Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1467956 puta)

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6320 poslato: 12. Decembar 2018. u 11:40 »
pozitivna nula +1 za vise deove grada Beograda  i Frusku Goru znaci minus ako nema problema po visini
gsf ima obicaj da makar malo pretera sa temperaturom pa kada kaze 0.0 ns i 0.1 to bilo u blagom minusu .Cak da bude tako dobar deo padavina bi bio  u minusu .

Icon kome više verujem u ovoj situaciji je povolnija  nego sinoc , oko 0.0 vlazan sneg u gradu  Novom Sadu potom na minusu gro padavina , bez problema na visini ,odlučivace nijanse,moracemo sacekati do sutra.. ^^ ^^ ^^ Zato i rekoh juce 48 sati .

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6321 poslato: 12. Decembar 2018. u 11:51 »
06z crta gomilu snega ali na plusu ovde,bice to nize s obzirom na intenzitet uvek bude,Ns dobro stoji,Bg ce biti granica po meni kao i uveo :D
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.974
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6322 poslato: 12. Decembar 2018. u 12:00 »
Prognoza rhmz-a za 5 dana prati ovo sto modeli daju ...
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6323 poslato: 12. Decembar 2018. u 12:01 »
Moje neko subjektivno iskustvo sa tim "graničnim situacijama" je prilično loše. Naravno, postoje granične situacije sa temperaturom i granične situacije sa padavinama, ali kod oba slučaja se Beograd retko kad proslavi. Praktično svi veći snegovi koje pamtim su pali u situacijama kad nije bilo bojazni za oblik padavina (temperatura) i kada je raspored padavina bio takav da nije bilo bojazni da se značajno pomere južnije, severnije, ili da jednostavno ispare.
U ovoj sada situaciji, padavine deluju kao sigurica. Pomeranja će svakako biti, ali moralo bi da dođe do baš nekih značajnih pomeranja ili smanjenja količine da bi Beograd u ovoj situaciji dobio ispod 15mm ukupno. 20-30mm su sasvim realni od petka do nedelje.
Temperatura je granična, kako na visini, tako i u nižim slojevima. Biće tu svega i svačega i teškom mukom će okrenuti na čist sneg. Dešavale su se i situacije da velike količine snega padnu uzalud, pa da od 15-20mm padavina u obilku snega imamo akumulaciju od par cm bljuzge na tlu.
Još će se to lomiti, GFS je u 06Z izlazu krenuo u nekom sasvim suprotnom pravcu, i ako tako nastavi opet bi i samo padanje snega došlo pod znak pitanja.
Da se razumemo, očekujem snežni pokrivač u Beogradu i sve od par cm do ozbiljnog snega od 20+ cm je u igri. Pratimo situaciju...


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6324 poslato: 12. Decembar 2018. u 12:04 »
Milose u decembru 2012 je Bg bio na granici pa je dobio 30+cm :morning:,ne znaci da ce tako biti sada ali niste bas uvek baksuzi
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6325 poslato: 12. Decembar 2018. u 12:08 »
Nema veze šta bude biće, ja sam i dalje mišljenja da nam trebaju bilo kakve padavine, jer i dalje nemamo mesec ni blizu prosečnoj količini padavina..

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6326 poslato: 12. Decembar 2018. u 12:14 »
Milose u decembru 2012 je Bg bio na granici pa je dobio 30+cm :morning:,ne znaci da ce tako biti sada ali niste bas uvek baksuzi

Daleko je to bilo od granične situacije. Sve padavine su bile na stabilnom minusu, kako u prizemlju tako i na visini. Nije se uopšte ni postavljalo pitanje u kom obliku će padavine biti.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6327 poslato: 12. Decembar 2018. u 12:19 »
Ko bi rekao da će scenario EC-a postati najdraži.

Dakle kulijana petak i topli sektor, kao i dobar deo subote, posle tek zahlađenje i većina padavina u obliku snega (gledajući za južno od Beograda). Lepota od scenarija, tačno znaš na čemu si.

GFS tu kao početno bolji, posle prihvati otopljenje, i na kraju završi kao čekanje Godoa. Bezveze.

Ja ću biti u gradu, a u centru grada sneg na ovakvoj temperaturi zna se na šta će ličiti. Što reče Miloš, tek od subote popodne da ako to bude ličilo na išta ovde u gradu.

Dole kući da padne 10-15cm biće puna kapa.

Na sreću u ensemblima GFS-a i dalje je većina za tu povratnu hladnoću.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Johnny colchonero

  • **
  • Poruke: 512
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6328 poslato: 12. Decembar 2018. u 12:20 »
Ipak za mene najveci utisak je da ne mogu da poverujem (oko)kog datuma bi trebalo da padne prvi konkretniji sneg. U soku sam kako je coveka ****** :grin:. Pa srpskiseljak je unistio sve modele :tu: :laugh: :grin: :D :O :rotf:. Jos EC crta temp. na 0 ili max + 1 sve do kraja na yr.no hahaha.  @Bart

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6329 poslato: 12. Decembar 2018. u 12:23 »
Ako padne 20+cm u Ns i zadrzi se 5dana odustajem od gledanja ostalih modela i pratim srpskog seljaka samo :grin:
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6330 poslato: 12. Decembar 2018. u 12:27 »
Dakle, ne verujem za srpskogseljaka... :rotf: :rotf: :rotf:

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6331 poslato: 12. Decembar 2018. u 12:29 »
GSF  prosek i kontrolni  je boji za nijansu taman da BG  bude sa druge strane


Van mreže Djordje...storm chasers....

  • ***
  • Poruke: 3.201
  • Starost: 29
  • Lokacija: Равње-Мачва -Сремска Митровица-Хесна
  • Usus est optimus magister
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6332 poslato: 12. Decembar 2018. u 12:33 »
Za Macvu je sve izvesnije 20cm snega nek samo povecava

Sent from my H3113 using Tapatalk


Јануар :62.5mm
Фебруар: 4,2мм
Март: 21,1мм
Април:17,7мм
Мај: 120,0мм
Јун:50,4мм
Јул:90,4мм
Август:0
Година:366.3mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6333 poslato: 12. Decembar 2018. u 12:39 »
Da, ensebli GFS-a kažu da se tu ništa nije bitnije promenilo, samo je operativni otišao u tu neku topliju krajnost i potpuno odudara od ostatka ensembla.
Počelo je praćenje svakog izlaza, sad kreće haos po forumu... :D


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6334 poslato: 12. Decembar 2018. u 12:39 »
Generalno Slavonija zapad i sever Vojvodine,severoistok Bih bi trebalo najbolje da prodju ,posle dugo vremena je takav raspored  snega na Balkanu,6 godina je proslo

Ja garantujem da ce i Bg dobro proci te da ce granica lepog snega biti i juznije nego modeli davaju do Kragujevca cak

Cak i jadni Bart ce dobiiti koji cm :morning:,ajde neka mu je,mi smo darezljivi,valjda ce i on biti kad bude njegovo vreme
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.080
  • Starost: 29
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6335 poslato: 12. Decembar 2018. u 12:46 »
EC malo hladniji čini mi se, GFS s druge strane malo otoplio.

Izgleda kolega Medo da će (s obzirom da se do zadnjeg termina uvek pomeri sve tik još južnije) oko naših krajeva biti granica probijanja pozitive na visini.

Вала јеси га избаксузирао начисто, само да на крају не оде све у контра смеру...  :grin:

Што рече Милош и даље добри енси GFS-a, надам се да ће главни вратити на старо, добар је за нашу земљу и паралелац, штавише одличан, али питање је колико се може на њега ослонити. EC je без дилеме најбољи за мој крај, али контролни уз још неке претурбације лош, јако је ово натегнуто.

Како ствари стоје, ја бих са 10 cm снега био презадовољан.  :)

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 29
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6336 poslato: 12. Decembar 2018. u 12:49 »
Ако не доживим нервни слом, ништа нисам урадио.. :whistling:

Јако натегнута ситуација. Нисам се надао да би трмпература могла правити проблем, стварно нисам. Јер како то обично бива, како се приближава термин тако се крате падавине, што са прогнозираних 35мм не би представљало велики проблем. Али десила се најгора могућа варијанта, да остају падине у изобиљу на критичним Т по свим висинама.

Модели су 50-50, па остаје да се надамо овој повољнијој варијанти.

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6337 poslato: 12. Decembar 2018. u 13:19 »
Dok mi uzivamo u snegu u subotu bart uziva na +7 u Nisu :)

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 3.186
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6338 poslato: 12. Decembar 2018. u 13:21 »
E kako se samo komplikuje ovoooo  :angry: Pisao sam u prognozama jer sam bio ubeđen iz više razloga u konkretniji sneg za vikend. Danima sam pratio taj ciklon koji su čak u par termina skoro i ukinuli, a potom crtali silne mm. Ipak, iako je Profi uvideo velike razlike u temp. na 850 pHa kod modela tj njihovu neusaglašenost, baš tada u tim terminima su i padavine drastično povećane, pa sam očekivao kako to obično bude manja pomeranja i postepeno smanjenje količine padavina, dok u tom slučaju tep. ne bi bila problem tj samo na kratko i to južno od KG. Međutim, umesto toga padavine se povećavaju, uvlači se topao vazduh, i sada u subotu uz Košavu, probiće topliji vazduh i do Banata. Sada su mi Slavonija, Bačka i deo Srema samo sigurni za lep sneg, ovo ostalo kiša, susnežica i na kraju sneg na tu vlažnu podlogu je baš slabo iz ovakve situacije.  :angry: Još ciklon od 1010 mb sa centrom oko juga Italije i cela ova zbrka  :hm: :facepalm:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.974
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #6339 poslato: 12. Decembar 2018. u 13:29 »
Mnogo ste vi mene rano poceli da prozivate  ;) Nemam nista protiv da padne sneg kod vas jer znam kakva je susa a i da budemo realni toliko puta je bila drugacija situacija tako da mi ne smeta uopste da ovde bude kisa i toplije a kod vas dobar sneg cak i navijam za to  :) Nisam ja u fazonu da komsiji crkne krava  :grin:

Nego hteo sam da sacekam sutra da bude sigurnije da odam priznanje nasem istaknutom clanu i mom velikom prijatelju crpckomceljaku ali real madrid pokrenuo pa zelim da podsetim ljude na fenomenalne prognoze ovog clana/modela... Definitivno ovo je bar najzimskija sansa od pocetka jeseni, zime... Na prvom mestu od modela model crpckiceljak pa 10 mesta prazno pa onda Ec, Gfs i ostala ekipa  :whistling: Prosto da ne poveruje covek kakva preciznost  :oboze:



Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm