Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1467259 puta)

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.524
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1740 poslato: 19. Januar 2016. u 00:12 »
 ^^

Hvala Profi ;) Wayback machine mi ne izbacuje neke posebne rezultate sto se tice imena (meteo.co.yu npr ali nije to to) Pokusavam da se setim jer sam te prognoze/metograme od 1998. redovno pratio i uglavnom su me pecarosi saletali da bi znali kad na reku :)

Interesanto je koliko je ta YU skola meteorologije strucnjaka iznedrila (pogledajte kontakte na onom brazilskom sajtu gde je i jedno ovdasnje ime na noaa.gov ;) )

A sad umesto prave prognoze uzivamo u "selfiju" direktora rhmz :(
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže maxer

  • *
  • Poruke: 141
  • Starost: 59
  • Lokacija: Beograd - Zvezdara.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1741 poslato: 19. Januar 2016. u 08:44 »
Lepo, lepo ... samo nije tačna - delimično  :grin:

Imaš podatak sa AMS Knjaževac a ne i HDMT za Zaječar a mi imamo nižu temp. od njih počevši od 01.01.
Zašto?
Sada sam na poslu a i nisam snimao skoro u opšte sliike sa HDMT ali za novu godinu smo bili -15 ili -16 (ne sećam se dobro, čisto kao primer o čemu pričam).

Evo trenutne temperature:


Van mreže Raja

  • **
  • Poruke: 1.201
  • Starost: 30
  • Lokacija: Pančevo
    • Pancevo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1742 poslato: 19. Januar 2016. u 10:02 »
Lepo, lepo ... samo nije tačna - delimično  :grin:

Imaš podatak sa AMS Knjaževac a ne i HDMT za Zaječar a mi imamo nižu temp. od njih počevši od 01.01.
Zašto?
Sada sam na poslu a i nisam snimao skoro u opšte sliike sa HDMT ali za novu godinu smo bili -15 ili -16 (ne sećam se dobro, čisto kao primer o čemu pričam).

Evo trenutne temperature:



Tacno jeste,svakom po volji mozda nije,vec sam pisao na ovu temu,uzimam podatke samo sa synop-a. i sa nasih privatnih meteo stanica,sa ogimeta sam uzimao ranije dok je ova tema bila aktivna pre nekih 2 god,ali su se često pojavljivale greske u podacima,barem u tim trenucima kada sam unosio te podatke,oko 20h,pa sam morao nove tabele i grafikone da pravim,dodatan posao.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1743 poslato: 19. Januar 2016. u 10:04 »
Zaječar nije stavljao verovatno zato što nema podataka na synop.meteos.rs ali mogao bi da ih uzima iz operativnih biltena sa sajta RHMZ.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1744 poslato: 19. Januar 2016. u 22:52 »
Kopah sad po prognozama i znao sam da ću naći. Ovo je izlaz NMM modela koji je nevjerovatno dobro skinuo visine snijega u Srbiji od prethodnog ciklona. Obratite samo pažnju na ovaj minimum Požega-Čačak, maksimume po jugozapadu i jugoistoku. Zatim linja mjerljivih padavina Novi Sad - Zrenjanin, 10cm u Beogradu. Sve je tu bukvalno, još samo da unesemo lokacije na mapu.



padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.080
  • Starost: 29
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1745 poslato: 19. Januar 2016. u 23:09 »
 ^^

И мени је пала 100 пута на памет та карта, тад сам први пут и видео ову падавинску рупу, баш ме занима разлог, једино што ми пада на памет је W ветар који је сушио падавине...    :hm:  :confused:

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1746 poslato: 20. Januar 2016. u 18:30 »
Taj sajt odavno ne postoji jer su se Branko i kompanija odavno (baš odavno) razdvojili u dve privatne firme tako da nema više ni te stare firme ni sajta.
Što se tiče takmičenja imali su dosta uspeha od 1998-2000. (sigurno 3 pobede a možda i 4, nisam siguran) a onda se pojavio još neko sa ovih prostora i pobedio na 5-6 takmičenja u Evropi  8)
Neka od tih, ne sva, su odavno prestala da postoje -ta koja više ne postoje je organizovao Univerzitet u Minhenu i radila se prognoza za 8 gradova "razbacanih" po Evropi, prognoza se slala u petak do 15h za temp. za subotu i nedelju kao i ukupnu količnu padavina do pon. ujutru. Postoje i dalje takmičenja za Berlin, Beč, Cirih, Insbruk i Lajpcig (ako nešto nisu menjali, to ne pratim bar 7-8 godina ali znam da je jedan naš čovek ubedljivo pobedio na takmičenju u Beču -doduše davno, pre 9-10 godina i onda se povukao). Prognoza se radi za 12 parametara i kriterijum bodovanja je veoma strog. Na takmičenju ima bar 50% automatskih prognoza (najčešće MOS baziran na raznim numeričkim modelima).

Hvala Profi ;) Wayback machine mi ne izbacuje neke posebne rezultate sto se tice imena (meteo.co.yu npr ali nije to to) Pokusavam da se setim jer sam te prognoze/metograme od 1998. redovno pratio i uglavnom su me pecarosi saletali da bi znali kad na reku :)

Interesanto je koliko je ta YU skola meteorologije strucnjaka iznedrila (pogledajte kontakte na onom brazilskom sajtu gde je i jedno ovdasnje ime na noaa.gov ;) )

A sad umesto prave prognoze uzivamo u "selfiju" direktora rhmz :(

Nema na čemu da se zahvaljuješ Sofronije, nisam ti ti nešto pomogao jer kao što napisah tog sajta već duuugo nema.
Inače da na ovim prostorima ima ili su odavde "potekli" veliki stručnjaci u oblasti meteorologije je nešto sasvim tačno, a neki od njih su (nevezano da li su "100%" meteorolozi, jer naučnici svakako jesu) postigli svetski priznate rezultate (dr Zaviša Janjić, Fedor Mesinger, da ne nabrajam sva imena jer ću nekoga sigurno da zaboravim... ali svakako ima i velikih stručnjaka koji možda nisu "javno eksponirani" ali vredno rade i svoje znanje prenose na mlade generacije na fakultetu, insitututu...).

Profesor Zaviša Janjić, svetski priznati naučnik u oblasti "modeliranja" atmosfere i numeričke prognoze vremena (ne mogu da ne spomenem i gospodina Fedora Mesingera, kada pišem o numeričkoj prognozi), dobio je prestižnu nagradu (u oblasti meteorologije) 22. maja u Ženevi.
Nagradu mu je u WMO uručio generalni sekretar Michael Jaro.
Zaviša -iskrene čestitke!

http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/384760/Profesor-poklonio-nagradu--mladim-naucnicima-u-Srbiji

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1747 poslato: 21. Januar 2016. u 09:16 »
Kopah sad po prognozama i znao sam da ću naći. Ovo je izlaz NMM modela koji je nevjerovatno dobro skinuo visine snijega u Srbiji od prethodnog ciklona. Obratite samo pažnju na ovaj minimum Požega-Čačak, maksimume po jugozapadu i jugoistoku. Zatim linja mjerljivih padavina Novi Sad - Zrenjanin, 10cm u Beogradu. Sve je tu bukvalno, još samo da unesemo lokacije na mapu.



Za mene ovo nije pogodilo pošto mi je crtalo jednu veliku 0, linija Novi Sad Zrenjanin je nešto severnije a i Beograd je imao veći snežni pokrivač nego što mu je ovde nacrtalo, ali dobro nije loša prognoza, možda samo za nijansu da se pomeri sve severnije, bukvalno 20km i bilo bi savršeno.
« Poslednja izmena: 21. Januar 2016. u 09:46 Joe »

Van mreže Djordje...storm chasers....

  • ***
  • Poruke: 3.201
  • Starost: 29
  • Lokacija: Равње-Мачва -Сремска Митровица-Хесна
  • Usus est optimus magister
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1748 poslato: 02. Februar 2016. u 18:40 »
Ljiudi treba mi podatak za 22.06.2007 jel imaju neke radarske slike od tog dana ili neki izvestaji znam samo da je tada bilo jako nevreme

Јануар :62.5mm
Фебруар: 4,2мм
Март: 21,1мм
Април:17,7мм
Мај: 120,0мм
Јун:50,4мм
Јул:90,4мм
Август:0
Година:366.3mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1749 poslato: 02. Februar 2016. u 19:34 »
Glavna vest na dnevniku današnje proleće, vauu  :nnc: :comeon: , te posledice svega toga i saveti iz hitne pomoći.

Jeste, svi će da pomremo   :facepalm:
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 3.186
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1750 poslato: 02. Februar 2016. u 23:12 »
Može li mi neko pomoći. Potrebni su mi podaci o prosečnim mesečnim količinama padavina Vršca ili B. Karlovaca ? vrlo mi je hitno, a nikako da se sam snađem  :facepalm:

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1751 poslato: 02. Februar 2016. u 23:16 »
 ^^

 http://www.hidmet.gov.rs/ciril/meteorologija/klimatologija_godisnjaci.php
Ovde su ti meteo godisnjaci sa RHMZ sajta pa tu potrazi.


Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 3.186
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1752 poslato: 03. Februar 2016. u 16:09 »
Zahvaljujem, ali mi je problem u godišnjacima imam podatke za tu datu godinu, ali višegodišnji prosek ne mogu da pronađem ?

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.624
  • Starost: 29
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1753 poslato: 03. Februar 2016. u 19:33 »
CROMETEO:

Dragi ljudi, sretno vam Gaborovo. Ovako je to izgledalo u Splitu noćas točno u ponoć.
4 godine od Gabora, LJUBAV, A NE ĐIR!

https://www.facebook.com/crometeo.hr/videos/823470801108983/

svaka čast komšijama, unose novu dimenziju u sve ovo  :worthy:
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1754 poslato: 05. Februar 2016. u 08:15 »
Uuu pogledajte ovaj sajt. Spektakularne animacije.  :O

https://www.windyty.com

Ovo je recimo pravac i brzina vetra na 1500m u nedelju u 9h.

https://www.windyty.com/?850h,2016-02-07-09,44.594,19.501,7

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1755 poslato: 05. Februar 2016. u 13:39 »
Evo malo prisjećanje kako je izgledao današnji dan prošle godine, to je ujedno bio i poslednji trzaj zime:





padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1756 poslato: 05. Februar 2016. u 14:21 »
  ^^   Uh kakav intezitet  :O
A pre 4 godine tek kako je bilo... Ostace bar upamcen(stariji mozda pamte i bolje zime) ali za nas malo mladje  "legendarni Februar 2012".  Vec prodje cetiri godine od tad,kako vreme leti  :)
   
« Poslednja izmena: 05. Februar 2016. u 14:54 risbo gr »

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.155
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1757 poslato: 05. Februar 2016. u 15:40 »
 ^^ Uh kakav sneg...  :skiing:

Ne znam da li ste primetili ovu novinu na sajtu Zavoda, ja sam tek sada,  odeljak "Aktuelni podaci- Analiza" je sada znatno bogatiji nego ranije, sada su za Evropu dostupne 4 poslednje izradjene sinopticke karte, dodate sinopticke karte za oblast Balkana koje se crtaju na 3 h, kao i satelitska analiza:


Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 28
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1758 poslato: 05. Februar 2016. u 23:50 »
 ^^ I ja sam tek sad video skomi, korisna karta!
Koliko puta bih pogledao satelit a da nemam blage veze šta se dešava dok ne pogledam neku sinoptičku kartu na primer. xD
Ovako je lakše, sve na jednom mestu, bravo za ekipu iz RHMZ-a.  :tu:
Jedino što bih promenio je da ova objašnjenja budu na srpskom jeziku, npr ovo CF i WF (cold front i warm front) da lepo piše hladni i topli front.

Van mreže Gaara

  • **
  • Poruke: 819
  • Lokacija: Prokuplje (Beograd, za vreme studiranja)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #1759 poslato: 06. Februar 2016. u 09:53 »
Postoji li osim mene još neko na forumu ko je uživao u prolećnom vremenu  :sun:  i nema ništa protiv da bude ovako do kraja meseca?