Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1468661 puta)

Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 39
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8580 poslato: 02. Novembar 2019. u 14:17 »
 ^^ Tako sam i razumeo ali nisam bio 100% siguran . U proroke Barte ne verujem vise . Najvice prorok Nostradamus se zeznuo za kraj sveta . Od tada ne verujem . Bolje da je bio smak sveta . Tada bih verovao  :smartass: . Ali u osecaj seljaka ne sumljam .
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8581 poslato: 05. Novembar 2019. u 12:12 »
Strasno... :pop: :pop: :pop:


Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.550
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8582 poslato: 05. Novembar 2019. u 12:16 »
Ovo je stvarno neviđeno, ajde valjda se malo popravi stanje sada... :pop: :pop: i po Rumuniji i Moldavija je slično, baš sam gledao usput reke...  :huh: :facepalm:

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8583 poslato: 05. Novembar 2019. u 12:58 »
Evo i ovde iz aktuelnih, sve je jasno...

A ja sam siguran da je tamo ka Kruševcu i Paraćinu situacija još gora...

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8584 poslato: 05. Novembar 2019. u 16:36 »
Pa Crnica jedva da tece. Ove godine je izgradjeno novo korito za male vode kroz grad, u njemu jedva da ide voda posto je sada sire u odnosu na staro, a vodostaji vidimo i sami kakvi su. O zemlji da ne pricam pukotine na sve strane. Bas je zabrinjavajuce da nas vec tri godine zaredom pogadjaju ovako velike suse, ali mislim da je ova najbrutalnija.

https://www.blic.rs/vesti/drustvo/foto-nestvarni-prizori-sa-nasih-reka-ribolovci-ne-pamte-da-se-ovako-nesto-desilo-za/k84n10e

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.155
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8585 poslato: 05. Novembar 2019. u 16:51 »
Izasao je mesecni bilten na sajtu Zavoda za oktobar, glavne crte:

Citat
- Најтоплији октобар у Србији према максималној температури ваздуха од 1951. године
- Најтоплији октобар према максималној температури ваздуха на 12 ГМ станица од почетка мерења
- Четврти најтоплији октобар у Србији према средњој температури ваздуха од 1951. године
- Најтоплији октобар према средњој температури ваздуха на Црном Врху, Златибору и Копаонику од почетка мерења мерења
- Топлотни талас забележен у целој Србији од 12. до 28. октобра
- Превазиђен је број летњих дана на 12 ГМ станица од почетка мерења
- Други најсушнији октобар на Копаонику, четврти у Куршумлији од почетка мерења
- Најмања октобарска облачност забележена на Црном Врху, Златибору, у Сјеници, Краљеву, на Копаонику и у Крушевцу од почетка мерења
- Превазиђен је октобарским максимум броја ведрих дана на 11 Главних метеоролошких станица од почетка мерења
- Превазиђен је максималан број часова трајања сијања сунца у Смедеревској Паланци, на Копаонику и у Крушевцу од почетка мерења

Detaljno na http://www.hidmet.gov.rs/podaci/meteorologija/ciril/Oktobar.pdf

Podsecanje, glavne crte za oktobar 2018. su bile:
Citat
- Трећи најтоплији октобар у Србији посматрано за период од 1951-2018. године, у Банатском Карловцу најтоплији, док је други најтоплији у Новом Саду, Кикинди, Зрењанину, Сомбору и на Палићу.
- У већем делу земље сушан и веома сушан октобар, а трећи најсушнији октобар на ГМ Зајечар и Неготин. Забележена су два топлотна таласа

Prosla jesen, 2018. je bila treca najtoplija u Beogradu od pocetka merenja. S obzirom na dosadasnji tok jeseni, i ocekivane uslove u narednim danima novembra (prema trenutnim izlazima), verovatno ce i ova biti kandidat za top 3-4.

Izvor: wetterzentrale.de
« Poslednja izmena: 05. Novembar 2019. u 17:15 skomimaster »

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.011
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8586 poslato: 05. Novembar 2019. u 17:01 »
Naravno da je teško stanje i sa rekama i jezerima, trebaće puno vremena da se sve to vrati u normalu.
Nekako mi se onako subjektivno čini da se nikada kiša nije ovoliko mučila da padne kao u poslednje vreme. Ajde u oktobru smo skoro celi mesec imali bloking i anticiklon i to su situacije kada ne treba očekivati kišu ni u naznakama.
Ali evo sada ciklonska aktivnost samo takva i prethodnih dana i narednih dokle god dopiru modeli, a padavina opet tek na kašičicu. Barem kad je Beograd u pitanju, nešto malo modeli daju za sutra što neće biti dovoljno ni da nakvasi zemlju, a onda od četvrtka opet suvoća. Prosto je neverovatno da toliko dugotrajna ciklonska aktivnost neće biti u stanju da izrodi barem jednu dobru kišu od preko 10mm u cugu. Sve sam nešto mišljenja da će se pojaviti ponovo neke konkretnije padavine na kartama za naredne dane.
Bio sam se isključio iz praćenja vremena na duže staze i prestao da kukam, ali izgleda da je jače od mene.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.550
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8587 poslato: 05. Novembar 2019. u 18:00 »
Ajde za Bg manje više, može da se preživi još bez kiše, ali unutrašnjost naprosto MORA.. nadam se narednih dana obistini se i padne...

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.550
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8588 poslato: 06. Novembar 2019. u 11:48 »
RHMZ raspisao javni konkurs za 2 radna mesta, oba u zvanju mlađi savetnik...

Конкурси за запошљавање https://www.suk.gov.rs/konkursi/170

Ladno za izradu prognoza može i prirodne i društvene nauke ko je završio da konkuriše.  :/ :confused:


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.975
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8589 poslato: 06. Novembar 2019. u 13:34 »
Vraćaj bre padavine, lopužo.  :rools: :fight:
Evo Mare vraticu padavine, samo da nadjem gde se na meteologix nalazi istorija izlaza Ec-a pa cu vratiti neki stariji gde je BKR pobednik...  :D
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.547
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8590 poslato: 07. Novembar 2019. u 18:48 »
Na sledećem grafikonu prikazane su srednje dnevne temperature u Beogradu (crvena linija) od početka avgusta, zaključno sa prvim danima novembra. Plava linija označava normalne vrednosti za odgovarajuće datume u periodu od 40 godina (1975-2014. godine):




Prosečno odstupanje u odnosu na normalu iznosi čak +3.1°C.


« Poslednja izmena: 07. Novembar 2019. u 19:16 Srks »

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.011
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8591 poslato: 10. Novembar 2019. u 21:06 »
Jedan fun fact za verovali ili ne:

U Borči je ukupno u periodu jul-avgust-septembar-oktobar-novembar palo 94mm kiše (Škomijev podatak). Na istoj lokaciji je 23. juna za jedno popodne palo 100mm kiše. Dakle, u junu je za par sati palo više nego u narednih 5 meseci ukupno.
Verujem da je ovaj "beskrajni" sušni period svojevrsna "naplata" za onih par ekstremnih potopa iz juna, pa i maja. Na kraju se uvek uspostavi neki balans i primera radi, ukupne padavine na Vračaru do ovog trenutka na godišnjem nivou neznatno odstupaju od proseka za prvih 11 meseci. Na stranu to što je u maju i junu palo po 140mm, a u julu, avgustu, septembru, oktobru i prvoj polovini novembra ukupno 140mm. Kod naše klime nije problematična ukupna količina padavina (~700mm na godišnjem nivou je sasvim lepa cifra). Najveći problem je ta loša raspoređenost ukupnih padavina, previše kraćih ekstremnih kišnih, pa onda dužih sušnih perioda. Da su samo maj i jun "pozajmili" septembru i oktobru po 40mm, ne bi bilo problema ni sa poplavama, ni sa sušom kasnije. Ali tako je kako je, ne možemo mi tu ništa, samo da pratimo i uživamo u zanimljivim režijama tog haosa zvanog atmosfera.  :)


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm


Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.155
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8592 poslato: 11. Novembar 2019. u 09:53 »
 ^^ Bas tako imenjace, definitivno ludo. Jos sam tada na kraju juna napisao kako se vec skupilo oko 70% godisnje sume padavina, i eto, pregrizao sam jezik.  :grin: Sto kazes, raspodela u toku godine bas neravnomerna...

Kao sto si rekao, 23. juna se skupilo 100mm za par sati, unutar perioda od 36h od pljuskova u nekoliko navrata 121mm. Tada ni jedna glavna meteoroloska stanica nije zabelezila toliko ni blizu, a onda od jula do danas ni jedna GM stanica nije zabelezila manje, 94mm.



Inace, ako sam dobro izracunao, srednja temperatura na Vracaru za prvih 11 dana novembra je 13.9C. Prosecna srednja mesecna (1981-2010) za novembar je 7.1C, a za oktobar je 12.9C.

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8593 poslato: 11. Novembar 2019. u 10:52 »
Da ne znamo za ovu situaciju rekli bi ma nemoguće   :/ Sigurno da ima još mesta sa sličnim brojkama kao Borča, vrlo verovatno na Istoku zemlje..
Dok neki predeli u CG i i HR dobijaju u par dana po 300-400mm,kod nas  20-30mm u cugu deluje nestvarno  :) Gde li su nestali Jesenji cikloni  :hm:
Elem ispucali smo dugi niz dana sa dominantnim AC u Oktobru, ispucavamo ovu uglavnom suvu južinu u Novembru, sledeće na redu što bi trebalo da usledi  je zonalka pa da se u Decembru udje ili sa hladnim inverzivnim AC danima, ili nekom zimskom ciklonom  :)
Ovaj drugi deo je više na bazi pretpostavke nego na gledanje karata u +384 satima ali "miriše" mi da bi moglo da ide tim putem. Ono u čemu sam ubedjen je da zima sigurno biti vlažnija od proseka, nema teorije da dva godišnja doba zaredom budu suva  ;)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8594 poslato: 11. Novembar 2019. u 18:09 »
Risbo, ovo za voće što si napisao jeste istina, u smislu da isto verovanje postoji i ovde. Ali nije ni prvi a ni poslednji put da se to desi, u svakoj toploj jeseni bude toga u nekom kraju Srbije..

I ja mislim da je sledeće stanje ili jaka zonalka na severu sa hladnom inverznom AC iznad nas, ili ona ustremljenija verzija dublje ka Evropi sa čestim NW upadima.

Svakako, prezapadni upadi ispucavaju svoje u narednih 7, 10 dana..

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.975
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8595 poslato: 11. Novembar 2019. u 18:22 »
A smejali ste se Nišu juna   :grin: Sad smo braćo skauti u istom sosu   :)
« Poslednja izmena: 11. Novembar 2019. u 18:39 Bart »
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8596 poslato: 11. Novembar 2019. u 19:33 »
 ^^ To za voće sam video negde na TV-u još davno a i čuo od starijih ljudi kad sam bio klinac  :D
Tako je Kimi, nisam bio opširan ali sam na isto mislio  :) Mislim da će prvo sa NW da krenu promene ove monotonije

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.440
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8597 poslato: 12. Novembar 2019. u 00:47 »
Evo ga 12. novembar, kuckam ovu poruku i mašem rukama pokušavam da ubijem komarca koji mi je ovde u sobi. A bilo ih je i prethodnih večeri, uđu dok otvorim da izluftiram malo.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8598 poslato: 12. Novembar 2019. u 14:28 »
Ja sam imao prosle nedelje jednog u sobi, ono sto me jos vise nervira jesu musice. Udju po 5-6 unutra ako ostane duze prozor da se provetrava prostorija, pa to nikad nije bilo u novembru mesecu, ovde ih i leti retko ima, a kamoli u ovo doba. Jos jedan pokazatelj koliko je ova nazovi jesen bolesno, bolesno topla. :oboze:  :ranting:

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 29
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Meteo chat
« Odgovor #8599 poslato: 12. Novembar 2019. u 14:55 »
Довољно говори и податак да Београд није имао ниједан мразни дан, а мислим да ни на 5цм од тла није бележен и такво стање ће остати сигурно негде да краја новембра.

Узгред, има ли неко податак за најкаснији датум појаве првог мраза у Бг-у? Колега Srks можда?  :D