Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1467169 puta)

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 45
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7180 poslato: 01. Januar 2019. u 20:14 »
Srećna Nova Godina svim forumašima uz želju za dobro zdravlje i da nam nova 2019. godina bude zanimljivija u meteorološkom smislu. Što se tiče Izlaza EC 12z po meni bolji za dalje sate od svog prethodnika koji je glavninu hladnog vazduha usmeravao ka zapadnoj Evropi.








Izvor: Meteociel

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 24
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7181 poslato: 01. Januar 2019. u 20:29 »
Svakako da je mnogo bolji po zimoljupce današnji 12Z izlaz numeričkog modela ECMWF (u odnosu na izlaz 00Z) za daleke sate, no treba sagledati "širu" sliku, nije samo u pitanju advekcija hladnije vazdušne mase ka Zapadnoj Evropi. Pogledajte malo detaljnije karte severne hemisfere. :)

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 27
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7182 poslato: 01. Januar 2019. u 20:31 »
Aco verovatno si gledao 00z koji je počeo da se ažurira u 12z pa zbog toga misliš da je nastala promena.
Nemam kod sebe lap top a preko mobilnog mi nije bas pregledno pa ne pratim izlaze od juče.

 ^^ Moze biti i ja sam bio na telefonu :)

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7183 poslato: 01. Januar 2019. u 20:34 »
Meni je bolji 00z bio,vise snega od toplog fronta nize tempe u prizemlju,i ciklon u Sredozsmlju(nebitno sto je bio prezapadan)nema nama snega dok se istok ne spoji sa zapadom izgleda :cf:

Ali svako ima svoje misljenje
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7184 poslato: 01. Januar 2019. u 20:35 »
Dobra je verovatnoca da ono sto zovemo pravom zimom potraje bar do kraja ove dekade ali o tom potom... Inace ovaj polarni prodor nema veze sa SSW-om, ta desavanja u stratosferi moge najranije uticati na nas ovde oko Crpcke nove godine...

Ne bih to tek tako rekao...
Mnogo je autora, sa različitim gledaštima...
Glavni SSW split ima odmah propagaciju, odmah učinke.Vidjet ćemo kada će se uzeti tačno datum, split nastupa 2/3. januara, uz to greben preko Atlatnika učestvuje u splitu. Slijedi rezanje PV po cijeloj vertikali i stratosfere i troposfere.
Trenutno:





Zadržavanje hladnoće tokom većeg dijela dekade ima veze sa SSW-om, AO pada ubrzo u -AO. E sada o talasima hladnoće to je drua stvar. Ako bude dobra propagacija to može potrajati i preko februara. Baldwin-Dunkerton studija o tome piše, možete to naći na internetu, puno je nakon toga stvari poboljšano, pisao sam u temi Polarni Vorteks.

Ne znam što  neke meteo kompanije toliko forsiraju  odgodu propagacije, prije svega mislim na: http://www.severe-weather.eu/ i http://www.wxcharts.eu/pisali su juče o SSW, odnosno WX nekada ranije...To onda prenose ostali po facebooku. Ovisno je gdje se dešava glavna radnja. U ovom slučaju blokirani Atlantik, PV ćelija je već iznad Euroazije, tako da dešavanju mogu biti brza.

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7185 poslato: 01. Januar 2019. u 21:00 »
Tajming padavina je očajan kada probije plus I tačka rose ode u plus e onda pada najace. Tu bi lep sneg videli možda viši delovi BG i ja.. Novi Beograd Novi Sad uglavnom bi to  bila bljuzgavica veći deo a vala ni kisice ne bi isključio taj nw vetar je problem po visini je minus.. Očigledno.. Nisu to velike temperature ali sta vredi ako pada na plusu... Treba dataljno obraditi izlaz ali mi se ne sviđa i da vidim po satima. Svakako nece biti minus kada pada 0.8 ili 0.5 tački rose pa da je provala oblaka .. Nesto vislje je druga prica..

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 24
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7186 poslato: 01. Januar 2019. u 21:20 »
 ^^  Ne brinem da će temperatura predstavljati problem (biće granična, ali smatram će za vreme padavina ovoga puta ostati niža nego što ovaj numerički model prognozira sada, kao i zaredom u više prethodnih izlaza, i mislim da će se u narednim izlazima temperaturno korigovati na bolje po zimoljupce; uz to će podloga biti zaleđena), već se više fokusiram na padavine (nadam se većoj količini snega). :)

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 3.186
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7187 poslato: 01. Januar 2019. u 21:33 »
 ^^ slažem se sa Srđanom, ovo je ipak drugačija situacija u odnosu na predhodni sneg, i podloga i tajming početka padavina, ali isto tako sumnjam da će u ovakvoj situaciji biti više padavina, pogotovo mislim na Vojvodinu, obodni deo i brtsko planinski predeli u prednosti..

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7188 poslato: 01. Januar 2019. u 21:47 »
Ja stvarno nemam puno  iskustva sa toplom frontom iz pravca severozapada  Što se tiče padavina bas varijaraju što se tiče modela  i izlaza Za  sebe i više delove BG ne brinem.. Koliko padne pašće sve na minusu..

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.849
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7189 poslato: 01. Januar 2019. u 22:01 »
Mi tu nesto pričamo o prognozi, modelima, srpskiseljak.1.3 upgrade premium edition. Ljudi su prevazišli sve navedene prognozom za narednih godinu dana :)  :oboze:

Citat
JANUAR 2019.

1.01- 3.01. Na teritorijama Srbije, Republike Srpske i Crne Gore promenljivo oblačno.

Dnevne temperature iznad nula stepeni. Na planinama iznad 700 metara nadmorske visine povremeno provejava sneg.

4.01. Vojvodina, ravničarski delovi Srbije i RS, oblačno sa povremenim padavinama.

Ispod 44 stepena severne geografske širine jake snežne padavine.

5.01 - 7.01. Promenljivo oblačno.

8.01. Novi talas zahlađenja sa severa Evrope. Vojvodinu, planinske delove RS i CG zahvataju jake snežne padavine.

U ostalim delovima, slabe padavine.

9.01 - 10.01. Pretežno oblačno.

11.01. Razvedravanje u celom regionu

12.01 - 19.01. Stabilno i sunčano u celom regionu. Oko 18.01. u ravničarskim delovima temperatura ide do 20 stepeni.

20.01 - 22.01. Manja prolazna naoblačenja, bez padavina.

23.01 - 31.01. Stabilno, sunčano i veoma toplo. Dnevne temperature idu preko 20 stepeni.

FEBRUAR 2019.

1.02 - 2.02. Stabilno, sunčano, toplo. Temperature iznad proseka.

3.02 - 7.02. Zahlađenje praćeno, u većem delu srpskih zemalja, snežnim padavinama. U dolini Dunava i Tise, jaki vetrovi. Južni deo Banata pogađaju jaki nanosi.

8.02 - 16.02. Stabilno, sunčano.

17.02 - 18.02. Prolazno naoblačenje. Na planinama iznad 900m nadmorske visine provejavaće slabi sneg.

19.02 - 28.02. Stabilno, sunčano i toplo.

MART 2019.

1.03. Sunčano i toplo.

2.03. U celom regionu dolazi do pogoršanja meteo-uslova. Severoistočni vetar, praćen snežnim padavinama.

3.03 - 8.03. U ovom periodu, pretežno oblačno sa padavinama. U ravničarskim krajevima uglavnom kišne, dok u brdsko-planinskim snežne. U istočnim delovima Srbije česte ledene kiše.

9.03 - 11.03. Porast temperature. Pretežno oblačno, praćeno velikim kišama. U planinskim delovima dolazi do naglog topljenja snega. Zemlja je zasićena vodom. To će prouzrokovati porast nivoa vode na bujičnim potocima i rekama. Dolazi do bujičnih poplava. Ovi uslovi dovode do aktivizacije pojedinih klizišta i jakih odrona u klisurama.

Ovo će biti posebno biti izraženo u celom Moravskom slivu.

11.03. Dolazi do stabilizacije vremenskih prilika. Samo u Banatu biće kišnih padavina.

12.03 - 31.03. Stabilno toplo u celom regionu (samo 21.03. u jugozapadnom delu Srbije, CG i južnom delu RS, dolazi do zahlađenja i padavina).

Tokom druge polovine marta na Karpatima dolazi do naglog otapanja snega i zbog toga do ozbiljnog porasta nivoa reka i podzemnih voda na području Vojvodine.

APRIL 2019.

01.04. Sunčano i toplo.

02.04. U većem delu Srbije dolazi do pogoršanja meteo-prilika i jakih kiša. RS, CG i pojedini delovi Srbije (Srem, Negotinska krajina i jug Srbije bez padavina). Stabilno i sunčano.

3.04 - 5.04. Sunčano.

6.04 - 9.04. Sa zapadnog Mediterana dolazi jak ciklon sa obilnim kišama.

Velika količina padavina pogađa južnu, centralnu Srbiju, CG i južne i centralne delove RS.

12.04 - 30.04. Sunčano i toplo. (11.04. i 12.04. na planinama iznad 1600m nadmorske visine jaki olujni vetrovi). Krajem aprila temperatura ide preko 30 stepeni.

MAJ 2019.

1.05 - 2.05. Sunčano i veoma toplo. Idealno za prvomajske uranke.

3.05. Vojvodinu, Podrinje i veći deo RS zahvata nevreme, praćeno pljuskovima sa grmljavinama. U ostalim delovima Srbije stabilno.

4.05. Celokupnu teritoriju Srbije zahvataju pljuskovi praćeni grmljavinama.

5.05. Stabilizacija meteo-prilika.

6.05. Vojvodina sunčano, u ostatku Srbije pretežno sunčano, sa povremenim lokalnim elementarnim nepogodama.

7.05. Jug Srbije, jug RS i CG pogađaju lokalne padavine, praćene gradom. Jake gradonosne padavine na planinskim područjima.

8.05- 10.05. Promenljivo sunčano, sa povremenim lokalnim elementarnim nepogodama.

11.05 - 31.05. Južne saharske struje donose sunčani, stabilan, sparan i jako topao period. Dnevne temperature idu do 36 stepeni.

JUN 2019.

1.06 - 9.06. Sunčano i veoma toplo.

10.06. Prolazni jaki pljuskovi, posebno u severnim, zapadnim delovima Srbije i severnim delovima RS.

11.06 - 14.06. Sunčano i stabilno. 14. 06. Negotinsku krajinu pogodiće jake elementarne nepogode, praćene bujičnim poplavama.

15.06 - 30.06. Sunčano, vrelo i sparno.

21-22.06. Zbog jakih isparenja Dunava, na ulazu u Đerdapsku klisuru biće slabih padavina.

Grčka - tokom celog juna u Grčkoj biće stabilno vreme.

JUL 2019.

1.06 - 4.07. Sunčano, vrelo. Dnevne temperature idu do 38 stepeni.

5.07. Stiže zahlađenje sa Atlantika. Prolazne kiše praćene jakom grmljavinom.

Negotinska krajina i krajnji jug Srbije bez padavina. Grčka, stabilno i vrelo.

8.07 - 14.07. Sunčano, stabilno i vrelo.

14.07. RS, CG i delove Podrinja i Šumadije hvata nevreme praćeno kratkotrajnim olujnim vetrom.

15.07 - 22.07. Sunčano stabilno, vrelo.

23.07. Na celoj teritoriji Srbije i većem delu RS dolazi do prolaznih jakih kiša praćenih grmljavinom.

24.07 - 31.07. Delimično sunčano, sa povremenim padavinama. Dnevne temperature idu do 35 stepeni.

Grčka - tokom celog jula, vreme u Grčkoj biće stabilno.

AVGUST 2019.

1.08 - 2.08. Promenljivo oblačno, sa čestim lokalnim elementarnim nepogodama.

3.08 - 8.08. Pretežno sunčano.

9.08. Talas zahlađenja stiže sa Atlantskog okeana. Veći deo Srbije, RS i CG pod kišama.

10.08 - 15.08. Stabilno sunčano.

16.08 - 31.08. Stabilno sunčano. Dnevne temperature idu do 35 stepeni.

Napomena

15/16/17.08. Velike kišne padavine u Sloveniji. Kao posledica, reka Sava ima porast nivoa.

22.08. Istočni i jugoistočni deo Srbije pod kratkotrajnim kišnim padavinama.

Grčka - tokom celog perioda u Grčkoj biće stabilno vreme.

SEPTEMBAR 2019.

1.09 - 4.09. Sunčano i stabilno.

5.09. Sa zapadnog Mediterana stiže jak ciklon koji donosi velike kišne padavine.

5.09 - 12.09. Pretežno oblačno, sa čestim padavinama jakog intenziteta.

13.09 - 17.09. Delimično sunčano.

16.09 - 21.09. Severni delovi Srbije i RS, promenljivo vreme. Ostali delovi Srbije, sunčano i stabilno vreme.

22.09 - 30.09. Delimično stabilno.

OKTOBAR 2019.

1.10 - 7.10. Delimično stabilno.

8.10 - 13.10. Promenljivo oblačno, sa čestim kišama. Temperature retko prelaze skalu 20 stepeni.

14/15.10. Jake kišne padavine širom regiona. Porast nivoa reka. Negde dolazi do izlivanja.

16.10 - 28.10. Nastavak nestabilnog vremena. Oko 21.10. u brdsko-planinskim predelima prvi sneg.

21.10. Na Alpima veliki sneg. Severna Italija i Slovenija, velike i jake kiše.

29.10 - 31.10. Počinje stabilizacija vremenskih uslova.

NOVEMBAR 2019.

1.11 - 6.11. Promenljivo, pretežno oblačno.

7.11 - 22.11. Pretežno sunčano sa hladnim noćima.

23.11 - 30.11. Hladni talasi iz Sibira dolaze nam u posetu.

27.11. Snežno nevreme.

28./29 .11. Izuzetno hladno. Noćne temperature idu daleko ispod nule.

DECEMBAR 2019.

1.12 - 6.12. Hladni dani, a 3.12. slabe snežne padavine.

7.12 - 17.12. Sunčano i hladno.

18.12 - 27.12. Sunčano, stabilno, hladno i suvo.

28.12 - 31.12. Naglo zahlađenje. U većem delu regiona hladni severoistočni vetrovi, praćeni snežnim padavinama. Ove padavine biće posebno jake na istoku Srbije.

izvor: https://www.alo.rs/vesti/drustvo/nista-nam-nece-biti-bolje-stranci-ce-se-mesati-u-izbore-englezi-zele-da-nam-uvedu-sankcije-ali-temperature-u-januaru-ce-biti-pravo-iznenadenje/204471/vest

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7190 poslato: 01. Januar 2019. u 22:38 »
Ozbiljan sneg samo ispod 44 stepeni geografske sirine dovoljno govori o kvalitetu ovog modela :cf:
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7191 poslato: 01. Januar 2019. u 23:35 »
Hahahahahaha @ dikile, ma to neka novogodišnja  skrivena kamera!  :rotf:


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.974
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7192 poslato: 01. Januar 2019. u 23:41 »
dikile to je vec za ozbiljnu pohvalu eto sledeci docek nove godine bice sa snegom i to moze da raduje kolegu Radovana pa i Direktora jer NS nije toliko osetljiv na severoistocni vetar kao Nis :)

Pulsar

Citat
NOTE: the current week (start of January 2019) Arctic cold outbreak is NOT related to the discussed Sudden Stratospheric warming
Ovo je iz teksta severe weather....

E a sta mislis o ovome, sto prestaje pa se ponovo vraca....



Ako sam dobro razumeo coveka ovo znaci da ec vidi ac nad Islandom i dalje prodiranje hladnoce u Evropu e sad da li ce to prolaziti severnije od nas videcemo... E sad mozda nam i odgovara nego ovako direktno na nas pa ciklon ko zna gde juznije...


Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.524
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7193 poslato: 01. Januar 2019. u 23:50 »
Mi tu nesto pričamo o prognozi, modelima, srpskiseljak.1.3 upgrade premium edition. Ljudi su prevazišli sve navedene prognozom za narednih godinu dana :)  :oboze:

izvor: https://www.alo.rs/vesti/drustvo/nista-nam-nece-biti-bolje-stranci-ce-se-mesati-u-izbore-englezi-zele-da-nam-uvedu-sankcije-ali-temperature-u-januaru-ce-biti-pravo-iznenadenje/204471/vest

Uf, ti pusti englezi nikako da nam se skinu sa kicme, pa ovo stvarno nema smisla i dokle bre vise...  ::)

Kad sam se ja motao nekad davno oko terazijske cesme autor ovakvih tekstova se potpisivao kao "Deda Miloje" i imao je cak i knjizicu neku i feljtone po novinama koliko se secam... E, sad, narodna "mudrost" napustila selo, naucila razne zanate, presla u gradove i odmah i "predvidjanja" postaju tacnija i detaljnija jel'te :D

Lepo su stvarno ove plocice "udarene", doduse fugne su malo ofrlje radjene, ali zurilo se, sta da se radi ;)

A tek sto su uspeli da povampire i "Sigurimi" tajnu sluzbu SR Albanije koja je rasformirana 1991 to je druga prica: https://en.wikipedia.org/wiki/Sigurimi 

U stvari ovo zapravo nije smesno, samo je jos jedan dokaz u kakvoj se kaljuzi nalazimo...  :cry: :oboze:
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7194 poslato: 02. Januar 2019. u 00:08 »
Pretpostavio sam da je otamo, jer je na crometeu prenio jedan član.
Na slici je nedovoljna propagacija, širenje poremećaja prema troposferi. Međutim, ako sam dobro razumio, to se sve uzima kao neki prosjek, ne znači da neće biti propagacije na drugom mjestu. Prema onom što se vidi bolju propagaicju ima istočni dio naše hemisfrre, za razliku od zapadnog (kod Amera). Danas (sada, već juče) sam sastavio pogledao nešto, pa da i ovdje postavim, bolje u temi Polarni vorteks....




Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7195 poslato: 02. Januar 2019. u 08:25 »
Pošto nemam ovlasti editovati post, zamolio bih moderatore, admine, da edituju moj post. Stvarno nisam ulpoadovo tu sliku, na laptopu mi i dalje stoji željena animacija, ali na tapatalku...
 :blush:

Hvala

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 45
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7196 poslato: 02. Januar 2019. u 23:44 »
Ala GFS18z koji upravo izlazi zatrpa Bosnu i Hrvatsku snegom posle 10 januara.

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7197 poslato: 03. Januar 2019. u 00:09 »
Zatrpo je i mene..  :worthy: :worthy: Zatrpao je on i Beograd uvek 1 St da više nego što bude sa tim ciklonima. Pratimo

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7198 poslato: 03. Januar 2019. u 00:16 »
Gfs 18Z je uvek nerealan,bajkovit i sklon preterivanjima  ;) + to je ipak 170neki sat + sve i da ide u tom smeru računa se i standardno poistočnjavanje  :grin:
Definitivno zanimljiv period pred nama, a planine će lagano prebaciti metar snega sredinom meseca..
Edit: Prošli put se sva najava i polemisanje vodilo ovde u meteo chatu  :D Tako da- ako se ostvare crtarije 18z Gfs-a može ličiti na 2012  :grin:

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7199 poslato: 03. Januar 2019. u 00:32 »
Pratimo jedno je sigurno ciklon njuse više modeli svakako pre 120 sata ne vredi da komntarisemo ozbiljno položaj ciklona.To je jasno ali postoji potencijal. Ovo od pljuskova i tople fronte to može da nakupe brda možda nešto ozbiljno...