Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1467219 puta)

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7040 poslato: 22. Decembar 2018. u 00:12 »
Oduvek je ovoga bilo na forumu i bice ga dok bude i foruma....

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 29
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7041 poslato: 22. Decembar 2018. u 00:57 »
Нови Сад 5.2°C, на 5цм од тла 1.3°C.

Спавате ли мирно Диктаторски директоре и Попарица?  :grin:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.974
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7042 poslato: 22. Decembar 2018. u 07:48 »
NS u toku noci izgubio 3cm a Beograd 2cm a Bg cele noci imao plus 5 a u NS tek od ponoci presla u plus... Ako ovo nije dokaz...  :blush:  :whistling:
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 39
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7043 poslato: 22. Decembar 2018. u 08:28 »
Popovica svrati do Vracara prvo i videces da mere sneg sa onim Kineskim metrom sto nema prvih 10 cm  :rofl: . Kod mene i dalje lep ambijent . Ima tu jos poprilicno snega .
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.600
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7044 poslato: 22. Decembar 2018. u 09:38 »
Možda mere sa ovim što koriste prodavci ogreva ...

I ovde na forumu je bilo puno "proizvoljnih" merenja tipa 5-10-15cm snega, čim vidim tako nešto znam da nema ništa od objektivnog merenja ... i ja bih voleo da kažem da je u Česteregu bilo 40cm snega, ali nije ... falio je jedan centimetar.  :D

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.974
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7045 poslato: 22. Decembar 2018. u 11:40 »
Ja mislim da juce kad pocela topiona pao sneg sa grana onog drveta sto Profi cesto spominje  i onda bas na merno mesto za sneg  :huh:
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7046 poslato: 22. Decembar 2018. u 12:20 »
Ne vređajte Vračarske merače!! :ranting: :ranting:
Evo danas piše 13 cm, to je realno!! :pleasantry:

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.624
  • Starost: 29
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7047 poslato: 22. Decembar 2018. u 12:34 »
U Melencima jutros bilo slabe kiše. Visina snega 15cm. Takt 5°C

Nevezano za ove vaše priče, mislim da se RHMZ-u može naći mnogo mnogo mana, nedostataka itd.. Dok na čelo RHMZ-a ne dođe neki "meteo-fanatik" i čovek kome je život meteorologija (rekao bih da na ovom forumu ima više kandidata koji su možda premladi za tu funkciju ali Profiamater ima dovoljno godina za to  :grin:) neće se ništa promeniti.
Očekujem da i u narednim godinama redovno gledamo visine snega od 0cm, neadekvatna i nepravovremena upozorenja(najave), razne gluposti kojih smo se nagledali..
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7048 poslato: 22. Decembar 2018. u 16:08 »
Jedna predivna fotografija snega u Beogradu pre nedelju dana. I baš mnogo nekih ljudi koji šetaju po snegu.  :tu:



Foto - Dragoljub Zamurović, izvor - facebook


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7049 poslato: 22. Decembar 2018. u 16:53 »
To je nuspojava zimskog oblačenja. To dodatno podiže efekat urbanih ostrva, jako licemjerno za nas koji volimo zimu.
Inače super slika!

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7050 poslato: 22. Decembar 2018. u 17:01 »
Nevezano za ove vaše priče, mislim da se RHMZ-u može naći mnogo mnogo mana, nedostataka itd.. Dok na čelo RHMZ-a ne dođe neki "meteo-fanatik" i čovek kome je život meteorologija (rekao bih da na ovom forumu ima više kandidata koji su možda premladi za tu funkciju ali Profiamater ima dovoljno godina za to  :grin:) neće se ništa promeniti.
Očekujem da i u narednim godinama redovno gledamo visine snega od 0cm, neadekvatna i nepravovremena upozorenja(najave), razne gluposti kojih smo se nagledali..

Profiamater ima već ... ne smem više ni da prijavljujem godine ;) ali sasvim sigurno neće nikada biti direktor u RHMZu a svakako neće ni dana "radnog staža" imati u toj eminentnoj ustanovi.
Postoje brojni razlozi a navešću samo tri:

1) ja svoju sliku ne držim nigde javno dostupnu, da ne govorim da nemam ni FB nalog ... a da bih bio direktor RHMZa verovatno je jedan od uslova da "volim samog sebe, svog jedinog sebe" pa da sliku postavim na svaku stranicu sajta državne (dakle ne privatne) ustanove

2) Radovan III je nekada pričao o "drugu članu", ta priča još iz davnih 80-ih je bila sasvim aktuelna tokom "srećnih" 90-ih kada sam nakon diplomiranja i magistriranja 6 godina bio bez posla, a deluje mi da je ista priča je aktuelna i sada u tzv. "zlatnom dobu Srbije". Znam da neki od zaposlenih u RHMZu prate forum pa neka me oni isprave ukoliko ovo što sam naveo nije tačno (kao čovek koji nikada nije ušao u RHMZ, a samo jednom i to nekada davno dok je postojao Savezni zavod sam tamo bio, ne bih mogao ovo da znam da to nisam čuo od samih ljudi koji tamo rade -svakako ima kvalitetnih ljudi u Zavodu a drago mi je da su dvojica od njih napustila RHMZ tokom 2018. i da su počeli da rade tamo gde se njihovo znanje ceni).

3) Čovek sam koji dve decenije radi u potpuno drugačijem okruženju u odnosu na ono što sam čuo o "Referentnoj ustanovi sa punom odgovorošću ..." i sasvim sigurno se tamo ne bih uklopio ako bi me uopšte neko i uzeo u razmatranja za bilo koje radno mesto (već sam naveo dva od "milion" razloga zašto bila kakva "visoka" pozicija ne dolazi u obzir).
Ipak, RHMZ na čelu ima čoveka koji je stručan i koji je pošteno stekao zvanje/titulu Prof. dr  ... a čini mi se da ima primera da su vlasnici pečenjara postali direktori na veoma značajnom mestu za koje nemaju stručne (ali možda imaju neke druge) kvalifikacije, ili da su neki koje zli jezici nazivaju "keramičarima" (čoveka ne poznajem, pišem ono što sam čuo -možda grešim) bukvalno "dobili" izuzetno odgovornu funkciju (od nacionalnog značaja) jer su "strpljivo čekali godinu-dve bez posla" iako za tako odgovornu funkciju nemaju stručne kvalifikacije ili makar nikada nisu javnosti to pokazali ... bilo je i onih koji su naprasno postali "doktori" a imaju manjih poteškoća da objasne kako su to postigli ... ali kada nekadašnji "prvi čovek zemlje" (iako ga mnogi nisu smatrali za stvarnog "prvog čoveka") nije mogao da se seti na kom fakultetu je (kao sredovečan čovek) studirao onda ništa nije čudno... Mlade generacije odrastaju gledajući ove "svetle primere" i nije čudno što i neki od njih imaju želju da "što lakše, nebitan je način" dodju do neke "titule" ... ne bih voleo da me leči doktor koji je "na mufte" stekao neko zvanje ali nema znanje...

Jedna predivna fotografija snega u Beogradu pre nedelju dana. I baš mnogo nekih ljudi koji šetaju po snegu.  :tu:

Ma to je fatamorgana ... namerno su su u pokretu da bi delovalo da ih ima više ... i namerno nose debele jakne da bi zauzeli više mesta pa da se ne vidi koliko ih je malo...
Nekada davno su neki od onih koju su i danas deo vlasti (neki su deo vlasti postali nakon duže pauze a neki su se maltene kroz sve vlasti uspešno "provukli"), sve ostale nazivali "stranim plaćenicima i domaćim izdajnicima", mislim da ni danas nije bitno drugačija situacija...

Edit: Ovo piše čovek koji nikada nije bio član političke stranke i koji je imao puno prilika da se uveri kako koja vlast radi (a iskreno nisam zadovoljan ni sa jednom u poslednjih 27-28 godina tj. od prvih višestranačkih izbora, možda sam "matori baksuz"  ;) pa me niko od političara u Srbiji nije oduševio -bilo je nekih situacija kada su mi se neki makar sviđali ali me je to kratko "držalo" -doduše neki su makar nešto dobro, uz neizbežne loše stvari, "za svog mandata" uradili) pa da se u skladu sa time povremeno veoma razočaram -ne uvek, jer od nekih nikada ništa dobro nisam ni očekivao ma kako da su se ponašali a neki od njih su zaista imali neverovatne "preokrete" u svom političkom delovanju ... ali to nije čudno za one kojima je politika glavni posao (nisu mnogo različiti ni političari u drugim zemljama) -verovatno zato moji pravi prijatelji nisu iz "političkog sveta" ... a nisu ni "iz sveta estrade", za razliku od nekih "modernih shvatanja" da nije bitno šta znaš nego koga poznaješ ja se i dalje držim stava da sam biram prijatelje i nikada ne bih pomislio da se sa nekim družim ili makar upoznam samo zato što ta osoba "može nešto da mi sredi". Izvinjavam se na dugačkoj poruci u temi u kojoj treba da pišemo o meteorologiji (makar je prvi deo poruke bio o tome  ;)) ... neću više, idem da se prošetam ... prijatno je vreme u Beogradu.
« Poslednja izmena: 22. Decembar 2018. u 17:25 Profiamater »

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7051 poslato: 22. Decembar 2018. u 18:21 »
Jedino sam jos to sa slikpm video na sajtu turksog meteo zaboda..tu cak stoje neka dva coveka, ali samo na nas
slovnoj strani.. :laught: i samo na turskoj verziji, kad prebacis na engleski onda ih nema.. :rofl:
Kod nas vala stoji i na latinici i na cirilici, i na svakoj strani, ne samo na naslovnoj :D


Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 27
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7052 poslato: 22. Decembar 2018. u 19:49 »
7 cm snega za Vracar , neki komentar ;)

Sala na stranu , nego meni Takt nesto visoka , za Surcin .

Van mreže igorkonkolj

  • **
  • Poruke: 1.652
  • Lokacija: futog
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7053 poslato: 23. Decembar 2018. u 16:15 »
wrf-nmm RHMZ, vidi neke snezne padavine u utorak popodne, do dushe ne bi dugo trajale, takodje I DHMZ hrvatske isto vidi za istocni deo maltene u slicnom terminu, molim za komentar!!! :morning:

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7054 poslato: 23. Decembar 2018. u 16:23 »
wrf-nmm RHMZ, vidi neke snezne padavine u utorak popodne, do dushe ne bi dugo trajale, takodje I DHMZ hrvatske isto vidi za istocni deo maltene u slicnom terminu, molim za komentar!!! :morning:

Mozda su se oslonili na juznobanatski model "Crni Radivoje" koji tvrdi isto... :grin:

@ Bart

 :laught: :laught: :rotf: :rotf:

Van mreže Georgi Zahariev

  • **
  • Poruke: 1.713
  • Starost: 56
  • Lokacija: Bulgaria, Vratsa, 340 m
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7055 poslato: 23. Decembar 2018. u 16:26 »
wrf-nmm RHMZ, vidi neke snezne padavine u utorak popodne, do dushe ne bi dugo trajale, takodje I DHMZ hrvatske isto vidi za istocni deo maltene u slicnom terminu, molim za komentar!!! :morning:
Душа да трае.
Стискай зъби.
А дано, ама надали.
 :worthy:

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.155
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7056 poslato: 23. Decembar 2018. u 16:46 »
Rusija... najvisa temperatura u profilu visoko u stratosferi (dokle sonda vrsi merenja, na stanicama sa jos zanimljivijim polozajem u ovom slucaju sonda nije stigla do tih nivoa stratosfere).  :grin: SSW je u toku.

Danasnja 12z sondaza iz Ruskog gradica Vitim, -7.1C na 11.5mb


Izvor: UOW

U isto vreme, sondaza sa Islanda, -79.7C na 11.8mb


Izvor: UOW


Izvor: Meteociel
« Poslednja izmena: 23. Decembar 2018. u 16:57 skomimaster »

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7057 poslato: 23. Decembar 2018. u 18:07 »
Skomi, sjajan post!
Lijepo se vidi kako je temperatura naglo porasla u gornjoj stratosferi. To nisu velike udaljenosti gdje te razlike temperatura iznose zaista puno. Veliki procesi se odvijaju.
Mala nadopuna, SSW oficijalno još nije započeo, treba proći kroz neke uslove.

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.155
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7058 poslato: 23. Decembar 2018. u 19:16 »
 ^^ Hvala kolega, u pravu si, zagrevanje je u toku ali rezultati toga tek treba da se pokazu. Za to cekamo tvoje objave.   :smartass:

Ja nisam mnogo upucen, ali koliko mogu da vidim, ima tu dobrih znakova, propagacije ka troposferi (prema GFS-u)


Izvor: StratObserve

a i slabljenja/obrta zonalnog strujanja (GFS)


Izvor: weatheriscool

E sad, za dalju evoluciju- split ili dislociranje PV-a, kao i potencijalne ishode, kad ulovis vremena i situacija se iskristalise, pisi.  :tu:

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7059 poslato: 23. Decembar 2018. u 20:01 »
Konačno normalna tema na meteo chatu. Hvala skomimaster. Smorih se. :)

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk