Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1467879 puta)

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6480 poslato: 13. Decembar 2018. u 12:05 »
 ^^ to je jos jedna pozitivna stvar za vise cm

Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6481 poslato: 13. Decembar 2018. u 12:09 »
Pojedini delovi Rumunije ce biti doslovce zatrpani.

Gledam i kod nas Majdanpek na primer, tu se po EC crta oko 50 mm padavina, sve na temp oko -2, -3 C.. :O

Nadam se da ce nas clanovi iz Majdanpeka izvestavati i poslati neke slike.. :grin:

Ni sprskiseljak u okolini Kuceva nece lose proci, mogao bi i on neku slicicu da šibne.. :laugh:

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6482 poslato: 13. Decembar 2018. u 12:16 »
Milose proveri malo bolje ko je pao Gem :cf:

Imaš pravo, ali zato si pao na prvi fiks koji je bio sigurica.  :D


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6483 poslato: 13. Decembar 2018. u 12:20 »
Icon čini mi se vec par izlaza oderdio zonu Ns -Kg kao "udarnu" po pitanju snega( Bg u zlatnoj sredini).. Gfs zadnji izlaz nisam stigao da vidim ali polako se sve iskristalisalo sem naravno Gema :)
Winter is coming

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6484 poslato: 13. Decembar 2018. u 13:23 »
Padavina  ce biti mnogo glavni problem je temperatura .To bi trebao veceras videti

Tesko mi je da dam procenu za grad  Novi Sad zbog temperature do uvece..bi sacekao nesto sam veci optimista.




Kod mene sam siguran 30 cm bar mozda +



Isto vazi za Beograd nisam hrabar dovojno do uvece  mada sam tamo nesto pesimisticniji.



Tacka rose  i vetar dve stvari na koje treba obratiti paznju.Pocetna temperatura kada počnu padavine ali to moze tek pred pocetak  itd

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 3.186
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6485 poslato: 13. Decembar 2018. u 14:28 »
Baš me zanima kretanje temperature do početka padavina, i kada počnu. Videćemo koja će sutra biti maksimalna i koliko će je padavine oboriti ili vetar držati nešto nepovoljnijom. Nema tu neke košave, EC vidi sutra na kratko jugoistočni pravac, skoro do mene, ali uglavnom je to vetar sa istoka i severoistoka, koji bi na momente bio i pojačan kasnije i u toku večeri u Vojvodini i Bg i okolina. Samo Vršac i taj pogranični deo ne bi imali vetra . Dobro je što je dan kratak i tajming padavina ovde dobar...

Van mreže valevac

  • *
  • Poruke: 73
  • Starost: 53
  • Lokacija: Majdanpek
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6486 poslato: 13. Decembar 2018. u 14:33 »
Gledam i kod nas Majdanpek na primer, tu se po EC crta oko 50 mm padavina, sve na temp oko -2, -3 C.. :O
Nadam se da ce nas clanovi iz Majdanpeka izvestavati i poslati neke slike.. :grin:

Naravno, deluje da će biti baš zanimljivo!
A za naredni period do 22-og, a vrvtno i posle, konstantna ledara....



Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.199
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6487 poslato: 13. Decembar 2018. u 16:43 »
Pre nisam bas puno pratio Arpege i Ukmo modele,ali oni daju bas dosta snega.Arpege sam malo i pratio i uvek je davao vise padavina nego sto se ostvari na kraju.Ali kad se pogleda padavinska karta Ukmo modela za Vojvodinu,Beograd i Banat covek se zapita,jel moguce da predvidja tako puno snega.Nerealno je to skroz i cudim se da tako jedan ozbiljan model cesto spominjan verovatno tako puno gresi.

« Poslednja izmena: 13. Decembar 2018. u 16:54 man »
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže Johnny colchonero

  • **
  • Poruke: 512
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6488 poslato: 13. Decembar 2018. u 16:44 »
Uh kako sam se strecnuo na tren kada sam na GFS 0.25 video koliko je severnije 0 na "visini", a onda sam se setio da su u pocetku termini na svaka 3h, a razlika izmedju izlaza 6h, pa sam onda uporedio iste termine. :ufff: :ufff:

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6489 poslato: 13. Decembar 2018. u 16:54 »
Uz malo srece oko  21 -22 sata u NS zakucace se na negativnoj nuli tokom padavina i nece preci  u pozitivnu ,barem ne na duze 0.1 0,0 tokom slabijih padavina eventualno  .Uz mnogo srece bice niza .

Beograd bice i negativnih temperatura aili uglavnom blagi plus,još ec da vidim..

Ovo zasnivam sada više na modelima visoke rezoucije, nego globanim modelima.

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.835
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6490 poslato: 13. Decembar 2018. u 17:08 »
Kako god modeli bili raspoloženi, postalo mi je frustrirajuće da se radujemo temperaturama "oko nule" ili "malo iznad nule ali nije strašno" i da nam padavine obaraju temperaturu, da se ne bi topio sneg ... Nekako mi bljuzga i lapavica i ne pričinjavaju neko zadovljstvo nit' neki zimski ugodjaj ...
Gde su oni snegovi na sigurnom minusu, gde nadmorska visina delova grada ne igraju nikakvu ulogu i gde sneg pada po već smrznutoj podlozi ...
Ne vidim neko poredjenje i sličnosti sa čuvenom 2012.

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6491 poslato: 13. Decembar 2018. u 17:11 »
Pa i onda smo mislii da ce biti tako pa se nekako spustila koji stepen nize

Mozda bude i sada tako  :grin: :grin:


Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 29
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6492 poslato: 13. Decembar 2018. u 17:13 »
Мрзи ме да бројим прецизно у децимале, али избројах преко 40мм на новом метрограму за Бг! :O

Рекох смањиће падавине, кад оно само се повећавају, просек модела је неких 33-35мм. Ако се остваре у том обиму, биће ово снег за памђење, а то пре свега мислим на мој крај и остале више делове града.
Готово сам сигуран да ће овде падавине бити у барем минималном минусу, и притом ће се врло брзо након почтка конретнијих падавина Т "закуцати" на нулу. Већ виђена ситуација више пута код оваквих граничних температура.

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6493 poslato: 13. Decembar 2018. u 17:21 »
Licno kazem sta vidim u modelima ,lično mislim da ce to biti 0.5 stepeni nize od onog sto oni kazu ,neko isustvo za NS uvek ai uvek je malo nize :whistling: :whistling:

Bg pak ima neko drugo iskustvo ? Pitam Beogradjanje

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.524
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6494 poslato: 13. Decembar 2018. u 17:23 »
Kako god modeli bili raspoloženi, postalo mi je frustrirajuće da se radujemo temperaturama "oko nule" ili "malo iznad nule ali nije strašno" i da nam padavine obaraju temperaturu, da se ne bi topio sneg ... Nekako mi bljuzga i lapavica i ne pričinjavaju neko zadovljstvo nit' neki zimski ugodjaj ...
Gde su oni snegovi na sigurnom minusu, gde nadmorska visina delova grada ne igraju nikakvu ulogu i gde sneg pada po već smrznutoj podlozi ...
Ne vidim neko poredjenje i sličnosti sa čuvenom 2012.

Slicno vidim sve ovo... Previse je granicno i previse bljuzge pre snega. Daj boze da iznenadi, ali nekako ne verujem u vise od 10 cm.

Zasad prevladjuje pesimizam... Videcemo vecerasnje izlaze.
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže gambino

  • **
  • Poruke: 757
  • Lokacija: Beograd-Surcin
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6495 poslato: 13. Decembar 2018. u 17:24 »
Licno kazem sta vidim u modelima ,lično mislim da ce to biti 0.5 stepeni nize od onog sto oni kazu ,neko isustvo za NS uvek ai uvek je malo nize :whistling: :whistling:

Bg pak ima neko drugo iskustvo ? Pitam Beogradjanje
Desavalo se cesto da ovde na periferiji grada u Surcinu kod ovih granicnih situacija bude nesto hladnije nego na NBG i centru grada.

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6496 poslato: 13. Decembar 2018. u 17:30 »
@Joca
Joca je stručnjak za južne-jugozapadne delove Beograda!  :D
Lepo si ono napisao ... još kada bi video DWD-MOS (doduše postoji i još jedan MOS sa sličnom prognozom, koja bi obradovala zimoljupce), mislim da bi imao veliki osmeh  :D
Vidim da se na par mesta spominje 2012. godina, ukoliko se misli na "čuveni" februarski sneg u BGu -to nema sličnosti sa ovim, tada je sneg 12.2. padao na "debelom" minusu i na postojeći već debeo snežni pokrivač. Ujutru je bilo 37cm "starog" snega u BG uz temp. -9.5C, potom je jak sneg padao na -8C i u 19h je izmereno 53cm. Ne vredi porediti sneg na -9 ili -8C i sneg koji će padati na temp. od npr. +0.5 do npr. -1.5C u nedelju ujutru (to ne znači da u nedelju ujutru Beograd neće lepo izgledati, ali dugo ću pamtiti vožnju po snegu na -9C u centru grada po kolovozu potpuno prekivenim snegom -ona štetna sredstva za topljenje snega ne deluju na tako niskoj temperaturi).

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.547
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6497 poslato: 13. Decembar 2018. u 17:33 »
Ако се остваре у том обиму, биће ово снег за памђење, а то пре свега мислим на мој крај и остале више делове града.

Kako vas Joco više nije sramota, bre?  ;)  Pa na vašem mestu ja bih se odrekao tog snega i sve isporučio nama dole.  :grin:  U poslednjih 5 godina ste imali više tih graničnih situacija gde ste se "ovajdili" nego što ih je bilo 100 godina pre toga. :D

Dobro kaže kolega Naum, postalo je više frustrirajuće sa tim temperaturama +0°C i -0°C. Krajem marta ove godine je uspeo da padne obilniji sneg na sigurnom minusu, a sada usred decembra imamo ovakve probleme... Užas.  :)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.974
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6498 poslato: 13. Decembar 2018. u 17:34 »
 ^^ Misle na decembarski sneg 2012. godine

Odje ocekujem nekompaktnih 5 do 10Cm ako se sve zabeli osmeh od uveta do uveta... Mada kod nas rhmz svaki dan daje plus...Tako da...
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.835
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6499 poslato: 13. Decembar 2018. u 17:41 »
Nekako smo svi potpali pod Popovicin uticaj izgleda, da ćemo imati "sneg za pamćenje"   :D

Možda i grešim ali stvarno ne vidim šta bi se moglo pamtiti oko snega koji će padati na temperaturama oko nule, na topli podlogu, a čak nismo ni sigurni da će to uopšte i biti sneg. Ako i bude, većina "nižih" predela će pre svega dobiti bljuzgu i lapavicu. Složiću se sa Sofronijem, više mi sve ovo pesimistična priča u najavi ... ali ajde ako nas vreme demantuje, prvi ću priznati  ;)