Već neko vreme vodim prepisku sa RHMZ-om oko njihovog sajta koji više zabavnog nego informativnog karaktera, kao i o nekim njihovim dugoročnim prognozama i napokopn sam dobio opširan odgovor koji vam prenosim u celosti
Poštovani Darko,
Zahvaljujemo se što pratite informacije i podatke koje Republički hidrometeoroloska zavod (RHMZ) prikazuje na svom sajtu, kao i što ste popunili ponuđenu anketu. Vaše ocene ćemo iskoristiti za validaciju i dalje unapređenje kako našeg rada tako i naše internet prezentacije.
Zahvaljujemo se i što ste detaljnije izneli svoje mišljenje o nedostatcima našeg sajta, čime ste nam pružili priliku da Vam damo i stručni odgovor kolega meteorologa.
Dakle, kada su “karte snega” u pitanju, pretpostavlja se da mislite na karte sa izolinijama visine snežnog pokrivača. Činjenica je da ih do sada nismo prikazivali na našem sajtu, ali brojne vrednosti visine snežnog pokrivača izmerene na našim meteorološkim stanicama, kako Glavnim (GMS), tako i na klimatološkim (KS) (trenutno postoje podaci o visini snežnog pokrivača izmereni na 28 GMS i 56 KS). S obzirom da je u pripremi redizajn sajta RHMZ koji će imati i izmenjeni sadržaj, razmotrićemo i Vaš predlog da se na sajtu nađu i karte sa izolinijama visine snežnog pokrivača, u periodima kada snega ima.
Kada iznosite kritike na račun dugoročne prognoze vremena, imamo potrebu da Vas obavestimo da se deterministička mesečna prognoza radi na osnovu metoda analogije, ali se pri tome kao pomoćni materijali koriste prognostički produkti Evropskog centra za srednjoročnu prognozu vremena (ECMWF), Nemačke meteorološke službe (DWD) kao i Američke meteorološke službe (NCEP). Pre izrade same determinisitičke mesečne prognoze vremena,rezultati navedenih modela se prate kako bi se proverila njihova pouzdanost i postojanost. Kada je u pitanju probabilistička mesečna prognoza vremena, RHMZ, kao i sve ostale evropske meteorološke službe, koristi samo probabilističke produkte ECMWF. Razlog leži u visokim troškovima kupovine i održavanja super-računara i eksternih memorija neophodnih za proračune. S toga, sve meteorološke sluzbe EU, uključujući i Srbiju, su udružile sredstva, tehničke i naučne kapacitete i osnovale Evropski centar za srednjoročnu prognozu vremena (ECMWF) koji centralizovano prikuplja podatke, obrađuje ih do odgovarajućeg nivoa stavljajući ih na raspolaganje svim zainteresovanim članicama-korisnicima. Tako se na ekonomičan način došlo do poboljšanja prognoza vremena dužih od 7 dana (koje su, trenutno, najbolje u svetu) što pokazuju i sprovedene verifikacije odgovarajućih priognoza (AC, RMSS, ROC, RPSS).
Kada su u pitanju automatske meteorološke stanice (AMS) u državnoj mreži stanica za koje je odgovoran RHMZ, smatramo da je pokrivenosti sasvim zadovoljavajuća. Naime, sve GMS su opremljene kako standardnom/klasičnom opremom za sprovođenje meteoroloških merenja, tako i automatskim meteorološkim stanicama, pri čemu su javnosti dostupni podaci samo sa AMS Beograd-Košutnjak, Pančevo i Kolubara. U toku su tehničke pripreme da se podaci sa svih raspoloživih AMS nađu na novoj verziji našeg sajta, zašta se nadamo da će biti u toku ove godine.
A sad na temu ikonice "moguć sneg"... Kada se govori o prognozi vremena, ona po svojoj prirodi i suštini jeste očekivano, predvidjeno buduće stanje koje se ostvaruje sa odredjenom verovatnoćom pojave. Ikonica (piktogram) "moguć sneg" predstavlja grafički opis vremenskih uslova koji na osnovu probabilističkih produkata odgovaraju verovatnoći pojave snega u intervalu od 30% do 50%. Inače, u pripremama novog sajta RHMZ se razmatraju i promene vezane za piktograme.
I, na kraju, poštovani Darko, po prirodi posla veoma dobro sarađujemo sa većinom evropskih i svetskih meteoroloških službi, naročito onih iz okruženja, pa pratimo i njihove sajtove. S obzirom da su se mnoge stvari u tehničkom i stručnom smislu promenile od nastanka našeg sajta koji kontinualno održavamo i dopunjavamo novim informacijama i podacima desetak godina, shvatili smo da traba napraviti novu, savremeniju verziju sajta na kojoj već radimo. Sigurni smo da će novi sajt biti savremeniji i bolji od ovoga na zadovoljstvo nas i naših korisnika.
Srdačan pozdrav,
mr Mikša Jovanović, dipl. inž. građ.
Rukovodilac Grupe za odnose sa javnošću
Republički hidrometeorološki zavod
Kneza Višeslava 66
11000 Beograd