Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1468058 puta)

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 24
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6280 poslato: 11. Decembar 2018. u 16:01 »
 ^^ Lepo je videti današnje izlaze modela, ali u ovakvoj sinoptičkoj situaciji po mom mišljenju nema govora o velikom snežnom pokrivaču, no veoma je uzbudljivo pratiti razvoj i prognozirati. Mnogo faktora je u "igri", te je izuzetno teška situacija za prognostičare i baš mi je žao što ovih dana nisam bio slobodan da detaljno analiziram prognostički materijal; od sutra ću imati više vremena. :)

Smatram da će biti ravnomernije raspoređene padavine i da nikako neće biti obilnijih na većem području (preko 30mm) ― može samo ponegde da padne toliko. Košavska situacija će imati značajnog uticaja i brine me veća mogućnost (ukoliko se "poklope kockice") obilnije ledene kiše u Timočkoj Krajini i oblasti Homoljskih planina, no nadam se da do toga neće doći. Takođe, vetar bi uticao na akumulirane padavine, te pored umerene količine širom zemlje, šansu za najviše padavina dajem u većem delu Vojvodine (sa izuzetkom košavskog područja i severa pokrajine), u Zapadnoj Srbiji, Šumadiji, a naročito u već spomenutom reonu - veliki deo Timočke Krajine i oblast Homoljskih planina. Padavinska masa bi u petak tokom dana zahvatila jugozapadne, a potom bi se proširila na ostale krajeve. Do konačnog prestanka bi došlo prvo u nedelju ujutru na krajnjem severozapadu, a najkasnije u noći ka ponedeljku na jugoistoku Srbije. Najveća količina u subotu, izuzev juga i jugoistoka, gde se više padavina očekuje u noći ka nedelji i u nedelju u prvom delu dana. Padavine bi u u velikom delu zemlje bile uglavnom u obliku snega, na jugu i istoku Srbije tokom petka i subote ― kiša, koja bi u nedelju postepeno prešla u sneg. Kada je reč o snežnom pokrivaču, bio bi manje, ponegde i umerene visine, najpre u Timočkoj Krajini, a potom na zapadu i jugozapadu zemlje, Šumadiji i Sremu. Verovatno se snežni pokrivač neće oformiti jedino na krajnjem jugoistoku ili će u ovim krajevima biti male visine. U petak košava u pojačanju, tako da će krajem dana, u noći ka suboti i prvi deo dana u subotu duvati umeren, mestimično i jak, istočni i jugoistočni vetar, na jugu Banata sa olujnim udarima. Vetar će potom oslabiti i u noći ka nedelji biće u skretanju na slab i umeren, severozapadni. Maksimalna temperatura u subotu od 0ºC na severozapadu i u Timočkoj Krajini do 7ºC na jugoistoku. U nedelju hladnije; Tmax uglavnom od -1 do 2ºC, na krajnjem jugoistoku malo toplije.

Ponovio bih da je trenutna situacija veoma nezahvalna za prognoziranje. Do skoro su na neko vreme bile "isparile" maltene sve padavine, te ćete mi oprostiti ;) ukoliko moja prognoza omane.
« Poslednja izmena: 11. Decembar 2018. u 16:19 Srđan »

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6281 poslato: 11. Decembar 2018. u 16:08 »
Odakle skidate te karte koje kacite, gde se mogu pogledati svi ensembli modela?

Ja ne mogu to da nadjem u mom meteo kutku a ne secam se od prosle godine gde sam pratio.

Preko kachelmannwetter.com ne mogu...

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 45
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6282 poslato: 11. Decembar 2018. u 16:14 »
Ja ensemble gledam na Meteo guru, a možda može wetterzentrale da ti pomogne.

http://www.meteoguru.com/en/pro/ecmwf/?latlon=44.81,20.50

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6283 poslato: 11. Decembar 2018. u 16:22 »
Hvala Slobo, podsetio si me na Meteo guru a pronasao sam i na Meteociel to sto sam zaboravio.

Jedino mi ostane nepoznanica sta je sa kachelmannwetter.com...

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.080
  • Starost: 29
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6284 poslato: 11. Decembar 2018. u 16:24 »
ICON већ пар излаза, закључно и са тренутним који полако излази веома обилне падавине за викенд, конкретно за Банат и преко 40 mm снега, али би цела земља видела снежни солидан снежни покривач, сем можда југоистока где пробија топлији ваздух на висини једно време, али и тамо се да дају падавине када поново захладни на вишим слојевима.

Слажем се да су лепи излази, смеше нам се снежне падавине за викенд, сад неко ће добити више, неко мање, али мислим и ја да ће падавине бити равномерније распоређене.

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 45
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6285 poslato: 11. Decembar 2018. u 16:25 »

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6286 poslato: 11. Decembar 2018. u 16:28 »
Hvala Srdjane ja se ne bi ni usudio da dam konačnu prognozu zbog neverovatno nestabilne situacije a esembli gledao sam njih ladno  njima je isparo sneg skoro juče ujutru tako da nemaš se šta uhvatiti ali kosavska situacija meni pogoduje... Sto se tice padavina Ako sve bude uredu na visini za pogranične situacije ne brinem pošto meni to resi nešto viša nadmorska visina. Ali ja bih sačekao bar još 48 sati za najavu. Bilo čega.

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6287 poslato: 11. Decembar 2018. u 16:44 »
Gledano onako ugrubo na kartama, GFS i ICON su modeli koji su u "dlaku" slicni po vidjenju situacije i favorizuju bar kad govorimo o nasoj zemlji- pojas od Ns do Kg ali kao sto napisa @Medo vecina predela bi videla sneg.. Bg bi bio u centru paznje tu negde na sredini.. Ec vec iskomentarisan i poprilicno je severniji-zapadniji. Večeras ocekujem da se priključi ostatku ekipe  :D
Kolike su samo ispale bile zadnjih godina, očekivano nema zaletanja u prognozama  :grin:

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6288 poslato: 11. Decembar 2018. u 16:46 »
Odakle skidate te karte koje kacite, gde se mogu pogledati svi ensembli modela?
Preko kachelmannwetter.com ne mogu...

Možda ti je uključen AdBlock ili nešto slično -od novembra kachelmannwetter.com ima puno "banera" (ukoliko ne koristiš pretplatu) i sa uključenim AdBlock nećeš imati pristup sajtu. Iste karte su dostupne i na weather.us (Joerg K. je vlasnik i tog domena - koji baš dugo nije bio korišćen).

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6289 poslato: 11. Decembar 2018. u 17:08 »
Gfs 12z i Icon 12z ne treba ni gledati,2% sanse nema toliko da padne
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže gambino

  • **
  • Poruke: 757
  • Lokacija: Beograd-Surcin
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6290 poslato: 11. Decembar 2018. u 17:17 »
Jel moze i 12z da se potpise negde? :O

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6291 poslato: 11. Decembar 2018. u 17:23 »
Direktore ne zanovetaj vec popisuj inace sledi strajk  ^^ ^^ ^^ :rools: :cf: :cf: :cf:


Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6292 poslato: 11. Decembar 2018. u 17:35 »
Cika Gem nam isto crta pola metra :morning:,ovi nisu normalni

Cika Ukmo je nategnut i granican i za Vojvodinu cak,bice borbe

Ali ja im nista ne verujem,ozbiljno posebno dok Ec ne potvrdi
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.080
  • Starost: 29
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6293 poslato: 11. Decembar 2018. u 17:52 »
Да, UKMO има веома лош излаз по питању снега, тешко да би га било и на северу, не би ме зачудило да га EC касније испрати, мислим да не би био први пут.  :)

У сваком случају јако занимљиво за праћење.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.974
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6294 poslato: 11. Decembar 2018. u 18:01 »
Ja kad vidim da se na severu crta obilan sneg a odje nista  ;) :grin:
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6295 poslato: 11. Decembar 2018. u 18:08 »
U 200 km pogoditi granicu je nemoguce pri ovakvoj situaciji  bice tu i razocarenja  i odusevjenja znacemo negde u cetvrtak uvece

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6296 poslato: 11. Decembar 2018. u 18:08 »
 ^^ Ti bar Barte znas  :) Da bi na severu pao obilan sneg- na jugu mora da padne velika kiša..
Inace me ova situacija podseća na Decembar 98e. Skoro je bilo pisanja ovde na tu temu

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.974
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6297 poslato: 11. Decembar 2018. u 18:10 »
Znam bas spomenu tu situaciju kad sam cestitao Deji rodjendan, eto to mu se mozda ostvari, nista bez mene  :)
Pratimo jos se nije sve iskristalisalo, teska situacija za prognozu...
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6298 poslato: 11. Decembar 2018. u 18:14 »
do petka mozda granica bude u makedoniji a mozda i  kod zagreba , ovo je pod pratimo

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6299 poslato: 11. Decembar 2018. u 18:40 »
Hvala Slobo i Profi.  :tu:

Možda ti je uključen AdBlock ili nešto slično -od novembra kachelmannwetter.com ima puno "banera" (ukoliko ne koristiš pretplatu) i sa uključenim AdBlock nećeš imati pristup sajtu. Iste karte su dostupne i na weather.us (Joerg K. je vlasnik i tog domena - koji baš dugo nije bio korišćen).

Profi taman pre nego sto cu procitati tvoj post pogledam i vidim da je sajt na Block Ads, ne znam kako je do toga doslo ali je bitno da sada opet sve funkcionise.  :)

Sto se tice ove napete situacije oko snega koji moze pasti za vikend ja sam hladan kao spricer.
Ne dajem previse sansi ovim velikim brojkama koje crtaju pojedini modeli ali se nadam da ce da zabeli.