Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1468110 puta)

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.525
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8360 poslato: 01. Avgust 2019. u 16:23 »
 :worthy: :worthy: :worthy:

Citat
NOVI ALARM! Zbog sudara TOPLOG I VRELOG VAZDUHA Srbiju će sutra pogoditi prava oluja! Haos u Beogradu kreće i ranije, a evo koji period dana je NAJKRITIČNIJI

 :comeon:

 :worthy: :worthy: :worthy:

(blic)




"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8361 poslato: 01. Avgust 2019. u 18:01 »
Eto saznadosmo i šta se dešava kada se sudare topli i vreli vazduh :D


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.975
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8362 poslato: 01. Avgust 2019. u 18:18 »
Pitam se koje to strujanje da u Beogradu krece ranije sve... Beograd druga drzava, po svemu pa sad i po vremenskim prilikama... Imate bolji standard sad i ranije oluje, pa dokle ce ovaj narod to da trpi, ove ranije oluje su kap koja prelila casu, motke u ruke i narod duradi nesto  :fight:
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 28
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8363 poslato: 01. Avgust 2019. u 22:34 »
ARW ladno vidi moguće razdvajanje superćelija sutra iznad Bosne.
Šta ti je model sa velikom rezolucijom...  :laie:


Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 39
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8364 poslato: 01. Avgust 2019. u 22:58 »
Miki ti si ozbiljan znalac ( u prognozama objasnis samo tako . Dobro zvuci iako te nista ne razumem  :) ) pa jedno pitanje . Jel stignes da pogledas parametre i sve to za neki drugi region oko nas . Postavio si strasne parametre za nas sutra . Dok recimo estofeks to i ne vidi bas ali HR. je dao 3 . Kakvi su onda tamo tek parametri ? Pa te to pitam . Jel te zanima da to pogledas i zasto su stavili level 3 .

Dodatak - A bljuc ga je bas bljucnuo !
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8365 poslato: 01. Avgust 2019. u 23:14 »
@ Svetomire

Kako nece Miki biti strucan, to je nas najbolji student meteorologije, buducnost nase meteorologije! :)  :laie: :worthy:_

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 28
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8366 poslato: 01. Avgust 2019. u 23:41 »
 ^^ Joj Mare ne znam jesi li sarkastičan, ali ja sam toliko daleko od najboljeg studenta meteorologije. :grin:
Da jesam među boljim, verovatno bih ove godine završio fakultet, al sam ga ipak malko odužio.  :blush:

Gle Stevo, ta oblast u Hrvatskoj i Bosni je nešto bogatija prozemnom vlagom i malo većim vertikalnim gradijentom temperature, što rezultira onda MLCAPE-om većim za skoro 400-500 J/kg od prognoziranog u Srbiji.  Još bitnije, crta se znatno veća efektivna zavojitost (vrtloženje nižih ali nestabilnih slojeva) i viša vrednost 0-3 km i 0-6 km smicanja nego što se prognozira kod nas. Komotno bi mogao da se formira tornado u oblasti sa niskim vrednostima LCL-a (nivo kondenzacije) u lvl3 oblasti. ESTOFEX je uzeo tu oblast pod najveći stepen upozorenja i zbog tajminga one visinske doline o kojoj sam pisao u prognozi. Prošla bi tuda u popodnevnim satima kada je jelte najveća energija, dok bi kod nas prema prognozi to bilo kasnije negde uveče. Takođe GFS nacrta (oni svode prognozu najviše prema gfs-u) niske vrednosti tačke rose za dobar deo severa Srbije, te posledično veću inhibiciju koja bi mogla da guši dolazeće razvoje pa zato nisu proširili lvl 2/3 zapadnije.  Slažem se sa Zecom da je to velika greška, jer mi ovo ne deluje ispod lvl 2 za Srbiju.

Sutrašnja prognoza sondaže, hodografa i ludih parametara za sever Bosne:


Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8367 poslato: 01. Avgust 2019. u 23:44 »
Ju, svasta kakav sarkazam!?

Nije najbolji student ko ocisti sve u roku, to nema veze.. :)

Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 39
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8368 poslato: 02. Avgust 2019. u 00:13 »
Hvala Miki na odgovoru . Bice sutra onda pracenje radara i strepnje . Od jutrosnjeg Cacka i okoline ispade da je Vojvodina ( najvise njen zapad ) u najvecem problemu .
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )

Van mreže Djordje...storm chasers....

  • ***
  • Poruke: 3.201
  • Starost: 29
  • Lokacija: Равње-Мачва -Сремска Митровица-Хесна
  • Usus est optimus magister
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8369 poslato: 02. Avgust 2019. u 07:25 »
Upravo mi izasla uspomena na oluju u Valjevu iz 2015 na danasnji dan se dogodila, jel ima neko reportazu o tome.?

Sent from my H3113 using Tapatalk


Јануар :62.5mm
Фебруар: 4,2мм
Март: 21,1мм
Април:17,7мм
Мај: 120,0мм
Јун:50,4мм
Јул:90,4мм
Август:0
Година:366.3mm

Van mreže D.i M.e

  • *
  • Poruke: 183
  • Lokacija: Велики Шиљеговац
    • Време у Србији
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8370 poslato: 02. Avgust 2019. u 11:26 »
Занимљиво, од јутрос сви модели сем ICON-а и традиционално оптимистичних Британаца и Аустралијанаца (али не и сада) за моје место дају двоцифрене падавине вечерас око 8-9. Јуче па и ноћас (случајно погледао) падавине су за данас укинули, остало само за ноћас и сутра. А јутрос преокрет, и то не памтим да се доста њих овако сложи. Да запамтим:









Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8371 poslato: 02. Avgust 2019. u 23:30 »
Šta tek reći za ESTOFEX, treći put ove godine stavljaju Hrvatsku pod level 3 i opet ispala.

Citat
Despite rather impressive displays of several strongly-right moving supercells in the forecast maps of convection-resolving models, only small level 3 areas are issued for the expected dryline positions where the risk of "convective failure" is minimized


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8372 poslato: 03. Avgust 2019. u 20:55 »
Da li ovo BKR nagoveštava povratak u formu?  :smartass:



padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.975
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8373 poslato: 03. Avgust 2019. u 21:48 »
Posle ovakvih kisa ne bih imao problem da se BKR i NKR ponovo aktiviraju do kraja meseca...Dobro aj nek padne 10mm jednom i to je dosta...Stvarno ovde natopilo muski...

Opasno stvarno bilo kod Zike u Melencima...
https://informer.rs/vesti/srbija/451096/foto-grad-pogodio-melence-nevreme-zahvatilo-delove-banata
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 39
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8374 poslato: 04. Avgust 2019. u 09:18 »
Juce sam bio u Zrenjaninu
 Stigao sam pola sata pre tog oblaka . Samo bezveze pracenje i gledanje u nebo kada se od zgrada ne vidi nista . Usao u radarsku sliku i imao sta da vidim . Ali u Zr. sem prolaznog jaceg vetra nicega drugog nije bilo . Bar u delu u kom sam ja bio . Ni kap kise nije pala . Ajde Ziko kaci slike . Nadam se da sve ok koliko toliko .
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.975
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8375 poslato: 04. Avgust 2019. u 10:34 »
« Poslednja izmena: 04. Avgust 2019. u 12:09 Bart »
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.525
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8376 poslato: 05. Avgust 2019. u 09:35 »
 :worthy: :worthy:

STIŽE TROPSKI TALAS Pred nama su NAJTOPLIJI DANI U 2019, "kuvaćemo" se i noću

 :worthy: :worthy:

Citat
Marko Čubrilo, profesor geografije iz Novog Sada i veliki zaljubljenik u meteorologiju, koji je zbog veoma tačnih prognoza stekao na desetine hiljada pratilaca na Fejsbuku, potvrđuje dolazak vrelog talasa naredne sedmice.
(blic)


Jbg, braco skauti, pratioci na FB su merilo... znanja  :O

Koga "prate" taj je vazan i taj ZNA jer ne bi ga pratili da NE ZNA...

Eto, resili smo MISTERIJU (doduse, Zec je resio odavno...)
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8377 poslato: 05. Avgust 2019. u 10:13 »
Što se toga tiče, SerbianMeteo stranica ima najveći broj pratilaca na fejsbuku od svih stranica slične tematike (~54 000 trenutno, dok kolega Čubrilo ima ~6 000).
I pored toga, nikad nas ne citiraju na raznoraznim portalima, jer jednostavno nemamo te bombastične najave, koje privuku pažnju širih narodnih masa. To nije naš stil i nikad neće biti.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8378 poslato: 05. Avgust 2019. u 11:13 »

Jbg, braco skauti, pratioci na FB su merilo... znanja  :O
Koga "prate" taj je vazan i taj ZNA jer ne bi ga pratili da NE ZNA...

Sofronije, kao i sa mnogobrojnim drugim stavovima koje si napisao - slažem se i sa ovim  :)
U "moderno vreme" ogroman broj ljudi smatra da im je broj "pratilaca" na FB pokazatelj nekog uspeha ili neuspeha...
Ima i onih koji misle da ako neki pojedinac ili kompanija ima veliki broj pratilaca, da je to automatski "dokaz" nekog uspeha, kvaliteta i slično...
Doduše različite stvari se smatraju "uspehom" pa neko na pokazivanju ogromnog, debelog dupeta može da zaradi milione... ali neću puno da pišem o kur..tinama koje sebe nazivaju "starletama", naročito o nekim "domaćim" koje vole da predstave kako su uspešne i bogate, pa i pametne (ovo poslednje je za posebnu temu) a kada se pojave npr. u Dubaiju (vest iz "prve ruke") "štekaju" se u jeftinom hotelu i jure "brzu" zaradu na najstariji poznati način a po povratku u neku od zemalja na brdovitom Balkanu pričaju o "revijama i snimanjima"...

Uzgred, što se tiče broja "pratilaca" na FB za normalne poslovne ljude, kompanije i slično:
sam broj pratilca često nije ni u direktnoj vezi sa stvarnim poslovnim uspehom nekog pojedinca ili kompanije - npr. kompanija koja je moj poslovni partner i koja ima veoma traženu aplikaciju za prognozu vremena, ima "samo" 760.000 pratilaca (ima meteo-firmi sa više miliona pratilaca) ali je broj korisnika aplikacije veći od 10.000.000 (u pitanju je samo tržište Evrope i to samo jedan deo, za sada su neaktivni u USA, Kini, Rusiji, Australiji...).
Ima dosta posećenih FB stranica koje za "lokalne" uslove imaju vrlo veliki broj "pratilaca" ali nemaju dovoljno dobar "proizvod" pa im sam broj pratilaca ne pomaže mnogo što se tiče nekog poslovnog uspeha i/ili zarade (a većina, ne svi, "pravi" FB stranice zbog toga).

Kao neko ko nikada nije imao i neće imati svoj FB profil (koristim jedan "business account" samo da bih mogao da pomognem poslovnom partneru u vezi održavanja nekih FB stranica u vezi prognoze vremena, u par zemalja Evrope), sasvim sigurno nisam stručnjak za komentarisanje FB "brojki" ali makar imam delimičan uvid u neke stvari. Više puta sam čuo komentar o sebi "pa tebe nema na FB, nema te na bitnim društvenim mrežama - nikada nećeš biti uspešan onoliko koliko bi mogao" ili "pa tebe čovek ne može da nađe u Google pretrazi, nema poslovnog uspeha bez toga" - dakle mnogi će nekog smatrati "uspešnim" ako ispunjava prethodno spomenute uslove... Doduše mene celog života nema, niti će biti, u bilo kojoj političkoj stranci pa je možda i to "dokaz" nekog (ne)uspeha... Mnogi, ne samo klinci, ne mogu da zamisle da negde otputuju a da odmah javno ne "podele" hiljadu slika i komentara sa svih mesta i lokacija koje su obišli (počevši od kafice/pića na aerodromu, još ako nekim čudom imaju pristup u "airport business lounge" onda samo odatle "stiže" 100 slika), uz neizbežno korišćenje engleskih termina (za nešto za šta postoje reči u srpskom jeziku) jer možda misle da time ostavljaju utisak da su još "uspešniji"...

Izvinjavam se na dugačkom komentaru, pozdravljam sve članove foruma koji svoje komentare ostavljaju jer vole da prate vremenske prilike a ne zato što hoće da se o njima "čuje" ili zato što "jure" neke brojke na FB. Meni je npr. sasvim nebitno koliko "pratilaca" ima ovaj forum (da Miloš to nije napisao ne bih znao, svakako čestitam onima koji su doprineli da forum bude veoma popularan) i moje mišljenje o kvalitetu ovog foruma nije zasnovano na tome koliki je broj "FB pratilaca" (iskreno, ne pratim SerbianMeteo FB stranicu i ne znam ni šta se tamo "nudi" ali pretpostavljam da je kvalitetno) - možda ima malobrojnih pojedinaca kojima je to bitno i koji te "brojke" redovno prate ali makar ja kvalitet foruma procenjujem na osnovu nečega što nije povezano sa brojem FB "pratilaca".
P.S. Član sam samo ovgo foruma (ne računajući polu-otvoreni forum AMS - American Meteorological Society) i nijedan drugi domaći (ako postoji) ili "komšijski" me ne zanima.
« Poslednja izmena: 05. Avgust 2019. u 11:26 Profiamater »

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8379 poslato: 05. Avgust 2019. u 11:39 »
Ovako ja gledam na samo postojanje i popularnost naše fb stranice.
SerbianMeteo je prvenstveno forum i to će uvek i biti. Vremenom kako se priča širila, dobili smo želju da napravimo nešto što će poboljšati neki vid komunikacije sa "spoljnim svetom", odnosno sa ljudima koji nisu zaluđenici za meteorologijom, već su posećivali forum da bi saznali što bolju prognozu. I tako je nastao SerbianMeteo portal. Međutim, priča sa portalom je slabo išla i posećenost je bila daleko manja nego kod foruma.
Tada je Stefano, koji je u međuvremenu postao i stručnjak za tu oblast, odlučio da nas aktivira na društvenim mrežama, pre svega radi promovisanja našeg portala i foruma.
I tako je nastala SerbianMeteo fb stranica kao neka priča koja funkcioniše prilično nezavisno od foruma. I pre svega služi za komunikaciju i interakciju sa ljudima koji nisu zaljubljenici u meteorologiju već su tu zarad precizne prognoze i blagovremenih najava. A sa druge strane, stranica je poslužila kao odlična promocija, ne samo sajta i foruma, već i meteorologije kao nauke. Jako puno kvalitetnih i aktivnih članova je saznalo za ovaj forum upravo preko društenih mreža.
Broj pratilaca koji iz dana u dan raste, broj lajkova i komentara podrške nam govore da taj posao radimo dobro, da su nam objave korisne i zanimljive.
Stiže nam i jako puno foto i video materijala od strane pratilaca kad se nešto meteorološki zanimljivo dešava, što je s jedne strane odličan "fidbek", a sa druge imamo bolji uvid u aktuelna dešavanja širom Srbije iz minuta u minut.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm