Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1467498 puta)

Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 39
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7360 poslato: 08. Januar 2019. u 10:08 »
Procitana cela poruka Srdjane  :) . Onda ima nade za sve amatere . Samo velika volja i zelja za novim ucenjem .
No evo malo zanimljivosti . Juce sam se pitao da li je y Vojvodini nekada izmereno preko -30 . Ne znam gde se gledaju takvi rekordi pa sam uspeo ovo da pronadjem :
https://opusteno.rs/zanimljivosti-f19/zimski-rekordi-u-srbiji-t13854.html
Clanak je iz 2012 pa je mozda bilo i nekih novih rekorda . Za brzinu vetra sam ubedjen da je bilo . Valjda je bas te 2012 u Vrscu izmeren novi rekord .
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.524
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7361 poslato: 08. Januar 2019. u 14:17 »
Postoji li objasnjenje i kako se ovo zove?





Da li je to "prodor" toplog vazduha po visini?

Slikano pre sat i po, od strane dve razlicite osobe.

"Rupa" je tacno iznad grada, prva fotografija je slikana sa puta za Azanju/Glibovac, iz pravca Azanje, druga je iz dvorista u Glibovcu. Dakle pravac na fotografiji je sever-jug.

Evo u originalnoj velicini:





"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže valevac

  • *
  • Poruke: 73
  • Starost: 53
  • Lokacija: Majdanpek
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7362 poslato: 08. Januar 2019. u 14:28 »
Meni mnogo liči na ovo....




« Poslednja izmena: 08. Januar 2019. u 14:40 valevac »

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.524
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7363 poslato: 08. Januar 2019. u 14:41 »
Ok, nasao... zove se "Cavum" ili fallstreak hole:

Citat
A fallstreak hole (also known as a cavum,[1] hole punch cloud, punch hole cloud, skypunch, cloud canal or cloud hole) is a large gap, usually circular or elliptical, that can appear in cirrocumulus or altocumulus clouds. Such holes are formed when the water temperature in the clouds is below freezing but the water, in a supercooled state, has not frozen yet due to the lack of ice nucleation. When ice crystals do form, a domino effect is set off due to the Bergeron process, causing the water droplets around the crystals to evaporate: this leaves a large, often circular, hole in the cloud.[2]

It is thought that the introduction of large numbers of tiny ice crystals into the cloud layer sets off this domino effect of fusion which creates the hole. The ice crystals can be formed by passing aircraft, which often have a large reduction in pressure behind the wing- or propeller-tips. This cools the air very quickly, and can produce a ribbon of ice crystals trailing in the aircraft's wake. These ice crystals find themselves surrounded by droplets, and grow quickly by the Bergeron process, causing the droplets to evaporate and creating a hole with brush-like streaks of ice crystals below it. An early satellite documentation of elongated fallstreak holes over the Florida Panhandle that likely were induced by passing aircraft appeared in Corfidi and Brandli (1986)[3]. Fallstreak holes are more routinely seen by the higher resolution satellites of today (e.g, see third ilustration accompanying this article).

The articles by Westbrook and Davies (2010)[4] and Heymsfield et al. (2010)[5] explain the processes behind the formation of fallstreak holes in greater detail, and show some observations of their microphysics and dynamics. Such clouds are not unique to any one geographic area and have been photographed from many places.

Because of their rarity and unusual appearance, fallstreak holes have been mistaken for or attributed to unidentified flying objects.[6]

https://en.wikipedia.org/wiki/Fallstreak_hole
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7364 poslato: 08. Januar 2019. u 14:59 »
Svaka čast na ulovu! :tu: Definitivno fallstreak hole, prilično redak fenomen. Nikad nisam video uživo ni fotografisao.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.624
  • Starost: 29
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7365 poslato: 08. Januar 2019. u 15:03 »
Prelepo  :worthy:

Jedno opažanje, yr.no za Melence


yr.no za Sombor
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 28
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7366 poslato: 08. Januar 2019. u 15:04 »
HVALA TI na ispravci, Miki, i iskreno mi je drago da ima barem neko ko pročita u celosti moje poruke. :D

Očigledno je da nisam detaljno pregledao sinoptičku situaciju rasporeda baričkih sistema i položaj frontova, jer na karti koju si postavio jasno se vidi da je u pitanju, kao što si rekao, front okluzije. HVALA TI na detaljnom, stručnom i za mene veoma značajnom objašnjenju, jer sam naučio kako da ga relativno lako prepoznam ako nije "ucrtan" na kartama. HVALA TI na izdvojenom vremenu u veoma kasne noćne sate, posebno zato što znam da retko pišeš na forumu. :tu:

Druže moj, red bi bio da ti poželim veliki uspeh, ali to bi bilo tako passé (hajde da "iskočim" makar na kratko iz šablona književnog srpskog; ipak pišem u potforumu "Pričaonica" ;)), već ću prognozirati kao ove večeri i reći da ćeš biti dominantan i "pokidati" na kolokvijumu. Ti si za mene neko na koga gledam kao na nekog ko ima veliku perspektivu da postane vrhunski meteorolog u skorijoj budućnosti i to mišljenje sam izgradio uz jako malo pročitanog materijala (prognoza, analiza, diskusija...) i kroz razgovor, jer, ponavljam, retko pišeš na forumu. :smartass:

Nema na čemu Srđane. Budimo realni, za običnog korisnika prognoze potpuno je nebitno da li je u pitanju topla okluzija ili topli front, važno je kako će se "to nešto" odraziti na vreme. Ali tebe ne smatram običnim korisnikom prognoze, već nekog ko ima ozbiljne potencijalne da sve oko skapira. Zato se i nadam da ćeš upisati, uzimajući u obzir ogromnu ljubav koju poseduješ za meteorologijom, znaš ti koje studije nakon završetka srednje! ;) Hvala ti puno na lepim željama za kolokvijum, valjda će sve biti okej, mada nije ni taj kolokvijum toliki zalogaj koliko će biti ispit za 10ak dana.  :grin:


^^ Sofronije svaka čast za post, nikada nisam video uživo tzv. rupu u oblaku, al sam po netu dosta viđao i čitao o tome. Materijal za HAARP i ostale teorije zavere bukvalno dušu dalo.  :D

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.974
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7367 poslato: 08. Januar 2019. u 15:16 »
Stvarno veoma zanimljivo Sofronije, vidjao sam to na slikama SWE... Eto da ti se iskupi vreme sto sneg pravi problem :)
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.524
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7368 poslato: 08. Januar 2019. u 15:30 »
Stvarno veoma zanimljivo Sofronije, vidjao sam to na slikama SWE... Eto da ti se iskupi vreme sto sneg pravi problem :)

Svaka čast na ulovu! :tu: Definitivno fallstreak hole, prilično redak fenomen. Nikad nisam video uživo ni fotografisao.

"Uhvatili" ove dve fotke moj brat i jedan prijatelj. Na pravom mestu u pravo vreme ;) Ali zato ceo grad bruji o HAARP-u danas, i dzaba ih ubedjujes. Haarp i tacka. Citava se panika nadigla po gradu... Ali dobro... Dok se ne dokopaju ovi iz Blica ili Kurira, a sve nesto mirise da hoce   :huh:

Ima jos tih slika na fb, samo dok se malo "rasire" ;)

 
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 39
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7369 poslato: 08. Januar 2019. u 16:56 »
Vau Sofronije . Samo da te upozorim da ne bude posle da nisi znao . Bolje skloni te slike da te ne bi posetili Molder i Skalijeva  :thumbup: . Bas ce vam biti zanimljivo ako nesto izadje u novinama . Jos da se desi neki zanimljiv meteo dogadjaj u narednim danima i bice haosa  :)
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )

Van mreže Dare027

  • *
  • Poruke: 140
  • Starost: 36
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7370 poslato: 08. Januar 2019. u 17:08 »
uzeo sam Sofronijevu sliku i poslao je na SWE, naravno uz navođenje izvora.. Stvarno fascinatno.. Razmišljam da je pošaljem ravnozemljašima, oni veruju u neke kupole i holograme.. Izgleda da je pukla kupola pa vuče promaja

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 27
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7371 poslato: 08. Januar 2019. u 17:13 »
GEM i ICON sada daju vece padavine za nas , igra macke i misa , kod modela trenutno ...

GEM daje 16 mm snega ...
« Poslednja izmena: 08. Januar 2019. u 17:24 aca asceric »


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7372 poslato: 08. Januar 2019. u 17:16 »
Pre neki dan sam dobio inspiraciju, ali nisam imao uslova da realizujem ideju. :D Često se pitamo kakav intenzitet snega možemo očekivati na osnovu radarskih odraza. Pa evo to otprilike izgleda ovako.  :laugh:



padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7373 poslato: 08. Januar 2019. u 17:23 »
Trenutno je na osnovu jakog odraza Propahuljanje.
Znači ladno prošli radarski odrazi bez padavina. Tako da nije vam radar merodavan uopšte.

Van mreže Dakula25

  • **
  • Poruke: 736
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd - Beogradska 56, preko puta Pravnog Fakulteta(za vreme studiranja)/Kraljevo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7374 poslato: 08. Januar 2019. u 17:26 »
Da li se nekada desio narandzasti, ili pak crveni odraz, a da su padavine bile u obliku snega. Ako jeste, kako bi onda to čudo izgledalo?

Sent from my Moto G (5) Plus using Tapatalk


Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 39
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7375 poslato: 08. Januar 2019. u 17:28 »
Kod mene po Novosadskom intenzitetu trenutno pada jak sneg  :D . Polako Pope bice snega . Pahulja je laka . Ne moze tako brzo pasti sa ne znam ni ja koliko kilometara .
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7376 poslato: 08. Januar 2019. u 17:30 »
 ^^ Za zute znam. Prosle godine na Visnjickoj banji. To je bilo par dana pred onaj period sa kraja Februara posle godine. Na drugom telefonu su mi slike pa ako nadjem ubacicu  :)

Van mreže Dakula25

  • **
  • Poruke: 736
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd - Beogradska 56, preko puta Pravnog Fakulteta(za vreme studiranja)/Kraljevo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7377 poslato: 08. Januar 2019. u 17:31 »
^^ Za zute znam. Prosle godine na Visnjickoj banji. To je bilo par dana pred onaj period sa kraja Februara posle godine. Na drugom telefonu su mi slike pa ako nadjem ubacicu  :)
Hvala risbo :)

Sent from my Moto G (5) Plus using Tapatalk


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7378 poslato: 08. Januar 2019. u 17:35 »
Da li se nekada desio narandzasti, ili pak crveni odraz, a da su padavine bile u obliku snega. Ako jeste, kako bi onda to čudo izgledalo?

Konvektivne snežne padavine sa grmljavinom po primorskim planinama Crne Gore, Hercegovine, Hrvatske, vrlo verovatno i ostatka Mediterana. Nikad nisam doživeo, a želja mi je da doživim tako nešto. Kod nas u kontinentalnim predelima teško, neki maksimum maksimuma odraza uz sneg je taj žuti iliti do 35dbZ odraz.
Za bilo šta preko 40dbZ je potrebna duboka konvekcija, a za to je zimi potrebna blizina mora. Ono što zovemo pljuskovima snega kod nas se događa iz znatno plićih konvektivnih oblaka koji nemaju neke odraze i gotovo nikad ne daju grmljavinu.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7379 poslato: 08. Januar 2019. u 17:35 »
Kod nas Novosadjana provejava bolje još to nije kod mene slab sneg iz praznog radara. Ma ja samo da izbegnem ledenu kišu i Bata Stevo  srećan sam.. To mi ne treba.. Ne treba nikom.. Ne želim nikom. Ovo je ciklon za jug i Crnu Goru a mi smo već imali.