Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1468664 puta)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.975
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8680 poslato: 11. Decembar 2019. u 19:53 »
Moguće al evo i na rts najavise od nedelje otopljenje pa nece budemo jedini koji se zeznuli  :grin:

Inače da podsetim ljude da je za tri dana godišnjica Žike  :D
To je bio decembar...
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8681 poslato: 11. Decembar 2019. u 19:55 »
Na kakve grane se srozala zima kada je topla inverzija sa maglom i tmunjavorom jedino potencijalno "zimsko" u narednim xx danima. Sve gore od goreg. Ako već nešto mora da se bira nek gruva ona +20 uz sunce ( nek bude najtoplija ikada kad je već tako naumila  :) ), kome još treba tmunjavor i zagadjenje na max, ili topli sektori i mizerne kišice..
Dok se bilo šta uopšte i postavi na zimsko, Decembar ode lagano :) Prošle godine se u ovom periodu pripremao prvi zimski ciklon, a sad se čekaju 20ice  :grin:

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.200
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8682 poslato: 11. Decembar 2019. u 20:31 »
      Mozda,ali mozda ima nade da padne sneg pre Nove godine,ali do 25 og nema nista od snega i zime.Ma nema nista do doceka,nego ajde kao nadamo se nekom snegu.Inace samo da kazem da je polarni vortex ojacao i preziveo sve "napade"zagrevanja i da opet jaca kazu ohladice se rekordno na-90C.Tako da nema nista od njegovog cepanja,dyabe smo se poradovali.To su najnovije vesti i o tome,tako da sad kazu da ce i januar biti blag sa ponekim kratkotrajnijim naletom hladnoce(decembar su vec otpisali sto se tice Evrope)  :hm:
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.080
  • Starost: 29
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8683 poslato: 11. Decembar 2019. u 20:40 »
Таман и кад се на картама појави први сигнал за промену синоптике над континентом, тај сигнал готово одмах уништи Атлантик, дани пролазе, тако да овај месец ће врло вероватно ће протећи без ичега што личи на зиму.

Убија у појам овај период изнад просечне топлоте који траје ли траје и нема намеру да престаје.

Пролеће над Европом:


Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 3.030
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8684 poslato: 11. Decembar 2019. u 22:57 »
Ne nadajte se džabe, od zime nema ništa u decembru, sve dok su ovakvi minusi u severnoj americi atlantik će  sprečavati upade hladnog vazduha sa severa. A prvi bih voleo da pogrešim, al nema ništa.
Zumbuli i lale krenuli u bašti da izbijaju iz zemlje.
:ranting:MRZIM PROKLETO  LETO :ranting:  i zimu u martu i aprilu

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.155
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8685 poslato: 11. Decembar 2019. u 23:21 »
Zaista ga pretera vise...  :confused:

Jos jednom, anomalija temperature za ovu jesen


Anomalija t_850mb za utorak/sredu








Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.080
  • Starost: 29
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8687 poslato: 12. Decembar 2019. u 11:41 »
Не разумем се уопште у ову материју, али "контам" да и са снажним и организованим поларним вортексом можемо добити ипак нешто мало дуже зимске епизоде код нас или ипак не?

Зна ли неко како је стање било у стратосфери у јануару и фебруару на пример 2012 или 2005 године, тада као што сви знамо, имали смо један екстреман талас хладноће и један веома дуг период када су температуре биле испод просека?

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8688 poslato: 12. Decembar 2019. u 12:05 »
To zagrevanje i slabljenje PV-a svakako jeste dobar signal generalno za dobru zimu, jer se posledično tome garantovano podržavaju izlivi hladnoće u umerene širine.... ali problem je što  nije jedini i odlučujući faktor, niti smo mi taj jedini deo slagalice umerenih širina severne hemisfere na koga bi se to manifestovalo... to mora da se shvati.

Dakle jači PV nije generalno dobar signal, ali nije ni odlučujući.... to ne znači da ne može npr. prateći azorski anticiklon da se izdigne, podari neki SZ prodor sa snegom i da posle zasedne hladna inverzija. Ali dugotrajniji "kolaps" zolanog strujanja, više od par dana je ipak nerealan..

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8689 poslato: 12. Decembar 2019. u 12:27 »
Mene jedna stvar zanima? Kako su nekad zime toliko bile jače nego li u ovim vremenima. Nešto ne mislim baš da je PV stalno imao napade i izmeštao se u umerenim širinama. Ili je uticaj Atlantika mnogo veći nego ranije,ili su ti NW prodori nekada bili za par stepeni hladniji nego li sada..
Što se tiče neke perspektive za dalje, situacija nije obećavajuća, ENSO blago pozitivan, AO i NAO takodje, QBO je u zapadnoj fazi i pitanje je da li će biti zaokreta u drugoj polovini zime, o PV se već pisalo, dugoročne nisu obećavajuće i sve ide ka tome da ova zima zaliči na 2014-15,16u :) Daleko od toga da ne treba očekivati sneg i mrazeve ali kada se sve sabere i oduzme Evropu po svemu sudeći čeka blaga zima..

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.155
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8690 poslato: 12. Decembar 2019. u 12:35 »
 ^^ Bas tako Kimi. Ima primera gde je zime na nasim prostorima bilo i sa prosecnim/jacim PV-om, a i slucajeva kada smo posle zagrevanja u stratosferi imali vise prolece nego zimu. Tu su i ovi faktori koje je Boris naveo.

Evo nekih primera koje sam na brzaka nasao.

Januar 2017, skoro ceo mesec snezni pokrivac u Beogradu, srednja temperatura -3.3C, led na Dunavu, a zagrevanje i slabljenje PV-a su se desili tek prema kraju meseca.




Zima 2010/2011, vlazna i temperaturno prosecna zima, preko 10 dana sa sneznim pokrivacem u Beogradu u sva tri zimska meseca, sa prosecnim stanjem PV-a





Zima 1995/1996 svezija i vlazna zima, isto sa 10 i vise dana sa sneznim pokrivacem u sva tri zimska meseca u Beogradu. U ovom slucaju i sa nesto jacim PV-om.




Ako sam nesto prevideo, nadam se da ce me kolege ispraviti.

Na ovu temu je napisao clanak i kolega iz UK, Simon Lee
https://simonleewx.com/2019/12/06/theres-more-to-the-uk-winter-than-the-stratosphere/

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.975
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8691 poslato: 12. Decembar 2019. u 13:01 »
Pa da Pv utice na zimu i hladnocu gde i kada to se obicno tacno ne zna ali nije ni odlucujuci faktor ali je dobra pozicija za zimu ako se desi SSW... Ese secate februar/mart prosle godine kakva je ladnoca dosla posle ssw-a...  :worthy:
Generalno nemam nista protiv toplog decembra ali brate ovo lici na one zime koje ce biti šućmuraste cele, da nece da zahladni zimski kako i treba u sustini... Kod mene kao i kod dejce ono najranije cvece izniklo, gledam nasadili krokuse 50ak i oni krenuli a treba da cvetaju krajem februara i u martu znaci poremetilo ih ovo toplo vreme... Odo od teme...  :blush:
Nego teo sam da kazem braco skauti ogresili smo se o crpckogceljaka zato se i mucimo sa ovom zimom i nemamo informacije da li ce biti zime ove zime... Ja prvi mnogo sam se sprdao a nisam uvideo njegov strucni potencijal koji poseduje a jos uvek za sta ne znam, ali shvatate sta sam teo da kazem... Ako ne bude ladno nece biti ni snega.. Aj poy   ;) :grin:

Edit: Ocekujem da nas dragi kolega Srx ubaci neku tabelu gde padao sneg i kad bilo toplo čisto da me demantuje,  činjenično...  :laugh:  :bye:
« Poslednja izmena: 12. Decembar 2019. u 13:16 Bart »
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm


Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.200
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8692 poslato: 12. Decembar 2019. u 13:17 »
Sad opet jacaju zapadni vetrovi gore a nama je potreban prekid toga i okretanje na istocne smerove gore u stratosferi.Nemam pojma al laicki mislim da jacanjem polarnog vorteksa idemo korak unazad od zime.Anticiklonu je teze da se uzdigne gore do Azora zbog zonalnog strujanja.
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.547
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8693 poslato: 12. Decembar 2019. u 13:24 »
^^ Bas tako Kimi. Ima primera gde je zime na nasim prostorima bilo i sa prosecnim/jacim PV-om, a i slucajeva kada smo posle zagrevanja u stratosferi imali vise prolece nego zimu. Tu su i ovi faktori koje je Boris naveo.

Evo nekih primera koje sam na brzaka nasao.

Odlična analiza, Skomi. Pritom, ono što bih pridodao za zimu 1995/96. godine, što je i čini jednom od onih za pamćenje - to je zima koja je bukvalno trajala 5 meseci. Jer, srednja novembarska temperatura te sezone u BG-u je iznosila 4.3°C, a srednja martovska svega 2.7°C!

Što se tiče zime 2010/11. godine, ona jeste bila u granicama proseka, ali na onoj negativnoj strani proseka -  za 0.7°C hladnija od srednjaka 1981-2010. godine za Beograd (1.7°C naspram normale koji iznosi 2.4°C). Pritom, te zime je bilo velikih oscilacija temperature i povremenih naglih otopljenja i toplih perioda (ali ne da traju predugo), pa je to doprinelo da ta zima bude temperaturno u granicama proseka. Međutim, vrlo često je bilo i prilično hladnih perioda sa dosta snežnih padavina. Na kraju je bilans dana sa snežnim pokrivačem iznosio preko 55 dana (ne znam tačnu brojku napamet), što je znatno iznad proseka (koji iznosi oko 40 dana sa snežnim pokrivačem za pomenuti osrednjeni period).

Evo i tabele sa brojem dana sa snežnim pokrivačem u Beogradu (poslednjih 10 godina), doduše ne po sezonama već po godinama:



Mene jedna stvar zanima? Kako su nekad zime toliko bile jače nego li u ovim vremenima.

Dobro pitanje, a kad pogledamo ovu tabelu, čak ne bih ni išao u neku dalju prošlost. Samo bih se zapitao: šta se to dešava od 2013-14. godine pa do danas?

« Poslednja izmena: 12. Decembar 2019. u 14:01 Srks »

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8694 poslato: 12. Decembar 2019. u 16:28 »
Bravo Škomi za analizu !

Kolega Risbo, to za severozapadne prodore jeste bio slučaj ranije, jer su okolne vodene površine bile hladnije nego danas, tj. moć modifikacije je bila manja, ali svakako i tad je bilo golfske struje pa je bilo, tako da i tada teško da su oni donosili nižim predelima nešto više nego što i sada, jedino su ćešće završavali sa snegom do nizija ili tanjim pokrivačem. Mnogo je vidljiviji taj efekat ako se popnemo malo uvis, jer su zone i sa samo 600-700m profitirale od takvih prodora, dok se to sada penje na 1000+ m nv..

Ma bivalo je jakog vorteksa i islandskog minimuma i ranije, prosto nailazile su takve godine. Bilo je i onih ekstremnih, ali u ogromnoj većini slučajeva i kad se razgoropadi, malo malo pa naiđe pauza, pa tako ukrug. Kad osrednjiš sliku takvih zima, bude on prisutan u srednjaku, ali to ne sprečava zimske epizode kod nas. E tu je problem sa današnjicom, ono u šta niko ne može da me razuveri, a to je da   su sistemi sami po sebi tromiji, odnosno kad se nešto uspostavi jako ga je teško "otarasiti se", pogotovo onih nepovoljnih za nas.

To ne važi samo za "islanđanina", nego čini se još više za ovaj greben iz Afrike.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.975
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8695 poslato: 13. Decembar 2019. u 10:23 »
E ljudi, snegoljubi, totalno neocekivano pojavila se nada na kartama...



Hehe sam cu da se banujem  ;) :grin:
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 29
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8696 poslato: 13. Decembar 2019. u 13:40 »
А ево можда стварно неке наде на картама :D додуше у далеким сатима.

GFS у овом и неколико претходних излаза прогнозира формирање антициклона око Скандинавије и Русије. За сада ништа конкретније не бисмо извукли од тога како ствари стоје, међутим то је предалеко па оставља простор за даље промене.





Са друге стране EC не види такав развој ситуације, али и није тако далеко од тога. У 240-ом сату види формирање високог притиска северније од Скандинавије, изнад Баренцовог мора.


Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 3.186
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8697 poslato: 13. Decembar 2019. u 13:41 »
Kakva bolest od vremena, ali što je još i najgore neke hladnoće u blizini gotovo i da nema dokle god karte dobacuju. Decembar može da se otpiše, ali nisam neki optimista i za prvu dekadu januara. Nadam se bar da će biti padavina ako ništa drugo,  prosečne mesečne količine nisu dovoljne...

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8698 poslato: 13. Decembar 2019. u 15:00 »
Bice zime samo moramo jos malo da se strpimo, nije iskljuceno da stigne bas kad treba oko nove godine, a to se desavalo zadnjih zima da prvi jaci prodor i sneg imamo oko nove godine.

Pricati da je decembar skroz optisan je besmisleno, nemojte kao ovi sa susednog foruma, komentarisu svaki moguci izlaz u 300 i nekom satu i vec pisu gluposti kako je zadnja dekada otpisana, danas je tek 13, decembar, mislim presmesno ljudi. Bice toplo sledece nedelje to je sigurno, a sta ce biti posle tj. sta ce se desavati u poslednjoj nedelji decembra to niko zivi ne zna, samo onaj odozgo.

Van mreže Danijel-Daca

  • *
  • Poruke: 396
  • Starost: 37
  • Lokacija: Knjazevac
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8699 poslato: 13. Decembar 2019. u 15:28 »
Bice zime samo moramo jos malo da se strpimo, nije iskljuceno da stigne bas kad treba oko nove godine, a to se desavalo zadnjih zima da prvi jaci prodor i sneg imamo oko nove godine.

Pricati da je decembar skroz optisan je besmisleno, nemojte kao ovi sa susednog foruma, komentarisu svaki moguci izlaz u 300 i nekom satu i vec pisu gluposti kako je zadnja dekada otpisana, danas je tek 13, decembar, mislim presmesno ljudi. Bice toplo sledece nedelje to je sigurno, a sta ce biti posle tj. sta ce se desavati u poslednjoj nedelji decembra to niko zivi ne zna, samo onaj odozgo.

Tako je Sale! Like za tebe...
Svaka rec na mestu, ko da sam ja pisao...
EDIT: I moje misljenje je da ce neki dan pre Nove godine krenuti ovo pravo...
« Poslednja izmena: 13. Decembar 2019. u 15:40 Danijel-Daca »