Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1468482 puta)

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5720 poslato: 05. Oktobar 2018. u 16:17 »
AC vlada vec dva meseca, nema tu sta da pocne, odavno vec traje. Mislim da smo se svi vec navikli na ovu monotoniju kojoj nema kraja.

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.155
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5721 poslato: 06. Oktobar 2018. u 19:15 »
Izasao je bilten za septembar http://www.hidmet.gov.rs/podaci/meteorologija/ciril/Septembar.pdf, par informacija citiranih iz biltena:

Citat
У Банатском Карловцу је 27. септембра забележена најнижа дневна температура ваздуха у септембру од када се врше мерења на овој ГМ станици, а износила је 0,0ºС. Претходна најнижа температура забележена је 11. септембра 2004. године и износила је 1,3ºС

Citat
Највећи број мразних дана, 4 дана, забележен је на Копаонику и у Сјеници, док је у нижим пределима највише регистровано у Лесковцу и Димитровграду, 3 мразна дана. У Лесковцу је ово највећи број мразних дана забележен у септембру. Ранији максимални број мразних дана за ову станицу је износио 2 дана, а забележен је у септембру 1977. године.

Citat
У Врању је септембар 2018. године најсушнији од када се врше метеоролошка мерења на овој ГМ станици (1.2mm). Претходни септембарски минимум за ову станицу износио је 2,5 mm, а регистрован је 1985. године.


Izvor: RHMZ

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5722 poslato: 06. Oktobar 2018. u 19:30 »
U Vranju je 27 avgusta palo 19mm kise i od tada bukvalno nije ni bilo kise tamo.

A ovi mrazevi to je bilo posle onog fronta(Ljeto Krepaca) 24 septembra , bilo je bas fino hladjenje nocu posle tog fronta , kako to da nazovemo ajde recimo "Post frontalne anticiklonske hladne noci" :) u Sjenici je 27 septembra ujtru bilo -6 stepeni.

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.525
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5723 poslato: 06. Oktobar 2018. u 21:36 »
Od citave zemlje samo kod mene kisno leto  :O

I normalnih temperatura....

Znao sam da je do mene :D
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.975
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5724 poslato: 06. Oktobar 2018. u 21:58 »
I u Melencima ;)
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5725 poslato: 06. Oktobar 2018. u 22:19 »
Sofronije najbolji si nema sta :)



Jedini si imao kisni septemar :) u Vranju najsusniji ikad.

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5726 poslato: 07. Oktobar 2018. u 17:22 »
Nije mi jasan ovaj Branko METEOS na njegovom sajtu za osmotrene podatke ima Banja Luka a Nis je izbacio   :)

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5727 poslato: 07. Oktobar 2018. u 22:01 »
I ove godine World Meteo Expo se održava u Amsterdamu.

https://meteorologicaltechnologyworldexpo.com/en/

Prošle godine je neko od "forumaša" spomenuo da je zainteresovan da ide, ako to i dalje važi -biće mi drago da se vidimo na Expo-u.
Kao i ranijih godina, registracija je besplatna ali neophodna. Ako baš bude problema u vezi toga -imam jednu "wild card" tj. pozivnicu koja važi "na ime donosioca" pa mogu da pomognem makar jednoj osobi.

Ima ovde mladih članova kojima bi boravak na konferenciji mogao da bude zanimljiv a Amsterdam je grad koji nudi dosta toga "van Expo-a" pa pretpostavljam da bi nekim "mladim snagama" mogao da bude veoma interesantan  ;) :D

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.975
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5728 poslato: 08. Oktobar 2018. u 12:06 »
Sto se tice ove vladavine Ac-a i ove monotonije da ni sledecih 10 dana nema necega, ni u najavi, pravi komentar je: Aaa juj druze  :O
Nis u oktobru bez padavina a u septembru 10.8mm a u avgustu 33.5 a 32.7mm je palo 27. i 28. avgusta...
« Poslednja izmena: 08. Oktobar 2018. u 12:23 Bart »
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5729 poslato: 08. Oktobar 2018. u 15:00 »
Ako kad treba da bude Ac onda je to jesen,nit imas vrucinu(nego je prijatno vreme),nit maglu,nit bi ciklonima osim hladne jesenje kise ista zanimljivo dobio,nadam se kompenzaciji tamo od 15 novembra pa nadalje,do tad sam zadovoljan,mozda koji dan da padne koji mm cisto da zemlja ne bude na nuli,ovde je svaki letnji mesec bio iznad proseka po padavinama

Doce valjda sve na naplatu na zimu
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5730 poslato: 08. Oktobar 2018. u 17:57 »
Bogami svuda po Srbiji bi trebala jedna kiša, preko je potrebna..  :confused:  :cf:

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5731 poslato: 08. Oktobar 2018. u 18:06 »
Samo da ne bude ovako:



Ima da se nacekamo po ovome za kisu mi beogradjani.


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.975
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5732 poslato: 08. Oktobar 2018. u 18:10 »
Direktore te price o kompenzaciji videli smo prethodnih godina da ne vaze... Sada treba kisa jer je susa a temperature su super i sto se mene tice samo nek cepa jutarnja 10 a dnevna oko 25C  :)
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 3.030
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5733 poslato: 08. Oktobar 2018. u 22:18 »
Sad i treba da bude AC, a ne leti ili zimi. Kisa hvali to je tacno, prosle godine 7.10 na vlasini padao sneg a Leskovac 8.10 dobio 30 litara kise.
:ranting:MRZIM PROKLETO  LETO :ranting:  i zimu u martu i aprilu

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5734 poslato: 09. Oktobar 2018. u 02:14 »
Nista protiv ja moj Barte nemam da padne jedna dobra kisa 20mm do kraja oktobra,ali vise bi voleo da ostane anticiklonalno uz eto mozda jedan ciklon do pola novembra,jer kad tad cemo morati uci u ciklonalniji period,dal u novembru dal  u januaru,jer 7 meseci vezati sa padavinama ispod proseka je stvarno previse cak i za Nkr i Bkr,dakle kad tad ce susa i iznadprosecno toplo vreme(bar na neki period) da se prekine,a to je najbolje da bude kasnije u decembru nego sada

Sad u oktobru od ciklona nemamo nista zanimljivo nit nestabilnosti niti sneg,zato je bolje da uzivamo u suncu i prijatnim tempama,a ne da ciklone trosimo bez veze kad im nije vreme(ionako ih imamo ogranicen broj u danasnje vreme)

Mada bi valjalo da malo zalije zemlju da padne kisa,ali bez preterivanja u kolicini
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5735 poslato: 09. Oktobar 2018. u 09:09 »
To sa "odrađivanjem" nekog tipa sinoptičke situacije sada, da bi kasnije bilo bolje je kao što rekoše kolege samo običan mit. Neću da poreknem, i ja sam bio sklon tom razmišljanju na početku. No, brzo se uvidi da to nema smisla.

Ako mi sada imamo AC kao dominatno stanje, koja će još itekako potrajati prema modelima, da li je sledeće stanje atmosfere koje mora da usledi izražen blok na Atlantiku, ili varijanta Skandi-Ruskog AC ?

Nije nikako. Ono što mi moramo prvo da odradimo u nekom od narednih meseci jesu pošiljke sa Atlantika u ZSZ struji kada se sve lepo poklopi i mlazna struja usmeri ka nama.

Ako se taj tip cirkulacije uspostavi tek od samog kraja jeseni, imaćemo reprizu 2011/12 gde bi za nešto ozbiljnije mogli da se nadamo tek u drugoj polovini zime.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže СрпскиСељак

  • *
  • Poruke: 158
  • Lokacija: Србија
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5736 poslato: 09. Oktobar 2018. u 09:54 »
Људи моји,не кукај те много за кишом,биће је у току зиме довољно,у облику снега.Човеку се не може угодити,у прошлом периоду када се наместила киша опет је била кукњава али ето,изродила је добар род кукуруза,сада када је суво и лепо време опет кукњава.....уживајте у лепом времену када вам је од Бога дано и не брините о суши,као и много пута до сада све ће доћи на своје место у периоду који следи.....а за добру зиму увек има места у јануару,фебруару..

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5737 poslato: 09. Oktobar 2018. u 12:00 »
Pa da ali zar nije logicno da ako je 6 meseci tipa zaredom proslo sa padavinama ispod proseka,sanse da sedmi bude su manje nego da bude iznad proseka,ipak sve tezi nekom proseku i ravnotezi,mozda gresim ali mi nekako tako logicno dodje
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5738 poslato: 09. Oktobar 2018. u 12:04 »
Ako je zima spala na januar i februar, onda joj se ne bih ni radovao. Kao djetetu su mi zimski mjeseci - polovina novembra do aprila.  To mi je tako i sada u glavi, možda zahvaljujući krajevima u kojima sam živio ili još živim.
Inače super jesenje vrijeme za šetnju, zbog čega i jedino volim jesen, kao doba za dolazak zime :).
A i super mi ovo dodje da manje pratim modele, više vremena za druge stvari.

Van mreže Johnny colchonero

  • **
  • Poruke: 512
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5739 poslato: 09. Oktobar 2018. u 12:33 »
Pa da ali zar nije logicno da ako je 6 meseci tipa zaredom proslo sa padavinama ispod proseka,sanse da sedmi bude su manje nego da bude iznad proseka,ipak sve tezi nekom proseku i ravnotezi,mozda gresim ali mi nekako tako logicno dodje

Pazi sansa da i sedmi mesec bude ispod proseka (ako je 6 zaredom bilo ispod, nisam gledao statistiku, a nesto mi nije jasno kako je jul mogao da bude ispod proseka) je 50%. To je mentalna igra, zavrzlama. Zamisli bacanje novcica. Sansa da ti jedna te ista strana padne 7 puta zaredom je izuzetno mala (tacnije jedna polovina na sedmi iliti 1 u 128 puta), ali kod svakog pojedinacnog meseca (bacanja novcica), sansa je 50% za obe strane. To pricam matematicki gledano, e sad cesto se pominje da klima mora da se izbalansira, tako da ako bi ukljucili tu stavku u racunicu, sanse za padavine iznad proseka bi se povecale. Problem je sto mi ne znamo da li taj efekat stvarno postoji, i koliki je taj efekat.

Ako je jul bio iznad proseka padavina(a racunajuci da su svi ostali od tad bili ispod, kazem nisam gledao statistiku), onda bi ovo bio tek treci mesec u nizu ispod proseka,  a sansa za to uopste nije mala, tacnije 12,5% ili 1/8.