Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1468659 puta)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.975
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5120 poslato: 15. Maj 2018. u 23:44 »
 ^^ ^^ Ja mislim da ima neki problem sa Bg-om da ga posmatra kao normalan prostor... Ja kad gledam padavine za Bg ja uzmem koren od korena tog broja sto daje :)
Inace nije sve tako crno pa i sam vidis kako je u Kikindi a u Melencima da i ne pricamo... Evo Zika dehidrirao pa se vise ni ne javlja... Nema ga ko Čovića u Evroligi(za Zvezdu mi zao, nas klub, za Čovketa nije)  :grin:

Jeste da jedna pesma kaže "nema života od sjećanja", ali ja nastavljam da se prisećam, mada znam da to nije nikome zanimljivo osim meni. :)

Opet cu ovde da napisem.. Milose tema ti zanimljiva Na danasnji dan verujem da sve zanima, u sustini zanimljivo je videti kako izgledaju anomalije u nekim gradovima  :innocent:  ;) Salim se ovo poslednje  :grin:
« Poslednja izmena: 15. Maj 2018. u 23:55 Bart »
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.011
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5121 poslato: 16. Maj 2018. u 15:32 »
GFS i EC su vodili jako tešku bitku za ovo veče u poslednja 2-3 dana. Namerno kažem GFS i EC, jer su ostali modeli imali ogromne oscilacije i šetali od suvoće do potopa i nazad, dok su se GFS i EC čvrsto držali svoje priče. GFS je ponavljao konvektivnu/padavinsku bombu preko Srbije u narednim satima uz intenzitet preko 20mm/3h u širokoj oblasti. EC je držao svoju priču prilične suvoće u većem delu zemlje (uglavnom 2-5mm), osim jugoistoka i istoka i delova Bačke kasnije u toku noći.
GFS je u poslednjem izlazu znatno olabavio svoju priču, ali i dalje crta pristojne padavine, konkretno 10-15mm za Beograd. EC drži svojih 2-3mm koliko je davao u manje-više svakom izlazu za večeras i noćas.
Neću ništa da kažem osim da će naredni sati presuditi ko je pobednik.
< 5mm do jutra - EC pobeđuje
5 - 15mm - nerešeno
> 15mm - GFS pobeđuje

End d viner iiiiiizzzzzz - GFS!  :tu: :nnc: :comeon:
Još jednom je dokazao da je u poređenju sa drugim modelima "tata" za konvektivne padavine. Od drugih modela, interesantno je pomenuti da je, koliko sam pratio, i HIRLAM u većini izlaza davao 20+ mm, ICON u 50% izlaza.

I tako sa jutrošnjih 31mm ovaj maj preskoči 50mm ukupno, i to kad je delovalo da će biti u priličnom deficitu sa padavinama. Maj je ipak jedan od meseci koji jako retko omanu sa padavinama. U prethodnih 10 godina, samo je 2009. palo ispod 60mm.
Iako je jun (87mm) po all-time proseku kišovitiji mesec od maja (75mm), stičem utisak da mnogo češće omane sa padavinama, tj. ima veću standardnu devijaciju.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5122 poslato: 16. Maj 2018. u 16:11 »
Pa poslednjih dana sve prognoze i sva upozorenja su ukazivali da će biti ovako. A i ja sam znao šta se sprema na osnovu celodnevne glavobolje. Dakle, opet dolazimo do čuvene Profijeve izjave sa su modeli precizniji par izlaza pre promene nego pred samu promenu. Mislim da ste se sinoć prerano razočarali. Sve je ispalo kako sam i predpostavio. Možda je zakasnilo sat, dva.

Paune, nisam pratio forum dve nedelje pa ne znam šta je ko najavljivao i pisao ali tebi svaka čast  :tu: ako si dobro najavio obilnu kišu u Beogradu.
Postoji i dodatni "razlog"  ;) zašto je u drugom delu noći palo 30mm na Vračaru:

krajem marta sam napisao da je sneg na -3C u BG padao jer sam se baš tog dana vratio iz područja (oko 7000km od BG) gde je tokom cele godine temp. oko 27-28C ujutru i oko 30-31C tokom dana uz temp. okeana 28-29C, a to nije prvi put da "ludo" vreme u BGu bude baš kada dođem iz bitno drugačijeg klimatskog područja.
Sinoć sam doputovao iz Afrike, iz područja gde od maja do početka oktobra kiša ili ne pada ili budu ukupno 2 kišna dana, a u Beogradu me je (posle dugačkog perioda suvog vremena ili "kiše na kašičicu") dočekao potop. Dakle, tradicija se nastavlja  ;)

Pozdrav svim forumašima a naročito jednom "gljivaru" koji je sada verovatno zadovoljan  ;) ;)

Van mreže Paun79

  • **
  • Poruke: 893
  • Starost: 45
  • Lokacija: Borča
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5123 poslato: 16. Maj 2018. u 16:18 »
Profi, welcome back! Nedostajao si nam da malo opustiš atmosferu pred ovu promenu vremena koju smo dugo čekali. Prognoze raznih modela su bile lude i iz krajnosti u krajnost. Možda bi bilo zanimljivo da smo održali mini takmičenje na primer u prognozi količine padavina od ovog ciklona. O pobedniku bi samo sreća odlučila....

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5124 poslato: 16. Maj 2018. u 16:25 »
Bice vam prilike. Dugorocne su naklonjenije nestabilnom vremenu. Samo da ne bude puno štete, a pred nama je i toplije vrijeme, ali za sada ne i ekstremno toplo.
Dobar osvrt je napravio Milosh.

Kada ce biti otvorena tema ljeto 2018?

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.975
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5125 poslato: 16. Maj 2018. u 16:32 »
Sto se tice tog talasa u toku noci jeste gfs, ne znam dal i 12z ali jeste pogodio ali ako se ne gleda Bg vec i ostali delovi  ne znam sta da kazem za Leskovac npr davao 5mm(prema onoj karti sto ubacio u prognozama)...  Sve u svemu ako je pala da ljudima u Vojvodini konacno malo svane, mislim na poljoprivrednike... Profi mislim da im treba kisa na svakih 10 dana pa mogao bi ti tako da putujes  ;)
Epa Milose mozes u lov na gljive... Ako ih ima u ovom delu godine, ne razumem se u to :D

Paune uciteljicina slika je najlepsa nego mene zanima sta ima tebi da nasa uciteljica salje slike? Hehehe salim se  ;)

Pulsar otvori ako hoces temu...  :)
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5126 poslato: 16. Maj 2018. u 17:33 »
Ništa, nasli smo rešenje kada treba promena vremena  :grin: I kada se čeka kisa ili sneg- dok Profi ne dodje slaba vajda od cekanja i pracenja modela  :D
One padavinske bombe po južnom Banatu koje je Gfs davao su se obistinile  :tu: Proslo se bez stete a napokon veće podrucje dobilo potrebnu kišu( najvise se to naravno odnosi na poljoprivrednike)
Ja nisam pratio nista posle 21h i onog mučenja sa slabom kišom, ali huk oko pola 3 je bio iznenadjenje.. Monsunski potop od oko pola sata uz retku grmljavinu, kasnije je cesce grmelo ali uz umeren pljusak.. Palo je sigurno izmedju 30-35mm

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5127 poslato: 16. Maj 2018. u 17:48 »
I kod mene nocas dobra kisa i jak pljusak satima u toku noci padao , za poljoprivrednije dusu dalo.

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.155
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5128 poslato: 16. Maj 2018. u 18:20 »
 ^^ Da, mogla bi da se otvori tema za Leto 2018. polako, evo AccuWeather je kao i obicno izbacio svoje vidjenje:



Frequent thunderstorms to elevate flood threat across southern Balkan Peninsula, southern Italy

Preuzeto sa/ostatak teksta na: https://www.accuweather.com/en/weather-news/2018-europe-summer-forecast-intense-heat-to-seize-france-to-germany-fierce-storms-to-hit-poland-to-italy-romania/70004928


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.011
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5129 poslato: 17. Maj 2018. u 08:15 »
Posle zime u martu i leta u aprilu, najzad možemo da konstatujemo da nam je došlo - proleće!  :grin:

Lepo rečeno i surovo istinito. Nedostajalo je proleće kad mu je vreme.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5130 poslato: 19. Maj 2018. u 22:36 »
Na Miljakovcu me prijatno iznenadilo stanje na terenu koje je potvrdilo LAWR da je jači deo oblaka prošao ovuda, definitivno je tu palo nekih 5-6mm.
Evo kako je izgledao razvoj tog oblaka posmatrano sa aerodruma:

Oho-ho, izgleda da se termin koji koristi gradonačelnik Kraljeva polako "prima"  ;)
Milošu se ovo "omaklo"  :) ali gospodin kojeg sam spomenuo (u prethodnoj rečenici) je "uspeo" da u kratkom govoru čak 10 (deset) puta kaže "aerodrUm"  :rofl: :facepalm:

https://www.youtube.com/watch?v=1fIhOXda21U

Posle silnih "vazduplohova" koje je spominjao gospodin Babić, red je bio da neko od "nadležnih" (ovaj put dr Terzić) spomene i "drum" na koji će ti "vazduplohovi" da sleću i da sa njega poleću  ;)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5131 poslato: 19. Maj 2018. u 23:10 »
Mi bre to "ponaški", aerodrum, vazduhoplov.  :grin:  :grin:
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*


Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.550
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5132 poslato: 20. Maj 2018. u 01:45 »
Mi bre to "ponaški", aerodrum, vazduhoplov.  :grin:  :grin:

Nemas ti pojma, pogresno si napisao, pravilno je vazduplohov! ;)  :grin:

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.011
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5133 poslato: 20. Maj 2018. u 09:05 »
Hehe, nije mi se omaklo, volim ja da provučem šalu kroz naizgled ozbiljne postove. :)
A od emisija informativnog karaktera gledam samo 24 minuta sa Zoranom Kesićem. Tako da :D


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.525
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5134 poslato: 20. Maj 2018. u 09:09 »
Nemas ti pojma, pogresno si napisao, pravilno je vazduplohov! ;)  :grin:

Sto ste takvi :D

Covek je znao da je nesto u vezi vazduha i puteva, ali nije bas mogao tacno da se seti  :laught:

https://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%90eroput

Put, drum... kao da ima pa neke razlike... Covek izdominirao  :comeon: :worthy: :/ :O :laie:
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5135 poslato: 21. Maj 2018. u 11:15 »
Slučajno, zbog naslova (političkog) što neću ni da spominjem, ugledah Azerbejdžan kao državu, pa uzeh da kucam glavni grad Bakuu.

I baš sam se neprijatno iznenadio. Vrlo dosadna, sušna kontinentalna klima, iako grad leži na obalama Kaspijskog jezera. Hajde što je leti vruće, nego što su i zime bezvezno blage (zbog Kavkaza). Baš baš bezveze, a inače lep grad arhitektonski (bar po slikama).
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.525
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5136 poslato: 21. Maj 2018. u 22:03 »
Slučajno, zbog naslova (političkog) što neću ni da spominjem, ugledah Azerbejdžan kao državu, pa uzeh da kucam glavni grad Bakuu.

I baš sam se neprijatno iznenadio. Vrlo dosadna, sušna kontinentalna klima, iako grad leži na obalama Kaspijskog jezera. Hajde što je leti vruće, nego što su i zime bezvezno blage (zbog Kavkaza). Baš baš bezveze, a inače lep grad arhitektonski (bar po slikama).

Baku na vodi... mislim Kaspijskom jezeru  ::) :laugh: :thumbup:
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5137 poslato: 22. Maj 2018. u 17:21 »
April was Earth’s 400th warmer-than-normal month in a row

https://www.msn.com/en-us/weather/topstories/april-was-earth%E2%80%99s-400th-warmer-than-normal-month-in-a-row/ar-AAxtQQ9

Za rođene nakon februara 1985. može da se kaže da još nisu doživeli makar jedan mesec u kojem je srednja temp. na planeti Zemlji bila ispod proseka u odnosu na period 1880. - 1980. godina. To naravno ne znači da je u svim regionima uvek bilo toplije, npr. prethodni april je bio najhladniji od kada postoje merenja u saveznim državama Iowa i Wisconsin a veliki deo Evrope je imao najtopliji april ikada...

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.525
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5138 poslato: 23. Maj 2018. u 23:02 »


Videh na Twitteru... Valjda Alo ili tako nesto  :D
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.975
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5139 poslato: 23. Maj 2018. u 23:14 »
Od ovih Djogajevih najvise sam voleo Bakija B3 najbolje pesme imao, mozda sad i prognoze ima najbolje, pitam se sta on misli kakvo nas leto ocekuje...  ;)
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm