Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1467802 puta)

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.524
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7780 poslato: 01. Februar 2019. u 14:46 »
Volim odgovore tipa vazduh je zagadjen jer nema vetra jel'te...

Tako se lepo stvari uguraju pod tepih, a sa druge senzacionalizam prekrije ono sto je ostalo...

Treba "krpiti" neke domace rupe pa udri po polarnom vorteksu... sta bi sa slikama nijagarinih vodopada od pre godinu dve, pa onog cuda od leda na jezeru micigen i u cikagu tajodje pre par godina? Isto se desilo, isto se desava vrlo cesto... pa tako i rekordi padnu...kao i neki ovde 2012.




"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.524
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7781 poslato: 01. Februar 2019. u 15:20 »
https://weather.com/forecast/national/news/2019-01-28-polar-vortex-midwest-arctic-air-coldest-two-decades?cm_ven=wu_videos?cm_ven=hp-slot-1

Znate, kad krene da brija vetar niz jez. Micigen winchill se spusti u bunar a osecaj hladnoce je jeziv. Secam se da sam se u Cikagu bas pocetkom marta/krajem februara smrzao iako je bilo sunca napolju i temp. preko 10 stepeni.

Ali taj vetar kosti zaledi  :oboze:

Mada je i tada, 1999, doslo do slicnog spustanja vorteksa i gadne zime kada su takodje mnogi rekordi oboreni.

Ko je zaboravio, evo "ledenih pecina" na jezeru Micigen pre pet godina:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=TOtXGXkN0nk" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=TOtXGXkN0nk</a>

https://www.huffpost.com/entry/lake-michigan-ice-caves_n_4782719


"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.199
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7782 poslato: 01. Februar 2019. u 16:43 »
Bata Stevo odgledao sam sad ono sto si postavio o globalnom zagrevanju. Bilja je uvek bila mrak,ako ona kaze da ima globalnog zagrevanja,evo ja od sad verujem u to:Neka bude da je za sve kriv ugljen-dioksid. :whistling:

Ipak treba procitati i ovaj tekst ispod sto sam iskopirao:

Нико не оспорава чињеницу да човек утиче на екосистем, мења изглед наше планете и загађује атмосферу. Питање је да ли је тај утицај пресудан и да ли су ове промене значајне. Угљен диоксида је у атмосфери некада било много вишенего сад (рецимо 4400 ppm за време Палеозоика) у односу на које је тренутна промена састава атмосфере математички занемарљива. Чак и да то није случај, постоје загађења на која ми, као врста, не можемо да утичемо.

 На пример, вулкани при својој ерупцији избацују нешто много опасније по планету од ужарене лаве. Они емитују гасове, и то баш оне које не желимо у атмосфери. Вулкан производи количине угљен-диоксида, угљен-моноксида и метана које су много пута веће него оне које произведу већи градови за исти временски период. Поред тога ослобађа се велика количина чађи, прашине и осталих честица које називамо аеросоли. Ове честице делом и абсорбују зрачење које долази са сунца.

 Међутим то није све. Сама планета Земља се тако креће око Сунца да се нагиб осе ротације периодично мења. Период ових промена је велики (говоримо о десетинама хиљада година) и овакво кретање је веома споро, али директно утиче на угао под којим сунчеви зраци долазе до планете, односно како се планета загрева. Претходних неколико хиљада година смо живели у топлом периоду, а како прорачуни говоре – зима долази.  А ту је и само Сунце које опет периодично пролази кроз циклусе када даје више, односно мање енергије, а никада се не зна када се може десити нека непредвиђена соларна промена, од које се не можемо сакрити.
  :D
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7783 poslato: 01. Februar 2019. u 20:20 »
Sasvim fin ovaj januar 2019 bio u Beogradu , svega nekoliko prolecnih dana ostali zimski , dosta dana sa sneznim pokrivacem suncanih svega nekoliko , najtopliji dan bejase onaj 17 januar kad je Putin bio u Srbiji:


Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 39
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7784 poslato: 01. Februar 2019. u 21:41 »

Dobar deo zemlje može biti stvarno zadovoljan ovom sezonom, ali šteta da sve na tome i ostane, sad kad treba da  usledi fil na torti.

Mislis na slag ? Fil smo dobili u januaru a testo u decembru . Gubimo slag u februaru a vidicemo da li cemo izgubiti i jagodicu u martu  :)

@ Man - Nemoj tako pisati . Ovi iz globalnog zagrevanje ce te proglasiti za zagovornika danasnjih zagadjivaca  :)
Jos samo jedan kratak komentar na takve stvari . ZASTO " svet " ne napravi debatu vodecih zagovornika ovoga ili onoga ? Lepo se suoce , iznesu zapazanja , dokaze do kojih su dosli . Verujem da bi posle toga narod bolje razumeo sta je i kako je . Ne mislim samo na ovu temu jer danas za svaku sitnicu postoji ovo ili ono ! Sludjuju nas maksimalno  :facepalm: . Sto bi rekao Sofronije radi se sve na tome da ne mislimo o stvarnim i trenutnim stvarima .
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.524
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7785 poslato: 01. Februar 2019. u 22:51 »
ZASTO " svet " ne napravi debatu vodecih zagovornika ovoga ili onoga ? Lepo se suoce , iznesu zapazanja , dokaze do kojih su dosli . Verujem da bi posle toga narod bolje razumeo sta je i kako je . Ne mislim samo na ovu temu jer danas za svaku sitnicu postoji ovo ili ono ! Sludjuju nas maksimalno  :facepalm: .

Sad vec BataStevo "Money talks" i istina je suvise zamagljena da bi se saznala i videla... Lova i samo lova... Da nije toga, kako bi rasli dzidipiji i ostalo ne samo kod nas... i drugi mazu samo tako...
Prema predvidjanjima iz devedestih koja su bila jako ekstremna a odnosila su se bas na ovaj period, nivo okeana vec sad je trebalo preko metra da bude visi itd... Mislim da bi pola Vojvodine vec davno brckalo noge i islo na plazu ;)

Naravno da se klima menja, oduvek je tako, imali smo i mini ledena doba, i mini "sahare" itd. Uvek se vratim na ono "zasto bas ime Greenland?" Verovatno se bela prelivala na zeleno :D

Secam se kad je ceo taj hype poceo davne 1987, https://www.apnews.com/664cf2e917604adf90472daa35989ffb
kada je James Hansen svedocio u Kongresu o globalnim promenama klime i izneo neka predvidjanja... Posle je to postao hype i moda, kapital je nanjusio potencijal i eto...

Citat
In his 1988 study, Hansen and colleagues used three different scenarios for emissions of heat-trapping gases — high, low and medium. Hansen and other scientists concentrated on the middle scenario.

Hansen projected that by 2017, the globe’s five-year average temperature would be about 1.85 degrees (1.03 degree Celsius) higher than the 1950 to 1980 NASA-calculated average. NASA’s five-year average global temperature ending in 2017 was 1.48 degrees above the 30-year average. (He did not take into account that the sun would be cooling a tad, which would reduce warming nearly two-tenths of a degree Fahrenheit, said the Scripps Institution of Oceanography’s Jeff Severinghaus.)

Hansen also predicted a certain number of days of extreme weather — temperature above 95 degrees, freezing days, and nights when the temperatures that don’t drop below 75 — per year for four U.S. cities in the decade of the 2010s.

Hansen’s forecast generally underestimated this decade’s warming in Washington, overestimated it in Omaha, was about right in New York and mixed in Memphis.

Po meni odlican clanak u WSJ: https://www.wsj.com/articles/thirty-years-on-how-well-do-global-warming-predictions-stand-up-1529623442 ali treba ili pretplata ili sub pa se moze procitati na ovom linku ispod:

https://wattsupwiththat.com/2018/06/22/thirty-years-on-how-well-do-global-warming-predictions-stand-up/

Citat
It turns out that global surface temperature has not increased significantly since 2000, discounting the larger-than-usual El Niño of 2015-16.

And it isn’t just Hansen who got it wrong, models devised by the IPCC have, on average, predicted about twice as much warming as has been observed since global satellite temperature monitoring began 40 years ago.

Secam se dobro tih tabela, mislim da je Zabavnik sve to bio preneo ali i NIN, Start, Mladina itd...

Pa eto, ko hoce da se zanima...

edit:

A da smo mi ljudi jedni obicni gubari i to stoji...
Pogledaj borsku reku, nekad su se ljudi kupali tamo... pa pogledaj sta je ovo https://twitter.com/savski_nasip/status/1090993205728948224  Pa gde je voda?

Skakavci, gubari, unistivaci... ma nemam reci. Pocecu masno da psujem :(



(Stenjevac)

Vise su zlata mogli ovde da isperu nego sto su terali ovu mhe za*ebanciju  :facepalm:
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.974
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7786 poslato: 02. Februar 2019. u 15:42 »
Dobra zima 2017/18 vs. Nikakva zima 2017/18 :)
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=yQ8u_zqfuMc" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=yQ8u_zqfuMc</a>
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 39
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7787 poslato: 02. Februar 2019. u 21:12 »
Zanimljivo Sofronije za tog lika iz 1987 godine . Nisam za to znao .
Nego ljudi cuo sam jednu prognozu sa glavne kabovske televizije koja je " protiv " ovih da od 20 februara krece upad hladnog vazduha iz Rusije . Pitam se gde su to videli sobzirom da niko nista slicno nije postavio od vas . Jel glupost ili postoji neki model koji to vidi ?
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7788 poslato: 02. Februar 2019. u 21:22 »
Ko je rekao da od 20 februara počinje upad iz Rusije ovde ili postoji neka prognoza ? Jer meni promaklo nešto?
20 februar u meteroloskom smislu je večnost za modele.
Lično za sada ne vidim nista ali bas nista zanimljivo..A preko 200 sata je već baba vanga. Modeli umeju da slože oko nečeg pa 180 satu jedan nešto vidi do događaja se desi suprotno svim prognozama.

Sasvim je moguć sibirac i da je zima rekla svoje. I da nas ceka prolećni februar i da je proleće juče stiglo I da Z od zime nećemo videti. Kao i obrnuto.

Roka Atlantik dog to traje Z od zime nećemo videti. Mozda snegic dva i to uz ogromnu sreću ponegde.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.974
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7789 poslato: 02. Februar 2019. u 22:20 »
Zanimljivo Sofronije za tog lika iz 1987 godine . Nisam za to znao .
Nego ljudi cuo sam jednu prognozu sa glavne kabovske televizije koja je " protiv " ovih da od 20 februara krece upad hladnog vazduha iz Rusije . Pitam se gde su to videli sobzirom da niko nista slicno nije postavio od vas . Jel glupost ili postoji neki model koji to vidi ?
Ne valja ti kablovska, iskljucuj to, cim ne daje zimu to ti pustaju reprize od pretprosle godine...  :)

Ovaj ako sam dobro shvatio gfs paralelni sto skomi objavio u prognozama je dobar model steta sto je to model za paralelni svet u kome je isto ovo vreme i svi mi postojimo i mnogo toga je suprotno, ja zivim u Novom Sadu  :bang:
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.199
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7790 poslato: 02. Februar 2019. u 23:01 »
 ^^
Paralelni gfs je tacniji i precizniji od gfs.Paralelni treba za zameni operativni gfs,tj vec je trebao od 24 og januara,ali nije zbog blokade budzeta od strane demokrata u vladi Amerike.Sve se finansira iz budzeta,pa i te agencije.Izlazi sat vremena kasnije od gfs. :D
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 39
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7791 poslato: 02. Februar 2019. u 23:11 »
Jel si cuo Barte Coveka . Posle tvoje prosle poruke pomislio sam da se Direktor preselio u Nis a ti u NS  :D . Nece ovaj broj jedan kanal da lupa . Znaci bice da gledaju paralelni gfs . Posle ove informacije rezanje voca mora da se odlozi  :(
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )


Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7792 poslato: 02. Februar 2019. u 23:11 »
Taj paralelni je stalno crtao snegove u jugoistocnoj Srbiji,dok na severu suvo kolko sam ja gledao,valjda zato je jos paralelni :confused:,kad krene da kapira to malo bolje,mozda mu vlada i da licencu

Osim te sitnice sasvim solidan model globalno :cf:

Eto,BataStevo Bart se bar u tom paralelnom svetu nagleda dobrih snegova,kad vec u ovom mu slabije ide,drago mi zbog njega(mislim na tog paralelnog),ovaj ne bi iz Nisa u Ns ni da mu plate
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7793 poslato: 02. Februar 2019. u 23:16 »
Valjda je ilmeteo dao datum 20. tako su pisali kolege na drugom forumu. AO duboko pada polovinom februara po ensima. Ja ne gubim nadu dok ima još nejasnoća u prognozi, loše je za prvu dekadu, ne samo po nas.

Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 39
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7794 poslato: 03. Februar 2019. u 00:13 »
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )

Van mreže igorkonkolj

  • **
  • Poruke: 1.652
  • Lokacija: futog
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7795 poslato: 03. Februar 2019. u 09:35 »
ovog jutra po izlazima gfs nosi pobedu za sledecu nedelju,po svemu sudeci, I EC smanjuje padavine a temperaturu povecava, dakle ec se priklonio gfs, cini mi se :morning:

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7796 poslato: 03. Februar 2019. u 15:12 »
Pošto bi to bila kiša uglavnom uz nešto vlaznog snegica koji se ne bi zadržao i nije nekakva mana.
EC se izgubio ovih dana.
Ne treba nam mnogo  kiše imamo dovoljno vlage od otopljenog snega. Samo da nas strefe poplave kao Bosni.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.974
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7797 poslato: 03. Februar 2019. u 15:51 »
Direktore u paralelnom svetu ti mrzis sneg  :grin:
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7798 poslato: 03. Februar 2019. u 18:29 »
Glavni izlaz GFS  vs skoro svi Ensi.  Koji zahladuju on ostaje topao u nedogled. Zanimljivo.. Za daleke sate. Praćenje.






Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 39
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7799 poslato: 03. Februar 2019. u 22:17 »
Zaboravio si Požegu komšija 19.3
Da je stavio Pozegu onda Nisa ne bi bilo u komentaru  :D . Ali Barte po meni su realno ovi gradovi najveci gubitnici . Sampion ovih dana pored planina je Negotin  :first: ( danas uspeo da dogura do 6 stepeni ) .
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )