Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1468555 puta)

Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 39
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7740 poslato: 28. Januar 2019. u 00:24 »
Ja sam bio spomenuo ali niko nije nastavio pa sam stao sa time ( sem Popa sada sam video ) . Drago mi je sto je Beli to opet pokrenuo . Realno ako su ona dva ciklona dobila ime zasluzio je i ovaj .  Takodje je realno da je kod tebe na Miljakovcu palo brdo snega a pritom si i clan koji ima najvise poruka na foruma . Zbog svega toga ciklon je zasluzio ime Milos !
Dodatak - I ispratio si ga maksimalno i sa slikama i sa komentarima .
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7741 poslato: 28. Januar 2019. u 09:00 »
 :rofl: :rofl: :rofl:


Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7742 poslato: 29. Januar 2019. u 08:34 »
Bata Steva me nagno da negde pribelezim najvecu visinu snega Kod mene  treba to upamtiti.
Novembar 7cm ciklonu nismo da li ime.

Zika 52cm
Bart ali to je ustvari od pljuskova 15cm na vrhuncu od Barta dobih samo  5cm.
Miloš 40cm +.
Da u Februaru padane jos samo 20+ cm ili 10, 15cm suvog  zadrzi se nedelju dana I da zima dobije 5 ocenu..
Sinoc nista posebno pobrsnilo malo  bice snega do petka potom i najviše planine ima da izgube pola snega.
Neocekujem nista pre 10 februara.. Za dalje jos daleko i modeli obično još ne vide tako daleko..
Edit u novembru nekoliko dana sa sneznim pokrivacem, decembru je bilo sigurno 13,15dana sa sneznim  pokrivacem Januar bice  25 dana.. Ukupno to je mesec i po dana sa sneznim pokrivacem. Prošle godine je bilo preko  mesec dana i prošle godina je bila odlična za moj kraj.. Ove godine ima vec koja nedelja više pod snegom i ima ga vise. Nisam bio tu kada je bio vrhunac snega moguce da ga bilo 40cm.Proslo god ocena 4 sada ova 4+ za 5 rekoh sta fali.
« Poslednja izmena: 29. Januar 2019. u 09:07 popovica novi sad 1 »

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7743 poslato: 29. Januar 2019. u 09:26 »
@Srđan

Ćao momčino!
Ti si pravi zaljubljenik u meteorologiju i svakako si jedan od članova foruma čije komentare, prognoze, najave (i to pravovremene a ne kao neke "zvanične najave" koje se objavljuju kada je neka promena uveliko počela -npr. najava za umeren sneg koji je počeo pre 15 minuta), izveštaje .. volim da čitam.
Kao mnogo stariji (i iskusniji) od tebe imam dve male napomene:

1) nema potrebe da se "izvinjavaš" što nisi imao "u stepen" tačnu prognozu za Beograd i što si "pogrešio" sa procenom da će Tmax biti 6C a ne 8C koliko je "davao" RHMZ.
Ja sam u subotu tokom prepodneva priložio njihovu prognozu koja je "davala" 11C za ponedeljak za BG i najavio sam da će to sigurno smanjiti za par stepeni jer (između ostalih razloga) znam da veoma prate određenu automatsku prognozu iz Nemačke a u toj novoj prognozi je za pon. bila manja temp. od one koja je davana dan ranije (i RHMZ jeste istog dana smanjio na 9C, a sutradan na 8C).

2) par puta si naveo da je RHMZ referentna ustanova sa punom odgovornošću ... "što kaže Profi" - heeej, Profi to piše jer je tako navedeno na RHMZ-ovom zvaničnom sajtu na jednoj od stranica na kojoj, kao i na svakoj drugoj, postoji slika direktora -nešto što nisam primetio (možda nisam pažljivo gledao) na zvaničnim stranicama nacionalnih zavoda (a i privatnih meteo-kompanija) u drugim zemljama Evrope ali možda RHMZ ide korak ispred svih i uvodi promene koje će prihvatiti i ostatak Evrope... Dakle ja samo kopiram zvanično obaveštenje koje je RHMZ o sebi naveo. Ako bi napisali da su ustanova sa delimičnom odgovornošću ili nešto drugo, ja bih to iskopirao - propisi su propisi  ;) i ja samo prenosim zvanična obaveštenja.

Dakle, Srđane, samo nastavi sa pisanjem kao i do sada i nemoj da se "opterećuješ" da li si pogrešio stepen ili dva ... Pa sećamo se onog nedavnog primera kada sam napisao da dve automatske prognoze "danas za sutra" imaju maks. temp. 2-3C za Beograd a RHMZ-ov WRF-NMM čak 11C (RHMZ je najavio 7 ili 8C) i maks. temp. je zaista bila ispod 3C -niko tada iz "referentne ustanove" nije pisao saopštenje o greškama u prognozi i modelu (normalno da nisu), jednostavano -dešava se  ;)  ... ali je zato neko meni poslao "protestnu notu" (i dalje mislim da ta osoba nema veze sa RHMZom nego jednostavno ne voli ovaj forum pa je imala želju da pokuša da omalovaži nešto što neki od nas pišu ovde -očigledno me ta osoba ne poznaje, to se iz komentara lako vidi -čak je u pozitivnom kontekstu spomenuta prognoza jedne nemačke kompanije na FB stranici za Srbiju (koja postoji od nedavno) a eto čini mi se  ;) da nekako imam veze i sa tom kompanijom (koja doduše nema sliku direktora na website-u  ;) ).

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.975
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7744 poslato: 29. Januar 2019. u 16:55 »
Od 15. prolece a bice i nedelju dana neke zime i hladnije sa snegom...  :hm:
To znaci da moze to biti samo pre 15.
Evo i ensa koji to potvrdjuju...
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7745 poslato: 29. Januar 2019. u 17:29 »
Mada je daleko ne vidim prosto dovoljno hladnoce za ciklon  od  5 februara  za sada a izgleda najboljm slucaju da bila granicna situacija sada ,srecom ima vremena za izmene ali bas neverujem  . Sto se tice dugorocne prognoz  posle 10 dana rekao bih da je suvise klimava..Suvise faktora i suviše možda.. Moze biti ali i ne mora..Nije da neverujem ali mi se cini da dovoljno često se neostvari da je uzmem za više od potencijalne ideje koja može i omanuti skroz..

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.200
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7746 poslato: 30. Januar 2019. u 10:08 »
Jutros Gfs,a posebno EC i JMA vide uzdizanje i gradjenje anticiklona oko Skandinavije,tako da oko 7 ili malo kasnije se vraca zima nad nas region.Ne otpisujte zimu,to je tako neozbiljno.Sad ide nedelju dana izrazitog otopljenja pa povratak u zimski mod  :thumbup:
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7747 poslato: 30. Januar 2019. u 10:17 »
Videcemo daleko je sve to još uvek.  :cf:
Ovde sneg stoji bolje nego niziji te temperature nisu neke.. Em otvoreno em koji stepen nize do petka ce to ličiti na nesto potom.. Ni Kopaniku nece biti lako.Drugde brzo ima da ga nema.

Potom videcemo ima li potencijala.. I kada..To je sve još klimavo.

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.200
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7748 poslato: 30. Januar 2019. u 10:29 »
Klimavo je i 3 dana unapred,osim kad je otopljenje u pitanju.Otopljenje ne omanjuje skoro pa nikad.
Nije bitno da li je klimavo,bitno je da nije monotono i da se nesto dogadja.Ipak vratice se zima,ma nema tu zbora.Bice barem jos jedan zimski talas.
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7749 poslato: 30. Januar 2019. u 10:39 »
Po zakonu verovatnoce hoce.. Upitno je kada.

Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 39
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7750 poslato: 30. Januar 2019. u 11:09 »
@ Man - Mislis vraca se zima u februaru kao sto je ova sada u USA  :D . Sala , ono u USA nepozeleti nikome . Verovatno su i mnogi rekordi tamo oboreni . Verujem da ce nam Skomi to i otkriti .
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )

Na mreži Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7751 poslato: 30. Januar 2019. u 13:36 »
Fina neka prognoza za Čikago, nakon -30C ujutru tokom dana čak -27C, uz puno vetra.

Reklo bi se, bez ikakve opasnosti da se tanak snežno pokrivač istopi. :grin:
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*


Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.525
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7752 poslato: 30. Januar 2019. u 17:51 »


Ipak je ovo teska stetocina i da ne kazem nesto gore :(

Idi u posetu Australiji, ceka te "Global Waming" tamo  :oboze:

"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7753 poslato: 30. Januar 2019. u 17:59 »
Nebitna tema globalno zagrijavanje, već način zatupljivanje ljudi.
Kada hranu možete naći u kontejnerima, gladnih će biti sve više.
Kada znanje isto tako možete naći na svim mjestima, razuma/pameti će biti sve manje.


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.975
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7754 poslato: 30. Januar 2019. u 22:42 »
Barte jel nesto ovako bilo  :grin:
Najveća izmjerena pahulja pala je 1887. godine u Montani (SAD), bila je široka 38 cm.
Vece...  :)
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7755 poslato: 31. Januar 2019. u 08:25 »
Zanimljiv EC jutros..
Malo je za mene preterana hladnoća u Americi za moj ukus  :grin:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.975
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7756 poslato: 31. Januar 2019. u 10:18 »
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 39
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7757 poslato: 31. Januar 2019. u 11:38 »
Hehe Barte pa nisu pitali tebe i Pulsara sta ce biti . Od kad vas dvoje drvite i pricate o tome a mediji tek sada postaju pametni . Evo jednog clanka . Mozda ce biti zanimljivo prvenstveno za vas dvojicu
http://rs.n1info.com/Vesti/a456457/Polarni-vorteks-iz-SAD-ne-moze-da-stigne-do-Srbije.html
I jedno pitanje . Jel u nekom procentu postojala mogucnost da ova hladnoca dodje kod nas ( u Evropi ) a ne u USA ?
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7758 poslato: 31. Januar 2019. u 12:03 »
"Polarni vortex iz SAD-a ne može da stigne do Srbije"
Hahaha, pa kao da ga šalju brzom poštom.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.011
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7759 poslato: 31. Januar 2019. u 12:38 »
I jedno pitanje . Jel u nekom procentu postojala mogucnost da ova hladnoca dodje kod nas ( u Evropi ) a ne u USA ?

Teško. SAD se nalaze u znatno povoljnijem položaju od nas po pitanju tih prodora polarnih vazdušnih masa koje neometano dođu i do nižih geografskih širina.
Pri "cepanju" polarnog vrtloga, taj manji vrtlog kod njih prouzrokuje spuštanje ledenog vazduha sa severozapada ili severa preko kopnenih oblasti Kanade, pa u tom slučaju ne dođe do deformisanja vazdušne mase.
U Evropi pri identičnim situacijama i cepanju polarnog vrtloga u toj meri, dolazi do deformacije polarne vazdušne mase tako što prelazi preko znatno toplijeg okeana. Još ako se vrtlog dovoljno produbi pa pokupi toplijeg vazduha iz Mediterana, kod nas to samo otopljenje može da izazove. Tako da u Evropi polarni vorteks nikad ne može ni u približnoj meri da izazove ekstremno zahlađenje kao u SAD ili npr. u Aziji.
Kod nas je jedini način da pristigne polarna vazdušna masa kada se spusti greben sibirskog anticiklona, pa priliv ledenog vazduha dođe sa istoka ili severoistoka, često uz ledenu košavu. To je takođe često praćeno i ciklonom iznad Crnog mora koji dodatno poremeti greben sibirskog anticiklona, pa se uspostavi strujanje kontra zonalnom, tzv. retrogradno.
I onda da zaključimo. U atmosferi zbog rotacije Zemlje dominiraju pretežno zonalna strujanja. Takva strujanja u SAD mogu da dovedu polarnu vazdušnu masu u gotovo neizmenjenom obliku, dok do Evrope ne mogu. Kod nas je su za tako nešto potrebna kontra-zonalna strujanja što je ređa situacija.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm