Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1467404 puta)

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9960 poslato: 14. Februar 2021. u 14:09 »
Prelep snežno-zimski ambijent u manastiru Dečani  :laie: :

https://twitter.com/SavaJanjic/status/1360922338292826112?s=19

Izvor: twitter nalog Sava Janjić, iguman manastira Dečani

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.524
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9961 poslato: 14. Februar 2021. u 18:34 »
Okolina Leskovca, 14 februar.


Послато са Mi A3 помоћу Тапатока

Ovde nema snega:

http://palankadanas.com/video-sveti-trifun-slava-vinogradara-obelezena-u-vinariji-despotika/

;)
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 3.028
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9962 poslato: 14. Februar 2021. u 22:22 »
Na slici koju sam ja postavio je nekadašnja Navip plataža vinograda koja se prostire na velikim parcelama. Tu je veoma lep predeo, prodata je nekom privredniku iz Beograda a priča se da je prodata poznatom političaru. Brata sam danas vozio gore da režu lozu pa napravih par snimaka.
:ranting:MRZIM PROKLETO  LETO :ranting:  i zimu u martu i aprilu

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.624
  • Starost: 29
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9963 poslato: 15. Februar 2021. u 10:18 »
Što se tiče dalekih sati.. gde god da se AC namesti nama ne odgovara  :rofl:
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9964 poslato: 15. Februar 2021. u 12:27 »
Više srece dogodine priča o zimi je gotova mozda bude neka epizoda u martu i to je to

Druga zaredom bezvezna zima

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9965 poslato: 15. Februar 2021. u 12:42 »
Upravo tako, sad je još bio zadnji voz za pravu zimulju sa zaleđenim betonom, putevima i slično.

Sada i ako dođe, a doći će,već ulazimo u mart tako da sve je jasno. Kažem, doći će, jer uopšte ne sumnjam u to. Dejca i ja odavno rekosmo, ima vremena za nas u martu. Taman smo mi, nakon što i oblast istočnije pobere pravu zimu ostali u rupi, zajedno s Italijom i zapadom Balkana.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9966 poslato: 15. Februar 2021. u 13:04 »
Jednom se mora prekinuti baksuzni niz statistika kaze

Ali prave zime su generalno retke na ovim prostorima


A martovskih snegova se nagledah ovih godina uvek neki prodor kada ne treba mada mozda ove god i izostane pošto je bilo puno potencijala a sada što nam se nije namestilo je druga priča gotovo legendarni promašaji.

Sibira recimo nije ni bilo 2018 god pa je bilo puno snega to bila neka obrnuta situacija gde smo iz minimuma izvukli maksimum .
Ovde je sve bilo tu ali nikada da se namesti ..


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.974
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9967 poslato: 15. Februar 2021. u 16:00 »
Ako ima neka mapa da se postavi s konačnim visinama snega u Albaniji, Makedoniji i Grčkoj od ovog ciklona koji je doneo milimetarski sneg Nišu  :grin: voleo bih da vidim konačni zbir na kraju
Evo Ziko za jedan deo zemlje najveca visina od ovog ciklona...  :blush:
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9968 poslato: 15. Februar 2021. u 19:01 »
@ Ziko

Napisao sam visine, imas za Mkd, Albaniju i Bugarsku u temi za visine snega.. :)

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.624
  • Starost: 29
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9969 poslato: 16. Februar 2021. u 21:03 »
 ^^ ^^

Hvala Mare, video sam  :tu:

@Bart možda nema snega al' da vidiš slanine i kobasice kako su uspele ove godine  :grin:
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.974
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9970 poslato: 16. Februar 2021. u 21:54 »
Ziko sta ima da vidim, ako imas malo i suvo meso ti posalji postexpress-om znas kako ide uz ovaj sneg i debeli minus napolju, mozda last one ove zime...  :D
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9971 poslato: 16. Februar 2021. u 22:27 »
Verovatno se očekuje drastični pad aktivnosti na forumu da, nešto lošije zime prethodnih godina su uticale i da neke kolege odu sa foruma, tako je kako je  :facepalm:

Vratiće se čim dođju bolje zime i novi će se prijaviti

Ovaj forum je zamišljen da bude forum ljubitelja meteorologije, a ne forum ljubitelja hladne zime i obilnog snega. :) Sneg jeste jedna od najzanimljivijih meteoroloških pojava, pogotovo u nižim predelima Srbije gde nije naročito čest, ali nešto lepo i zanimljivo se može pronaći u svakom tipu vremena. A meteorologija je sama po sebi jedna jako zanimljiva i kompleksna nauka i veća je šteta što su mnogi podforumi koji nemaju veze sa aktuelnim vremenskim prilikama i prognozom još odavno zamrli.
A ovo da je aktivnost foruma slabija u periodima "monotonijeg" vremena, to je normalno i oduvek je bilo tako. Ali članovi ne napuštaju forum iz tog razloga, obično su posredi drugi razlozi, najčešće privatni. A naš forum se još i sjajno drži u doba kad su društvene mreže u potpunosti preuzele primat.
Nadam se da ne zvučim kao neki hejter, samo mi ponekad zasmeta što je hladnija i snežnija zima od proseka jedini način povećanja aktivnosti foruma... :morning:


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm


Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.624
  • Starost: 29
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9972 poslato: 16. Februar 2021. u 23:00 »
 ^^ ^^

Pa i ja bih voleo da nije tako ali eto  :confused: Kolega popovica novi sad je nedavno napisao da je kolega diktator(direktor) neaktivan na forumu "jer mu je zima bezveze". Kolega dušan iz Zrenjanina svrati na forum samo kad je u igri neki ciklon koji bio
 Zrenjaninu doneo preko 30cm snega  :grin: Pa i Joe nam je vesnik zime  :tu: Ima još dosta kolega koji su aktivni uglavnom samo u zimskom periodu godine.

Ja ne znam da li ima još neki forum da je još uvek živ i aktivan, ne damo se još  :comeon: Pretpostavljam da će nas 30-50 ostati aktivno praktično do kraja naših života, ali stvarno šteta što nema još bar toliko aktivnijih članova pa da pokrijemo celu teritoriju države.
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.199
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9973 poslato: 16. Februar 2021. u 23:06 »
Pa brate nema nikog iz npr Sjenice,Nove Varosi,Tutina,Krusevca i jos mnogih mesta.Tamo gde ina redovnih snegova,e odatle nema clanova.Mozda skrecem sa teme,ne znam.
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9974 poslato: 16. Februar 2021. u 23:13 »
^^ Pa jeste jedan od razloga, ali ne i jedini razlog neaktivnosti i odlaska članova. Evo npr. nekada veoma aktivan član iz Ivanjice Srbin se nije nijednom ulogovao od juna prošle godine, a prethodnih zima smo navikli na njegove izveštaje. A ako je igde ove zime bilo snega, onda je to taj deo Srbije, pogotovo tamo oko 10. januara. Verujem da je u Ivanjici bilo i pola metra snega.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9975 poslato: 16. Februar 2021. u 23:18 »
A imate i drugu krajnost, npr. evo ovog koji ovo piše.  :grin: :rofl:  Meni je forum kao nekom prosečnom tinejdžeru Instagram, u paketu sa meteo kartamai sajtovima nezaobilazna stvar.
Čak štaviše, meni je triput veći problem zavist od istih nego od društvenih mreža, na šta se većina žali.  :blush:

Elem, s vremena na vreme je bilo pokušaja pojedinih članova iz raznoraznih delova Srbije, koji bi "krpili" te rupe u lokacijama, ali....

I ja šta pričam, kad bi uzeli listu svih članova sa navedenim lokacijama imalo bi tu sigurno ogroman deo zemlje da se pokrije. Druga je stvar što prosečni novi član ovde, kad i napravi profil, ili ne piše ili postavi par poruka, čitucka još neki period i onda nestane. Nažalost, mi na to ne možemo da utičemo, mislim se čak i kad bi imali puno više zanimljivih sadržaja na samom forumu.

 ^^ Bravo kolega da editujem, ja se isto prvo setih Srbina iz Ivanjice da nedostaje u ovom periodu. Da bar imamo više ljudi kao što su Ice iz Kragujevca, Astrogodra iz Loznice i slično, koji su bar tu uvek da dojave nešto zanimljivo.

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9976 poslato: 16. Februar 2021. u 23:28 »
Da Srbin, bas nedostaje....a forum se drzi odlicno.. :tu:

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.155
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9977 poslato: 17. Februar 2021. u 20:20 »
Kakav bi ovo gradijent temperature bio preko istocnih predela kontinenta...

GFS 12z, levo anomalija temperature na 2m, desno temperatura na 2m, za termine 144h i 168h





EC 12z, anomalija temperature na 2m za iste termine



Slike preuzete sa:
wxcharts.com
meteociel.fr
karstenhaustein.com/climate

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9978 poslato: 17. Februar 2021. u 21:17 »
Odlično zapažanje Škomi!

Drago mi je da makar zima svojom tokom pokazuje zaista zube u Rusiji, tako i treba majku mu...

Elem, osvrt na moj post iz teme oko leda na Arktiku:

Interesantno, pokrivenost leda na Arktiku slična prošlogodišnjoj, iako je ova zima u umerenim širinama, posebno u delovima severne Amerike i Azije znatno hladnija od prošle, pa stratosferska zagrevanja (SSW)..



Prošle godine smo imali jedan od najjačih polarnih vorteksa u skorije vreme, što je značilo da je većina hladnoće bila dominatno zastupljena baš oko pola.

Ove godine je vorteks slabiji, bilo je i SSW, zima je rekao bih prilično hladnija u pojasu od arktičkog kruga do umerenih širina, posebno delova Azije i severne Amerike, odnosno hladnoća je češće dospevala iz polarnih u niže oblasti.... a opet, to i nema nekog efekta na samu rasrostranjenost leda...  ::)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.155
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9979 poslato: 18. Februar 2021. u 14:47 »
 ^^ Zanimljivo da je u dve potpuno razlicite zime stanje slicno, izgleda da je volumen postao prilican problem. I ovo sto zaledi zimi je tanko, brzo se otopi u toplom delu sezone, a onda dok zaledi na pocetku hladne sezone...  Onda se samim tim lagano menja i toplotni "budzet" Severnog ledenog okeana...

Jos jedan februar koji je zakazao sto se tice zime, bas se zaredjalo februara koji vise lice na prolecni nego na zimski mesec, od onog februara 2012. U tabeli i na grafiku je broj dana s maksimalnom temperaturom >= od 10C i <0C u Beogradu, u ovom veku, i broj dana sa sneznim pokrivacem u 7h na istoj stanici. Ne zamerite eventualne greske, rucno je radjeno.  :grin: Za ovu godinu je zakljucno s ovim danom, ali svakako ce se samo povecati brojka u drugoj koloni.