Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1466923 puta)

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.547
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6900 poslato: 18. Decembar 2018. u 12:15 »
Dakle,manje vise sve je jasno,do subote jos i nekako se bar Vojvodina drzi pod inverzijom i hladnocom u prizemlju, u subotu probija jugozapadni vetar,takozvani snegozder i to je to sto se ovog snega tice

Dakle, ovaj sneg smo već otopili.  :D

Za dalje ne vidim zimski potencijal nikakav

Stoga već polako možemo da krenemo metodom obrnute psihologije za neki sledeći prodor hladnoće i snežni ciklon.  :grin:

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6901 poslato: 18. Decembar 2018. u 13:16 »
U Decembru su najčešće umele da se zadrže inverzije.. Nekada je sneg od 10ak centi znao da se zadrži po 15ak -20dana i da sačeka novi.. Ovaj put izgleda da nismo takve sreće ali i ovo je premija..
Poslednji primer je 2007 ili 08(ako se dobro sjećam), kada je u novogodišnjoj noći krenuo obilniji sneg a prethodni se držao sigurno 15dana u nepromenjenom obliku :)

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6902 poslato: 18. Decembar 2018. u 13:30 »
Da to je bila cuvena magla i inverzija od mesec dana u decembru i januaru 2007 2008,ali za to nam treba ac da se podigne prema severu evrope a centar nad nama bar ako ne moze malo severno od nas,to ne vidim na kartama,eventualno gfs 6z vidi ali posle vikenda,no to je gfs 6z...

Mi smo Ac potrosili na jesen,tako da ne bi bilo ni logicno da sad mesec dana drzimo inverziju



Do nove godine smo mirni sto se tice zime,tako da uzivajmo jos ovih par dana

« Poslednja izmena: 18. Decembar 2018. u 13:41 Direktor »
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.974
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6903 poslato: 18. Decembar 2018. u 14:07 »
Direktore dobar ti potpis  :tu:

Sto se tice te prave zime sa snegom do kraja godine da je nece biti, to se ne moze reci jos uvek, javlja se neki aca na zapadu... Nedelju dana prave zime u svakom mesecu bi bilo odlicno... A u petak probija plus ali mozda se u petak nece osetiti topljenje ali od subote poplava narocito kod vas tamo gore  :)
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6904 poslato: 18. Decembar 2018. u 15:16 »
Izvesno je da kreće velika topiona od vikenda, a moje mišljenje je da ćemo se i četvrtak i petak provući bez nekog značajnog topljenja snega, nije ta košava uopšte ubedljiva.

A ako pogledamo u bližu prošlost, izgleda da su ovi veliki decembarski snegovi osuđeni da traju nekih nedelju dana i da se onda u potpunosti otope za par dana. Tako je bilo 2009, tako je bilo i 2012.
Ako mene pitate, nedelju dana za uživanje u čarobnom zimskom ambijentu je i više nego dovoljno. Pa takva nam je klima, očekivati da imamo cele zime dvocifreni snežni pokrivač je suludo. I ovo je premija. :)


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6905 poslato: 18. Decembar 2018. u 15:28 »
To je bilo jasno danima samo je bilo pitanje da li ce potrajati 3 ili 10 dana eventualno :cf: :cf: :cf:

Nista duga je zima bice sledeceg snega , uz zelju da bude suv i  opet i dvocifren ,kod nas decembarski snegovi ne traju... duze od nedelju dana sem ako nisu 2,3 cm eventualno 5 cm,Januarski i rano februruraski umeju da potraju duze .. :morning:

Nije bilo realno ocekivati drugaciji ishod kao sto se vec reklo i ovo je premija,pogotovo za decembar .

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6906 poslato: 18. Decembar 2018. u 15:40 »
Što se mene lično tiče, Decembar čista 10ka  :grin: Posle dugo  godina, Sveti Nikola a i moj rodj će biti u pravom zimskom ruhu  :thumbup:
Još kad bi Nova g. i posebno Božić bili u sličnom ambijentu- odmah bih celu zimu ocenio desetkom :)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.439
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6907 poslato: 18. Decembar 2018. u 15:44 »
Eh, pa idealno bi bilo da je "zaseo" AC i da nas onda ne zanima to što se namešta sinoptički gore severnije za neki naredni period.

Ali, s obzirom da smo čudno dobil i ovu situaciju koja nam je podarila veliki sneg, tj. uz dosta sreće, onda je i nelogično da nam se posreći i za ovo.

Paradoksalno, crta se otopljenje i provetravanje uz neke JZ vetrove, koji se pre svega osećaju u Vojvodini, posebno na njenom severu, dok su južnije od Save i Dunava znatno manje zastupljeni (posebno na jugu zemlje). Ali džaba kad topli front i oblačnost koja pristiže diže u "nebesa" i tačku rose, onda ma kolko relativno imun bio prizmeni sloj na vetar, ne može se održati inverzija sa zimskom temperaturom.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6908 poslato: 18. Decembar 2018. u 16:36 »
Prosto ne mogu da verujem da je na lokaciji BALYA/DÖRTYOL KÖYÜ u oblasti Balikesir na zapadu Turske napadalo gotovo za noc 161 cm snega, tako blizu mora, a ne tako visoko! :confused:
Nije bilo ni padavina prema Synop-u u gradu Balikesir nesto preterano, pa ne znam odakle toliki pokrivac..bas mi je cudno ovo! :confused:

https://mgm.gov.tr/eng/snowheights.aspx

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6909 poslato: 18. Decembar 2018. u 17:35 »
Bart,morao sam ispostovati legendarnog Ziku,od sad ce se njegovo ime cesto spominjati i uporedjivati sa ostalim sneznim ciklonima i nijedan mu nece do kolena prici :cf:

Ovo je treci najvisi snezni pokrivac na Sancevima od kad postoje relevantni podaci(1983),decembarski rekord,a i januarski bi bio da je pao tada,tek treci sneg od 40+ u poslednjih 40 godina,Ziko dodji nam opet pod nekim drugim imenom :worthy:

Ostaje nada da bi nekako ostali neprovetreni za vikend,ali to je samo nada,ne i neko realno stanje,sto kaze Kimi Backa zbog fruske gore je izrazito podlozna tom fenskom jugozapadnjaku,tako da slaba vajda od nade

Ali decembar ce dobiti od mene neku slabu cetvorku i ovako,lepo za prvi mesec

Paradoksalno,ono sto nam sad treba se crta za tamo za 10 dana,Ac uz isttocno strujanje,milina za cuvanje snega..tako da kad bi nekim cudom pregurali vikend,mozda bi nesto i sacuvali za Novu godinu
« Poslednja izmena: 18. Decembar 2018. u 17:49 Direktor »
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6910 poslato: 18. Decembar 2018. u 18:31 »
Mozda na sancevima je  najveci decembarski sneg ali onaj decembra 2012 godine u gradu i na Fruskoj Gori je bio veci  ^^ ^^ Tada je vetar oduvao sneg na sancevima, realno u gradu zbog zavetrine  Fruske Gore je bio veci do po metra ..i to u  proseku i pored nanosa ali kako nemamo merenja u Petrovaradinu.. .

Sada je bio 35-50cm na vrhuncu jer vlazan uz nesto  neujednjacene padavine .

Onaj u februaru 2012 god je bio suv i za nijansu veci u proseku  a suv i vlazan su neporedive stvari..

Nije ovaj sneg nesto posebno u odnosu na snegove 2012 god.Zasluzuje mozda epitet najvec snega od 2012 god ne vise ..Mozda imamo opet srece uskoro i onda se poklopilo vrlo brzo dva velika snega i u istoj godini..
.A sto se tice 40 cm bilo je prosle godine u vise momenata +40 cm gore kod mene..Ovaj je mozda 5 cm vise..A deo vremena sam bio u Nemackoj  te nemam secanja a ako je slegnut bio 35 cm+ ...

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6911 poslato: 18. Decembar 2018. u 18:55 »
U pravu si popovica decembar 2012 je bio cak i koji cm veci u gradu,ali zvanicno ce ostati u senci Zike  :pleasantry:
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm


Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6912 poslato: 18. Decembar 2018. u 21:22 »
Gledam modele hmm pa sa obzirom na visinu sneznog pokrivaca i da mene feniranje ne kaci , mozda i kod mene prezivi nesto snega ,videcemo..

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 27
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6913 poslato: 18. Decembar 2018. u 21:38 »
Gledam modele hmm pa sa obzirom na visinu sneznog pokrivaca i da mene feniranje ne kaci , mozda i kod mene prezivi nesto snega ,videcemo..

Tacno tako , pratio sam EC proslih dana i za nas takodje drzi nesto snega , za Bg dokle god EC doseze , pogotovo kod mene gde sam formirao snezno brdo :D

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6914 poslato: 18. Decembar 2018. u 21:46 »
Bojim se da ce u juznoj backi zbog DODATNOG  feniranja sa Fruske gore biti potop ,medjutim kod mene pa nemogu sam sebe fenirati  :grin:^^ ^^ ^^

I  pola mozda prezivi  od 40 cm zbijenog snega i doceka zahladjenje  ..EC ima visoku rezoluciju te prognoza prezivelog snega nije relna u gradu bilo kom jeste na otvorenom i na brdima jos +++ .. relno  je da kod mene prezivi i vise nego u BG i nizim krajevima centralne srbije .. ^^ ^^ Samo kada bi taj vetar bio malcice slabiji..Pa da bar 5 cm opstane u NS  makar razbijen na otvorenom kasnije ce da mnogo znaci kada dodje neki prodor sa padavinama.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.974
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6915 poslato: 18. Decembar 2018. u 21:48 »
Kako mislis da te ne kaci? Kaci te poprilicno na tih 302m ali sad da li ce ostati sneg jer ga ima kod tebe dosta to cemo videti....
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6916 poslato: 18. Decembar 2018. u 21:54 »
Mnogo manje nego u gradu  ^^ ^^ ^^
temperatura sa visinom  uz efekat fena  opada vise  nego obicno  ^^ ^^
Ako je gradu 7 ,5  kod mene je realno 4,5  .. EC  meteogram za Frusku Goru nije strasan .. maksimim do 5 stepeni..ajde da racunam 6 kod mene..




Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6917 poslato: 18. Decembar 2018. u 21:59 »
Daj, bre, opismeni se više, čoveče, i prekini da spominješ feniranje u svakoj poruci, nije to frizerski salon.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.974
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6918 poslato: 18. Decembar 2018. u 22:01 »
Bice dana iznad 5c plus Sunce, ova prognoza daje nize temperature, bar se meni cini... Mislim da u odnosu na Novi Sad mozes racunati na nizu temperaturu do 2c...NIsam cuo da  zbog fena temperatura opada vise nego obicno ali moguce da se zagreje vise za tih 200ak metara sto se spusti vetar...
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6919 poslato: 18. Decembar 2018. u 22:05 »
Kako god hocete onda  :grin: :grin: :grin:
Da ne pricam pametni  da i pismeni da me  Brdo stiti od  jakog jugozapadnjaka i da bi vetar bio nesto slabiji.. ^^ ^^
Edit tek sada vidim tvoju poruku Bart  , bojim se da ce Fruska Gora povecati jos temperaturu u gradu za pola stepena (na to dodatno sam mislio da me nece kaciti..Ovo kazem iz iskustva NS je osetljiv jako na jugozapadnjak.. :cry:

To je moja procena ..  :cf: :cf:.
Da moze pola da prezivi mozda i ne prezivi nista  .Za grad nisam optimista nazalost  :cry:
« Poslednja izmena: 18. Decembar 2018. u 22:25 popovica novi sad 1 »