Pre 18 godina je napravio HAOS na celoj planeti. Sada se vraćaKlimatski fenomen El Ninjo, koji tinja u tropskom Pacifiku, na putu je da postane jedan od najsnažnijih toga tipa zabeleženih u istoriji, a možda i da nadmaši istorijski El Ninjo 1997-98 godine. Naučnici su napravili uporednu animaciju kako bi pokazali razvoj fenomena u oba slučaja i kažu da su “šokirani” zbog njihove međusobne sličnosti.
El Ninjo iz 1997. u poređenju s današnjim (FOTO: Ken Takahashi)Aktuelni El Ninjo trebalo bi da doživi vrhunac između oktobra i januara. Video-animacija Mata Remea iz Laboratorije za vizualizaciju američkog Nacionalnog dentra za atmosferska istraživanja (NCAR) koristi najnovije podatke NCAR, a isti čovek je ranije napravio sličnu vizualizaciju klimatskog fenomena 1997-98. godine.
“Bio sam pomalo šokiran kada sam video koliko vizuelno podseća na fenomen iz 1997”, kaže Reme.
Poređenje anomalija na morskoj površini u julu 1997 i 2015. godine“Mada je još prerano da se kaže da li će aktuelni El Ninjo doživeli vrhunac, nova vizualizacija, u kojoj su uporedno prikazane temperature površine okeana u tropskom Pacifiku 1997. i 2015. godine pruža uvid u sličnosti, ali i razlike između dva fenomena”, kažu naučnici.
“Temperatura vode na površini okeana ključna je za merenje jačine El Ninja, koji je karakterističan po temperaturi vode većoj od prosečne”, kažu naučnici. Čak i ako ovogodišnji El Ninjo zaista postane najjačiji ikada zabeležen, nema garancije da će imati isti uticaj na vremenske prilike širom sveta kao 1997-98, jer je svaki ovaj fenomen jedinstven.
Stručnjaci, međutim, razmatraju da li bi snažan El Ninjo mogao da ublaži posledice neumoljive suše u Kaliforniji, izazove talase vrućine u Australiji, smanji prinose kafe u Ugandi i odrazi se na ishranu peruanskih vikunja.
Klimatski modeli i stručnjaci ukazuju na to da će temperatura vode na površini istočnog i centralnog Pacifika verovatno biti za dva stepena viša od prosečne, što bi značilo da bi ovo bio jedan od najsnažnijih meteoroloških fenomena tog tipa.
Topao vazduh iznad istočnog Pacifika obično uzrokuje pojačane padavine na zapadnoj obali Južne Amerike i suvu klimu u Australiji, Indoneziji i regionu jugoistočne Azije, objašnjava Maks Dili, direktor ogranka za Klimatsko predviđanje i prilagođavanje Svetske meteorološke organizacije.
El Ninjo takođe može da donese obilnije padavine, a ponekad i poplave na Rogu Afrike, ali i da uzrokuje suvo vreme na jugu Afrike, dodaje Dili.
Klimatolozi još nikada nisu imali tako dobre modele za predviđanje, ali je uticaj El Ninja na severnoj Zemljinoj hemisferi teško predvideti zato što je tamo prisutan i uticaj otopljavanja Arktika na atlantske mlazne struje.
“Istina je da ne znamo šta će se desiti. Da li će ova dva modela ojačati jedan drugi? Da li će neutralisati jedan drugi? Ili će delovati jedan za drugim? Da li će biti reginalnog tipa? Zaista ne znamo”, kaže Dejvid Karlson, direktor programa Globalno klimatsko istraživanje”.