreže Gagi_Bg

  • *
  • Poruke: 400
  • Lokacija: Vidikovac - JZ Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4770 poslato: 17. Mart 2018. u 22:50 »
 ^^ Imaš da klikneš gore u meniju na "Mape u trenutnom vremenu" i odabereš "Promenljiva veličina".
Dalje ćeš i sam shvatiti.

Ajd' da još izdetaljišem. Sa desne strane u gornjem uglu na + i - se uvećava i smanjuje mapa, pomera se držanjem levog klika na mišu. U gornjem levom uglu, na onom zupčaniku, možeš da odabereš vrste terena, kao i još neka podešavanja.
« Poslednja izmena: 17. Mart 2018. u 23:01 Gagi_Bg »

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4771 poslato: 17. Mart 2018. u 23:23 »
Pošto se ovo stalno mijenja, postavit ću ovdje najavu


Van mreže Darko-M.M

  • *
  • Poruke: 59
  • Lokacija: Mala.Mostanica-okolina Obrenovca-175m.n.v
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4772 poslato: 17. Mart 2018. u 23:48 »
Hvala Gagi_Bg. :)

Van mreže Gagi_Bg

  • *
  • Poruke: 400
  • Lokacija: Vidikovac - JZ Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4773 poslato: 17. Mart 2018. u 23:57 »

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4774 poslato: 18. Mart 2018. u 00:19 »
Vratismo se nazad na prvo pitanje  :D Stvarno gubim želju za praćenjem modela kada dolazi do ovakvih promena, demorališe previše  :cry:

U Melencima ipak očekujem pokrivač makar na travi i drveću.. a još sinoć sam razmišljao o dvocifrenom pokrivaču. Ostaje nam i nada da se ponovi slučaj da modeli par dana pre termina budu "pametniji" nego dan-dva pre.

Ubo si u centar Ziko!
Ubija u pojam to sto modeli rade citave zime(nama u Vojvodini citavog zivota).
Zato nisam ni pratio izlaze samo gotove prognoze i kolicinu snega a onda dodje subota i vratis se na pitanje "da li ce biti snega".

Nikad ga ne bilo.... :facepalm:

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.625
  • Starost: 29
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4775 poslato: 18. Mart 2018. u 00:24 »
 ^^ ^^

Ispadamo budale redovno  :confused:

Evo uhvatih sebe da GFS 18Z uopšte i ne pomišljam da gledam.. EC, GFS 12Z;00Z i to je to. Pročitam na forumu šta ostali kažu da modele koje smo do skora smatrali nebitnim uz svo poštovanje za svačiji trud i rad ( ili sam makar ja takav dojam imao )... i onda pokušavam da se setim sličnih situacija u prošlosti u tako smislim neke moguće scenarije, a to definitivno nije dobar način za prognoziranje vremena... ali umorio sam se od neverovatnih preokreta.
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže sale1997

  • *
  • Poruke: 43
  • Starost: 27
  • Lokacija: Urovica (istocna srbija)
  • Volim zimu sa snegom i polarnim hladnocama
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4776 poslato: 18. Mart 2018. u 00:27 »
jako je tesko predvideti sta ce se deseti za nekoliko dana

jbg to zbog ekstrema u koji smo

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.975
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4777 poslato: 18. Mart 2018. u 00:28 »
Ni ja vise ne gledam gfs 6 i 18z a sve redje i 0 i 12z... Dobro veceras pogledah malo da zezam ljude  :)
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4778 poslato: 18. Mart 2018. u 00:31 »
Aa sta nam rade??Ne razumem modeli crtaju trenutno kolicinu snega ovde koliko su uglavnom i crtali vecinu izlazaa,ne znam sta vi ocekujete 30cm? :/Krajem marta?

Treba da budemo srecni sto cemo snezni pokrivac da vidimo,juce su u Skoplju nacrtali pola metra pa je sada tamo prolece i bice prolece,to sto se mi uhvatimo za jedan izlaz koji nam probudi mastu to je nas problem,eto ostaje taj sneg na minusu na sredu  i cetvrtak koji drze vec dugo,ako ne dobijrmo tads bar 10 cm to ce biti ispala ovako za sada je  ocekivano

Jedino sto ne mogu da podnesem je sto ovakve sinopticke situacije mi  trosimo krajem marta zato cemo u januaru da imamo Atlantik evo garantujem

Opusteno ljudi sta da se radi,imamo zanimljivo vreme,pa nekad je zanimljivije strpeti sta ce da pada kolika je tempa nego kad znas da ce da padne pola metra na -10c

Nista lose stvarno,evo ja kazem da Vojvodina ima 10cm sledece nedelje sigurno

Pa pogledajte Barta ukinuli mu skroz sneg covek se uopste ne nervira :grin:
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže sale1997

  • *
  • Poruke: 43
  • Starost: 27
  • Lokacija: Urovica (istocna srbija)
  • Volim zimu sa snegom i polarnim hladnocama
Odg: Meteo chat
« Odgovor #4779 poslato: 18. Mart 2018. u 00:32 »
bas sam danas slucajno gledao na TV-u jednog proroka i kaze za vreme na leto da ce bude kao 2014  :)