Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1468131 puta)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.975
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5400 poslato: 06. Jul 2018. u 13:09 »
Nisam znao Sofronije da si toliko nacitan za Sunce  :)
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.525
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5401 poslato: 06. Jul 2018. u 13:15 »
Nisam znao Sofronije da si toliko nacitan za Sunce  :)

Ko se Sunca krije...  8)

Kazu da skola nekad nije valjala ;)
sve je to iz geografije nekad, dobar profesor, predmet koji volis... i naravno... Politikin Zabavnik i Galaksija naravno  :)
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 39
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5402 poslato: 06. Jul 2018. u 14:33 »
@ Sofronije
A jel mislis da bi nas 100 % istinito obavestili sta se zbiva sa Suncem?Sto se tice galaksije mislim da sam cuo da ce ponovo izlaziti.Mozda je vec i prvi broj izasao.Eto materijala za mozganje  :)
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.525
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5403 poslato: 06. Jul 2018. u 17:15 »
@ Sofronije
A jel mislis da bi nas 100 % istinito obavestili sta se zbiva sa Suncem?Sto se tice galaksije mislim da sam cuo da ce ponovo izlaziti.Mozda je vec i prvi broj izasao.Eto materijala za mozganje  :)

Sta god da se zbiva, ako se uopste zbiva suvise je sporo da za nasih zivota se bilo sta desi. Mislim da smo mi na ovom plavom klikeru mnogo vise zas*rali nego sto bilo ko sme da (nam) kaze. Pogledaj sta je recica Grocka zbog ljudske bahatosti napravila, da ne pricamo o "Majci Moravi" o tome da cak i u Marijanskom rovu ima tragova plastike... tako da, ne znam sta  bih na odgovorio.
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.525
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5404 poslato: 06. Jul 2018. u 18:43 »
Ovo je korito Ivackog Potoka koji delom protice kroz rubni kraj grada:





Slike su od mog dobrog prijatelja koji ih je stavio na FB i nece se ljutiti.

Taj potok nije ne znam kakvog kapaciteta, ali je u gornjem toku recimo meni plavio 4 hektara kao dobar dan. U ovom delu grada kada se izlije poplavi nekih stotinak kuca, ali ko te pita, zar nije lepo baciti djubre u taj jarak, ostaviti ovaj dundar ovako pa kad se okace kese bar imamo prirodnu novogodisnju rasvetu koja traje hiljadama godina ;)
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5405 poslato: 06. Jul 2018. u 19:20 »
 ^^ A ovo je korito Begaljickog potoka..

I sad glavni krivac za poplavu koja nam je toliko stete donela.
Nelegalno sagradjen most i suzenje recnog korita! Pa ovo ni malo dete ne bi ovako sagradilo ccc

Nelegalno sagradjen zid na Vodoprivredinom zemljistu

Taj zid i most je od nasih placeva i kuca napravio jezero i sve dok voda nije prelila preko ovih zidina nase kuce su punjene vodom. To nije 1-2 kuće vec 10ak


Ako drzava i njene institucije ne mogu da rese ovakve probleme i ako neko treba da se udavi u bujici da bi se nesto rešilo onda ne znam sta da mislim! Ustvari moze neki dinamit ove zidine da dignw u vazduh i da se ne bojim obilne kise i pljuskova..
Padale su obilne kise i pre pa nismo imali ovaj problem, a sada cemo svaki put biti u strahu od svake najave..
A ono smeće koje ste videli na slikama i snimku potiče od magacina pekare koja je u blizini. Ceo magacinski prostor sa papirnom ambalazom je zavrsio u nasim dvoristima

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.525
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5406 poslato: 07. Jul 2018. u 17:39 »
Evo i opsirnije reportaze iz Arandjelovca.
https://m.youtube.com/watch?v=pZgCCuw7-Fo

Nimalo ovo nije naivno, Kubrsnica je najopasnija kada velike kolicine kise padnu u gornjem toku - Bukulja i Kosmaj... Slicno je i sa Jasenicom. Obe prethodne poplave smo imali kada je ogromna kisa pala ne u samoj Palanci i okolini nego bas u gornjem toku... Nadam se da ce ostati mirno ovaj put ali citam dalje i gledam sta je sve nocas bilo po Mladenovcu, Cacku, danas po celoj Srbiji.
Ali sve je to u kao u nekoj magli, kao da se desava nekom drugom, prosto sve kao da je anestezirano...  :(
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5407 poslato: 07. Jul 2018. u 18:04 »
To i ima smisla Sofronije. Kubršnica, a posebno Jasenica spadaju u tokove koji imaju razgranatiju mrežu (dosta pritoka) samo u svom izvorišnom i gornjem delu. Kažem posebno Jasenica, koja van obronaka Rudnika sem Kubršnice nema nijednu značajnu pritoku. Eventualno tu neki lokalni potočići ali to možeš da preskočiš bez zaleta koliko je malo.

Ima još takvih tipova reka- Rača, Gruža, Bjelica, Pusta reka,.

A sa druge strane reke koje imaju veliki broj pritoka  u čitavom toku- Ibar, Kolubara, Golijska Moravica, Toplica..
« Poslednja izmena: 07. Jul 2018. u 18:17 Kimi »
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5408 poslato: 07. Jul 2018. u 18:38 »
Nema @ Kimi, opasno se učila hidrologija! ;) :smartass: :laie:

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5409 poslato: 07. Jul 2018. u 19:04 »
Obožavam hidrologiju, jer volim reke. :) Zamisli koliko bi ih tek voleo da su čistije i uređenije nego što jesu.

E da. U neposrednoj blizini samog grada Kraljeva, dolazi do spajanja, odnosno ušća Ibra u Zapadnu Moravu. Detaljnim analiziranjem i praćenjem zaključak je sledeći.

TO je jedini meni poznat slučaj u Srbiji da se veća reka uliva u manju. Mislim da je to slučaj zbog samog poimanja naziva "Morava". Pošto postoje još dve Morave, nije se imalo smisla preseći naziv Morava, pa da se sa druge dve Morave spaja Ibar.

Ibar deluje na prvu, kada se osmotri mesto sastanka reka, kao da utiče u tok Morave. Ali, Ibar je veća reka po širini, a tek po proticaju vode da i ne pričam. U uslovima normalnog procitaja protok vode je 2x veći nego na Zapadnoj Moravi.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5410 poslato: 07. Jul 2018. u 19:10 »
Da to je vrlo zanimljivo, ali zašto onda ceo tok Ibra plus deo Zapadne Morave od ušća Ibra pa do Velike Morave nije zapravo Zapadna Morava, mogli su tako da odrede..

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5411 poslato: 08. Jul 2018. u 01:22 »
To je pitanje svih pitanja Mare. TO je narod tako prozvao, zašto, ko zna.  :grin:

Dok smo još u toj sferi, jedan fascinantan video. Golija, reka Brevna. Evo koju jačinu i prirodna bujica može da ima.

Posebno je zanimljivo ovde pri kraju snimka kada autor snimi da je reka sebi prokopala novo korito, odnosno promenila tok. :O

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=cHn1s-026oE" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=cHn1s-026oE</a>
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*


Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 39
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5412 poslato: 08. Jul 2018. u 23:30 »
@ Kimi
Snimak je prava neukrotiva priroda.Utisak bi jos bolji bio samo da nema one cevcuge ili cega vec!
Sto se tice hidrologije uopste je ne pratim.Cak sta vise malo je se i pribojavam.Pogotovo posle onih poplava iz 2014.Nisam nikada tako nesto doziveo ali snimci tada su bili bas srceparajuci.Oko hidrologije jedino pratim reku Tamis koja je na 3 km od moje kuce.Najvise zbog pecanja koja su postala sve redja poslednje tri godine  :( . Od posla se ne stize.
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5413 poslato: 08. Jul 2018. u 23:41 »
@ BataSteva

Jeste opasno usled velikih padavina, ali taj deo koji je Kimi pokazaa je fantastican, priroda je prelepa, bio sam na slapovima reka Izubre, koja se uliva u reku Srudenicu na planini Radocelo/Golija, to je mozda i nesto najlepse u Srbiji sto ima od priorode! :)

Jel se secas one godine kada se Tamis izlio u Jasi Tomicu, velike poplave, kako je tad bilo kod vas?

Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 39
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5414 poslato: 08. Jul 2018. u 23:52 »
@ Mareeram
Tada nisam ovde ziveo.Zamenuo sam Beogradsku dzunglu ( ziveo sam tik uz Marakanu ) mojim rodnim selom pre 6 godina  :) . Ali po pricama nije bilo nista strasno.Samo su se podzemne vode pojavile kod nekih u podrumima.Jedna zanimljivost.Opovo koje je na desetak km od mene je nadmorski za dvadesetak metara nize od Sakula.Tako da se Sakule ne plasi Tamisa  :)
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5415 poslato: 09. Jul 2018. u 00:02 »
Čitav taj kraj oko Studenice je predivan ! Imao sam (pokojnog) dedu tamo u selu Devići.. uh, koja je to lepota ! Nažalost, savremen tempo života, nema se vremena otići nikako opet tamo.

Sela mala, razbacana, pred izumiranjem.

Studenica je tako čista reka (mada je tu u gornjem delu muka uopšte joj prići), da se golim okom vidi mnoštvo pastrmki, pa i rakova, lipljan...

To je voda malo je reći vrhunskog kvaliteta.

Zbog toga se i digla velika buka uz čitav Ibar, mislim na stanovništvo, protiv ovih hidroelektrana koje su trebale biti izgrađene na Ibru. Deluje hvala Bogu da se diglo ruke od toga i u administraciji.

Ibar je nažalost reka koja je žestoko zagađuje, ali srećom ima veliku moć samopročišćenja jer je izuzetno brza između Ušća i Bogutovca, pa se neposredno isred Kraljeva koristi  i kao jedan od rezervoara za gradsku vodu i voda iz Ibra.

Usporavanjem reke, tj. potapanjem i formiranjem jezera kvalitet vode bi još drastično opao. TO tek ni na šta ne bi ličilo. Da ne pričam da bi se time uništile i brojne reke koje se slivaju sa planina, ne samo Studenica.

Ostaje borba da reka Studenica ne doživi sudbinu reke Jošanice i Samokovke, koje su cele izurpirane u svrhu malih privatnih HE.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5416 poslato: 09. Jul 2018. u 00:17 »
E pa tu je Izubra @ Kimi, iznad Devica se uliva u Studenicu, samo sam ja isao odozgo, iz sela Rudno, sa druge strane...pre par godina, tamo bi trebalo opet otici.. :)

@ BataSteva

Ja sam na Topciderskom brdu, onda smo bili komsije.. :D

Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 39
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5417 poslato: 09. Jul 2018. u 00:35 »
@mareeram
Na drugoj strani Marakane sam bio.Pocetak Vojvode Stepe.Na 5 minuta peske mi je bila.
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )

Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 39
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5418 poslato: 09. Jul 2018. u 00:44 »
@Profiamater
Nikoga ne raduje nove padavine, ali RHMZ je pre nekoliko dana imao vrlo lošu prognozu za ponedeljak -konkretno za BG je davano sunčano uz 26C a sa jednim od "istaknutih" članova foruma (koji se ulenjio još više nego ja  ;)) sam baš o tome diskutovao i pokazao sam mu dve automatske prognoze koje su već u četvrtak "davale" kišovit i hladan (za ovo doba godine) ponedeljak.
Ovo nije upereno protiv "prognostičara" RHMZa, "ko radi taj i greši" ... iako u Zavod nisam ušao bar od 2002. (a pre toga sam ukupno bio 2 puta u "Referentnoj ustanovi...") i dalje mislim da tamo ima dobrih i kvalitetnih ljudi čiji se rad možda ne vidi najbolje ... nisu svi "eksponirani" kao čovek koji i dalje "drži" svoju sliku na svakoj stranici RHMZ-ovog sajta i time izaziva (pod)smeh/čuđenje i zaposlenih u samom Zavodu (proverena informacija) i ljudi iz struke iz nekih drugih nacionalnih zavoda ili privatnih firmi koji "posete" sajt (informacija iz prve ruke)...

Skroz si u pravu.Ja sam veliki kriticar trenutnog rada rhmz-a.Zato sto ih mi placamo a odgovornosti nigde.A za sliku na sajtu je suvisno pricati.Smejurija.Nije ni cudo sto tako rade.
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.080
  • Starost: 29
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5419 poslato: 09. Jul 2018. u 01:30 »
Кад сте већ код загађења река, чим иоле мало порасте водостај Мораве као на пример данас може се видети тона смећа која река носи, ту се може наћи буквално све од игле до локомотиве.

Жалосно какав је менталитет нашег народа, не знамо да ценимо наше водне ресурсе и да их правилно искористимо то богатство, а колико то значи ево мислим да сам пре неки дан прочитао да је у Ирану било врло озбиљни сукоби око нешташице воде и нажалост да ће то изгледа бити велики проблем човечанства у целини вода за пиће у будућности.