Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1469312 puta)

Van mreže Darko Vr/Sc

  • **
  • Poruke: 1.513
  • Starost: 25
  • Lokacija: Surdulica (600mnv), Vranje (460mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9540 poslato: 19. Novembar 2020. u 21:58 »
Tek sad provalih, da ams Kukavica pocela opet sa radom...bravo RHMZ :tu:

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 3.031
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9541 poslato: 19. Novembar 2020. u 22:41 »
Hvala za info Darko, tamo je temperatura +2 a u LE -0,4. Leskovačka kotlina verujem da ima prosečnu naj nižu zimsku temperaturu od ravničarskih mesta, vidiga Niš +6,4 c. Bart je u kratki rukavi  :facepalm:
:ranting:MRZIM PROKLETO  LETO :ranting:  i zimu u martu i aprilu

Van mreže Darko Vr/Sc

  • **
  • Poruke: 1.513
  • Starost: 25
  • Lokacija: Surdulica (600mnv), Vranje (460mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9542 poslato: 19. Novembar 2020. u 23:27 »


Sasvim ok :D i da bude u korist studenata jos koji mm...puna kapa za start.
Svi modeli saglasni, da ce odje kod mne doci do prebacivanja jedne ture padavina za poslepodne...nista lepse

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.200
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9543 poslato: 21. Novembar 2020. u 16:53 »
Ljudi stigla je konacna prognoza za zimu na Severe Weather Europe.Sad cu da se bacim na citanje   :D
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže Drekavac

  • *
  • Poruke: 83
  • Starost: 32
  • Lokacija: Brčko / Novi Sad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9544 poslato: 21. Novembar 2020. u 18:18 »
So to summarize, here is what the models suggest for the Winter season 2020/2021:

Europe is expected to have warmer than average temperatures over most of the continent. This, however, does not mean that there will be no cold fronts and colder days. It just implies that cold fronts and colder air mass intrusions will be less frequent over the continent. The exception is western Europe, where we have seen can expect some cooler North Atlantic airmass and occasional colder air transports from the north.

https://www.severe-weather.eu/long-range-2/winter-season-2020-2021-final-weather-forecast-fa/



Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Van mreže David01

  • *
  • Poruke: 301
  • Starost: 23
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9545 poslato: 21. Novembar 2020. u 18:44 »
 ^^
Ukratko, ne ostvarilo se... :fight:

Van mreže Djordje...storm chasers....

  • ***
  • Poruke: 3.201
  • Starost: 29
  • Lokacija: Равње-Мачва -Сремска Митровица-Хесна
  • Usus est optimus magister
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9546 poslato: 21. Novembar 2020. u 18:48 »
Moze objasnjenje na srpskom

Sent from my H3113 using Tapatalk


Јануар :62.5mm
Фебруар: 4,2мм
Март: 21,1мм
Април:17,7мм
Мај: 120,0мм
Јун:50,4мм
Јул:90,4мм
Август:0
Година:366.3mm

Van mreže David01

  • *
  • Poruke: 301
  • Starost: 23
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9547 poslato: 21. Novembar 2020. u 18:56 »
Mrzelo me je sve da čitam, ali bez detaljnog čitanja mi ovo liči na dominaciju zonalke i izraženog islandskog minimuma uz povremene upade hladnog vazduha sa severa ka zapadnoj Evropi, pa ćemo mi biti u toplom sektoru uz južinu u takvim situacijama. Zato i rekoh ne ostvarilo se...

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9548 poslato: 21. Novembar 2020. u 20:15 »
Mrzelo me je sve da čitam, ali bez detaljnog čitanja mi ovo liči na dominaciju zonalke i izraženog islandskog minimuma uz povremene upade hladnog vazduha sa severa ka zapadnoj Evropi, pa ćemo mi biti u toplom sektoru uz južinu u takvim situacijama. Zato i rekoh ne ostvarilo se...
A za kolegu @Djordje...storm chasers.... ja pročito, i zaista ne daj bože ovakavu prognozu. Suva kod nas i topla, samo bi bilo dosta inverzije, a to će koronu da rasplamsa do nenormalnih granica. Nikako nije povoljna prognoza za nas, ali ni ameri nisu ovog puta dobili zimu. Zima u Americi uglavnom na krajnjem severozapadu u oblasti Stenovitih planina, čak i istok Kanade topao, a jug i srednji delovi SAD-e suvi i topli. Evropa u još gorem položaju. Na zapadu oko Islanda,Britanije i skandinavije uglavnom snežno i hladno, dok idući ka centralnim istočnim delovima sve toplije, Sibir baš topao. Kod nas umerena zima, ali toplija i suvlja. Sve ovo može da se promeni kada se stratosfera uključi, pa od polarnog vorteksa bi moglo doći do promene.  Generalno možemo reći zimi "doviđenja" bar do početka februara.  Samo sa severa povremeni upadi sa kišom i snegom na višim planinama su realnost po ovoj analizi njihovoj-
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9549 poslato: 21. Novembar 2020. u 21:41 »
Kakve veze ima korona sa zimom? Virusi su nežive čestice, nemaju metabolizam.

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9550 poslato: 21. Novembar 2020. u 23:32 »
Kakve veze ima korona sa zimom? Virusi su nežive čestice, nemaju metabolizam.
Ma Britanska studija objavila da korona konkretno se najbolje razvija u uslovima visoke vlažnosti i temperature od 7C do 16C. Kako je krenula inverzija kod nas, buknula je korona do besvesti. Upravo je kod nas Britanska studija tačna. Kada je niska oblačnost svi znamo da je vlaga blizu 100%, kada dodamo maglu tu još, onda imamo savršene uslove. Inače se svi pitali zašto u Brazilu a tropsko je područije, ima toliko bolesnih od korone? Odgovor je jednostavan, zbog vlažnosti koja je u tropskim područijima 100%, i ako su tempaature visoke, vlažnost je podspešila virus, to je i za Indiju potvrđeno njen tropski deo. A  ako pogledamo na worldometers.info onda zemlje koje su u stepama i pustinjama,imaju veoma malo zaraženih kao i mnogo manje mrtvih. :)
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 39
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9551 poslato: 21. Novembar 2020. u 23:40 »
 ^^ jedino se Kina ne uklapa ni u jednoj studiji .
Sto se zime tice neka bude kakva bude . Mi tu ne mozemo nista . Neka bude jedan dobar sneg i par dobro ledenih dana i bicu zadovoljan . Zima kao prosle godine se ne moze ponoviti .
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )


Van mreže igorkonkolj

  • **
  • Poruke: 1.652
  • Lokacija: futog
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9552 poslato: 22. Novembar 2020. u 01:04 »
sta modeli vide do kraja novembra>???   osim korone>>>?? mislim u metereoloskom smislu>>?? u offu , bi pozeleo brz oporavak clanovima sajta ,koji su pozitivni na koronu.. a druga stvar, nigde nema na forumu , u , temama , za prognozu nekih analiza za nastupajuci period , dolazi zima, mislim, sve je nekako analiticki gledano ,komentara, studija karata.... umanjeno, za razliku od prosle godine u istom periodu, sta li je razlog>?dajte malo vishe aktivnosti...  :tu: :rools: :morning:

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.443
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9553 poslato: 22. Novembar 2020. u 07:15 »
Prosto statisticki nema sanse da se ponovi prethodna zima kada sam ozbiljan sneg docekao krajem marta.
Ume dugorocna prognoza od njih i da omane.

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9554 poslato: 22. Novembar 2020. u 12:01 »
Pozdrav za SM clanove! Samo cu kratko... Dosta su lose postavljeni sistemi/uzorci koji, prema dosadasnjem znanju meteorologije, utiču na zimske uslove za Evropu. Slicno kao i prošle godine.

 Ipak, dobro je sto se odrzava Sibirski visoki pritisak, pa bi povremeno moglo doci do dovlacenja hladnoće sa istoka.
PV je u velikoj snazi i ako nastavi ovako, te "prokumunicira" sa tropoosferom, tesko da se za decembar moze ocekivati neki duzi hladni i snjezni niz dana.
Andrij, autor teksta na SWE, je rukovodjen trenutnim sezonskim prognozama i La Ninom dao osvrt na ono sto ocekujemo.
Deficit leda sa Sibirske strane Sjevernog pola je jos do kraja neobjašnjiv kakav moze imati uticaj. Tu ima jos jedan, potencijalno zanimljiva stvar, ali o tome se ima vremena pisati. Drugi dio zime moze biti zanimljiviji.

Atmosfera je puna tajni, dopustimo joj prostora da nas iznenadi.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.976
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9555 poslato: 22. Novembar 2020. u 12:30 »
Atmosfera je puna tajni, dopustimo joj prostora da nas iznenadi.
Ili jednostavno da pitamo Crpckogceljaka kakva ce zima biti i kad pocinje ona prava zima  :blush: ;) :grin:
Aj ko je taj junak da mu pusti privatnu poruku takve sadrzine  :laugh:
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9556 poslato: 23. Novembar 2020. u 13:27 »
Jel neko gleda trenutne temperature na kurir televiziji , ono nema veze sa životom mene sramota da gledam , oni vremenske prilike smatraju sprdačinom.

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.525
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9557 poslato: 28. Novembar 2020. u 17:17 »
Koliko vidim, manje više svi modeli su uveli neke, kakve takve padavine. Kako god, samo da se batalimo monotonije i Bože nas sačuvaj južine...
Da budem iskren, više volim kišu nego sneg na plusu i toploj podlozi ...
Što se Pančeva tiče, novembar je uveliko podbacio sa padavinama, a donekle i sa temperaturom. Deficit je svega uveliko. Nadam se da će se sve to nadomestiti u mesecima koji slede. Uveren sam da neki prirodni ekvilibrijum mora da postoji ...

Ma bilo sta... daj i juzinu i sneg na +5... samo da se ova grozna maglustina i ovaj mrak i ovo depresivno vreme sklone! Vetar, samo vetar, pa makar pio brufen zbog juzine. Ovo se ustajalo kao u kaci za kupus :(
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.155
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9558 poslato: 29. Novembar 2020. u 14:00 »
 ^^ Hvala Davide! Nisam mislio konkretno na temperaturne uslove, zato sam rekao generalno, to se vise odnosilo na dominantan uticaj anticiklona u toku poslednje 3 jeseni.

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9559 poslato: 29. Novembar 2020. u 16:42 »
Košava sa dunava u petak bi nam južinu donijela   :(