Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1467550 puta)

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7500 poslato: 16. Januar 2019. u 23:55 »
GFS 18 se sto se tice prvi ciklone priklonio EC. Za drugu ima neku svoju priču isto je jako dubok  ali daleko da je loša ušli bi u topli sektor ali na kratko i polarna košava bi sprečila porast temperature, vraćamo se u hladniji potom, pošto predje direktno preko nas. Takodje sam optimista.

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7501 poslato: 17. Januar 2019. u 09:19 »
EC manje povoljan sve ode kod Hrvata. GFS sada povoljan. Juče nepovoljan a EC povoljan. Ja sam optimista pa ne moze da prodje serija ciklona a da ne bude nešto.. Do kraja januara. Nesto ćemo uhvatiti.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.974
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7502 poslato: 17. Januar 2019. u 09:49 »
Poistocnice se to dok dodje, ne znam dal dovoljno i za nas na jugoistoku ali za severnjake obecava  :D
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7503 poslato: 17. Januar 2019. u 09:56 »
Pa dobro, ne vidim nikakav problem da  mi u početku malo "izvisimo". Neminovno je da to pre ili kasnije mora da se pokrene na istok pa bi i mi došli na svoje.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 29
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7504 poslato: 17. Januar 2019. u 11:18 »
Ух баш га замрсише модели у синоћњем излазу. GFS и EC заменили улоге. Али када се мало боље погледа њихов просек, оба модела су мало забраздила на своју страну, EC са топлијом варијантом, а GFS са хладнијом.
Мада ево сад 06Z потврђује претходни излаз.

Што каже Кими, ако у почетку и мало извисимо, доћи ће то све на своје даљим премештањем на исток.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7505 poslato: 17. Januar 2019. u 12:08 »
Potpuna nedoumica oko putanje ciklona. Jeste da GFS daje to standardno poistočnjavanje i "logično" premeštanje ciklona ka istoku. EC daje potpuno retrogradno kretanjae ciklona, najpre ka zapadu, pa onda i neko stacioniranje, pa bismo bili u toplom sektoru. GFS je stvarno zimski, dok su GEM i ICON ni tamo ni 'vamo.
Standardna priča u zimskim mesecima, EC forsira topliju varijantu, GFS hladniju i onda se nađu negde na pola puta. :)


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7506 poslato: 17. Januar 2019. u 12:13 »
Kolege može mala pomoć.
Potrebna mi je brzina vetra za moj deo zemlje za 10.12.2018.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7507 poslato: 17. Januar 2019. u 12:18 »
^^ Za koji period dana? Mogu lako da se izvuku podaci za Novi Sad, Sombor, Palić i Zrenjanin kao reprezentativni za tvoj deo zemlje.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7508 poslato: 17. Januar 2019. u 14:17 »
 ^^

Meni konkretno treba za period od 09.12.-11-12.2018.
Ta tri dana su mi bitna.


Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7509 poslato: 17. Januar 2019. u 15:30 »
Poslacu ti za pola sata...

Van mreže igorkonkolj

  • **
  • Poruke: 1.652
  • Lokacija: futog
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7510 poslato: 17. Januar 2019. u 20:06 »
ja  u ovoj temi za ono sto cu reci.. ovo saranje modela po sistemu EC dobar za nas, GFS losh za nas,i obrnuto, vec je vidjeno sredinom decembra, a zna se kako se zavrsilo, valjda neko ovde ume da uporedi rasporede barickih Sistema tada I sada, pocevshi od 120-tog sata ....predpostavljam da je to moguce u resavanju ove  enigme, a mozda I gresim ne znam :confused: :morning: predpostavljam da je to jako slozeno odraditi I da stvarno treba vremena za takvo nesto ako je to I uopste relevantno porediti, posto se ne razumem , samo dajem neke predpostavke onako putem neke logike... :blush:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.974
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7511 poslato: 17. Januar 2019. u 21:58 »
Period koji je pred nama po meni nista posebno...Jednostavno ni tamo ni ovamo... A snega nekog bitnijeg nece biti...
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm


Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7512 poslato: 18. Januar 2019. u 07:57 »
Sada EC obrno priču naravno.. Oslabio je te mega ciklone na neki normalan nivo. Shodno tome rezultat je bitno drugačiji. GFS po starom prati ga Icon, Ukmo prati EC..

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 24
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7513 poslato: 18. Januar 2019. u 15:54 »
S obzirom da nikako ne može da bude smešno, onda je ovo za rubriku verovali ili ne: :huh:


U današnjem (18.01.) operativnom biltenu RHMZa piše sledeće:

Прогноза временa за наредних пет дана (од 23.01.2019. до 27.01.2019.)
Од среде облачно са снегом уз пад температуре и формирањем снежног покривача и у нижим пределима.


... dok današnja prognoza za narednih pet dana na sajtu RHMZa izgleda ovako:














Jednostavno sam morao da postavim prognozu za svih šest lokacija, gde se jasno može uočiti da se na svim prognozira manji porast temperature u sredu, posebno kada je reč o Tmax (pozitivno odsupanje u odnosu na utorak za 1-3ºC), dok se na dve lokacije zadržava vreme bez padavina ("samo" oblačno). U Beogradu se čak nakon padavina u obliku snega u utorak, za sredu prognozira susnežica.

Samo mi dve mogućnosti padaju na pamet za ovakvo razilaženje prognoza:

Ili operativni bilten i prognozu za određene lokacije izrađuju različiti timovi ljudi, pa nisu mogli da se "dogovore" da li će od srede biti toplije (GFS) ili hladnije (EC), ili su, s obzirom da je današnja prognoza ažurirana posle operativnog biltena, sačekali i izlaz 06Z GFS numeričkog modela, pa su se ipak predomislili u vezi zahlađenja, te "povinovali" ovom modelu, "povećali" temperaturu (kada smo kod ovog parametra, ukoliko neko iz RHMZa pročita ovu poruku, od pouzdanog izvora sam čuo na koji način se temperature u mesečnoj prognozi (tj. za 30 dana) koriguju i zbog čega su stupci onoliko ujednačeni), na nekim lokacijama "izbrisali" padavine, i naravno da nema govora o formiranju snežnog pokrivača u nižim predelima (ponegde možda malog u noćnim satima), dok se bilten svakako ne ažurira. :D


Šalu na stranu, napisao sam ovo teatralno, ali suština ostaje. Ne bih ni prokomentarisao da se greška dešava prvi put, ali pošto prognoze pratim svakodnevno ponajviše iz tradicije (verovatno i celih 10 godina), te radoznalosti, a operativni bilten od kada je počeo da se izrađuje, mogu konstatovati da je neretko prisutna neusklađenost u manjoj, ali bitnoj meri s obzirom da je reč, što bi Profi rekao, o "referentnoj ustanovi sa punom odgovornošću". No, da budem objektivan, greške ove veličine su velika retkost, što posle svega napisanog i nema nekog naročitog značaja.

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 27
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7514 poslato: 18. Januar 2019. u 17:11 »


Izvor - Wetterzentralle

Novi GFS za Zemun , za vreme najacih padavina , sve u obliku snega , 32 mm padavina .

I da sada je Zagreb dosta suvlji .

Za ICON isto vazi samo sto je on hladniji i suvlji , za isti period .

Za period nakon toga GFS vidi naravno hladnu kisu , jer stize ciklon sa Atlantika .
« Poslednja izmena: 18. Januar 2019. u 17:23 aca asceric »

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7515 poslato: 18. Januar 2019. u 17:30 »
Za utorak sneg skoro pa siguran. Sreda i četvrtak su i dalje kritični, mnogo toga zavisi od postavke ciklona. Dok petak opet deluje kao sve sigurniji povratak hladnoće. S obzirom na košavu i hladnu advekciju u prizemlju, mislim da će veći problem predstavljati temperatura na visini. Dakle, pitanje je koliko će toplog vazduha ciklon povući u sredu i naročito četvrtak kada bi bio "najnepovoljniji" položaj ciklona po pitanju snega kod nas.
Ponoviću ono što sam jutros napisao u prognozama, kako god da ovo ispadne na kraju, pred nama je jako zanimljiv period uz više nego interesantnu sinoptičku situaciju. Pravo uživanje za praćenje. :)


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.080
  • Starost: 29
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7516 poslato: 18. Januar 2019. u 17:33 »
Предстоји нам изузетно занимљива недеља у метереолошком смислу, говорим за период од понедељка, модели баш лудују са тим циклоном, ево UKMO премешта исландски минимум у северни Јадран  :D

На крају крајева, сваки модел има своју причу, а нама се поново намешта лепа ситуација за нове конкретне снежне падавине у понедељак из знатно прићег циклона, који би по свему судећи био негде код Отрантских врата, али нека прво сви модели потврде положај и падавине, па да се о томе пише у прогнозама.

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7517 poslato: 18. Januar 2019. u 17:58 »
Prvi ciklon je potvrđen mada kako gde i kome modeli lutaju. Ne bitno biće iz njega sneg.. Drugi je Kolosalnih razmera modeli idu do  960mb Strasno Kosava bi zgrade nosila ..Ako bude baš toliko  jak povuče topao vazduh bar u početku a kasnije gde bi završio ko zna.. Ako je već takav nadam se poistocavanje pa da brzo  završi u jonskom moru negde.. To bi nas zatrpalo..

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.974
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7518 poslato: 18. Januar 2019. u 18:16 »
Na prvi pogled situacija je kompleksna mozda i prekomplesna...  Nema bolje nego kad roljne hladnoca i dole kao hladna kosava i po visini, i dodje ciklon i lepo pada sneg na sigurnoj temperturi do Save i Dunava na severu....
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7519 poslato: 18. Januar 2019. u 18:47 »
Aco, da li znaš da dešifruješ METAR depeše?

Inače, nije ništa teško ako ne umeš, sve sam našao na Vikipediji i već neko vreme (nekoliko nedelja) učim u hodu, uopšte nežureći.

Takođe, nadam se da nisam napravio neku grešku, u suprotnom Miloš će me sigurno ispraviti. ;)

Srđane, sve pohvale za tvoju želju za učenjem! Bravo!  :tu: :tu:

Miloš ti je već rekao da je visina u hektofitima i na to ćeš lako da se navikneš jer je neizbežno u vazduhoplovstvu (mada neki u Srbiji ovu reč pišu i izgovaraju drugačije  ;)) i vazd. meteorologiji.
Prilikom letova pilot će, maltene po pravilu, najaviti let na visini od npr. 36.000 stopa (a neće reći "malo ispod 11.000 metara").
Biće korisno (ne sada, gimnazija je mnogo važnija) i da naučiš da "čitaš" TAF - nije to teško, a tebi to nije "hitno". Ne brini se ako ti to u početku neće iči lako, ima ljudi od kojih bi se očekivalo da to znaju "napamet" (kao i SYNOP) ali su daleko od toga -pričam iz ličnog iskustva iz DWDa (npr. "Ceiling" -visina najnižih oblaka sa bar 5/8, dakle dolaze u obzir samo BKN i OVC, je bio "misterija").
Mala napomena: programiranje je veoma, veoma važan "dodatak" svakom mladom meteo-entuzijasti (koji želi da se time ozbiljno bavi -dakle ne samo iz hobija) ili dipl. meteorologu. To ne znači da "samo" meteorolog bez znanja programiranja neće moći da ima (dobar) posao ali mogućnosti su mnoooogo veće ako se dobrom znanju meteorologije (koje ne obuhvata samo prognozu vremena) doda dobro znanje programiranja. Pišem "iz prve ruke" (iako nisam dipl. meteorolog) -davno, još 2001. sam napisao software za Auto-TAF za kompaniju koja je to prodavala DWDu. Stručan čovek/pojedinac će moći da napiše bolji/precizniji TAF za par lokacija (mada i to često nije slučaj, ukoliko se za Auto-TAF koristi odlična automatska prognoza a TAF "radi" neko ko nije previše pažljiv/profesionalan) ali neće moći da za 3 minuta ima TAF za stotine ili hiljade mesta. Slično je i za klasičnu prognozu: iskusan sinoptičar će povremeno biti bolji od automatske prognoze za relativno mali broj lokacija (naročito za neke specifične lokacije), ali kada je nekoj kompaniji potrebna prognoza za hiljade lokacija onda "ručni rad" ne dolazi u obzir i neophodan je dobar software ... Za početak je potrebno da se "otvore" grib fajlovi ("karte" koje postoje na nekim sajtovima svakako ne znače ništa software-u koji mora da "sažvaće" ogroman broj podataka direktno iz gribova) a taj početni korak se ne uči tokom studija (ili se makar nije učio ranije -to znam iz priča nekoliko istaknutih članova ovog foruma koji su studirali ili još studiraju meteorologiju u Beogradu i raduje me što sam makar nekima od njih mogao bar malo da pomognem a još više me raduje što par njih ima dobar posao u struci -naročito član koji je odavno prestao da piše ali koga se mnogi sećaju po kvalitetnim komentarima).
Pozdrav svim ljubiteljima meteorologije!