Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1468255 puta)

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8320 poslato: 25. Jul 2019. u 16:37 »
A pogle u Turskoj i Grckoj, jedva preko 30 C u Julu, osim skroz na istoku tamo.... :O

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8321 poslato: 25. Jul 2019. u 16:53 »
Najvisa temperatura u Nemackoj ikad izmerena je 40.3 C u Kitzingen, 01.07.2015.
Ja mislim da je to sada oboreno..

Edit:

https://www.thelocal.de/20190725/heatwave-new-record-in-germany-as-temperature-rises-to-415c

Evo ga, jeste danas je oboren rekord u Nemackoj i to je izmereno 41.5 C u gradu Lingen! :O
Znaci popravljen je rekord za 1.2 C!

Neverovatno, prethodni rekord je bio na jug, u Bavarskoj, sada je u Saksoniji, na samoj granici sa Holandijom..

I Belgija je popravila danas, 25.07.2019. rekord od juce 24.07.2019. :D, juce je u Liege izmereno 40.2 C, a danas je u Kleine Brogel, opet na granici sa Holandijom, izmereno 40.6 C! :worthy:
« Poslednja izmena: 25. Jul 2019. u 17:19 mareeram »

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.200
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8322 poslato: 25. Jul 2019. u 17:52 »
Sta mislite ljudi o ovom tekstu ljudi, ja nemam pojma sta da mislim,da li lobiraju ili ne,da li su placeni da vrse istrazivanja takva kakva jesu?

Brzina i opseg globalnog zagrevanja u današnje vreme nadmašuju sve što je dosad zabeleženo u proteklih 2.000 godina, tvrde naučnici.
Istovremeno pokazuju da se poznati istorijski događaji poput „malog ledenog doba“ ne mogu uporediti s nivoom globalnog zagrevanja viđenog u proteklom veku, piše BBC.

Istraživanje pokazuje da je trenutni nivo zagrevanja viši nego ijedan ranije zabeležen.

Naučnici kažu kako je ovo pokazatelj da mnogi od argumenata koje su ranije koristili klimatski skeptici više ne vrede.


 
KLIMATSKA ISTORIJA SVETA

Naučnici deleklimatsku istoriju sveta iz poslednjih nekoliko vekova u nekoliko velikih era, od „toplog rimskog razdoblja“ koje je trajalo od 250. do 400. godine naše ere kada je vreme širom Evrope bilo neobično toplo, do „malog ledenog doba“ i opadanja temperatura od 14. veka nadalje.

Neki su ove događaje smatrali dokazima da se svet zagevao i hladio u više navrata kroz vekove, te da je zagrevanje prisutno od Industrijske revolucije samo deo tog procesa i nije razlog za brigu.

Nova istraživanja su pak ozbiljno uzdrmala valjanost ove teze.

Naučni timovi rekonstruisali su klimatske uslove od poslednjih 2.000 godina koristeći se pokazateljima klimatskih promena poput godova, korala i jezerskih taloga. Došli su do zaključka da se ništa od navedenog nije dogodilo na globalnom nivou.


 
Takođe su utvrdili da je „malo ledeno doba“ bilo najjače na području Tihog okeana u 15. veku, a u Evropi dva veka kasnije.

Ranija razdoblja velikog porasta ili pada temperatura nikad nisu zahvatila više od polovine zemaljske kugle u isto vreme.

„Toplo srednjovekovno razdoblje“ koje je trajalo od 950. do 1250. godine nije zahvatilo više od 40% Zemljine površine.

LJUDSKI FAKTOR JE UZROK DOSAD NEVIĐENIH PROMENA

Današnje zagrevanje prisutno je u ogromnoj većini naše planete.

– Najtoplije razdoblje u protekla dva milenijuma bilo je u 20. veku i zahvatilo je 98% planete – stoji u jednom od  izveštaja.


 
– Ovo pruža konkretne dokaze da je globalno zagrevanje uzrokovano ljudskim delovanjem prouzrokovalo nikad ranije viđene promene ne samo u porastu temperatura, već i u njegovom prostornom razmeštaju u proteklih 2.000 godina – dodano je.

Naučnici tvrde da su u razdobljima pre moderne industrijske ere glavni uzrok zagrevanja bili vulkani, te da nema dokaza o ikakvom uticaju zračenja Sunca na temperature na Zemlji.

Trenutno razdoblje nadmašuje prirodnu varijabilnost, tvrde stručnjaci.

– Iz instrumentalnih podataka, a isto tako i rekonstrukcija vidimo da nivo zagrevanja u novije vreme nadmašuje isti uzrokovan prirodnim čimbenicima – tvrdi dr. Rafael Neukom sa Univerziteta u Bernu.

Iako cilj istraživanja nije bio da se dokaže da je glavni uzrok današnjeg zagrevanja ljudsko delovanje, njegovi pronalasci bez sumnje pokazuju da je to ovde slučaj.


 
– U istraživanju se nismo bazirali na pronalasku uzroka globalnog zagrevanja, budući da smo to uradili mnogo puta i dokazi uvek pokazuju da je reč o delovanju čoveka na klimu – tvrdi dr. Neukom.

– Naša istraživanja samo su pokazala da prirodni činioci sami po sebi nisu mogli da uzrokuju globalno zagrevanje na ovom nivou, bilo da je reč o porastu temperatura, bilo o prostornoj rasprostranjenosti – dodao je.

MIŠLJENJA DRUGIH NAUČNIKA

Drugi naučnici nisu krili svoju impresioniranost kvalitetom novih studija.

– Napravili su istraživanje širom planete na osnovu više od 700 izvora iz poslednjih 2.000 godina; koristili su se koralima, jezerima i instrumentalnim podacima – izjavila je prof. Daniela Šmit sa Univerziteta u Bristolu.

– Pri tome su bili pažljivi u svojim procenama; kvalitet i količina podataka ovde su velika prednost. Neverovatno – dodala je.


   

 
(Index.hr)

Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8323 poslato: 25. Jul 2019. u 18:08 »
Ne znam sve je to upitno..evo gledajuci malo rekorde u Evropi po zemljama danas, za tmax temp, vidim da su i Irskoj i Islandu najvise temperature merene krajem XIX vek, od tada nisu obarani rekordi... :confused:
Opet to ne mora da znaci da ne raste i tamo temp..ali opet nesto i govori..

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.525
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8324 poslato: 25. Jul 2019. u 18:20 »
Nekako sam skeptik, i opet sve gledam uz dozu skepse, ali gledajuci koliko su sume ovi "gubari" uspeli da uniste poslednjih nekoliko godina, koliko je djubreta svuda, koliko se resursa unistava i uzalud trosi...

Nekako, prosto mi je neoborivo koliko je samo resursa potrebno za danasnjih prakticno 8 milijardi ljudi prema nekadasnjih 1 milijardu... Potrebe te nekadasnje milijarde u svakom slucaju su bile... nikakve... samo najosnovnije... Pogledajte danas sta je jednoj individui potrebno...

Ne znam, ali pojescemo sami sebe na kraju... Uza sav senzacionalizam koji nam se servira sa svih strana, mislim da je to istrazivanje na dobrom putu... Meni se sve nekako cini da sve dobija na ubrzanju... no, videcemo. Posmatramo i trudimo se da budemo sto "zeleniji"... Bar ja tako mislim.
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.975
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8325 poslato: 25. Jul 2019. u 21:54 »
Ec nikakav a gfs pa onako i to zahvaljujuci ponedeljku tu nesto daje...Bas glupo na kraju ispade...


Nece da me odjavi sa foruma jel jos kod nekog tako?
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 39
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8326 poslato: 25. Jul 2019. u 23:41 »
Bas sam pomno pratio forum danas i mogu vam reci da ste bas bili inspirativni  :tu:
Napisao bih sada sastav na sve to ali nisam ja trenutno inspiritivan . No samo cu Manu odgovoriti i imace cast da cuje moje nepogresivo misljenje  :grin:
Ne verujem nista u to . Kuva se nesto polako ali dok ne dodje do ozbiljne debate i sukoba misljenja izmedju dve strane mozemo da budemo mirni i spokojni . Cenim da i jedni i drugi preuvelicavaju . Istina je neka treca . Temperature su ludilo po zapadu dok neki drugi delovi imaju mnogo manje tempe nego sto je uobicajeno . Tako mogu danas recimo Turci i Grci da pricaju o globalnom zahladjenju dok zapadnjaci mogu pricati o zagrevanju . i tako ce ova prica da se uvek vrti u krug a racuni i novci u obnovljive izvore ce samo rasti ( podrska 100% za to ) . Ali pitanje je ko drzi glavni monopol u tome i zasto mi u Evropi ( nisam siguran ) ne mozemo kupiti Kineske panele koji su deset puta jeftiniji od Nemackih . Verujem da bi uz jeftininu cenu panela brdo ljudi pocelo da ih ugradjuje i da bi konacno  bar malo bili nezavisniji i spokojniji .
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.155
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8327 poslato: 26. Jul 2019. u 10:46 »
U Holandiji, sasvim slučajno, do 43 °C, pa se još kao premišljaju da li je, zaista, izmerena ta temperatura.  :laught: Sondaži iz celog tog regiona od juče nema! Pariz skoro 43 °C, sa 25 °C po visini (prema prognozama GFS). Nemačka 42 °C.
Eto, šta uradiše klimatske promene. Jedan Pariz u rangu Podgorice, Mostara...   :rofl:
Ko hoće, neka veruje u ove rekorde. Za mene te temperature nisu izmerene, svašta se danas radi, tako da me ne bi čudilo ni ovo.

Prekosutra će u Nišu biti oko 24-25 °C po visini, očekujem 43 °C.


Daa, cuo sam da je organizovana radna akcija (UK, Francuska, Nemacka, Beneluks), meteorolozi su morali na teren, da na svako merno mesto poslepodne stave senzor u ruke ili ukljuce fen dok ne zagreju instrument na +40C, a onda su slobodni. A dva-tri da zagreju do rekorda. ::)  :grin:

Sondaze mozda nema na UOW ili ESTOFEX, ali to ne znaci da je povucena za javnost, tu je i arhiva... http://www.meteociel.fr/observations-meteo/sondage.php

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.975
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8328 poslato: 26. Jul 2019. u 11:43 »
Daa, cuo sam da je organizovana radna akcija (UK, Francuska, Nemacka, Beneluks), meteorolozi su morali na teren, da na svako merno mesto poslepodne stave senzor u ruke ili ukljuce fen dok ne zagreju instrument na +40C, a onda su slobodni. A dva-tri da zagreju do rekorda. ::)  :grin:
Tako i Sofronije i dikile(Curpija najbliza stanica) 2007.  samo da budu iznad Nisa... Pisao sam o tome  ;) :grin:
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Кембел

  • *
  • Poruke: 53
  • Lokacija: Kraljevo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8329 poslato: 26. Jul 2019. u 15:09 »
Jel bilo tropskih noći kod vas ove sezone? :)
Summer, good job!
Екстремни зимољубац.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.975
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8330 poslato: 26. Jul 2019. u 15:23 »
Zalutala tu i tamo neka ovde... Ali ni kise nije bilo pa nije bas tolko gud dzab  :grin:
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8331 poslato: 27. Jul 2019. u 16:56 »
Evo Alo nas časti novim biserom:

"RHMZ UPRAVO IZDAO NAJNOVIJE UPOZORENJE! Tačno u ovoliko sati sutra počinje OLUJA! Sklanjajte se sa ulica na vreme! DETALJNA PROGNOZA ZA NAREDNIH 7 DANA!"



Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8332 poslato: 27. Jul 2019. u 17:33 »

Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 39
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8333 poslato: 27. Jul 2019. u 23:06 »
 ^^ Mare nisam cuo . Pitao sam caleta jel se on seca ali jos se tada nije bio rodio  :D . Ali podatak je vrh :first:
Nego niko ne komentarise . Opak sistem u Madjarskoj . Da je strujanje drugacije bas bi bilo veselo po Vojvodini .
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8334 poslato: 27. Jul 2019. u 23:10 »
Ma 150 dana je padao.

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8335 poslato: 27. Jul 2019. u 23:17 »
Ma 150 dana je padao.

Ja mislio 151! :confused:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.975
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8336 poslato: 27. Jul 2019. u 23:28 »
^^ Mare nisam cuo . Pitao sam caleta jel se on seca ali jos se tada nije bio rodio  :D . Ali podatak je vrh :first:
Nego niko ne komentarise . Opak sistem u Madjarskoj . Da je strujanje drugacije bas bi bilo veselo po Vojvodini .
Bila bi fora da je reko da se seca  :D
Napisali da uzeli od kurira novine neke ako je od ovog naseg kod njih je sve moguce cak i da neki tamo cute na nekom jeziku... Mareeram zna o cemu pisem a mozda jos neko video taj naslov  :rofl:

Zapadno od Melenaca grmljavina ovaj dan stvarno los  :grin: Iako je strujanje valjda jz ko zna mozda se dogradi ili novo nesto nastane...Ovde nece sigurno  :)
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8337 poslato: 27. Jul 2019. u 23:38 »
Ja mislio 151! :confused:

Pa šta se ljutiš, kojom logikom može toliko sneg da pada u Skoplju?

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.849
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8338 poslato: 27. Jul 2019. u 23:45 »
Jel neko čuo za ovo, da je zime 1955/56 u Skopju 105 dana za redom padao sneg??? :O

https://vesti.mk/read/article/https%3A%2F%2Fzase.mk%2Farticles%2F375375%2Fsneg-veel-105-dena-zemjotresot-sramnil-se-so-zemja

Pa ne može ljudi da se sećaju kada se tako nešto nije ni desilo. Moji su iz Skoplja. A u prilog tome evo i dokaz iz godišnjaka. Januar, februar, mart 1956. Novembar i decembar 1955. samo jedan dan sa snežnim pokrivačem od 1cm 26. novembra.






Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8339 poslato: 27. Jul 2019. u 23:51 »
Narvano da mi je to cudno, ali vidim da novine sve makedonske to pisu, i to svake godine ponavljaju istu pricu..