Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1468297 puta)

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5840 poslato: 28. Oktobar 2018. u 19:31 »

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.975
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5841 poslato: 29. Oktobar 2018. u 00:07 »
Eto u svakom mesecu po jedno zahladjenje i sneg i toeto  :)
http://www.politika.rs/scc/clanak/414062/Zima-ce-biti-blaga-sa-malo-padavina
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5842 poslato: 29. Oktobar 2018. u 01:01 »
Koje je poslednje godisnje doba koje je bilo ispod proseka?Zima 2017?? :morning:

Zar je tolko tesko predvideti onda da ce i ova zima biti blaga??

Hmm ali niz negde mora da se prekine :hm:
 Kad malo bolje razmislim kod nas najvise sansi da bude ispod proseka ima bas zima

Januar 2017 i februar 2012 su meseci sa najvecim negativnim odstupanjima u ovoj deceniji

Ne znam nesto sam sve optimisticniji povodom zime usled ovih nenormalno toplih jesenjih dana,mozda i dodjemo do 10cm snega nikad se ne zna :cf:
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5843 poslato: 29. Oktobar 2018. u 01:58 »
Period kada je relativno suvo je počeo sredinom avgusta..Ti periodi traju 3-4 -5 meseca  občno kod nas .Mora se to obrnuti kada tad.
Hoce to biti u decembru ili januaru ii početkom februra ne znam.

Naravno moze da bude i toplo  i pada kisa

Godina je uz to prilično iznad proseka a vala kraj godine ce zakucati takvu situaciju...Lično mislim da ce kada se klima obrne biti i ispod proseka i  hladnije .

Naravno moguce se i ekstremne anomalije pa da kisa počne u aprilu uz prvi sneg (kratkotrajan)

Za sada ne vidim razlog za paniku...Za zimu to je još daleko jedan prodor hladnog  vazduha bi za nekoliko  dana vratio  situaciju u normalu i sledeci udar bi doneo i sneg ko od sale.
Za sada je boje da promena perioda po zimoljupce saceka još nekoiko nedelja..Nema razloga za paniku  ..to treba sacuvati za početak januara ako ništa ne bude na kartama.


Van mreže Глодариланеногсемена

  • Poruke: 7
  • Lokacija: Нови Сад
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5844 poslato: 29. Oktobar 2018. u 13:10 »
Од почетка јесени изузев пар дана " уживамо" у овој болештини од времена. Не знам коме ово може да прија. Не поновило се икад више, али знамо да ће се поновити нажалост

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5845 poslato: 29. Oktobar 2018. u 14:00 »
U Banjaluci je sinoć bila najtoplija noć ikad izmerena u oktobru, a minimalna temperatura iznosila je rekordnih 20,8 stepeni Celzijusa.

Analiza Republičkog hidrometeorološkog zavoda pokazuje da je ovo najviša minimalna temperatura u oktobru od kada se meri, u periodu od 1961. godine do danas, odnosno da je sinoć zabeležena najtoplija noć.

 

"Ovo je i prva tropska noć zabeležena u Banjaluci u oktobru. Tropska noć se beleži kad je minimalna temperatura ostala iznad 20 stepeni Celzijusa. Najviša minimalna temperatura u oktobru ranije je izmerena 4. oktobra 2006. godine i iznosila je 17 stepeni Celzijusa", stoji u analizi ovog zavoda.

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.525
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5846 poslato: 29. Oktobar 2018. u 20:07 »
Apropo svega recenog u prethodnih desetak postova.

Kad naucimo jednom da cuvamo sume, prirodu, drvece, izvore, reke... mozda "dobijemo" jednu godinu onako, kako bi to trebalo da bude.

Dokle god se ponasamo kao skakavci, izjedamo, trujemo ovu planetu, bacamo gde sta stignemo, unistavamo sume i reke, samo cemo "bolestine" od vremena i da imamo.  Jazimo reke, pravimo mini hidroelektrane, krljamo ugalj k'o da cist kiseonik oslobadja, unistavamo sume, palimo... ma nemam reci zaista.

Meni je ovo osveta prirode za sve sto joj radimo.

izvinjavam se na off-u, ako je uopste off, ali obidjite malo, uverite se sami, ili brisite, svejedno.
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže Paun79

  • **
  • Poruke: 893
  • Starost: 45
  • Lokacija: Borča
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5847 poslato: 29. Oktobar 2018. u 20:13 »
 ^^ Podržavam!

Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 39
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5848 poslato: 29. Oktobar 2018. u 20:32 »
@Sofronije
Da smo mamlazi ( treba i grublja rec ) , jesmo.Odvratno nam izgleda nasa zivotna sredina.To mora ali ponavljam mora da se promeni.Ko jos voli da zivi u smradu i prljavstini.Tu se slazem sa tobom.Ne slazem se sa tobom u tome da smo mi izraziti krivci ovakvih vremenskih promena.Postoje obrazovani ljudi koji to negiraju sa pricom da Sunce utice na sve to.Prica im se zasniva da samo jedna Sunceva oluja oslobodi toliko energije koliko je mi ljudi za par godina ne mozemo stvoriti sa svim sta radimo.Tako da ko ce ga znati.Ali da treba iskoristiti obnovljivu energiju , treba.Toliko imamo Sunca,vetra i svega ostaloga a mi ni 1% toga ne koristimo.
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.525
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5849 poslato: 29. Oktobar 2018. u 21:56 »
Iskreno klimatske promene i ko u kolikom procentu ucestvuje u tome i jesmo li krivci ili ne (jesmo, samo je pitanje koliko je daleko to otislo, a dok je alavog kapitala dotle sa sigurnoscu necemo ni znati) vec je post vise bio tipa "karma" ili "kosmicka pravda" ili "bozja pravda"... Hteo sam da kazem da onaj ko se ka prirodi odnosi kao mi, nista dobro od prirode ne moze ni da ocekuje, ako me razumes i ako me razumete. Jednostavno balans kome sama priroda tezi.

Sto bi rekao pokojni Dzordz Karlin, samo ce planeta jednog dana da nas otrese kao dzukac buve, a za nama ce ostati plastika koju ce da prekrije trava i drvece kao Pripjatu (Cernobilj)... kako se sve vrati na svoje bez nas ;)

"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.975
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5850 poslato: 30. Oktobar 2018. u 16:42 »
A lepo u prorocanstvu pise: "Bice kise u toku zime u obliku snega"...A mi hocemo sad pa sad... Nema kise do zime... Eto sad znamo lepo da protumacimo, do decembra nema kise  :grin:

Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5851 poslato: 31. Oktobar 2018. u 12:24 »
Da ne gnjavim sada po prognozi za novembar ovde cu .

Kao sto kaze Srki topao novembar nije indikacija za nista..Za 7 dana +20 odemo na -20 i nesto bez problema.

Sto se tice bajke 15  novembra koju crta GFC  koje sam pogledao zbog komntatora nikada ne gledam tako kasne sate ima to da se izmenja jos dosta... u svakom slucaju do 15 novembra suvo i toplo ali barem sledeca sedmica ce biti  manje topla... :morning:


Videcemo kada ce nastupiti promena ako nastupi znate uvek postoji sansa da je ovo 1 u hiljadu godina... :ranting:


Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5852 poslato: 31. Oktobar 2018. u 12:41 »
Ovaj pocetak novembra 2018 me podseca na pocetak novembra 2008 tada je 1 novembra 2008 u Nisu bilo 29 stepeni a u mnogim mestima u Srbiji je bilo oko 25 stepeni pocetkom novembra tada , mada u Vojvodini je bilo 22-23 stepeni tada ali sada ima sanse za vecu temperaturu nego tada 2008 godine u Vojvodini , sreca pa GFS 06z od 5 novembra daje nesto prijatnije temperature oko 20 stepeni mada je i to iznad proseka za prvu dekadu novembra.

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5853 poslato: 31. Oktobar 2018. u 13:20 »
 ^^


Ako u gradu padne 10 cm kod mene obicno bude 30 cm..


Neverovatno je sto sneg dole  u niziji u Vojvodini pada uglavnom na kriticnoj temperaturi..Uvek fali taj 1 ,2 stepena.

Recimo te 2008 godine u gradu je bilo po secanju 10 cm mada je zima bila prosecno hladana cak malo ispod proseka .Kod mene  30 cm+


Fruska gora ima svoju klimu .Kada u gradu nema snega a gore ga ima razlika se povecava i nije samo onakva koju daje mala visina na to onda dolazi jos koj stepen zbog pokrvaca .Takođje privlaci padavine a  statstički mamo više padavine od grada.1 ili 2 stepena u gradu sunezica ili kisa kod mene uvek pada sneg ako je na visni sve uredu...

U  proseku se 14 dana se sneg duze zadrzi...Najveca je razlika kada se temperature nedeljama motaju oko nule u gradu recimo prošle godne kod mene je blo +40 cm snega  u gradu maksimum 15-20 cm. bilo mesec dana snega  feburu i martu kontinitetu  .Zbog povrsine i drugi stvar veca je razlika Fruska gora-Novi Sad nego Avala Bg...

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5854 poslato: 31. Oktobar 2018. u 21:19 »
Vidim da se razvial fina tema na proznogama. Evo da ovdje postavim tekst o ječmu na Grenlandu:
http://sciencenordic.com/vikings-grew-barley-greenland
Trenutne T anomalije:

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.525
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5855 poslato: 31. Oktobar 2018. u 21:33 »
Vidim da se razvial fina tema na proznogama. Evo da ovdje postavim tekst o ječmu na Grenlandu:
http://sciencenordic.com/vikings-grew-barley-greenland


Pa i samo ime je valjda dovoljno... nije Greenland zbog "eeeeeee' nego valjda sto je ostrvo obilovalo zelenilom...

Nego... "eeeee' Grenland... ako je tamo bilo ok za jecam sta li je ovde kod nas raslo  :/

Bilo bi interesantno citati neki letopis ili stagod iz tog vremena ako postoji...
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5856 poslato: 31. Oktobar 2018. u 21:37 »
Eeeeee, ko nadje digitalnog vremena možda i pronadje  ljetopis ili vijesti o NG rasvjeti ;). Off je znam, ali natjerali ste me sa ovim "Eeeeee...." ;)

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5857 poslato: 31. Oktobar 2018. u 22:47 »
.

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5858 poslato: 31. Oktobar 2018. u 23:13 »
Od umora zaboravih staviti u postu NG rasvjeta na Grenlandu, nadam se da ste razumjeli odrednicu.
Profi, od rasvjete, kapućina, eeee i ko zna čega, sve se isto može preslikati na ostale države zapadnog Balkana. Volio bih da je drugačije, bolje, kvalitetnije, ali nažalost nije. Kako starim to mi sve više smeta. Malo nas je sa istim razmišljanjima o nekom kvalitetnom cilju života, ali raduje što nas još ima.

Da izbjegnem totalni off u pisanju u ovoj temi.  PV bi trebao biti napadnut u drugoj polovini novembra, dislocirani i eliptičan. Teško je reći kakve rezultate bi to dalo po Evropu. Svakako je zanimljivo da se daju jako niski zapadni vjetrovi na 10hPa, a da je hlađenje na 10hPa blizu rekorda.

Napomena: Prebacite ovo u običan chat, hvala! ;)

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 24
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5859 poslato: 01. Novembar 2018. u 10:16 »
Evo još jedan klasičan, što bi Stef rekao "mamiklik" jednih dnevnih novina. Odavno su preterali, ali nikako da se priviknem, već se svaki put iznova jako iznerviram. Posle su meteorolozi "dežurni" krivci:


"ŠOK TEMPERATURE U NOVEMBRU: Ne sklanjajte kratke rukave, od nedelje još toplije i sa više sunca! Danas do 25 STEPENI!"

Izvor: Kurir
https://www.kurir.rs/vesti/drustvo/3147343/sok-temperature-u-novembru-ne-sklanjajte-kratke-rukave-od-nedelje-jos-toplije-i-sa-vise-sunca-danas-do-25-stepeni


Ovo nikako ne može dvosmisleno da se protumači, pa s obzirom da uzimaju prognozu sa sajta RHMZ-a kao relevantnu, da vidimo šta tamo zaista "stoji" za temperaturu. Prognoza je od juče, za Beograd, ali nije bitna razlika ni za druge gradove (drugde je i malo primetnija):




Perfidno i potpuno očekivano je i to što se u tekstu nigde ne spominje "otopljenje" od nedelje!

Znam da su obmane jako česte i da ima mnogo većih. Zato zbog kvaliteta članaka i pristrasnosti, izvlačenja iz konteksta i kojekakvih drugih varki kojima mediji pribegavaju zarad što veće posećenosti/gledanosti/čitanosti/popularnosti izbegavam mnoge i imam veoma sužen izbor prilikom odabira.
« Poslednja izmena: 01. Novembar 2018. u 12:18 Srđan »