Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1469317 puta)

Van mreže Djordje...storm chasers....

  • ***
  • Poruke: 3.201
  • Starost: 29
  • Lokacija: Равње-Мачва -Сремска Митровица-Хесна
  • Usus est optimus magister
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9580 poslato: 21. Decembar 2020. u 19:19 »
Iz nekog razloga imamo sve vise zima bez sneznog pokrivaca, ja prosle godine nisam ni koristio grejac za kisomer kao ni ove.

Sent from my H3113 using Tapatalk


Јануар :62.5mm
Фебруар: 4,2мм
Март: 21,1мм
Април:17,7мм
Мај: 120,0мм
Јун:50,4мм
Јул:90,4мм
Август:0
Година:366.3mm

Van mreže igorkonkolj

  • **
  • Poruke: 1.652
  • Lokacija: futog
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9581 poslato: 21. Decembar 2020. u 19:22 »
a mozda i zagrmi, ponegde, za ovu promenu vremena u petak?ako nece sneg :laught:

Van mreže Jovan99

  • *
  • Poruke: 409
  • Starost: 24
  • Lokacija: Beograd (Kumodraž) - 300 mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9582 poslato: 21. Decembar 2020. u 19:26 »
Barem me raduje što u januaru možemo imati ozbiljnu zimu (ako nam se posreći) zbog zagrevanja stratosfere, koja će krajem decembra biti dovoljno zagrejana da se smatra kao SSW i onda u januaru može biti veselo. Polarni vorteks će da se prelocira i izvesno je njegovo cepanje i jedan krak ide ka severnoj Americi, a drugi ka jugoistočnoj Evropi.

Poslato sa MRD-LX1 pomoću Tapatoka


Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9583 poslato: 21. Decembar 2020. u 20:44 »
Beograd za ovih 21 dana decembra samo 2 mrazna jutra i to 1 i 2 decembra.

Van mreže Jovan99

  • *
  • Poruke: 409
  • Starost: 24
  • Lokacija: Beograd (Kumodraž) - 300 mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9584 poslato: 21. Decembar 2020. u 20:50 »
Ecmwf za vikend najmanje snega daje Vojvodini od 1cm do 3cm, južnije od Beograda sve više. U severnom delu BG-a oko 2cm, a u južnom delu (sopot, mladenovac) i 10cm. Jug zemlje će proći najbolje. Recimo Niš oko 13-15cm

Poslato sa MRD-LX1 pomoću Tapatoka


Van mreže Jovan99

  • *
  • Poruke: 409
  • Starost: 24
  • Lokacija: Beograd (Kumodraž) - 300 mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9585 poslato: 21. Decembar 2020. u 20:53 »
Sneg će se brzo topiti jer od ponedeljka opet oko 10 stepeni. Kreće južina (jaka košava) za doček nove godine temperature u plusu. Užas

Van mreže igorkonkolj

  • **
  • Poruke: 1.652
  • Lokacija: futog
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9586 poslato: 21. Decembar 2020. u 21:25 »
mozda je off tematika, ali poucen iskustvom sa ovog chata i pracenjem modela, nema prave zime dok se glavni modeli ne budu drzali istog vidjenja sinopticke situacije minimum 5 dana unazad do predvidjenog termina za promenu vremenske situacije pogotovo u zimskom periodu sto bi uslovilo snezne padavine i zimu u pravom smislu reci, koja bi se zadrzala nesto duze od , recimo, dan, dva... elem, dakle , kad se usaglase glavni modeli unazad 120h, znajte, stize zima  :morning:













« Poslednja izmena: 21. Decembar 2020. u 21:37 igorkonkolj »

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 3.031
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9587 poslato: 23. Decembar 2020. u 07:31 »
Šta da se kaže kad smo došli dotle da od silnog zatrpavanja koje je bilo najavljeno pre 5 dana  smo došli dotle da je upitno hoće li biti i po neka mokra pahulja. Gfs je toliko otoplio za vreme padavina da je sneg veliko znak pitanja. Ec za vreme padavina isto topao ali posle nakon prolaska fronta veoma hladan ali džabe.
Ukratko, da mi temu sneg zamrznemo do pred kraj marta, i tad ko ljudi da vidimo dan dva kako to izgleda. :confused:
:ranting:MRZIM PROKLETO  LETO :ranting:  i zimu u martu i aprilu

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.976
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9588 poslato: 25. Decembar 2020. u 22:49 »
Ni mraz nece bude...Koje sprdnja od zime braco skauti...  :facepalm:

Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9589 poslato: 25. Decembar 2020. u 23:17 »
ja ne nzam sta je sa vremenom....ali recimo kad sam bio klinac znalo je kod nas kada padne sneg da bude 20ak dana pod snegom a sigurno bar 10ak ledenih dana....i sneg bar u dva navrata kad se sve skupi preko mesec dana sa snegom...sada u zadnjih 10ak godina svega 3 takve zime ako se ne varam...a i razimem jedan ekstrman dan krajem decembra od plus 15...ali to vec povlaci da u narenih par dana bude minus 15 da se to anulira.ali sada nista...sve u svemu ne dopada mi se ovakvo vreme kakvo imamo :)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.441
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9590 poslato: 25. Decembar 2020. u 23:22 »
Eh Demiane, to su vremena kad su "blokovi" na pravom mestu bili češći, Atlantik mirniji, i što je najvažnije, sistemi znatno dinamičniji i pokretljiviji. :D

U "novonormalnom" svega toga je manje.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 3.031
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9591 poslato: 25. Decembar 2020. u 23:37 »
Ono što sam pisao to se i dešava, a stranice i to poznate koje se bave prognozom najavljivale sneg 10 do 15 cm. pa i naš plaćeni rts. Čak i da krene da pada sneg ne znam samo kako su tu bajku zamišljali na ugrejanoj podlozi.
Ja sam malo i stariji, u mom detinjstvu pamtim da su bili svake zime najmanje po  tri pa i više naleta zime i snega koji su trajali minimum po 2 nedelje. Do 2000 godine i bile su zime, otad pa naovamo zime za devojčice. :facepalm:
:ranting:MRZIM PROKLETO  LETO :ranting:  i zimu u martu i aprilu


Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9592 poslato: 25. Decembar 2020. u 23:59 »
Nije baš ni uvek  Atlantik kriv  :) I kada je blok na pravom mestu, sve ode prezapadno. I zadnjih godina je to sve učestalije. Ne treba nam biti krivo  kada Atlantik luduje jer tada svakako i nema šansi ali mi jeste krivo u ovakvim situacijama kada je šansa velika a opet propuštena...
Duga dominacija AC, sad ova propuštena dobra pozicija, šta je sledeće na redu - Zonalka ili  cepanje PV  i potencijalni SSW  :grin:  Gde su veće šanse  :laught:
Glavni zaključak je da kroz zimu imamo razne faze ali samo zimu nemamo  :D makar za sada

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9593 poslato: 26. Decembar 2020. u 00:10 »
Prosao je prvi mesec zime bez snega, nema ga ni na planinama. Ni prvi ni poslednji put.
Imam utisak da je nemoguce da se poklope svi parametri i da se sneg i ledeni dani "pojave" od nekud.
Tolika monotonija na kartama ali i u realnom vremenu ubija u pojam jednog ljubitelja zime(mada ni ostala godisnja doba nisu nista bolja).
Ne secam se situacije da se hladnoca iz Sibira spustila na Evropu i donela pravu zimu, imam utisak kao da to nikada nisam video. Cak i sada kada pogledamo karte vidimo da Atlantik ne divlja, postoji tu kakav takav blok(prezapadno doduse) ali dzaba kada hladnoca nema odakle da dodje.
Da se sada desi budjenje Atlantika uz ono strujanje zonalno pa zimu ne bi videli jos tri nedelje minimalno mada se plasim ni da je ovako necemo videti.

edit: evo vidim Risbo je pre mene napisao poruku, ispade da sedimo jedan pored drugog... :D :D :D

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.551
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9594 poslato: 26. Decembar 2020. u 00:19 »
Ali kolicine padavina u Crnoj Gori i Hercegovini narednih dana.. :O :O a sever Albanije tek.. :/

A Bogme i na jugozapadu Srbije i delovima Bosne..bice ovde izlivanja na odredjenim mestima 100%!

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.547
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9595 poslato: 26. Decembar 2020. u 12:58 »
Ja sam malo i stariji, u mom detinjstvu pamtim da su bili svake zime najmanje po  tri pa i više naleta zime i snega koji su trajali minimum po 2 nedelje. Do 2000 godine i bile su zime, otad pa naovamo zime za devojčice. :facepalm:

Zapravo, dobre su bile i zime od 2000. do 2012. godine, sasvim u skladu klimatološkom normalom (i što se tiče hladnoće i što se tiče broja dana sa snežnim pokrivačem). Ali od 2013. godine na ovamo je neka druga priča, praktično samo 2 solidne zime u poslednjih 7-8 godina (2016-17 i 2018-19).

Razloge za to je kolega Kimi dobro opisao u jednoj rečenici:

Eh Demiane, to su vremena kad su "blokovi" na pravom mestu bili češći, Atlantik mirniji, i što je najvažnije, sistemi znatno dinamičniji i pokretljiviji. :D

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.080
  • Starost: 29
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9596 poslato: 26. Decembar 2020. u 13:05 »
Ово поље ниског притиска у западној Европи када гледам карте чини ми се да би могло обнавља у недоглед, тако да је реалније да низије Шпаније пре добију снег, него ми.

Искрено боље да је и класична зоналка, него ово мучење које ко зна до када ће трајати и коме се не назире крај.

Van mreže Jovan99

  • *
  • Poruke: 409
  • Starost: 24
  • Lokacija: Beograd (Kumodraž) - 300 mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9597 poslato: 26. Decembar 2020. u 13:12 »
Sledeće nedelje temperatura od 10 do 15°C, u južnom Banatu ponovo orkanska košava. Česta prolazna naoblačenja s kišom. Ipak, indeksi idu u korist hladnoj sinoptici u prvoj dekadi januara. Oko 7.1. zapadni vetrovi mogu okrenuti na istoče, tj. zonalno strujanje znatno ispod proseka. Samo je pitanje vremena kada će krenuti hladan trend. Što se SSW tiće. 29.12. se očekuje vrhunac zagrevanja stratosfere što upravo oko 7.1. može uzrokovati veoma hladno vreme. Ima još jedan SSW oko 5.1. kod Mediterana (jako neobično mesto za SSW) čiji uticaj možda osetimo sredinom meseca.

Poslato sa MRD-LX1 pomoću Tapatoka


Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9598 poslato: 26. Decembar 2020. u 15:15 »
Jovane, nadam se da se nećeš ljutiti. Par ispravki. Ne znam koji si model gledao. Zagrijavanje nema vrhunac krajem godine, nastavak zagrijavanja će se nastaviti i povećavati tokom početka januara. Nema još jednog SSW, kada se desi, to je jedan SSW. Da bi se drugi verifikovao treba proći određen period od nekoliko sedmica.
SSW je vrlo kompleksan, ne znamo još kojeg je tipa, za sada vrlo vrjerovanto neće biti dijenjenje vrtloga, odnosno mala je podrška, ali modeli se sa tim bore, treba pričekati.
Kada se desi SSW treba pratiit propagaiciju i raspodjele sistema u tropsoferi.  Prikaz temperature prema ECMWFu. mada je ilzaz 12z juče:

i zadnji termin:

Visoka temperatura se spušta u ovom zadnjem temrinu na 10hPa znanzo više nego u terminu na kraju godine.  Uz zo se vidi i kako se hladna jezgra polako dislocira sa pola prema 60°N.  Svakako da je lijepo vidjeti da se nešto dešava na kartama što bi pomoglo zimskom pozicioniranju, ali je još nejasno u kojem pravcu ide dok se termini ne približe.
Pozdrav!

Van mreže Jovan99

  • *
  • Poruke: 409
  • Starost: 24
  • Lokacija: Beograd (Kumodraž) - 300 mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9599 poslato: 26. Decembar 2020. u 15:39 »
Hvala na ispravkama. Pratio sam malo starije podatke od pre nekoliko dana.

Poslato sa MRD-LX1 pomoću Tapatoka