Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1467126 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7060 poslato: 23. Decembar 2018. u 21:34 »
Konačno normalna tema na meteo chatu. Hvala skomimaster. Smorih se. :)

Možda i previše normalna i ozbiljna tema za Meteo chat. Meteo chat je više za neke usputne poruke i teme, a ova Škomijeva analiza ne zaslužuje da se izgubi ovde u moru (uglavnom) beznačajnih poruka. Tako da predlažem da se sve prebaci ovde u odgovarajuću temu: http://www.serbianmeteo.com/forum/index.php?topic=3873.msg271447


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7061 poslato: 23. Decembar 2018. u 23:58 »
Izvinjavam se na dugom postu o stratosferi, taman da se ne javljam duže vrijeme. Zadovoljstvo mi je što ima zainteresiranih ovdje, te nema napada da se piše još o nečem osim striktno o tropsoferi na relaciji Atlatnik-Sibir. Ostali će razumjeti zašto tako pišem nije usmjereno protiv ovog foruma, naprotvi!

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7062 poslato: 24. Decembar 2018. u 11:52 »
EC uveo neku kisu 30 i 31 decembra to bi bila poslednja kisa u ovoj godini:



Moze da se desi da u plusu novu godinu docekamo.

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.080
  • Starost: 29
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7063 poslato: 24. Decembar 2018. u 14:34 »
Kada vidim ovako postavljen AC ubije mi svaku želju za praćenjem  :angry:

Такође Лики, врло лоше позиционирање, ем је за нијансу источније постављен да не буде конкретнијих продора са циклогенезом, ем је "под лошим углом" тако да нам уместо континенталног хладног ваздуха, струји ова некаква N/NW компонента и поред скоро - 11 C по висини сутра недовољно за ледени дан нажалост.

Енси су врло добри по питању хладноће, али ипак као да није то то, рекао бих, да ако мало се боље позиционира AC почетком Нове Године.


Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.547
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7064 poslato: 24. Decembar 2018. u 21:37 »
Лошији EC, AC превише позиционирана на континенту због притиска са Атлантика, самим тим нас продори са севера каче рубно, има ту доста минуса по висини, али нам он не значи пуно, биле би то и даље једноцифрене максималне температуре и даље и ништа више од тога, за нешто више нам треба западнија поставка система.

Što bi kolega Kimi rekao, SRAMOTNI gradijent temperature. :D  A stvarno jeste.

Uzgred, bliži nam se kraj godine, pa vredi spomenuti da će 2018. godina biti upamćena kao najtoplija u istoriji merenja na Vračaru (od 1887. godine do danas). Nijanse će odlučiti da li će prethodni rekord iz 2000. godine biti oboren za 0.2°C ili 0.3°C.

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.199
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7065 poslato: 24. Decembar 2018. u 21:50 »
Uvek se nadamo promeni na bolje u korist povratka zime.Ima li nade da se pomeri anticiklon zapadnije i dozvoli hladnoci da krene na nas,to je sad pitanje...
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7066 poslato: 25. Decembar 2018. u 10:31 »
Nov Sad i jutros 2cm snega , nema do Bozica se nece otopiti , tvrd neki sneg tamo :)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.974
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7067 poslato: 25. Decembar 2018. u 10:40 »
Nov Sad i jutros 2cm snega , nema do Bozica se nece otopiti , tvrd neki sneg tamo :)
Direktor na forumu kad vidi da samo njegov Novi Sad ima snezni pokrivac  :rotf:


Obecavam necu vise, pozdrav za Direktora po njemu i Popu ce ostati upamcen ovaj sneg  :grin:
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7068 poslato: 26. Decembar 2018. u 11:36 »
U temi o polarnom vorteksu sam napisao nešto ozbiljno/normalno a mali dodatak nisam hteo da tamo postavim jer nije zasnovan na naučnim ispitivanjia, analizama i slično ali se ista situacija desila više puta: po povratku iz tropskih krajeva ili sa toplih okeana, u BGu me je nekoliko puta dočekao sneg iako ga pre toga nije bilo po par nedelja. Verovatno ću se vratiti oko 11.1. sa lokacije udaljene nešto manje od 10.000km (gde je temp. okeana (površinski deo) oko 29C) pa možda i ovo može da "pomogne"  ;) u nekoj proceni kakvo vreme možemo da očekujemo npr. na kraju 1. ili početkom druge dekade januara. Ovo, naravno, nema nikakve veze sa ozbiljnom naukom kao što je meteorologija (tako da snegoljupci ne shvate ovo kao "Profiamater najavljuje sigurnu zimu nakon Božića ili Sv.Stefana") ali ipak nije previše daleko od onoga što neki modeli nagoveštavaju (o tome sam kratko pisao u temi o PV). Ima dosta vremena do tada...

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.974
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7069 poslato: 26. Decembar 2018. u 12:03 »
 ^^ Profi ljudi ce vise verovati toj zanimljivosti u vezi sa tvojim odustvom nego modelima kao znak za zimu  :)
Nisam bas strucnjak za ovo ali povremeno pratim i cini mi se da pre neki dan kad sam gledao modeli nisu davali  Pv iznad Evrope vec severnije po tome bi ovo bio pozitivan pomak za zimu plus sto se ti vracas iz toplijih krajeva :) I gledam sad gfs Pv tj jedan od sestara PV-a kako ga zovu po svetu dokle gfs karte dosezu je iznad Evrope doduse pomeri se severnije malo ali tu je... Ne kao prethodnih godina nad Kanadom se usidri pa ni makac...
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7070 poslato: 26. Decembar 2018. u 17:00 »
Direktor na forumu kad vidi da samo njegov Novi Sad ima snezni pokrivac  :rotf:


Obecavam necu vise, pozdrav za Direktora po njemu i Popu ce ostati upamcen ovaj sneg  :grin:

 :rofl:

Inace nadam se da se nece Direktor naljutiti ali moram da konstatujem da su Rimski pokazivali snezni pokrivac i kada ga u gradu odavno nije bilo. Nesto cudno se desava ove zime, u 90% slucajeva zvanicni podaci su pokazivali vise snega nego sto realno ima u gradu (mislim i na snegove u novembru), sto je totalno suprotno prethodnim zimama. Po tome je vec ova zima drugacija od prethodnih.  :)

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7071 poslato: 26. Decembar 2018. u 18:05 »
To je normalno kada sneg pada oko nule u gradu ga onda ima manje nego na otvorenom.  ^^ ^^ ^^ Bilo je 10 cm razlike i više po gradu zavisno od grejnog stanja i nižem delu grada. Dvorište ili poljana na 100 m razlike. Sremski deo je imao više makar bio samo na  par desetina metara  iznad grada i uz samu obalu Dunava. Jedina razlika je što sneg pada na nuli. Uvek je tako kada pada na nuli. Nezavisno od zime. Izrastao Novi Sad počeo da greje kao Beograd.


Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7072 poslato: 26. Decembar 2018. u 18:10 »
Bilo ga je na hrpama na svakih 10m po 20-50cm sto daje neki prosek od 1cm na siroj teritoriji :cf:,a posto su se navukli na travu izgleda kao Vracarci vide duplo,da se ne lazemo :morning:,merenje je i vise nego relevantno :whistling:
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.199
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7073 poslato: 26. Decembar 2018. u 18:27 »
Gfs 12 Z je koliko vidim pomerio anticiklon jos istocnije i gura hladnocu jos dalje od Srbije.
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7074 poslato: 26. Decembar 2018. u 19:06 »
Hmm, za koje termine... Ovi meni do 3. izgleda dobro, sada samo do tada da se bolje odvija, za dalje je ultra komplicirano i zanimljivo, po svim nivoima atmosfere koje se tiču meteo prilika na Zemlji.

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 45
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7075 poslato: 26. Decembar 2018. u 19:30 »
GFS 12z oko 07.01. budi Atlantik i uvodi klasicno zonalno strujanje. Jeste da je daleko ali dobro svi znamo da kad se to pojavi na kartama da je velika verovatnoca da se ostvari. Jedino mozda moze da bude nada da modeli jos ne mogu da uhvate kakve ce posledice imati aktuelni SSW pa lutaju u prognozama.
Ako moze Pulsar ili neko drugi da odgovori. Ako se dogodi ovo drugo zagrevanje stratosfere ( po gfs-u temperatura bi bila -12 stepeni oko 08.01.) da li bi i to bio ssw i da li to zagrevanje moze uticati na nize slojeve? Hvala unapred

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7076 poslato: 26. Decembar 2018. u 20:00 »
Jutros je Ec crtao prosek od -9  po visini za 4 januar,veceras crta +4 iako mu nijedan ens nije bio ni blizu toliko topao jutros,ostavite se ljudi modela dok jos mozete :cf:
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7077 poslato: 26. Decembar 2018. u 20:48 »
Za moje naselje EC daje pocetkom januara od 7 do 9 stepeni nije ni za Beograd bolji , prvi dani nove godine su otpisani sto se zime tice barem tako EC vidi.

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7078 poslato: 26. Decembar 2018. u 20:51 »
Ovaj  operativni Ec moze da udje u istoriju kao jedan od vecih bagova :cf:,on ce biti najtopliji ens garant

Vidi se da su modeli prolupali,ali svejedno ne vidim pptencijal za bilo sta zimsko i dalje, sve je to povuci potegni,ako nista mogao bi Bozic biti beli,ali od inja i industrijalca :morning:
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 27
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7079 poslato: 26. Decembar 2018. u 21:07 »
Zbunjenost modela slicna kao za sredinu decembra , kada je bilo izvesnije da ce mo dobiti kisu na 1 - 3 C , pa na kraju ispade sneg jedan od vecih u zadnje vreme , barem koji sam ja video .

Menjace se to jos ...

Po meni se cini da je jasno sta ce biti do 1 - og , a za dalje ce mo da pratimo modele .