Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1468169 puta)

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6080 poslato: 25. Novembar 2018. u 23:17 »
Nisam rekao konkretno za ovaj deo godine,ali bas bi me zanimalo od kada nismo imali niz ledenih dana sa 20cm snega krajem novembra i pocetkom decembra,siguran sam da je bilo takvih situacija u proslosti,iako ne cesto

Ali 20 cm snega i ledeni dani nisu nekada bili ekstrem za januar i februar bar,no sada jesu nazalost :(
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.525
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6081 poslato: 25. Novembar 2018. u 23:58 »
Diktatore, Direktore, Predsednice  :O

Pretera ga ;)



Reci mi sta je ovo ako ne zima... gadna, ljuta, skoro ceo mesec sa snegom i debeeeelim minusima... (Smederevska Palanka, januar 2017.)... https://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=13279&ndays=30&ano=2017&mes=01&day=31&hora=06&ord=REV&Send=Send

Ok, lepo bi bilo metar snega... ali to brale ovde nikad nije ni palo... mozda po brdima okolo, ali u gradu nije... Odes u Banicinu, zatrpa te sneg, sidjes do Palanke a on jedva po travi da se zadrzao... Visinska razlika oko 100-120 m, udaljenost 5 km vazdusnom linijom.

Ja mislim da je za tebe Sjenica ili tako neki kraj ;) minusa i ledenih dana da ih se ni Sibir ne postidi.
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6082 poslato: 26. Novembar 2018. u 00:06 »
tih par stotina  metara dobro rece Sofrinije cine veoma veliku razliku .

Redja  je zima bez 20 cm snega ,ima ih ali redje nego obrnuto ovde gore i prosle zime je bilo dva puta ..
Pa i u gradu se secam u martu prosle godine 20 cm
2012 godine dva puta u gradu u februrau i decembru je bilo preko 20 cm..cak i do 40 cm

Bilo je jedna izmedju nazalost nemam bas nikakve statistike za Frusku Goru a grad u 90% slucajeva ima veci snezni pokrivac od sanceva gde vetatar oduva sve ili se uvek nekako nadje u padavinskoj rupi... recimo ove godine za prvi sneg je imao vise  ali to je mnogo redje Ostajem pri tvrdnji da mesto je lose izabrano..No ne bitno..

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6083 poslato: 26. Novembar 2018. u 00:13 »
Pa za ove snizene kriterijume 21.veka jeste :) Sofronije,prava zima,i bila bi zima veka da je palo vise snega pocetkom januara(ne mogu da prezalim taj januar gde smo drzali 1cm snega ceo mesec),recimo na jugu je bilo vise snega tada,kod nas neke mrvice

Poslednje ono pravo od zime cega se mogu setiti je onaj decembarski sneg 2012,mada je i on imao skraceno vreme trajanja(7dana)

Ipak,jedan je Februar 2012 :spiteful:

Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 24
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6084 poslato: 26. Novembar 2018. u 00:15 »
Nisam rekao konkretno za ovaj deo godine,ali bas bi me zanimalo od kada nismo imali niz ledenih dana sa 20cm snega krajem novembra i pocetkom decembra,siguran sam da je bilo takvih situacija u proslosti,iako ne cesto

Ali 20 cm snega i ledeni dani nisu nekada bili ekstrem za januar i februar bar,no sada jesu nazalost :(

Diktatore, u prethodnoj poruci si napisao:

Ali prava zima je 20+cm snega na tlu i ledeni dani 2 nedelje uzastopno ako cemo realno,no dosle su godine gde i kriterijume moramo spustati,pa tako i pola od svega toga nazivamo zimom

... i ja sam ti na to odgovorio. :)

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6085 poslato: 26. Novembar 2018. u 00:21 »
 ^^ da da izvini Srki,sad sam video sta si napisao

Svejedno,u 20.veku to nije bilo neuobicajena pojava,desavalo se svake trece,cetvrte godine u proseku pretpostavljam
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 24
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6086 poslato: 26. Novembar 2018. u 01:01 »
Pa za ove snizene kriterijume 21.veka jeste :) Sofronije,prava zima,i bila bi zima veka da je palo vise snega pocetkom januara(ne mogu da prezalim taj januar gde smo drzali 1cm snega ceo mesec),recimo na jugu je bilo vise snega tada,kod nas neke mrvice

Poslednje ono pravo od zime cega se mogu setiti je onaj decembarski sneg 2012,mada je i on imao skraceno vreme trajanja(7dana)

Ipak,jedan je Februar 2012 :spiteful:

Da nije bilo većeg snega - to stoji, ali to što si rekao opet nije tačno. Najveći snežni pokrivač u januaru 2017. na stanici Novi Sad Rimski Šančevi je iznosio 13cm.

Ovo ne govorim zbog važnosti podatka niti jer imam nameru da te kritikujem (naprotiv, drago mi je da ima mladih ljudi koji vole meteorologiju i klimatologiju i izučavaju ih, kao i to da su spremni da odvoje vreme za pisanje na forumu), već bih iskoristio priliku kao moderator da zamolim da se vodi računa o tačnosti podataka koji se iznose na forum i da stručna mišljenja (prognoze) i izveštavanje o vremenskim prilikama (aktuelno vreme) budu što objektivniji, kako bi kvalitet foruma bio viši.
Hvala vam na razumevanju. :)

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 24
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6087 poslato: 26. Novembar 2018. u 08:25 »
 ^^
Od jutros bih ubacio i centralne krajeve (naročito Šumadiju) u predele gde se mestimično očekuje više snega, pa bih rekao da se u "centralnom pojasu" (Zapadna Srbija, Šumadija, Pomoravlje izuzev severnog dela i Istočna Srbija) i u Jugozapadnoj Srbiji mestimično očekuje umerena visina snežnog pokrivača (>10cm) do srede uveče / četvrtka ujutru, dok će najmanje snega (verovatno dovoljno za "statistički" cm) pasti na severu Banata, duž granice sa Rumunijom sve do Đerdapske klisure, u dolini Peka i na severoistoku Bačke (ova oblast će vrlo verovatno u manjoj meri (mislim manje nego što daju numerički modeli koje sam pogledao) biti "isfenirana" vetrom koji će duvati preko Karpata, te je zato na sinoptičkim kartama T850hPa iznad ovog područja (kada govorimo o Srbiji) "toplotno ostrvo" sve dok je vetar severoistočnog pravca). Takođe, veoma malo ili nimalo snega će biti na području Metohije, gde će temperatura samo u prizemlju predstavljati problem ("isfenirana" oblast).

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6088 poslato: 26. Novembar 2018. u 08:33 »
Taman hteo da napsem nesto slično ,jutros sam tri sata gledao podatke za ceu Srbiju u detaljma ,boestan sam danas  :cry:

Veoma slican zakljucak ^^ ^^

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6089 poslato: 26. Novembar 2018. u 10:54 »
Bice ovaj zimski udar svega par dana izgleda:


Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6090 poslato: 26. Novembar 2018. u 13:11 »
EC  daje 10 mm Novom Sadu ,Icon vidi sneg na mnusu od 4 ujutru   gradu , GFS , EC  slični .
Btw vdim probem za severoistočnu  Backu nesto slabje ali i daje probematično vrlo  u   istočnu  Bačkoj  i severni banat   u  nesto manjoj meri  juzne obronke Fruše gore i juzno deo srema i   ostatak banata za probem za temperaturu  po vsini. po svim slojevima u raznim deovima padanja ^^ za njih se nadam da nece biti tako..male su sanse za nesto ozbilnije severostočnoj Backoj i severnom Banatu . Dodao bh kranji  istok Banata u probematičnoj zoni.


Edit

Zapad Backe sem severozapadnog (zbog padavina) , centralni deo juzne Backe severni  Srem ... bi mogi proci najbolje posebno sve zapadno od Novog Sada .Za Rimske sanceve nsam siguran ali cini mi se da grad 10 km zapadnije  bi prošao okej pratimo .
« Poslednja izmena: 26. Novembar 2018. u 13:32 popovica novi sad 1 »

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 24
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6091 poslato: 26. Novembar 2018. u 13:30 »
 ^^ Samo čekam kada će da izmene upozorenje / meteo alarm na sajtu RHMZ-a. Preteraše ga zaista, idu iz krajnosti u krajnost.


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.975
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6092 poslato: 26. Novembar 2018. u 14:06 »
 ^^ Sprdaju se sa sirotinjom(sneznom sirotinjom), sever i to zapadni deo, zapad i centralni delovi mogu do nekog snegica a juznije bice bas tesko pricam za gradove...A i to sto se zadrzi otopice podloga kasnije... Evo sanse da direktor dobije vise snega od Nisa  :D
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6093 poslato: 26. Novembar 2018. u 14:35 »
Sada ce bt rhmzs opasnost ogromnh razmera  :rotf: :rotf: :rotf:

Sto se tice drektora
Jos je kranjem jugozadnom  delu NS ne vidim da tamo moze biti problema  :rotf:

Jednom  on da umre od srece ... ili umre kao nevidjen baksuz  :rotf:

Malo  kise uvece u pocetku. i potom susnezce eventualno  ..ima dobru startnu osnovu direktor.

kod mene ( gledam na kranji zapad grada) kako sada stvari stoje lako moze sve otici na sneg..(priično sam sguran)

Ali to je prognoza pa cemo tek da vidimo...kada mi padne ledena kisa sada ili ne padne ništa   :rotf:

Van mreže Dakula25

  • **
  • Poruke: 736
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd - Beogradska 56, preko puta Pravnog Fakulteta(za vreme studiranja)/Kraljevo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6094 poslato: 26. Novembar 2018. u 14:36 »
Napokon iščekivano upozorenje RHMZ-a :D

Sent from my Moto G (5) Plus using Tapatalk


Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6095 poslato: 26. Novembar 2018. u 14:51 »
Vi imate bolje uslove za zimu nego ovaj ovamo dio Balkana. Kad pišem zimu, mislim na snijeg+hladno.

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6096 poslato: 26. Novembar 2018. u 14:58 »
Ocekujem izmedju 5-10cm snega koji bi se odrzao do nedelje,s obzirom da je zima jos uvek daleko od pocetka sasvim zadovoljavajuce :morning:,a posebno to sto imamo vise snega od Nisa,to ce ovaj sneg jos boljim da ucini  8)

A dobro Bart je zeleo kisu,pa je sigurno zadovoljan ovakvim ishodom :smartass:

Pulsar,imamo bolje uslove za zadrzavanje snega,ali za padanje smo nula u odnosu za zapad Balkana,ovde sve na kasicicu
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6097 poslato: 26. Novembar 2018. u 15:06 »
Beograd

Novi Sad

Nis

Kragujevac

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.975
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6098 poslato: 26. Novembar 2018. u 17:46 »
Sve mogu da razumem al da daju 10 do 15cm... Sto bi reko moj prijatelj crpcki nema nista od toga...  ::)
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.080
  • Starost: 29
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6099 poslato: 26. Novembar 2018. u 17:56 »
Али упозорење на формирање снежног покривача, као да је то објавио метео завод Панаме или је и њима постало крајње чудно да падне снег крајем новембра.

Још плус овај наранџасти метео аларм у среду, као да нам прети 30 cm снега уз мећаву.