Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1468395 puta)

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5300 poslato: 13. Jun 2018. u 03:28 »
Nije to bio mali tornado uopšte.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=xSLYNKh5rPc" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=xSLYNKh5rPc</a>

Ta tri dana su donela na desetine superćelija, i to vrlo opasnih, MCS, bow echo oluje, bilo je svega, ovo sutra nije ni ptibližno onome što je tada bilo.


Van mreže Dakula25

  • **
  • Poruke: 736
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd - Beogradska 56, preko puta Pravnog Fakulteta(za vreme studiranja)/Kraljevo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5301 poslato: 13. Jun 2018. u 08:25 »
Hvala svima :)

Sent from my Moto G (5) Plus using Tapatalk


Van mreže Niksic 3

  • **
  • Poruke: 570
  • Starost: 25
  • Lokacija: Nikšić,Crna Gora.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5302 poslato: 13. Jun 2018. u 09:28 »
Dragovica Polje je selo izmedju Kolasina i Savnika,pripada Kolasinu.

Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 39
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5303 poslato: 13. Jun 2018. u 09:44 »
Vesela juce noc bila.Do 1 sam pratio oblake i reko sebi ovo ne moze da stigne do mene.Lepo zaspao kad ono u 3 se budim i cujem jak vetar i daleku grmljavinu.Posle 15 min krece pljusak uz jak vetar i dosta jaku grmljavinu.Koliko je palo ne znam.Predpostavljam do 5 l jer je pljusak trajao oko pola sata.Sta se desava za danas poslepodne?Jel neko nesto novo saznao?
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.975
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5304 poslato: 13. Jun 2018. u 14:44 »
Ima dve nove ams na sajtu rhmz-a Tamanva i Barosevac al ne znam dal ima i padavine...
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.011
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5305 poslato: 13. Jun 2018. u 17:42 »
Evo da napišem ovde pošto više ne pišem u aktuelnim do jeseni:

Inače, čitajući neke komentare stičem utisak da se povremeno priča o jednoj jedinoj superćeliji odnosno razvoju koji bi zahvatio manje područje i kretao se u jugozapadnoj struji. Nema o tome govora, ovo će biti vrlo organizovana konvekcija na širem području. Verovatno će krenuti od 3-4 izolovane superćelije, koje će se postepeno u kasnim popodnevnim i večernjim satima utapati u konvektivnu masu koja će proći velikim delom Srbije. Krajnji produkt bi bio vrlo izražen squall line ili čak MCS u večernjim satima.
Ozbiljni parametri su u igri, sve se poklopilo. Opet kažem da će biti i područja koje će nevreme zaobići, moramo uzeti u obzir da su situacije u kojim nevreme zahvati više od 50% teritorije naše zemlje ekstremno retke. Čak i one najnestabilnije situacije koje pamtimo su imale područja koja je sve zaobišlo u širokom luku. I neko će opet reći (najverovatnije mi u Beogradu), kako to da je sve zaobišlo, a sve se poklopilo. U ovoj situaciji čista statistika. Nema više ni trunke sumnje da će velika oblast biti zahvaćena jakim nevremenima.

Sad hladne glave, bez trunke ironije, mogu da kažem da su modeli odradili odličan posao za danas i da nemamo razloga da ih kritikujemo. Veliki deo Srbije je pogođen olujnim nevremenima i to je ono što se moglo naslutiti po kartama. E sad, šta znaju modeli šta je BKR, taj parametar u realnim proračunima i u fizici modela ne postoji, iako je itekako prisutan u stvarnosti, što je hiljadu puta dokazano. Nisu modeli krivi što živimo u rupčagi koju će kiša uvek naći način za zaobiđe.
Tako je kako je, posao meteorologa nije lak. Ja ne mogu korisniku da kažem da će nevreme zaobići Beograd zato što imam takav osećaj ili zato što znam iz iskustva. Moram reći prognozu na osnovu prognostičkog materijala, koliko god se ne slagao sa njom.
Iskreno da vam kažem, sad bih najviše voleo da se isključim skroz iz praćenja do jeseni, ali nažalost zbog posla ne mogu.

A i dolazi Svetsko prvenstvo tako da sva paznja ide ka tamo  ;)

E baš tako, više verujem da možemo da pobedimo Brazil u fudbalu, nego da ovamo padne krštena kiša do kraja leta.  :tu:


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5306 poslato: 13. Jun 2018. u 20:30 »

Najviše štete je bilo u selima severnije od Aleksinca, gde je grad bio mnogo gušći.

A da, "highlight" dana je bio golub koji je sleteo na žicu u trenutku kada je grad počeo da pada. Dobio je udarac od kugle i survao se naniže u spirali, gde ga je dočekao moh gladni mačak! Šteta što nisam usnimio :(

Žao mi je zbog štete koju spominješ i svakako mi je žao goluba a drago mi je što to nisi snimio.
« Poslednja izmena: 13. Jun 2018. u 20:42 Profiamater »

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.975
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5307 poslato: 13. Jun 2018. u 20:36 »
 ^^  :rotf:
Suze mi posle na oci  :laugh:
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 28
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5308 poslato: 13. Jun 2018. u 20:40 »
^^ Komentar koji je danas ubedljivo pobedio na forumu, pozdrav za kralja Boba!  :grin:

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5309 poslato: 13. Jun 2018. u 20:41 »
Po meni dva su razloga za grešku, pre svega GFS-a koji se toliko i zaletao za tu padavinsku bombu oko Beograda.

Prvo, što je rekao i kolega Zec, sistem koji je prešao ranije tokom prepodneva preko Vojvodine, koga isti model nije ni video, definitivno je u izvesnoj meri poremetio stanje u atmosferi u okolini grada.
A drugo, GFS je u početku, kroz Šumadiju zaista video bežanje u velikoj meri udesno tog snažnog sistema, ali je onda imao ideju da sve to stane i da sistem krene da se uspinje direkt ka severu, što je apsolutno pogrešno.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Bob

  • *
  • Poruke: 85
  • Starost: 35
  • Lokacija: Aleksinac
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5310 poslato: 13. Jun 2018. u 20:51 »
To je zaista trebalo videti   :cry:

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5311 poslato: 13. Jun 2018. u 21:02 »
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=gdhy5A6e1R0" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=gdhy5A6e1R0</a>


Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5312 poslato: 13. Jun 2018. u 21:24 »
 ^^ Sto je najjace sistem i jeste stao u jednom trenutku po odrazima tada, spojio se odraz iz Sumadije sa sistemom sa Jz i zajedno otislo udesno..  + je ostala i oblacnost na zapadu zemlje koja je dodatno sve potiskivala ka istoku.
 Na kraju epilog, suvo ovde a na samo 20km odavde palo 30mm  :)
Utisak dana mesta koja su pretpela stetu od svega ovoga  :(

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5313 poslato: 13. Jun 2018. u 22:25 »
Spomenimo još jednom i blamažu ESTOFEX-a. Lepo sam rekao da će se obrukati sa samo jedinicom za Šumadiju.

Prosto, sve je bilo tu- pregršt energije, potpuna insolacija od jutra, smicanje taman po mojoj meri 15 do maksimum 20M/S- sa takvim smo najčešće i imali žurke u uslovima dinamike.  :)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.011
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5314 poslato: 13. Jun 2018. u 23:03 »
Sve munje u prethodna 24h po blitzortungu.



BKR je vidljiva iz svemira! I da iz svega ovoga nismo uspeli da izvučemo više od 1mm, teško mi je da se pomirim sa tim.
Onakva nevremena kakva su prošla preko Užica i delom Šumadije ne bih voleo da doživim niti bi ih poželeo najgorem neprijatelju, ali su zato mnoga područja dobila lepu kišu danas bez jačih nevremena. Evo npr. Vršac sa 34mm bez ikakvog jačeg nevremena ili štete.
Ali ova ukleta, prokleta zona nikad neće popustiti. Ja sam najdublje ubeđen da ovde više neće biti padavina od preko 1mm u cugu do kraja leta.
Jun se već kandidovao da bude jedan od najsušnijih ikad, a verovatno će biti i leto, jer ne vidim način da kiša padne do oktobra.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 28
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5315 poslato: 13. Jun 2018. u 23:16 »
Spomenimo još jednom i blamažu ESTOFEX-a. Lepo sam rekao da će se obrukati sa samo jedinicom za Šumadiju.

Prosto, sve je bilo tu- pregršt energije, potpuna insolacija od jutra, smicanje taman po mojoj meri 15 do maksimum 20M/S- sa takvim smo najčešće i imali žurke u uslovima dinamike.  :)
Da, previše forsiran severoistok zemlje a u potpunosti izostavljen jugozapad i Šumadija. Da je samo oblast lvl 2 premeštena jugozapadnije, prognoza bi bila full tačna. Ako se pročita sve ono što su napisali - bukvalno od reči do reči se ispunilo sa sve pratećim pojavama ali i mogućim problemima po razvoje, "samo" na pogrešnom mestu.

Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 39
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5316 poslato: 14. Jun 2018. u 00:10 »
Moj kraj je prosao samo uz kisu slabog i umeronog intenziteta uz povremenu grmljavinu.Hvala bogu da je tako bilo jer su neki modeli davali da ce ova cudovista sto su juce bila ici preko moga kraja.Srecom nije ali bas su napravila haos danas gde su udarila Odgledao sam dosta snimaka i izgledalo je zastrasujuce.Evo nekih gradova koji su najvise stradali : Uzice,Priboj,Gornji Milanovac,Topola,Arandjelovac ( uvedeno vanredno stanje ) , Pozerevac , Smederevska Palanka ( uvedeno vanredno stanje ) , Tutin , Petrovac na Mlavi.Bilo bi lepo da neko napravi reportazu jucerasnjeg dana da ostane zabelezeno.
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.011
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5317 poslato: 14. Jun 2018. u 07:53 »
Ovaj jun je ozbiljan kandidat da bude jedan od najsušnijih od kad se vrše merenja na lokaciji Beograd - Karađorđev park.
Ovako izgleda lista top 10:

2018   7.2 (prva polovina meseca)
1928   7.9
1917   15.2
1972   15.4
2012   16.0
1961   16.7
2000   19.1
1930   25.9
1950   28.5

Za očekivati je da bude nekih merljivih padavina narednih dana, tako da ovaj rekord iz 1928. najverovatnije neće biti oboren, mada ovih 15mm iz 1917. deluju jako teško dostižno na osnovu trenutnih prognoza. Nadam se da grešim, ali takva je situacija trenutno.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 3.186
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5318 poslato: 14. Jun 2018. u 07:56 »
Maj i jun dva meseca u kojima je rekao bi kao u najkišnijim godinama grmelo u 80 % dana, a kiše ni za lek.  :ranting:

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.011
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5319 poslato: 14. Jun 2018. u 08:05 »
^^ Ništa, moraćeš da seliš Crepaju što dalje od BKR. :D
Još od sredine maja nismo imali pravi ciklon koji bi pored konvektivnih doneo i slojaste padavine. Zna se da je ovamo slaba vajda od konvetkivnih padavina. Jeste da modeli vide neke padavine i narednih dana, ali nema od toga ništa. Možda neki pljusak od 1-2mm, ali ja jednostavno ne vidim način da padne više od toga u cugu.
Kukali smo na nedefinisano strujanje i sporaće i prizivali jugozapad. Dozvali konačno jugozapad, ali ni od njega ništa. Sad nadati se ponovo nečemu od sporopokretnih je jednako nadanju da pobedimo Brazil na svetskom. :)


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm