Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1468644 puta)

Van mreže Gaara

  • **
  • Poruke: 819
  • Lokacija: Prokuplje (Beograd, za vreme studiranja)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5600 poslato: 25. Avgust 2018. u 21:53 »
 ^^ To je zbog globalnog zagrevanja poras'o nivo mora pa je voda razdvojila Istru i ostatak Hrvatske, nego njihov zavod krije istinu kao naš kad leti bude 89 stepeni, a objave 32. 

Novinar bio na letovanju tamo, pa se sad izlanuo  :blush:

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5601 poslato: 25. Avgust 2018. u 23:13 »
Zna li neko sta to ometa RHMZ radar pa daje ove bledo plave boje:



Uglavnom se to nocu desava a ponekad i danju mada danju redje.

Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 39
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5602 poslato: 25. Avgust 2018. u 23:47 »
Darko to sam i ja primetio ali mi je bilo glupo da postavim pitanje.Mislio sam da je to neka vlaga u visokim slojevima atmosfere pa radar tako ocitava  :confused:  . Inace da li treba da podsetim da sam totalni amatet  :) .
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5603 poslato: 26. Avgust 2018. u 00:01 »
Nasao sam ovo https://www.sciencenews.org/article/wi-fi-threatens-weather-forecasts mada ko ce ga znati nije nemoguce.

Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 39
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5604 poslato: 26. Avgust 2018. u 00:25 »
@Darko
Sa Engleskim ne stojim najbolje ali ovaj radar na slici ima istu debelu liniju koja stoji i na rhmz radaru ( animirana slika Beograda ) . To cudo stoji sigurno vise od godinu dana ako ne i dve.Sta je to ko ce ga znati ali nesto jeste.
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.011
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5605 poslato: 26. Avgust 2018. u 15:56 »
U skladu sa aktuelnim meteo zbivanjima i sušom koja se produžava u nedogled, nije loše podsetiti se prošlog leta i nasmejati se malo. Humorom protiv svakog zla. :D

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=aB8lZPAR3uA" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=aB8lZPAR3uA</a>

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=nzhtOJIDnPc" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=nzhtOJIDnPc</a>


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.975
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5606 poslato: 26. Avgust 2018. u 18:27 »
Mislim da ni Risitasu nisu vise smesni ovi promasaji...  :confused:
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.550
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5607 poslato: 26. Avgust 2018. u 18:33 »
Jbg ja i dalje umirem Risitasu! :rotf: :rotf:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.975
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5608 poslato: 26. Avgust 2018. u 18:35 »
Covek upao u depresiju zbog BKR i NKR   :grin: Jeste nismo u njegovoj zemlji sali saoseca se sa nama  :)
Ocekivanja





Realnost

Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.550
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5609 poslato: 26. Avgust 2018. u 18:39 »
I zubi su mu poispadali od brige.. :rofl:

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5610 poslato: 26. Avgust 2018. u 20:01 »
Ko posle ove ispale da veruje EC-u?

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5611 poslato: 26. Avgust 2018. u 21:50 »
Europe land temp. anomalies" April-July


                                                                               NOAA


Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5612 poslato: 26. Avgust 2018. u 23:04 »
 ^^
E kada ovo vidim automatski mi nije dobro!  :facepalm:

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5613 poslato: 27. Avgust 2018. u 00:28 »
Leto je teoretski vise nemoguce izvesti ispod proseka ili oko proseka,zime jos i nekako 1 u 5 je ispod,a 1 oko
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.975
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5614 poslato: 27. Avgust 2018. u 11:26 »
У ком смислу се није остварило, по подручју, врсти дешавања, времену дешавања...? Нпр. код мене се у количини падавина мењало 10-20 литара код свих и на крају је толико и пало, па још температура, и сада сви кажу „Погодила прогноза!“, нико не улази у детаље да ли је тако непланирано испало или како јесте било прогнозирано, и како је другде.


Pre svega, po obimu područja koje je trebalo da dobije značajne padavine. Tu je žestoka greška. Zatim, i sami razvoji po jačini tj. intenzitetu su podbacili, trebalo je da bude mnogo više "crvendaća".

Da ne pričam da su se za moju okolinu modeli utrkavali ko će više mm da izbaci, pojedini su leteli i do 50-ak litara. Oke, planinski teren tamo ka ibru je možda i dobio toliko, ali imaš sela između Trstenika i Kruševca koja daj Bože da su dobila 1-2mm.

Najveća enigma od svega je to kako je uspeo tu dobar deo Bačke da uleti sa konkretnijim padavinama. Modeli svi do jednog su za tamo bili suvi kao barut.

Nije se ostvarilo kao sto su modeli davali ali nije bilo ni lose tolko..Razumem sta Dime hoce da kaze i ja sam na osnovu poruka vasih shvatio da u tom trenutku to sta ima ce se ugastiti i to je to... Ali nekoliko stvari moramo da uvek imamo na umu to sam i sinoc hteo da napisem ali bilo bolje napadati i kriviti modele kad nas promasi ono posle podne... Prvo sta god modeli davali retko ali bas retko se ostvari potpuno, drugo nestrpljivi smo i trce na nekim kartama na UTC vreme ne dodajemo 2 sata pa mislimo da je sve gotovo pre nego sto bi i trebalo da pocne  :) Mozda je jos neki kao sto kaze crvendac trebalo da bude ali gledam estofex objasnjenje i nas uopste ne spominju bez obzira na level 1...

Otprilike su modeli pogodili mislim da je Ec izlaz posle one karte sto sam objavio smanjio padavine i podrucije pa je to trebalo da nam bude znak neki...
Ne pratimo zadnje izlaze koliko bi trebalo...Po meni je ovo solidno... Za NS je omanuo ali budimo realno nikad ne moze sve da se pogodi... To je i zanimljivo kod prognoze, mozda iznenadi  :)
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 39
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5615 poslato: 27. Avgust 2018. u 12:31 »
Sto se tice jucerasnjeg dana za moj kraj kada se pogleda suma sumarum pogodjena je prognoza.Zahladilo je lepo i palo je 20+ litara kise.Ali taj suma sumarum je dosao na drugi nacin od najavljivanog!Do 22 h kise nije bilo.Onda krece sat vremena slaba pa sat vremena umerena pa od ponoci jaka.Vetra nije bilo kao ni neke grmljavine.Najava je bila u poslepidnevnim satima kisa jak vetar i moguc grad.Koliko vidim oluja i grada nije bilo nigde u Srbiji ( hvala Bogu ) . A opet su za danas pogresili gde su juce uvece rekli kisa i pljuskovi u toku dana ( mislim na Bg i Zr ) a kod mene danas nema ni rosulje a vec se polako razvedrava na severu zemlje.Jednom recju modelima ( gfs,ec,itd ) ne treba verovati jer mislim da za nase krajeve odrade modele onako preko one stvari a za velike zemlje odrade kako treba.Zato treba verovati rhmz ali nazalost i oni vise nego cesto grese.Ne znam da li rhmz sam izradjuje modele ili i oni skidaju ove pa nesto preprave.Tako ja gledam trenutno.Mozda se u buducnosti moje gledanje i promeni  :)

Dodatak - https://m.youtube.com/watch?v=Jny4_D47TIk
Verovatno sa ovakvom ozbiljnoscu i prognozeri rade prognoze  :rofl:
« Poslednja izmena: 27. Avgust 2018. u 12:45 BataSteva »
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )

Van mreže chmi

  • *
  • Poruke: 151
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5616 poslato: 27. Avgust 2018. u 12:51 »
I yr i windy(kao ulaz EC) su skinuli prognozu za BG za cistu desteku. I tajming i kolicinu padavaina. Oko 20tak litara oko ponoci
Miljakovac-Rakovica

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5617 poslato: 27. Avgust 2018. u 14:54 »
Glavna smetnja svemu je tu bila ona oblačnost sa mora. To je sasvim jasno.

Gledam, ja uvek gledam u tim situacijama karte oblačnosti, ali su one smatrale da ta oblačnost će se zadržati samo unutar Bosne i tek krajnjeg JZ Srbije.

Nemojte da vas podsećam na nju kao faktor. To što smo imali sreće ove sezone da ne smeta toliko to je druga stvar.

Koliko je samo prilika upropastila i koliko živaca iskidala u prošlim sezonama, bolje je ne spominjati. A zna se dobro na kakve situacije mislim- spoj energije i idealnog smicanja.

To kolega Medo najbolje zna, nego se ove sezone smirio pa neću da mu kvarim sreću. :grin:
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.011
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5618 poslato: 27. Avgust 2018. u 16:56 »
Приметио сам пар пута да чланови од којих од којих се то не би очекивало код сличних ситуација доносе брзеплете закључке који на крају не испадну баш тачни. Мислим да је боље давати објашење након догађаја шта се догодило и како то одступа од прогноза.

S obzrom da je i moja poruka bila citirana i da sam pomenut, eto osećam potrebu da odgovorim zašto i kako se to dešava u ovakvim situacijama. Kolega Dime je sasvim kulturno pitao, pa ću probati da dam obrazloženje, ne i opravdanje moje loše prognoze/analize. :)
Pre svega, cela ova situacija sa ovim frontom i ciklonom je bila enigma za modele, a samim tim i za nas. Naravno da nikad modeli nisu u potpunosti složni pred promenu vremena, kao što je to u nekim stabilnim situacijama, ali obično se barem 24-48h pred promenu nađu na nekoj priči na osnovu koje formiramo konačnu sliku. Ovoga puta su lutali i lutali, ne samo oko već toliko pominjanih ukupnih padavina, već i oko samog tajminga prolaska fronta, položaja baričkih sistema, vetra, temperature...
I naravno, nijedan model nije savršeno skinuo situaciju. Primera radi, već pominjani EC koji je solidno "uhvatio" padavine je juče davao za Beograd Tmax i za 5-6°C višu od osmotrene, a za danas i za 6-7°C višu. Sa druge strane, GFS koji je totalno omanuo sa količinom i rasporedom padavina (izuzev 2 od 20 izlaza u kojima je imao prosvetljenje), temperature je uhvatio u stepen, tajming prolaska prizemnog fronta, polje vetra. Ali ga je nešto mučilo kod inicijacije konvekcije usled visinskog fronta u večernjim satima i za tako nešto nije ostavljao ni mogućnost za severne i zapadne delove Srbije.
A probajmo sada da se setimo gotovo identične sinoptičke situacije i manje-više identičnog razvoja situacije prilikom prolaska fronta 16. maja ove godine. Ako ne možete da se setite, tu su prognoze i aktuelne na forumu. U jednoj situaciji koja se po gotovo ničemu nije razlikovala od ove sadašnje, GFS je bio jedan od retkih modela koji je davao kasne aktivacije uveliko nakon prolaska fronta u svakom izlazu pred promenu, dok je EC bio jedan od modela koji je sve davao kao suvo zahlađenje uz jako malo ili nimalo padavina. Ostvarilo se nešto slično kao juče, na skoro istom području. U sred noći, nakon ponoći smo imali pravi potop sa grmljavinom uz temperaturu od 12-13°C, i 30mm u Beogradu ujutru. Tada smo GFS dizali u nebesa, a EC kudili. I sad, zašto je to tako, ko će ga znati? Ne postoje savršeni modeli, i nikad neće postojati. Procesi u atmosferi su previše komplikovani i složeni i nema te mašine (a ni čoveka) koji će ikad moći da ih uhvati.
Dosta o modelima, sada malo o interpretaciji. Na osnovu svega što su davali modeli, i pored toliko lutanja, stekao sam neku opštu sliku i negde u dubini duše bio ubeđen da bi sve ovo moralo proći uz konkretniju kišu u Beogradu (10+ mm). To se moglo zaključiti i na osnovu većine mojih poruka u prognozama (iako sam više komentarisao same modele nego davao neki svoj konačan stav).
I onda steknem skicu razvoja situacije u glavi. Donekle sve ide po nekom scenariju u domenu očekivanja, a onda negde uveče polako postaje kritično. Već smo u terminu kada bi trebalo da su dešavanja uveliko krenula, a stanje na radarima i  satelitima ne ukazuje da bi išla moglo da se desi uskoro. I onda stiže ta citirana poruka u kojoj sam se propisno izlupetao, priznajem:

I pored skeptičnosti GFS-a, a povremeno i drugih modela, stvarno je teško bilo poverovati da će sve ovo da prođe bez ijedne jedine kapi kiše. Ne samo u BKR koja je definicija pustinje, već u dobrom delu ostatka zemlje, da ne kažem u većem delu Srbije. EC je u gotovo svakom izlazu davao 30+ mm za široku oblast prečnika od 100km i više koja nije dobila ni merljivu količinu padavina. Koliko se samo ovo često dešava u poslednjih par godina. Jedino što potvrđuje ono pravilo da će na kraju pasti onoliko kiše koliko daje najsuvlji model, podeljeno sa 3. U tom slučaju, možemo očekivati do jutra 0.3-0.7mm iz nekih ostataka. :)

Barem je lepo osvežilo, konačno se stan rashladio bez da palim klimu. Trenutno napolju samo 19°C.

Priroda posla koji radim je takva da sam i sam svestan da je nekad teže uhvatiti razvoj situacije u narednih par sati, nego u narednih par dana. Jer u tim tzv. nowcasting prognozama se samo oslanjamo na merenja, radare, satelite. A opet nema toga načina da i to bude pouzdano, jer ako se pojavi nešto na radaru ili satelitu, niko ne može da garantuje kako će se to dalje ponašati, a pogotovo u ovakvim situacijama kada je frontalna inverzija već uveliko prisutna, CAPE 0, ali negde gore na nekoj visini od npr. 1000m i dalje imamo priliv hladnog vazduha koji inicira konvekciju.
I onda, baš nakon te moje poruke, odnosno nakon 20h počinje polako preokret situacije. Pojavljuju se odrazi na zapadu i jugozapadu, kreću se ka ovamo uz postepeno jačanje i grmljavinu. Postaje jasno da će ipak nešto kiše biti što i nagoveštavamo već u narednim porukama. Ali opet ono, sve dok ne padne ne verujem da će pasti. :)
Sad bih zaključio ovu temu uopšte pričom o forumu i smislom foruma. Dakle, ovo nije naučno-obrazovna institucija, a još manje mesto gde bi ljudi trebalo da dolaze da izvlače informacije vezano za prognoze. Ako već iz nekog razloga veruju SerbianMeteo prognozama, onda neka posećuju naš sajt/portal, gde svakodnevno izrađujemo prognoze, kao i našu FB stranicu gde redovno ljudima odgovaramo na poruke. Pa čak i u podforumu "prognoze" uglavnom pazimo šta pišemo i 90% poruka je utemeljeno na realnom prognostičkom materijalu. Ali u aktuelnim je druga priča, tu se uvek uz realno stanje ubaci i još koja dodatna/suvišna informacija, uvek malo ima navijanja, kukanja, radovanja. I mislim da je to sasvim ok. Pa ljudi smo, nismo roboti. :)
Leti više volim kišu nego išta (što iz realnih, što iz nerealnih razloga). Volim je od malih nogu, praktično od kad znam za sebe. Isto tako zimi sneg. I onda me često ponesu emocije kad se situacija ne razvija onako kako sam očekivao, pogotovo ovako kad se čeka kiša posle dugog sušnog perioda. I u trenutku razočaranja donesem neke preuranjene zaključke nalik onom iz citirane poruke, što se ispostavi kao obično lupetanje ili glupiranje. Priznajem. Ako sam već imao neku svoju prognozu pred događaj, onda treba sačekati i konačan ishod. Ovo je bilo kao da naš tim u fudbalu gubi sa 2:0 u 70. minutu i onda ugasimo TV, nećemo više da gledamo, jer je izgubio. A ono padne gol u 80, drugi u zaustavnom vremenu i na kraju remi koji je bio dovoljan za prolaz dalje. :D
Eto odužih sa pričom, toliko od mene.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.975
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #5619 poslato: 27. Avgust 2018. u 17:18 »
 :smartass:
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm