Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1468558 puta)

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.208
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5540 poslato: 01. Avgust 2018. u 16:55 »
Dobro sam zapamtio komentar Kimija od 26.07 u 08:03 u prognozama.Ovo je glavno bilo - Biće toplo i sparno samo tako.
Pohvale za pogodak.Sada mene zanima zasto imamo toliku prokletu vlaznost i jel zna neko kada ce se smanjiti?Da imamo 30-35 stepeni uz vlaznost 20-30% . Ovo postoje polako umarajuce.Imam osecaj da bih se bolje osecao u Bagdadu na 45+ stepeni uz vlaznost od 5 %  :hm:
@ RealMadrid - Da znam nesto o tvom pitanju rekao bih ti ali verujem da to pitanje postavis najboljim meteorolozima sveta da ne bi znali sta da ti kazu.Nelogicnosti puno a odgovora nigde.Pogotovo u medijima.Bas se nerviram sto tako povrsno govore o vremenu.
I jos jedno pitanje.Clan Stefan Valjevo je pricao o nekom valjda visinskom ciklonu koji je prisutan nad Balkanom od druge polovine juna.Jel taj ciklon zavrsio svoje putovanje ili jos uvek utice na vreme kod nas ?


Trebalo bi da svoje abdejtovanje neprestano od 21-og juna konačno završava sad u subotu 4-og avgusta i da sledi dugo čekana stabilizacija. Do kad će biti niko ne zna, medjutim bile su neke naznake da se atmosfera destabilizuje već 7-og, a kod nekih modela pr. GFS posle 10-og avgusta. Što se mene tiče ne mora više ništa da padne ceo avgust. Za Beograd druga priča.

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5541 poslato: 02. Avgust 2018. u 15:09 »
Mediji vec pisu da nam posle "hladnog" leta stizu vrucine iz zapadne evrope? Jeste da nam stize period temperatura preko 30 stepeni na duze staze ali nista to nije cudno pa avgusta 2012 u Beogradu je bilo 24 tropska dana a oni sad pisu clanak zbog mozda 10-ak toplih dana i dizu paniku.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.975
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5542 poslato: 02. Avgust 2018. u 15:51 »
Jel to ublazeno za Portugal pa ce biti samo 48? Stvarni Madridu valjda pratis ti ovo...
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 39
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5543 poslato: 02. Avgust 2018. u 23:13 »
Par reci ali moram reci.Nesto ne funkcionise kako treba po pitanju nepogoda.Ova godina je to dobro pokazala a mislio sam da se mnogo uradilo od onih poplava iz 2014.Danasnje poplave u Zagubici su bile kap koja je prelila casu.Vise razumevanja prema nadleznima ne mozemo imati.To kazem jer je jutros MILOSH pre poplava napisao koliko je kise palo na Crnom Vrhu i da se nada da nece biti posledica.Da li je moguce da nadlezni ne mogu uvideti sta se moze desiti i da narod obaveste i upozore.Da se to desilo u noci dok je narod spavao bilo bi i stradalih.Da se razumemo ne trazim od nadleznih da sada sve rupe u gradovima zakrpe jer je to nemoguce u situaciji u kakvoj smo.Ali dajte ljudi da bar rano upozorenje funkcionise.U mesnim zajednicama su ljudi placeni pa neka oni budu 24 h na raspolaganju.Nadlezni jave opstinama , opstina javi mesnim zajednicama i oglase se sirene za mogucu nepogodu.Tako nesto ne iziskuje mnogo sredstava a mnogo ce znaciti.I jos jedna stvar.
Nazalost dok medijski , nadlezni ne budu satanizovani oni ce se ponasati i dalje kako se ponasaju.Da li ste za to da bar mi sa ovoga foruma krenemo da im skrecemo paznju ili je to isuvisno opasno?Dosta je bilo zabadanja glave u pesak.Sutra ce neko od nas biti ugrozen!
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5544 poslato: 02. Avgust 2018. u 23:31 »
RHMZ u biltenima ne spominje lokalne poplave kao recimo one u uzicu u junu 2018 i sada u Zagubici avgust 2018 , a i ne samo RHMZ i mediji mozda ce par dana da pisu i vise nece o tome nazalost.

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.525
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5545 poslato: 02. Avgust 2018. u 23:41 »
RHMZ u biltenima ne spominje lokalne poplave kao recimo one u uzicu u junu 2018 i sada u Zagubici avgust 2018 , a i ne samo RHMZ i mediji mozda ce par dana da pisu i vise nece o tome nazalost.

Poplave? Kakve poplave? Gde poplave?  ::)

Dzidipi, bidipi i ostali pijevi, pa migovi, pa... ma svasta nesto ;) Nista nam na put ne sme stati, prirodu gazimo samo tako, betoniramo staru planinu, "plastificiramo" reke, gazimo krupnim koracima napreeed...

E moj Darko  ::)
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 39
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5546 poslato: 03. Avgust 2018. u 00:09 »
Tako je Darko.Sutra ce nesto biti u novinama jer se ovo desilo ujutru a na TV nema sanse da ce se vise nesto reci.
Sofronije sve si rekao na smesan nacin.BDP mora biti rekordan ove godine.I zbog toga se nista od ovoga i predhodnih nepogoda nije desilo.Kao i suse prosle godine!
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.011
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5547 poslato: 03. Avgust 2018. u 20:45 »
Načeli smo priču u aktuelnim, a i u reportažama oko ocenjivanja sezone. E, tu se postavlja pitanje da li ocenjujemo dosadašnji deo leta ili konvekivne sezone. Naravno, ocenjivanje je subjektivno i o ukusima se ne raspravlja, ali moram da kažem tu par reči.

Ovo leto je u Beogradu u temperaturnom i padavinskom smislu za mene 5/5. Veliki sam ljubitelj prirode, naročito gljiva. I padavinski i temperaturni uslovi koji su ovog leta vladali izuzetno su pogodovali prirodi i gljivama naročito. Još od 15. juna imamo česte padavine, povremeno obilne, ali u granicama proseka. Temperatura u okvirima proseka, bez većih oscilacija, bez ijednog vrelog talasa. Nijedan dan sa nekim toplim vetrom, fenskom košavom. Opet, bez ikakvih vremenskih nepogoda koje bi naškodile prirodi, tipa olujan vetar ili grad. Gledajući zelenilo na sve strane po mom kraju u najtoplijem delu godine, ne mogu a da ne budem zadovoljan. Gljiva u šumi već skoro dva meseca ima više nego ikad i mnogo sam novih vrsta upoznao ovog leta koje im je izuzetno pogodovalo.

Druga priča je kovektivna sezona. Kao velikog ljubitelja kovektivnih dešavanja (doduše, moram da priznam da me ta strast sa vremenom sve više popušta), ova sezona (proleće/leto) nije donela ama baš ništa atraktivno u Beogradu. Praktično nijedna situacija koja bi se mogla nazvati olujom, nijedna jedina atraktivna formacija uz nailazak oblačnosti, nijedna jedina situacija za munjolov. Sve u svemu, ništa vredno pomena. Pored kiše i pljuskova sa grmljavinom kojih je bilo bezbroj, treba istaći minimum 5-6 situacija sa potopima koji su u mom kraju donosili 30-50mm za kratko vreme. Ti potopi su možda i jedina kovektivna dešavanja ovog leta, koja bi ipak izvukla ocenu konvektivne sezone na podnošljivih 2/5.

Ako uporedimo sa prošlim letom, njega sam jedva "preživeo" i ne bih voleo da se ponovi (ocena 1/5), ali je sezona ipak ostavila jači utisak od ove. Ipak je bilo znatno više dinamike, znatno više potencijalnih situacija, i da nije bilo previše situacija u kojima su glavna dešavanja zamalo mimoišla Beograd, mogla je to biti sezona sa odličnom ocenom. Ovako bih je ocenio sa 4/10, a ovu aktuelnu sa 3/10. Ko zna, možda avgust i septembar nešto promene. :)


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.625
  • Starost: 29
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5548 poslato: 03. Avgust 2018. u 20:49 »
Voleo bih da se rasprava o ovome lepo raširi. U narednim danima ću detaljnije obrazložiti svoju visoku ocenu i leta i konvektivne sezone za svoj kraj.
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.975
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5549 poslato: 03. Avgust 2018. u 21:33 »
Sto se mene tice ocena 3 od 5 za ovo leto do sada i to pre svega zbog temperature... Mislim da u avugustu nestabilnsoti izgube na ostrini...Sto i jeste na neki nacin dobro ali zato ne ocekujem da taj segment popravi za leto ocenu...
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Кембел

  • *
  • Poruke: 53
  • Lokacija: Kraljevo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5550 poslato: 03. Avgust 2018. u 23:09 »
Лето је било 10/10. Утисак кваре поплаве којих је било пуно. Али ове температуре и количина падавине су мени пун погодак. Ово више личи на лето него она жега коју смо имали прошлих година. Топ  :tu:
Екстремни зимољубац.

Van mreže Johnny colchonero

  • **
  • Poruke: 512
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5551 poslato: 03. Avgust 2018. u 23:30 »
Zavisi sta se trazi od leta, znam da kad dodje zima, obicno su niske temp i sneg plus i povecavaju ocenu, ne secam se jedne hladne i snezne zime a da je dobila malu ocenu (nije ih mnogo ni bilo iskreno :grin:) dok kod leta za pozitivnu ocenu se gleda da bude umereno. Meni je ovo leto bilo meteoroloski interesantno, i stekao sam mali uvid kako je to kada su pri relativno visokim temperaturam ceste kise i nestabilnosti, plus solidna kolicina vlage, a sa druge "gradjanske" strane mi je bilo katastrofa nisam mogao nijednom 2 dana da spojim, da nesto isplaniram a da mi vreme ne pokvari, kao i 90% ljudi koje poznajem koji 2 meseca pljuju po letu i koji nisu ludi za meteorologijom kao forumasi.

meteoroloski ugao 3,5-4/5
gradjanski 1,5/5  uz vrlo lep avgust mozda dogura do 2-2,5


Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5552 poslato: 04. Avgust 2018. u 00:30 »
Izvestaj NOAA za jul 2018:



Izvor: NOAA.

Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 39
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5553 poslato: 04. Avgust 2018. u 10:46 »
Sto se tice dosadasnjeg leta iz mog ugla ima 10/10 . To kazem jer u mom kraju nije bilo stete ni od grada ni od vetra ni od ogromne kolicine kise za kratko ili duze vreme.To je meni najbitnije zato i daje cistu desetku.A sto se subjektivnog osecaja ovoga leta tice dajem 3/10 zvog odvratno visoke vlaznosti.
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5554 poslato: 04. Avgust 2018. u 11:32 »
Iz mog ugla odmah bi dao 1/10 zbog poplava ne samo kod mene nego i u jos nekim delovima Srbije, odmah iza toga i grad koji je u pojedinim delovima zemlje pricinio stetu..
Tempereturno gledano cak i tu ne bih mogao da dam neku vecu ocenu 3/10..( Vise prija 35c uz manje vlage nego ovih 30 sa velikom vlagom i sparinom) to je opet moje subjektivno misljenje..
Cak i u konvektivnom smislu ono sto je i Milos napisao ne bi se mogla dati neka veca ocena.. Ponovo nismo imali sisteme koji hvataju veci deo zemlje i koji donose pravo osvezenje i prijatne temperature.. Iz tog konvektivnog ugla ponovo 3/10
Iz ugla drugih ljudi koje poznajem ni oni nemaju neko dobro misljenje o ovom letu, ponajvise zbog cestih kisa i velike sparine koja je i danas prisutna

Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 39
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5555 poslato: 04. Avgust 2018. u 12:21 »
@Rizbo Juce sam gledao Bg hroniku i bio predsednik opstine Grocka.Kaze od sledece godine veliki radovi u Grockoj oko kanala.Drzite ga rec ako ne bude radova hvatajte ga za gusu.
I takodje se slazem sa tobom da zbog nepogoda sirom nase zemlje ovo leto ima 0/10.A volim kada ljudi pricaju da hoce leto.Po meni je ovo leto po subjektivnom osecaju gore nego proslo.Kada bi se sabrao subjektivni osecaj ovoga i proslog leta 100% sam siguran da bi ovo leto odnelo pobedu.Sledeca nedelja donosi lepe i ne tako ekstremne temperature.Samo vlaznost da padne i da svi mi malo uzivamo.
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5556 poslato: 04. Avgust 2018. u 16:16 »
Milos radio copy/paste pa pogresio:

padavine u avgustu (Beograd - Vračar):
2018 (do 03. 07. )  -  21.9mm
prosek (1988-2017) - 52.9mm

 :)

Evo RHMZ izvestaja za jul 2018 http://www.hidmet.gov.rs/podaci/meteorologija/ciril/Jul.pdf  spominju da je i jul 2015 kisovit bio , nesto su pobrkali sa nekom godinom?


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.011
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5557 poslato: 04. Avgust 2018. u 16:36 »
^^ Hvala na korekciji. :)

Jul 2015 su nacrtali na grafiku kao drugi najsušniji od kad se vrše merenja u Srbiji (sa donje strane grafika). A onda su tri najsušnija meseca sa grafika naveli u tekstu kao tri najkišnija. Greške se dešavaju... Jul 2018. je bio sedmi najkišovitiji na nivou zemlje.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5558 poslato: 04. Avgust 2018. u 16:47 »
Ja za ovo leto necu jos utiske da dajem dok ne vidim kakav ce ovaj avgust biti , ko zna mozda ovaj avgust bude imao 20 tropskih dana lupam to odmah menju sliku koliko toliko.

Van mreže Niksic 3

  • **
  • Poruke: 570
  • Starost: 25
  • Lokacija: Nikšić,Crna Gora.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5559 poslato: 06. Avgust 2018. u 18:18 »
Nadjoh nesto zanimljivo u rokovniku sto sam pisao prije 2-3 godine,Rochester ny visine snijega po godinama,tada sam imao rokovnik u kom su bile zabiljezene visine snijega mnogih Americkih i Evropskih gradova,i izgubio sam ga,nazalost,poceo sam sa ovim prije par godina i zaustavio se na Rocesteru :D.Ne zamjerite na rukopisu,ipak sam lijevak :grin:.