Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1468882 puta)

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9000 poslato: 07. Februar 2020. u 11:25 »
 ^^
Lepo od njega, fin covek.

Mora da je gledao u pasulj ili izlivao olovo pa mu se ukazalo...

Neki dan je izjavio kako su zime iste kao sto su bile i da se to nama samo cini, da je prosecna temperatura "samo" za 1.5C visa nego pre 30-ak godina.

A sa druge strane naucnici kazu da povecanje globalne temperature od 1.5C menja planetu kakvu danas poznajemo.

Kvazi naucnici i kvazi meteorolozi, svi u sluzbi senzacija i dnevne popularnosti.  :moon:


Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.551
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9001 poslato: 07. Februar 2020. u 12:25 »
Slovenija (nizijski deo, Alpe ne računam), cela Hrvatska, Zapadna BiH i Vojvodina imaju najgoru zimu...Ne pamti se ovako!
Za ostale delove Balkana sad već dolazi na svoje, bilo je snega.. Na primer gledam Novu Varoš, ova zima je bolja od prethodnih ko zna koliko, prijateljica iz Nove Varoši mi je to i potvrdila..
Isto i za Prilep u Mkd, juče su imali najviši snežni pokrivač (27 cm) još od Februara 2012!

Van mreže mikan74

  • *
  • Poruke: 201
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9002 poslato: 07. Februar 2020. u 13:04 »
Evo Nedjeljko rhmz Todorović reče maločas na N1 da Beogradjani sneg mogu očekivati oko 13. februara.  :)

hahahah kakav car sve je covek ispromasivao do sada .... mada ovog puta mozda i pogodi nesto ( i corava koka ubode neko zrno )  :thumbup:

Nego sta se desava sa T na 10 hPa iznad severnog pola ovih dana, jel to neki SSW u polarnom vorteksu ili ne?


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.975
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9003 poslato: 07. Februar 2020. u 16:14 »
Mozda sad Nedeljko pogodi  :blush:

Da iskoristim dok nije pao sneg...
Ono kad Beogradjanin pita zimu zasto nema sneznog pokrivaca u nasem glavnom gradu ove zime...
(Ne mogu vise Melence da zezam  :grin:)

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=tBVWoGM6aRk" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=tBVWoGM6aRk</a>

Ali nismo imali snega ni od ciklona u decembru, ni od ciklona u januaru ni od ciklona u februaru...  ;)

P.S. Ovo je samo sala da neko ne shvati pogresno, mi na vreme ne mozemo da uticemo...  :) A mislim da ima sanse da zabeli 13-og  :)
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.525
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9004 poslato: 07. Februar 2020. u 18:53 »
Mozda sad Nedeljko pogodi  :blush:

Da iskoristim dok nije pao sneg...
Ono kad Beogradjanin pita zimu zasto nema sneznog pokrivaca u nasem glavnom gradu ove zime...
(Ne mogu vise Melence da zezam  :grin:)

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=tBVWoGM6aRk" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=tBVWoGM6aRk</a>

Ali nismo imali snega ni od ciklona u decembru, ni od ciklona u januaru ni od ciklona u februaru...  ;)

P.S. Ovo je samo sala da neko ne shvati pogresno, mi na vreme ne mozemo da uticemo...  :) A mislim da ima sanse da zabeli 13-og  :)

Nije pao ni ovde  :D

A izgleda i nece... Ova zima je za "otpis" receno recnikom knjigovodja kad rade popis na kraju godine.

 :/
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.975
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9005 poslato: 07. Februar 2020. u 21:48 »
Ne znam sta da ti kazem Sofronije, da ste malo blize Nisu pa da vam sredimo neki cm snega ovako ne moze se mnogo toga uciniti  ;) :grin:
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9006 poslato: 08. Februar 2020. u 11:11 »
Panonsko more i njegovo priobalje.
Ovo najbolje pokazuje koliko smo odudarali u Evropi u januaru, takozvana fejk zima.  :grin:

post picture

Al' kad malo bolje razmislim to je jedino od ove zime...

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9007 poslato: 08. Februar 2020. u 22:14 »
hahahah kakav car sve je covek ispromasivao do sada .... mada ovog puta mozda i pogodi nesto ( i corava koka ubode neko zrno )  :thumbup:

Nego sta se desava sa T na 10 hPa iznad severnog pola ovih dana, jel to neki SSW u polarnom vorteksu ili ne?


Ne.
Poremećaj izmještanjem prema Sibiru (pisano u podužem postu u dugoročnim), jači poremećaj samo u gornjim slojevima iznad 10hPa. Nakon čega slijedi jačanje SPV-a. Ustvari, SPV je sve vrijeme jak, iznad prosjeka od početka decembra.
Kada sam već spomenuo taj post pisan odavno. Nije se loše ispostavila detekcija moguće promjene povezujući je sa MJO fazama 6 i 7. Mišljenja sam da je MJO prelaskom preko centralnog Pacifika, prema Africi pomogao u uzdizanju grebena prema VB (što se dešavalo od ove protekle sedmice). Scandi AC je nemoguće dobiti pri ovako jakom PV-u,a natočito kada se postavlja kao sada.
NAM je rijetko vidjeti sa ovakvim vrijednostima:

Dešavanja u troposferi i dalje posebno ne obećavaju, bar gledajući karte koje su mi dostupne.
Taj porast T na 10hPa, možete očitati sa negativnim anomalijama oko termina izlaska ove prognoze, naročito na visini iznad 5-1hPa. Vidi se koliko je to kratkotrajno.

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 3.031
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9008 poslato: 08. Februar 2020. u 23:41 »
Šta je bre ovo.  :oboze: Kratki rukavi opet.  :facepalm:

:ranting:MRZIM PROKLETO  LETO :ranting:  i zimu u martu i aprilu

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9009 poslato: 09. Februar 2020. u 17:43 »
Meni je uzevši sve u obzir, a posmatrano za svoje dvorište (jedino će to još  Medo razumeti), najžalije ono bespotrebno otopljenje 2. januara. Da toga nije bilo, uz pomoć anticiklona mogli smo da skupimo gotovo mesec dana sa snegom na tlu. Takve sreće je jedino bio Gornji Milanovac.

A što se tiče modela za sezonsku prognozu, mora im se zaista odati priznanje. Sve su imale divljanje Atlantika, odnosno izuzetnu negativnu anomalju geopotencijala od Grenlanda ka Skandinaviji. Sve do jedne. Dakle postojao je baš baš jak "signal" (u vezi sa brojnim parametrima cirkulacije) koji je ukazivao na blagu zimu u umrenim širinama, posebno u Evropi i dalje Evroaziji i to se zaista i ostvarilo.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9010 poslato: 09. Februar 2020. u 18:00 »
Zaista je tako Kimi. Cak i svjetskim meteorolozima je bila cudna usaglasenost modela.

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.200
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9011 poslato: 09. Februar 2020. u 18:16 »
Pored ova dva clana koji stvarno prate prognosticki materijal i analiziraju ga fenomenalno svojim komentarima,nema se sta drugo dodati.
   Jedino sto moja malenkost moze da kaze je to da je ova zima bila vrlo lagana za prognozu u Evropi.Nikad laksa za prognozu.Mozda i gresim,ali imam takav utisak.Vecina clanova je to videla,ali uvek smo se nadali nekom preokretu u drugom delu zime.Ne.Polarni vorteks je zakljucan na polu i tacka.A kad se stim da sam kukao na proslu zimu...Od goreg uvek moze gore izgleda. :)
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9012 poslato: 09. Februar 2020. u 18:17 »
Zaista jeste fascinantno. Znam da bih pre uvek naišao na neku pozitivnu, povoljnu prognozu u moru (ili većini) toplijih, ali ove godine bukvalno svaka je bila copy paste druge. Mogla je samo da se razlikuje nijansa u boji anomalije za vrlo mali faktor i to je to.

I samo još jednu stvar bih izdvojio, mda je ona više uzročno-posledična. Izuzev ono u novembru, kada je hladnoća došla i do istoka naše zemlje, bukvalno sibirskog anticiklona bliže Evropi nije ni bilo. Ne postoji!Nije ga bilo  ni tamo iza Urala na rubu evropske karte što se kaže. Dobro, bio je sada ovaj izliv hladnoće u oblast Crnog Mora, ali to je  samo prolazni greben azoruše koji se izdignuo dovoljno na sever, pa posle opet pod naletom okeana raširio istočno i jugoistočno ostavivši eto dovoljno prosotra za jači izliv hladnoće na istočnom rubu.
Naravno, ovo kažem samo kao konstataciju. I da ga je bilo, male bi koristi od njega mi imali pored ovakve situacije na okeanu. Pomogao bi samo  Moksvi i Helsinkiju u manjoj "bruci".
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9013 poslato: 09. Februar 2020. u 18:32 »
Da, mnoge analize idu k tome koliko je bitan taj AC na istoku za zimu sjeverne hemisfere. Vjerujem da se dosta toga povuce po inerciji od kasnoljetnih postava id Ekvatora do Sjevernog pola. Bice dosta radova o ovako toploj zimi, jedno je beizbjezno i zadnjih 20 godina, nizak geopotencijal je prisutan na sjeveru Atlantika vrlo permanentno.

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9014 poslato: 09. Februar 2020. u 21:37 »
Stvarno smo imali tačnu prognozu još u Oktobru, fascinantno s'obzirom da smo na te sezonske uvek gledali sa podsmehom :) Ovaj put skinuli sva tri zimska meseca bez greške. Čak su i krajnji jugoistok Evrope navodili da bi jedini mogao da profitira što smo i videli u nekoliko situacija..
Nego eto gledajmo to sa vedrije strane, ko zna kada će opet PV ponoviti ovakvu dominantnu epizodu.
Svakako grabimo ka rekordu, pamtiće se ova zima bez snega na tlu( ok još je rano ali ide se ka tome ) naravno ovo ne važi za južnu polovinu koja je ugrabila bar nešto. Nadam se da će neko od kolega da potraži podatak da li se još nekad desilo da zima prodje bez snega na tlu  :grin:

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9015 poslato: 09. Februar 2020. u 21:48 »
ali izgleda da se desavaju bas neke turbulencija..na svakih par sati prognoze su skroz drugacije...jos uvek ne mogu izgleda da se usaglase sta nas ceka u narednih 5 6 dana...ja se nadao snegum ali vec je kasno...da ovaj sneg nije pao u cetvratk ovo bi bila najgora zima...ovako. isto najgora ali manje losa

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9016 poslato: 09. Februar 2020. u 21:49 »
Risbo, za  Beograd se zna da je 1951. bio samo 1 dan sa snežnim pokrivačem (19. januar) i to visine 2cm. :)

Eh Demijane iz meni drage Sokobanje, svi se mi nadamo (zimoljupci), ali prosto dostupne karte, paramtetri i indeksi nam govore suprotno. Naravno nije isključen još neki prodorčić, štaviše to bi i bilo normalno kao neki minimalni "iskup", ali...zna šta se šta je prava, ili ozbiljnija zima, a toga nema ni na najdaljem horizontu, a sat ubrzano otkucava..
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Djordje...storm chasers....

  • ***
  • Poruke: 3.201
  • Starost: 29
  • Lokacija: Равње-Мачва -Сремска Митровица-Хесна
  • Usus est optimus magister
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9017 poslato: 10. Februar 2020. u 09:13 »
Slucajnost  ili nesto drugo slican ciklon sa slicnom jacinom samo pre 6 godina... U isto vreme

Sent from my H3113 using Tapatalk


Јануар :62.5mm
Фебруар: 4,2мм
Март: 21,1мм
Април:17,7мм
Мај: 120,0мм
Јун:50,4мм
Јул:90,4мм
Август:0
Година:366.3mm

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.155
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9018 poslato: 11. Februar 2020. u 23:05 »
Meteoroloski pocetak proleca i nije tako daleko, a neke stanice (ukljucujuci i Beograd) su i dalje bez dana sa sneznim pokrivacem.

Povrsina nase zemlje pokrivena sneznim pokrivacem u toku ove zime izrazena u procentima. Ni 60% nije uspelo da dobaci. 



Na sledecoj karti je dnevna anomalija pokrivenosti sneznim pokrivacem na severnoj hemisferi, crvena boja predstavlja gde pokrivac nedostaje. Istocni delovi kontinenta se "crvene" gotovo celu zimu.



Anomalija temperature u toku zime do 06. februara


Srednja anomalija za narednih 7 dana po GFS-u


Arctic Oscillation (AO) indeks je juce dostigao rekordnu vrednost od kad se racuna:

Citat
The most recently observed Arctic Oscillation is the highest daily value in our historical record (6.34), breaking the past record from February 26th, 1990 (5.91).


Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.551
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9019 poslato: 12. Februar 2020. u 00:42 »
Fanstasticni podaci @ skomi! :O

Meni je najfascinatnije temeprature u Rusiji i Finskoj, koja anomalija covece..  :/

Kao i snezni pokrivac u Gorskom Kotaru i delovima Bosne i Hercegovine, tacnije odsustvo istog, a radi se o PLANINSKIM oblastima, pa to se ne pamti!!! :oboze: :oboze: :oboze: