Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1467663 puta)

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 24
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7620 poslato: 22. Januar 2019. u 16:25 »
Još "bisera" ;)  RHMZa:


Meteorološko upozorenje izdato danas, 22. januara:

Citat
UPOZORENJE NA SNEŽNE PADAVNINE (od 24.01. do 26.01. 2019.god.)

U četvrtak (24.01.) i petak (25.01.) u većini krajeva formiranje (povećanje) manjeg snežnog pokrivača od 5 do 10 cm. Više padavina očekuje se u petak posle podne, tokom noći ka suboti i u subotu (26.01.), od 10 do 20 cm, naročito u južnim, centralnim i istočnim delovima zemlјe.

Operativni bilten od danas, 22. januara:

Prognoza za petak, 25. januar:
Citat
Облачно, у већини крајева са снегом и формирањем/повећањем висине снежног покривача. Више падавина очекује се у југозападним, западним и централним крајевима Србије. Ветар умерен, повремено јак, северни, северозападни. Најнижа температура од -2 до 1 °С, највиша од 1 до 4 °С.

Prognoza za subotu, 26. januar:
Citat
Облачно, у већини крајева са снегом и формирањем/повећањем висине снежног покривача. Више падавина очекује се у југозападним, западним и централним крајевима Србије. Ветар умерен, повремено јак, северни, северозападни. Најнижа температура од - 4 до 0 °С, највиша од -2 до 2 °С.


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Operativni bilten od danas, 22. januara:

Citat
Прогноза временa за наредних пет дана (од 27.01.2019. до 31.01.2019.)
У недељу делимично разведравање, а почетком наредне седмице ново наоблачење са падавинама. Температуре у границама просека за ово доба године.


Prognoza za 5 dana za Beograd i Niš:






Kada sam oko 12.30h pogledao operativni bilten i prognozu, razlika u prognozama za nedelju je bila još drastičnija! Za Beograd, Kragujevac, Niš i mislim za Prištinu "stajao" je opis pojave — sneg, a za Novi Sad i Zlatibor — moguć sneg.

Van mreže Podrinjac

  • *
  • Poruke: 411
  • Starost: 32
  • Lokacija: Goražde, BiH
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7621 poslato: 22. Januar 2019. u 17:19 »
Po EC-u Bijeljina ide na metar.  :rofl:

Eee vala ako i od te ciklone ne dobijem bar min 20 cm, selim se iz ove rupe.
Zima 2015/16. - 1.5/5
Zima 2016/17. - 3.0/5
Zima 2017/18. - 1.0/5
Zima 2018/19. - 3.0/5

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7622 poslato: 22. Januar 2019. u 22:14 »
Utorak, 21:55h
U Beogradu, severnim i zapadnim krajevima Srbije, kao i na planinama, mestimično sneg umerenog i jakog intenziteta, a na jugoistoku zemlјe slaba kiša.
 
 Najava je za period
od:  21:55 22.01.2019.  do: 09:55 23.01.2019

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7623 poslato: 22. Januar 2019. u 22:37 »
Malopre sam izmerio 7-8cm snega, kolega Man iz Odzaka meri centimetar vise od mene ali zato Sombor meri 11cm a NS 9cm jos u 19h.
Citav dan je kod mene temperatura bila niza nego u NS i snega ako nije bilo jednako nije ga bilo ni vise tamo.

Nije to neka velika razlika ali opet ta merenja izazivaju sumnju kod mene...

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7624 poslato: 22. Januar 2019. u 22:44 »
Ns je imao kao BG pljusak u jugozapadno struji. Ne znam koji deo grada je prošao najbolje. Verujem Direktoru da je izmerio 11cm na otvorenom u 7. Kasno popodne je razlika bila 3,do 6 cm pre tog pljuska a bilo.je nekoliko i večeras manjih obima sigurno nije ujednačeno. .. Ne znam sto ne bi verovao ljudima u sancevima imam problem sa lokacijom ne sa merenjima. Mozda te zakači nešto do jutra.

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.199
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7625 poslato: 22. Januar 2019. u 22:54 »
Ciklon opet je kao i uvek.Kod nas pocne najbolje sa snegom iz prvog ciklona.Onda se otopi to,a posle juznije svi nas presisaju od sekundarnog ciklona kad je temperatura povoljnija.Tako i ovaj put,ispade kod nas danas da ce pasti vise nego u petak/subotu.Dobro nece,ali skoro pa isto ce biti dok dolen aravno vise.
Kod mene i sad pada samo sipa sitan.Super je napolju.Sutra +1C kod nas.
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 3.186
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7626 poslato: 23. Januar 2019. u 07:55 »
Šta reći za sve ovo, kad god pogledam meteogram ono 50ak mm u najavi, i tako danima. Lepa kompenzacija za sušu koja je ovde bila. A to u kakvom su obliku padavine neću da komentarišem, samo nam želim sreću kao i do sada ( onima koji je do sada imaju), a oni koji su je manje imali želim da je imaju još više  :)

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7627 poslato: 23. Januar 2019. u 08:53 »
Da li je realan GFS za NS??  :oboze:



@Ciklon mislim da je razlika upravo u onom oblaku koji je zahvatio uze podrucje, a doneo kratkotrajan jak sneg juce ujutru.

Van mreže milandijana

  • milan
  • *
  • Poruke: 264
  • Starost: 47
  • Lokacija: crepaja
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7628 poslato: 23. Januar 2019. u 09:01 »
Po modelima bi trebalo da dobijemo veći sneg nego onaj sto je bio u decembru a tada sam merio 38cm.sada nesmem ni da pomislim koliko to moze biti snega ako se to sve ostvari. :D

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.199
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7629 poslato: 23. Januar 2019. u 09:17 »
Novi EC je daleko od sjajnog sto se tice snega za Vojvodinu.Nisam gledao ense sta kazu.
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7630 poslato: 23. Januar 2019. u 09:31 »
 ^^
Sve ocekivano Man. Nisi valjda mislio da ce povecati padavine?
Sada po EC padavina za petak i subotu uopste nema za predele severnije od NS.

EC i ARPEGE su usamljeni u takvom scenariju, videcemo.
Pesimizma ne nedostaje a to je najbitnije.

@Joe moguce da je to razlog, izmericu visinu snega kada izadjem ali sam ubedjen da ga nema vise od 10cm sto je dosta manje od Sombora i NS.

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.199
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7631 poslato: 23. Januar 2019. u 09:39 »
Ciklon naravno da sam ocekivao.Uvek sam optimista,pa makar optimizmom izbaksuzirao nama severnije.Ubedjen sam da EC gresi :D
Edit:Jma model se uopste NE slaze sa EC -om.I ne samo on.
« Poslednja izmena: 23. Januar 2019. u 10:05 man »
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!


Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7632 poslato: 23. Januar 2019. u 09:57 »
 ^^ Ako vam je zz utrhu,gfs je bolje prognozirao za Ns ovaj ciklon

Sto se Ns tice,ja bih i ovih 20tak Eca potpisao,Gfs ga bas pretera,bice kao i uvek zlatna sredina verovatno vec veceras
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7633 poslato: 23. Januar 2019. u 12:55 »
NS -0.2, Nis +10.4

Bart saberi se malo.  :)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.974
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7634 poslato: 23. Januar 2019. u 13:03 »
 ^^ Gde cu se saberem vidis da se oduzimam danas 4 sutra 0cm...  ;)
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7635 poslato: 23. Januar 2019. u 13:47 »
Ne bitno za decimalu više.. Nekog plusa tu neće biti, ovde je hladnije nego na sancevima zbog kotlinskog efekta i dužeg minusa juče, sada se čini da je sve prošlo bolje od očekivanja. Očekivao sam 2 stepena danas . Ovde I gradu duže vreme.

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7636 poslato: 23. Januar 2019. u 14:30 »
"Zašto imaš nešto protiv RHMZa? Možda nisi dobio posao kod njih pa na amaterskom forumu sa još nekoliko likova i neznalica pišeš gluposti i da Zavod ima loše prognoze, model, najave. Na tom forumu je vaš član koji piše slično kao ti najavio 10C za Beograd, to je još lošije nego Zavod a WRF-NMM nije imao 11C u prognozi. Neki koji je kao meteorolog piše gluposti o beogradskoj klimi i menja prognozu češće nego Zavod na koji ti i ostali amateri imate primedbe umesto da vas raduje što postoje blagovremene najave. Meni te najave koriste, čak ima i neki FB nemačke firme koja ima dobru prognozu ali tvoji ortaci sa foruma lupaju kako ko hoće (pa nekada nešto i nabodete). Ta tvoja prognoza koju si spomenuo je davala 2-3C ali i ćorava kokoška nešto ubode pa tako i ti i tvoja amaterska prognoza. Da je ona stalno dobra imao ti posla u kompanijama po svetu i ne bi iz dosade pisao na tom tvom forumu (ili možda tu imaš neke prihode od foruma). Danas svako može da piše šta hoće, kod tebe na forumu ima toliko amaterskih gluposti da to ne vredi brojati. Ti kao imaš 100 godina a pišeš kao klinac i nalaziš mane RHMZu, možda si ti u nekoj od kompanija koje rade prognozu za tržište Srbije pa hoćeš ovako da omalovažiš konkurenciju."

Ovo je deo poruke koju sam dobio od nekoga ko je možda poštovalac lika i dela nekoga iz "referentne ustanove za prognozu vremena i voda".
Ne verujem da ta osoba radi u RHMZu, mislim da ljudi koji tamo rade ne bi pisali na ovakvom nivou.
Ta osoba me očigledno ne poznaje inače bi znala da forum nije "moj" (niti sam ga osnovao, niti ga "održavam", niti imam dinar prihoda ali imam zadovoljstvo kada neki manje iskusni članovi nešto nauče iz mojih "pisanija") a verovatno bi znala i kakvim se "meteo" poslovima bavim i ko su mi klijenti -ali neka bude da sam džabalebaroš  ;) i da nemam ništa bitno u životu (privatno i poslovno) pa onda pišem protiv Zavoda i još u tome izgleda podstičem neke amatere i nekog ko je "kao meteorolog"... A o spomenutoj FB stranici "nemacke firme" necu da pisem iako bih "iz prve ruke" mogao dosta toga da navedem (u najkracem -ta stranica, koja od nedavno postoji za vise zemalja ex-YU, nije i nece postati nista slicno forumu).
Neću da trošim puno vremena na dugačku poruku (iako neko misli da nemam šta da radim, ipak je istina bitno drugačija) ali evo samo malog primera:

RHMZ WRF-NMM od juče ujutru za Beograd za 126mnv:



Automatska prognoza za W13274 (130mnv):

W13274|1|4|D|012319|2.52|-0.72|18|73|4|*|0|4.02|310|88|0.19|2.1|0.04|2.40|78|1000.13|

Nemam vremena da detaljno objašnjavam svaki parametar u prognozi ali u pitanju je jučerašnja prognoza bazirana na 00z modelima i "pokriva" period od ponoći do ponoći po lokalnom vremenu.
Tmin -0.72, Tmax 2.52C, vetar smer 310, brzina 4.02km/h; podaci za oblake, vetar, vlagu, tačku rose i pritisak na nivou mora daju se, u ovoj dnevnoj prognozi (postoji naravno i satna), za rano popodne. Količina padavina je pri kraju i označava 0.04cm tj. 0.4mm padavina u obliku kiše i 2.40cm u obliku snega ili bilo koje vrste ledenih zrna i slično (dakle "uhvaćen" je deo snega koji je padao nakon ponoći).

RHMZov WRF-NMM tek povremeno gledam ili tačnije -povremeno mi to neko pošalje pa tako imam sačuvan jučerašnji.
Nema savršene prognoze, dobronamerni ljudi rade na ispravljanju svojih grešaka (ja ih svakako povremeno imam) a oni drugi olako nazivaju druge neznalicama i slično.

Pozdrav svim ljubiteljima meteorologije a naročito amaterima koji neke situacije tumače bolje ili makar detaljnije od nekih kojima je to profesija (ali možda nisu motivisani da rade bolje -verujem da su oni ipak u manjini u odnosu na ostale kolege)!

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7637 poslato: 23. Januar 2019. u 17:10 »
Profiamater kada napise komentar, mislim baš sada na meteorologiju, je apsolutno argumentovan, ukazujući na očigledne probleme i propuste. Tako da ne razumijem kome bi to smetalo, valjda tako uči i druga strana, ako želi.

Neki dobri svjetski umovi u meteorologiji javno diskutuju sa amaterima, dijele najnovije istraživačke radove, poštuju te amatere, zahvalni su im ako za njih nešto urade, naprave, a da se uopšte ne radi o novcu kao sredstvu poslovanja, načinu razgovora... već o NAUCI. Tu nema ega, sujete...

Zar ne bi bilo bolje da i na ovim prostorima imamo takve diskusije, pa i na ovom mjestu, na ovom forumu.

Samo je ove zime dokazano koliko neki javno daju datume zahlađenja, snijega, a koliko se to radilo na ovom forumu. To izrečeno u javnost šteti meteorologiji, javnost se zbunjuje i gubi povjerenje. Ovdje se vodi diskusija zaljubljenika u vremenske prilike/neprilike. Uvjeren sam da se nije  zbunila javnost koja to čita, svakako ne u obliku nekih sličica na federalnom, hrvatskom ili  HMZ Srbije. Tamo ima sjajnih ljudi i pameti nadam se da će im se dati prilika za nešto više.

Imamo isto interesovanje i valjda volju, ka tome treba ići. Neko će zbog ovog foruma upisati meteorologiju, možda bude sutra stručnjak svjetskog glasa (ako mu se još da podrška), to bi bila nagrada za ovaj forum, da ne govorim o drugim aspektima.

Podrška za sve iskrene ljubitelje meteorologije i svemu što ona sa sobom donosi i za POŠTENE i DOBRE ljude!
« Poslednja izmena: 23. Januar 2019. u 17:22 Pulsar_ »

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.974
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7638 poslato: 23. Januar 2019. u 17:52 »
Braco skauti ljubitelji Gejmotrona jel vas ovaj podseca na nekog...? Mene znate na koga  :rofl:



Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže gambino

  • **
  • Poruke: 757
  • Lokacija: Beograd-Surcin
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7639 poslato: 23. Januar 2019. u 17:55 »
Braco skauti ljubitelji Gejmotrona jel vas ovaj podseca na nekog...? Mene znate na koga  :rofl:


Direktor?
 :grin: