Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1467803 puta)

Van mreže Dare027

  • *
  • Poruke: 140
  • Starost: 36
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7660 poslato: 24. Januar 2019. u 12:11 »
kako nisi razumeo, pa metro valjda?  :laught:
ili vazduplohovi?
Inače mi je frapantno da čovek u sred januara okrivi klimatske promene za sneg od 10cm...izgleda da u ovo doba cvetaju trešnje po njemu

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 24
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7661 poslato: 24. Januar 2019. u 12:16 »
Da li znate gde mogu da nađem padavine za Kraljevo od kad su krenule sinoć, i ako imaju podaci od svakog sata ili na svaka 3sata?
Znam za Ogimet, ali tamo imaju podaci na svakih 6h.

Nažalost, javno nigde nećeš pronaći te podatke za sinoptičku stanicu Kraljevo, jer naša zemlja količinu padavina u međunarodnu razmenu šalje na samo 6h, a visinu snežnog pokrivača, izuzev ekstremnih situacjija, na 12h, dok za stanice Beograd-Surčin i Vršac koje se nalaze u sklopu aerodroma, takođe izuzev ekstremnih situacija, podatke (o visini SP) imamo jednom dnevno (07h). Uvek možeš pratiti satnu količinu padavina po AMS Kraljevo u intervalu punog sata, ali samo dok ne "izađu" podaci za naredni čas, kada se "stari" ažuriraju. Iz iskustva znam da su za ovu AMS precizni, tj. "poklapaju" se sa količinom koja kasnije "ide" u SYNOP dešešu. Veliki pozdrav! :)

Van mreže Dakula25

  • **
  • Poruke: 736
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd - Beogradska 56, preko puta Pravnog Fakulteta(za vreme studiranja)/Kraljevo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7662 poslato: 24. Januar 2019. u 12:31 »
Nažalost, javno nigde nećeš pronaći te podatke za sinoptičku stanicu Kraljevo, jer naša zemlja količinu padavina u međunarodnu razmenu šalje na samo 6h, a visinu snežnog pokrivača, izuzev ekstremnih situacjija, na 12h, dok za stanice Beograd-Surčin i Vršac koje se nalaze u sklopu aerodroma, takođe izuzev ekstremnih situacija, podatke (o visini SP) imamo jednom dnevno (07h). Uvek možeš pratiti satnu količinu padavina po AMS Kraljevo u intervalu punog sata, ali samo dok ne "izađu" podaci za naredni čas, kada se "stari" ažuriraju. Iz iskustva znam da su za ovu AMS precizni, tj. "poklapaju" se sa količinom koja kasnije "ide" u SYNOP dešešu. Veliki pozdrav! :)
Hvala puno Srđane, skroz sam zaboravio da mogu preko AMS da pratim na taj način!

Sent from my Moto G (5) Plus using Tapatalk


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.974
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7663 poslato: 24. Januar 2019. u 12:43 »
Barte, ništa ne pišeš o vortexu i sestrama...!?
Video sam da Koen ubacio animaciju sa novom podelom pv-a tamo oko 7.2. ali to jos daleko mada zanimljivo da ce se jedna da kazem sestra odvojiti prema toj animaciji i biti iznad Barencovog mora... Pomalo mi lici na 85-u...
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.199
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7664 poslato: 24. Januar 2019. u 12:44 »
Ovo cepanje polarnog vorteksa samo nam je upropastilo zimu.Kakva je ovo propagacija SSW-a.Od ponedeljka ko prolece da dolazi.Bezveze
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 24
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7665 poslato: 24. Januar 2019. u 12:46 »
Hvala puno Srđane, skroz sam zaboravio da mogu preko AMS da pratim na taj način!

Nema na čemu. Samo jedna napomena: ukoliko ima padavina u poslednjih oko 10-15min pre definisanog termina unosa podataka (00, 06, 12 i 18UTC) AMS će ih zabeležiti, dok u međunarodnu razmenu neće ući u za taj period od 6h, odnosno 12h, već u naredni, upravo iz (više puta pomenutog) razloga da se u Srbiji osmatranja i merenja vrše najčešće 10-15 minuta pre termina punog sata.

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7666 poslato: 24. Januar 2019. u 13:41 »
Ovo cepanje polarnog vorteksa samo nam je upropastilo zimu.Kakva je ovo propagacija SSW-a.Od ponedeljka ko prolece da dolazi.Bezveze
Dobro, možda ovisi od doživljaja zime. Od polivine decembra, pa gotovo cijeli januar je manje-više zimski vrijeme, nije bilo ekstreminih minusa (ionako mogu samo biti štetni po zdravlje), a bilo je dosta snijega. Sve do sada što se dobilo u Srbiji i ostaku jugoistočne Evrope se može povezati sa dešavanjima u stratosferi. 
Propagacija ovog SSW-a je lošija, globalno gledano, nego što se inače dešava kod podjele PV, jer je ovaj SSW događaj kao nekog hibridnog tipa (ovo nisam sretao u naučnim člancima, već spominjem kao osobine koje ima poput izmještanja PV, a desila se podjela PV, uz to dugo je i trajalo samo izmještanje). Napominjao sam kako spora dinamika moža ublažiti ekstremnije  uticaje na troposferu (kao onaj u ferbruaru i martu prošle godine). E to ne znači da ćemo imati zimu narednih mjesec ili dva bez prestanka. Usporedba dosadašnjeg NAM-a i onog od prošle  godine:


Jasno se vidi bolje spajanje stratosfere i troposfere kod prošlog SSW-a.
Bart je spominjao da je ovo treći SSW sa najviše dana pri antizonalnom strujanju na 10hPa, čime se opet produžuje širenje poremećaja prema nižim slojevima troposfere.
Bart je postavio patterne El Nino zima sa SSW-om, gdje se može vidjeti da isotčni Balkan pa prema Turskoj u tom uzorku ima topliji i vrlo topliji interval zime, a zapadna i srednja Evropa  dosta hladnije. To izmještanje baričkih sistema će se upravo desiti u narednom periodu... Povlačenje PV sestre prema Sibiru ostavlja prostoru za živahniji anticiklon na istoku, te nema više poistočnjavanja kao ranije, uz to, pomiče se malo kanadski vrtlog, tako da se JS pozicionira kao na sljedećoj slici:


Mislim da neki dijelovi Balkana svakako se ne mogu do sada žaliti na zimu, a nadam se da je ovo podizanje temperatura (za mene očekivano), prelazna pojava do koje je moralo doći narušavanjem mjesec i pol dana stare postave na Atlantiku i Evropi. Kolika dugo će se zadržati više temperature ovisti od bolje propagacije u narednom periodu što bi pomoglo izmještanju grebena prema sjeveru  uz organizovaniji visoke pritiske na višim geografskim širinama.

EDIT: Evo slike EPS-a i onog što bi bilo dobro, samo da se nastavi ka jačim -AO te zanjom rečenicom sa kojom je završen post

Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 39
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7667 poslato: 24. Januar 2019. u 17:15 »
Glupa Niška snežna rupa pri istočnim strujanjima na visini  :ranting:
Pokusaj ovoga . Prvi put ovo pokusavam .
Hehe Barte . Dok nekom ne smrkne drugom ne svane  :) . Samo jedno pitanje . U koliko sati ocekujete pocetak padavina za Bg ?
Jeeee uspeo sam . Osecam se  :smartass:
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )

Van mreže Dare027

  • *
  • Poruke: 140
  • Starost: 36
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7668 poslato: 24. Januar 2019. u 18:14 »

šta da kažu Vranjanci..ni dekorativni sneg..takodje i Kosovska Mitrovica..
i impozantnih 2,5metra snega na Prokletijama

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.199
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7669 poslato: 24. Januar 2019. u 18:23 »
@PULSAR
Pulsar hvala ti na objasnjenju i na trudu.Svako dobro i samo tako nastavi  :laie:
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7670 poslato: 24. Januar 2019. u 22:07 »
Sve je ovo lepo, krasno i divno ali bolje 10cm snega na -10 20 dana, nego 40cm 5 dana.

Inace mom sinu je omiljeni ovaj sneg od 5, 6cm sto je zaledio duze od nedelju dana u januaru. Kaze ne volim dubok sneg ne mogu da se sankam. Po ovom se sankao, vukao sanke, spustao i tako vise dana. Zna dete sta valja. Belo je belo i sa 5 i sa 40cm, ali ovaj od 5cm kada zaledi, pa se izglaca to je ono pravo.  A jos mozes i normalno voziti...

Ovo od 30+ na par dana je kao da smo na mediteranu pa uleti obilan snega na par dana sa hladnim talasom, ali ubrzo sve dodje na svoje pa se otopi i uprzi zvezda... To nije zima

Van mreže Paun79

  • **
  • Poruke: 893
  • Starost: 45
  • Lokacija: Borča
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7671 poslato: 24. Januar 2019. u 22:16 »
 ^^ U potpunosti se slažem. Očekivao sam da će ovaj cikon povući malo više hladnoće, da bude par dobrih jutarnjih mrazeva, pa da posle dodje ac sa inverzijom. Ove zime uopšte nismo imali klasične jutarnje mrazeve nakon ciklona, sve vreme je velika dinamika. Slažem se da je lepše 5cm na - 10 nego ovo. Ali hajde da ne kukamo, zima ipak zaslužuje čistu desetku, kad se uporedi sa nekoliko prošlih.


Van mreže Gaara

  • **
  • Poruke: 819
  • Lokacija: Prokuplje (Beograd, za vreme studiranja)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7672 poslato: 25. Januar 2019. u 01:09 »
Tacno, kod istocnih strujanja uvek Prokuplje dozivi zatrpavanje, a Nis prodje lose, kao sto je bio slucaj u februaru prosle godine. Ali ne mislim da Prokuplje moze da dobije 50cm snega, a Nis da ostane samo na 10cm... nikada nije bila tolika razlika... zna da bude duplo ali bas 4-5 puta vise snega u PK, nego u Nisu to ne.

I zasto se to desava kod istocnih strujanja? Jel presudna orografija, odnosno to sto se Prokuplje nalazi ispod Vidojevice, Pasjace i celog tog planinskog masiva koji je juzno i jugozapadno od grada? Koji se tu tacno proces desava? Ipak nisu to neke velike planine, kao Alpi pa kada naidje vlazna vazdusna masa, planina je prepreka pa istrese sve padavine sa jedne strane.
Moze neko da mi pojasni malo?

Niš i okolina se nalaze u zavetrini planina sa istoka pa se tu vazduh spušta i ima manje padavina. Kako nastavlja dalje ka zapadu, ulazi u Topličku dolinu, gde se već oseća uticaj Kopaonika koji predstavlja prepreku, a zbog Jastrebca na severu, Vidojevice i Pasjače na jugu horizontalno zaobilaženje je teže pa je uzdizanje vazduha intenzivnije nego u slučaju izolovane planine. Jednostavno, deo vazduha nema kud osim da se penje pa zbog toga imamo jače izlučivanje padavina koje počinje uglavnom nekoliko km istočno od Prokuplja. Naravno to nisu visoke planine pa nema velikih razlika u količini padavina.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.974
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7673 poslato: 25. Januar 2019. u 09:21 »
Zima temperaturno super minusa ima ali ne nekih ekstremnih, dosta snega i sneznog pokrivaca sta reci osim i posle ovog ciklona Miljakama da se zavrsi za mene ostace kao jedna od najboljih  :D
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7674 poslato: 25. Januar 2019. u 09:34 »
"Upitan da prokomentariše izjavu gradonačelnika Beograda koji je juče za TV Prva rekao da su prognoze bile drugačije, a da je palo više snega zbog čega je Beograd osvanuo u potpunom kolapsu, Todorović kaže da će se uzdržati od komentara i da će komentarisati samo prognozu."

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2019&mm=01&dd=25&nav_category=12&nav_id=1497813

Hmmm... gospodina Todorovića su pitali nešto u vezi (nedovoljno dobre) prognoze vremena RHMZa a odgovor je da to neće da komentariše jer želi da komentariše samo prognozu ...
Neobično ... kao i izjava nadležnih da je bolje da se koriste "alternativni načini prevoza" umesto onih uobičajenih... Čini mi se da je neko pre mesec dana spominjao leteće automobile kao jedan od mogućih pravaca razvoja naše industrije, možda je to "alternativa" u budućnosti ... doduše često se spominje i metro, pa se čak vode rasprave gde će ići prva a gde druga linija metroa ali ne vidim da postoji "m" od metroa ... nekada davno, još 1978. - 1979. dok je Tito bio živ počeo je da se "buši" tunel kod "Franša" (kuda ide Beovoz) i to je bilo planirano kao začetak metroa koji bi bio završen za 10-15 godina. U poslednjih 20-25 godina temu "metro" su spominjale razne gradske vlasti, naročito kada se bliže izbori ali ... bilo je uvek nekih važnijih projekata... a npr. 40% stanovnika na području Grada Beograda (ovih 40% je zvaničan podatak -Beograd nisu samo Vračar, Stari Grad, Dedinje ... nego i Resnik, Ritopek, Kaluđerica, Borča, Ovča...) nema kanalizaciju u 2019. godini...

U Beogradu pada slab sneg, "ispod radara" ali pojačanje snežnih padavina tokom dana je izvesno i kao što napisah u "aktuelnim" očekujem obilan, nov sneg i veliko uvećanje postojećeg snežnog pokrivača do sutra... a o situaciji u saobraćaju (kakva će biti popodne u Beogradu) neću više da pišem, koristiću alternativni način "prevoza" tj. noge  ;) i pomoći ću komšijama da očistimo ulaz ispred zgrade.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.010
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7675 poslato: 25. Januar 2019. u 09:55 »
...kao i izjava nadležnih da je bolje da se koriste "alternativni načini prevoza" umesto onih uobičajenih... Čini mi se da je neko pre mesec dana spominjao leteće automobile kao jedan od mogućih pravaca razvoja naše industrije, možda je to "alternativa" u budućnosti ...

Ma motorne sanke, da znate samo kako to čudo šiba po snegu.  :D  :skiing:


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.974
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7676 poslato: 25. Januar 2019. u 14:05 »
Spavate li mirno Beogradjani?  :whistling:

Izvor:RHMZ
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7677 poslato: 25. Januar 2019. u 14:16 »
U Beranama umeren sitan sneg..
Eno odrazi se primakli blizu mog kraja, ne brinite Beogradjani,uskoro kreće akcija :)

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7678 poslato: 25. Januar 2019. u 14:42 »
Nadam se da ce se situacija "popraviti" jer ako otopljenje bude naglo kako se sada predvidja nece biti dobro u krajevima gde bude velikog snega a bice ga na dosta lokacija.

Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 39
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7679 poslato: 25. Januar 2019. u 18:22 »
Eto sta se desava kada narod nece da ide altrrnativnim nacinom prevoza .
https://www.blic.rs/vesti/beograd/grad-pred-kolapsom-mnoge-ulice-zavejane-blokiran-potez-oko-sajma-skracen-veliki-broj/3v4rtve?utm_source=blic_sidebar&utm_medium=sidebar_najnovije_info
Reporterka sa rts rece da sneg pada intenzitetom 2-4 cm na sat  :facepalm:
Koliko sam pratio danas tipujem da ce najvise novog snega u 19 h biti u Negotinu ( mada je 0 stepeni tamo ) .
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )