Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1468663 puta)

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8620 poslato: 19. Novembar 2019. u 17:15 »
Sredina decembra je optimalna, cak da se SSW desi u drugom dijelu decembra je, za sada, bolje.Ponsjvise zbog pozadinskih signala. SWE lijepo obrazlaže oovom događaju, odnosno Recretos, tako da, eto, preporuka za citanje.
Puno je agresivan Wave1, nije to bas toliko povoljno za pocetak. Do kraja mjeseca vjerovatno ce se graditi duboka dolina preko Atlantika, lici na neki vid rezonancije PV tropo i strato, iako su do sada nepovezani. Wave 1 gura PV prema Euroaziji, pa se izmjesta snaga kanadskog vrtloga, cime se upumpama dosta energije u Atlantik tim premještanjem.

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.200
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8621 poslato: 19. Novembar 2019. u 18:09 »
SWE je izbacio i konacnu prognozu za ovu predstojecu zimu tj prognoze 4 modela koje oni smatraju najrelevantnijim.Nema nikakve promene i dalje se predvidja + Nao faza i pozitivno temperaturno odstupanje kod nas uz ciklonijadu na Atlanskom okeanu.Mild,mild,mild winter...
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8622 poslato: 19. Novembar 2019. u 20:14 »

 ^^ Tako je kolega Ciklon  :) Novembar više i ne računam u zimu, a i kad se desi da padne neki sneg ,brže bolje i nestane..
 ^^ A te sezonske su baš  pouzdane,isto ko i Jesen što je bila kišna  :grin: Ali pod "lupom" su najviše ove zimske,najviše se i prate, još kad modeli krenu da lutaju iz izlaza u izlaz  :)
Pisali smo da smo prošli onaj dosadni AC skoro celi Oktobar, prošla su i ova konstantna južna strujanja i malo padavina za naš deo, sad je red i na zonalku i Islandski minimum  :) Zato i mislim da tek od sredine Decembra može da krene i prava zima


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.975
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8623 poslato: 19. Novembar 2019. u 20:38 »
Eeeeh braćo skauti a nekad smo još u novembru znali kakva će zima biti u dan... A sad gledamo neke sezonske a ništa nam nije jasno... Moje stručno mišljenje je da može na obe strane decembar otići... Nista se ne zna a ove sezonske nekad i pogode e sad kad ce to biti....
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.547
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8624 poslato: 19. Novembar 2019. u 22:59 »
Dragi kolega Srks, kakve su ovo negativne anomalije na Arktiku, kad se on obično jarko crveni kao uzreli dren...

Vidiš da je veliki deo evropskog kontinenta preoteo Artkitku te jarko crvene boje :grin:

Po ovome što sam pročitao propagacija zagrevanja stratosfere na niže slojeve može da nastupi i posle mesec dana od samog dogadjaja. I pored toga nema garancije da bi to sigurno značilo zimu u Evropi ili Balkanu.. To je prvi pokušaj razbijanja i pucanja PV koji je kako sam negde pročitao rekordno jak u ovom periodu u poslednjih 40 godina..Modelima treba vremena da sve to uračunaju tako da i ne treba sad očekivati čudesa u +384H  :D Neko moje misljenje je da zimu na našim prostorima ne treba da očekujemo pre druge polovine Decembra :)

Ne zavisi sve u troposferi od SSW događaja. Tačno je da polarni vorteks ume da bude vrlo stabilan tokom decembra. Ali nekad nije baš tako stabilan, a da tome nije prethodio SSW. Po toj logici gde sve zavisi od SSW-a i njegovog eventualnog uticaja na troposferu - zimu skoro da nikad ne bismo ni imali u decembru (a pričamo o drugom najhladnijem mesecu u godini, koji je često umeo mnogo toga zimskog da ponudi u svom "asortimanu"). Odlično je što pratimo događanja u stratosferi, uticaj SSW-a na troposferu (nakon izvesnog vremena) očigledno da postoji, ali mislim da ne treba apsolutnom korelacijom tumačiti dešavanja na relaciji stratosfera - troposfera.

Ovo misljenje zastupam vec vise od decenije ali svake godine sam sve vise i vise ubedjen u isto.
Novembar i sneg su mi vec duze vreme nespojivi i gotovo da je nerealno ocekivati snezni pokrivac u ovom mesecu a sto se tice decembra tu prvih 10-15 dana bacam u vodu...  :D

A krajem 20. i početkom 21. veka je bila skoro uobičajena pojava da se tokom druge polovine novembra formira barem kratkotrajni snežni pokrivač u nizijama. Prvo provejvanje snega se nije ni dovodilo u pitanje - to je moralo da bude nekad u toku novembra.  :D

Na kraju krajeva, kad pričamo o zimi, ne pričamo isključivo o snegu u kombinaciji sa debelim minusima. Ima tu i hladne kiše, suve hladnoće, maglovitih dana sa inverzijom itd. Za one koji preferiraju zimu kao godišnje doba, verujem da svi pomenuti tipovi vremana stvaraju zimski utisak i imaju svoju "draž".  :)
« Poslednja izmena: 19. Novembar 2019. u 23:42 Srks »

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8625 poslato: 19. Novembar 2019. u 23:38 »
 ^^
Srks odlicno si ovo opisao u poslednjem pasusu, kao da sam ti ja diktirao.
Zbog svega navedenog i mislim da zima nece skoro doci. Postoji neki red, hladne kise pa magla uz inverziju a i hladnoca koja nije pracena snegom ili nekim drugim tipom padavina. Sve je to zima, narocito me asocira na pocetak zime i mesec novembar pa eto neka bude i decembar.
Veliki snegovi jesu padali u poslednjih 10-ak godina ali nekako mi fali ovaj redosled koji sam naveo, nije zima samo sneg bar ne ovde na Balkanu.

Inace dobro pamtim bas ovaj period jer slavim krsnu slavu za dva dana i u secanju ce mi zauvek ostati sneg koji pada oko Arandjelovdana...


Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8626 poslato: 19. Novembar 2019. u 23:53 »
 ^^ Tako je  :tu:  Sve je to zima ali kad vidimo ovaj Novembar on gotovo ništa nije dao od navedenog, jedino (tople)košave nije falilo. Ok je i da nema snega u Novembru kao pojave, dešavalo se i dešavaće se, ali bez ijednog mraza da prodje to je već baš preterano..
Čujem već i komentare od ljudi, svi već čuli da zime ove godine biti neće, da i grejanje nije potrebno  :D

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.547
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8627 poslato: 20. Novembar 2019. u 00:12 »
 ^^ Ipak, poslednja dekada novembra će doneti primerenije, "sezonskije" vreme što se tiče temperatura. Približavaćemo se i toj "magičnoj" nuli u jutarnjim satima kada se vetar bude smirio (možda i bude slabog mraza u okolini Beograda do kraja novembra, ima još dosta "fore"), a košava koja će duvati u narednom periodu neće biti tako topla kao do sad.  :) 

Sudeći po progonzi za predstojeći period, ovaj novembar se verovatno na kraju ipak neće naći pri samom vrhu najtoplijih u istoriji merenja, ali će neminovno biti jedan od toplijih...

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8628 poslato: 20. Novembar 2019. u 00:35 »
 ^^
Necu da ispada da se žalim ili kukam ne daj Bože ali zamisli da si napisao da ce "neminovno ovo biti jedan od hladnijih".
Pa jbt da li cemo to dočekati za života?

Nama je postalo prihvatljivo i sasvim uredu činjenica da neki mesec nije najtopliji ili bar nije u top 5 najtoplijih.

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.547
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8629 poslato: 20. Novembar 2019. u 00:55 »
 ^^ Kad si već to spomenuo, ako posmatramo poslednje (skoro) 3 godine, od januara 2017. do danas - samo su januar 2017. i maj 2019. bili u kategoriji "ekstremno hladno" i "veoma hladno" (respektivno). I još 10 meseci u kategoriji "normalno". Svi ostali meseci pripadaju kategorijama "toplo", "veoma toplo" ili "ekstremno toplo", dakle oko 65% od ukupnog broja u pomenutom periodu. Da naglasim, sve to u odnosu na klimatološku normalu za period 1981-2010. godine.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.975
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8630 poslato: 20. Novembar 2019. u 02:02 »
Kolega Srks slažemo se da ne zavisi sve od Ssw-a ali kad se desi znamo kakav zimski haos može da izazove, setimo se kraja zime 17/18 ali gde i šta tačno to se ne zna...
Ja čekam da vidim dal ce ostati na najavama ili će ga stvarno biti pa se uključujem u intenzivnije praćenje... Za sad to na dugom štapu i niko ne zna šta će biti sem Crpckogceljaka...
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8631 poslato: 20. Novembar 2019. u 09:04 »
Malo bih se ukljucio vise u ovu diskusiju. Trenutno se odrzava workshop pod inicijativom ECMWF-a, gdje svi vodeci stručnjaci pricaju o strato, tropo i interakciji ostalih faktora.
Zaista zauzima veliku paznju zbog Globalnih efekata, nepredvidivosti u najavi, propagaciji i posljedicama kada se dese poremecaji PV. Nije rijec samo o SSW-u, vec  o silnoj energiji i interakciji, te kako se cesto troposfera zna odbraniti od poremecaja koji dolaze odozgo.

Malo cu nadopuniti Srks-a, nece se in ljutiti, nadam se.

Srks:

"Ne zavisi sve u troposferi od SSW događaja."

- Tacno!

"Tačno je da polarni vorteks ume da bude vrlo stabilan tokom decembra. Ali nekad nije baš tako stabilan, a da tome nije prethodio SSW. Po toj logici gde sve zavisi od SSW-a i njegovog eventualnog uticaja na troposferu - zimu skoro da nikad ne bismo ni imali u decembru (a pričamo o drugom najhladnijem mesecu u godini, koji je često umeo mnogo toga zimskog da ponudi u svom "asortimanu")."

- E, ja bih obrnuo pogled na to. Puno poremecaja PV potice od troposfere (BDC, QBO i solarne aktivnosti pstavimo sada po strani), od raspodjele visokih i niskih pritisaka. Vaznu ulogu igraju visoki pritisci na nekim mjestima na sjevernoj hemisferi, kao Ural i planine Azije. Mi sada imamo upravo takve situacije. Visoki pritisci na tim mjestima salju energije iz teoposfere u stratosferu, sto kao rezultat imamo poremecaje PV. A onda ti poremecaji mogu oslabiti polarni mlaz spustanjem do troposfere, sto kao rezultat imamo blokade   na visim geogr.sirinama. Da bi se to desilo trebaju se sloziti i neki drugi parametri, QBO, ENSO, MJO, globalna cirkulacija vjetra, mislim da SST tada ima manju ulogu, te sama interakcija izmedju slojeva atmosfere.


Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8632 poslato: 20. Novembar 2019. u 23:37 »
Posle ovih kakvih takvih kisa u novembru i nastavka natprosecno toplog vremena kod mene u dvoristu pocela da se zeleni trava kao da smo opet u aprilu. :/ :O

Neverovatno ali istinito, sutra cu slikati, ja ovo ne pamitm da je bilo nekad ovako kasno prakticno pred zimu.

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8633 poslato: 22. Novembar 2019. u 12:43 »
Au, koja tisina u prognozama.

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.155
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8634 poslato: 22. Novembar 2019. u 16:29 »
 ^^ Zaista deluje nestvarno da posle toliko vremena greben moze konacno da popusti na istocnom/jugoistocnom Evropom, da nesto dopre do ove "zabranjene zone".  :worthy:

Srednja situacija za ovu jesen

Izvor: esrl.noaa.gov/psd/

GEFS za narednih 15 dana





Izvor: tropicaltidbits.com

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.155
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8635 poslato: 23. Novembar 2019. u 10:04 »
Posle veoma suvog avgusta, septembra i veceg dela oktobra, u Negotinu se od 30. oktobra do danas skupilo finih 88.2mm.  :laie: Bar neki kraj (gde vlada susa) da razbije maler po pitanju padavina.

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8636 poslato: 23. Novembar 2019. u 22:30 »
Glupe i lazne vesti na raznoraznim kvazi portalima, ali je nas narod jos gluplji kad posecuje te portale, cita i deli takve vesti po fejsu. Zato i uspevaju senzacije i bice jos gore po tom pitanju.


Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8637 poslato: 24. Novembar 2019. u 01:04 »
To se konacno vidi svetlo na kraju tunela po kartama . :morning:

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 3.030
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8638 poslato: 24. Novembar 2019. u 10:18 »
Vreme i radar, ala je otišo u minusu.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 pomoću Tapatoka

:ranting:MRZIM PROKLETO  LETO :ranting:  i zimu u martu i aprilu

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.155
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8639 poslato: 24. Novembar 2019. u 18:17 »
E kad bace ovakav mamac u 200h+...  :grin:


Izvor: wxcharts.com


Izvor: wetterzentrale.de


Izvor: wxcharts.com


Izvor: wetterzentrale.de

Samo nek bude padavina, u kojoj god formi. :)