Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1469162 puta)

Van mreže Johnny colchonero

  • **
  • Poruke: 512
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9320 poslato: 14. Jun 2020. u 09:42 »
Planira li vise visok pritisak da se makne sa Skandinavije, zimi ga nigde nije bilo, a sad ne moze da se pomeri. Nijedan ciklon sa Atlantika i Britanije ne odlazi tamo, svi na Evropu. Valjda ce krajem juna doci do promene raspodela na globalno nivou, uzeleo sam se sunca. Treca dekada juna ce skoro, nema ni u najavi bazensko vreme. :ranting: :ranting:. Ispunila se zelja vecini foruma ovih mesec dana za kisu nestabilnosti, i vreme bez vrucina, mogla bi sada i nama retkima ovde da se ispuni od kraja juna. Fijasko zima, vanredno stanje u prolece, samo mi jos treba i fijasko leto.

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9321 poslato: 14. Jun 2020. u 13:13 »
Ja bi bio zadovoljan i sa 10 dana stabilnog vremena ali evo za ovih 14 dana tek po neki dan stabilan , sutra sve jovo nanovo :(

Van mreže igorkonkolj

  • **
  • Poruke: 1.652
  • Lokacija: futog
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9322 poslato: 14. Jun 2020. u 14:15 »
ja mislim da ovo leto ide po nekom planu i programu ... neka kise, neka bude ravnomerno rasporedjena po citavoj zemlji, doci ce momenat kada cemo traziti oblake na nebu, vapajuci za nekim osvezenjem... :tu:

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 24
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9323 poslato: 14. Jun 2020. u 19:07 »
Na području Srbije je u 2020. prvi put već tokom 15. maja izmerena temperatura vazduha imala vrednost ≥35,0°C i to na čak četiri sinoptičke stanice! Pomenutog dana najtoplije je bilo u Nišu (WMO 13388) sa Tmax=35,8°C.

Zanimljivo je da zaključno sa današnjim danom, čak 30 dana kasnije, na nekim sinoptičkim stanicama još uvek nije zabeležen nijedan tropski dan (Tmax≥30,0°C), a gotovo izvesno da neće ni u narednih najmanje desetak dana! Izuzev planinskih predela, u pitanju je teritorija Beograda, deo Vojvodine i mali deo Zapadne i Centralne Srbije (uglavnom lokaliteti koji gravitiraju ka severu).



Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.525
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9324 poslato: 15. Jun 2020. u 09:30 »
Planira li vise visok pritisak da se makne sa Skandinavije, zimi ga nigde nije bilo, a sad ne moze da se pomeri. Nijedan ciklon sa Atlantika i Britanije ne odlazi tamo, svi na Evropu. Valjda ce krajem juna doci do promene raspodela na globalno nivou, uzeleo sam se sunca. Treca dekada juna ce skoro, nema ni u najavi bazensko vreme. :ranting: :ranting:. Ispunila se zelja vecini foruma ovih mesec dana za kisu nestabilnosti, i vreme bez vrucina, mogla bi sada i nama retkima ovde da se ispuni od kraja juna. Fijasko zima, vanredno stanje u prolece, samo mi jos treba i fijasko leto.

Ako se po jutru dan poznaje... Onda fijasko u najavi   :facepalm:

Ovo će biti prvi put posle desetina godina bez mora krajem juna i početkom jula, kad je dan najduži i kada još uvek nema velikih gužvi... Posle par leta bez pismene tropske noći nadam se nekoj toploti letos ali fat chance što bi rekli. Meni je tih par nedelja na moru u ovo
vreme na moru toliko značilo da bi sad otišao i kupio nešto kraj mora. Već mi nedostaje  :facepalm: valjda će i skandinavac konačno da kaže "dosta".
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9325 poslato: 15. Jun 2020. u 12:30 »
Slučajno juče videh ovaj tekst :)
http://www.planeta.rs/30/18meteo.htm

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9326 poslato: 16. Jun 2020. u 12:56 »
Ovakvo vreme ne bi voleo ni u maju a kamoli sada u junu:



 :(


Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 39
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9327 poslato: 16. Jun 2020. u 13:11 »
 ^^ Neka bude tako ako mora ali neka se oblaci bar pomeraju  :angry:

https://www.rts.rs/page/stories/sr/story/125/drustvo/3988255/trstenik-nevreme.html
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.011
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9328 poslato: 16. Jun 2020. u 13:31 »
Još danas smo praktično u centru ciklona i oblačnost će se jako sporo premeštati, pa se popodne mogu očekivati lokalni potopi nalik jučerašnjim. Od sutra se konačno centar ciklona malo izmešta, tako da ćemo imati neko strujanje, naročito na 850mb. Do vikenda severozapadno, a onda u skretanju na severoistočno. Čim se oblaci pomeraju, padavine će biti makar malo ravnomernije raspoređene i manje će biti mesta sa tim velikim potopima i manje mesta bez kapi kiše.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.155
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9329 poslato: 17. Jun 2020. u 15:33 »
Nestabilni vremenski uslovi u poslednjih mesec dana na nasem podrucju, kad ce ako ne u maju i junu. Negde je palo taman koliko je trebalo, negde je preteralo, negde nije palo dovoljno, ali tako je s konvekcijom... Bice padavina i narednih dana mestimicno, ali evo preseka od 25. maja do 17. juna na sinoptickim stanicama (izvinjavam se za eventualne greske u sabiranju / Ogimetu).



Anomalija z_500mb


Kod mene u istom periodu 111.0mm, odlicna suma i raspodela po danima.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.976
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9330 poslato: 19. Jun 2020. u 13:53 »
Mene ovo podseca pomalo na ciklon Tamara... Dal zbog rasporeda... Tada ko je bio na forumu verovatno se seca koje su slicnosti...


Yr.no za Valjevo
« Poslednja izmena: 19. Jun 2020. u 14:26 Bart »
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.011
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9331 poslato: 19. Jun 2020. u 15:54 »
 ^^ Sličan raspored da, čak i sinoptička situacija, ali ovo bi ipak bila blaža forma Tamare, sve i da se ostvari u ovoj najcrnjoj formi koju ECMWF daje. Treba pomenuti da je GFS danas značajno ublažio količinu padavina za taj period i da po njemu veći deo Srbije dobija 10-20mm. Sve u svemu, ne verujem da se može ponoviti išta nalik onome od pre 6 godina, ali situacija svakako nije za potcenjivanje.



A deluje kao da ponekad kolege iz RHMZ-a prate šta se piše na našem forumu i naše prognoze na portalu, pa evo samo dan nakon moje jučerašnje poruke gotovo identično upozorenje, a do danas se prognoze za ponedeljak nisu ni po čemu razlikovale od onih za ostale dane. Ukoliko je tako, meni je zaista drago što uvažavaju naše mišljenje i pozdravljam ih sve ovom prilikom ukoliko ovo čitaju (bez ironije).  :)



padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm


Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.155
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9332 poslato: 19. Jun 2020. u 16:51 »


Zanimljiva tabela Srki, definitivno ulazimo u top 10 sto se tice Beograda. Videcemo koji datum ce biti u pitanju, svakako nece biti ubrzo.

S druge strane, tridesetice stigose i do polarnog kruga, maksimalna temperatura juce, sever-istok Rusije:



Istok-jugoistok Kanade


Slike su preuzete sa ogimet.com

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.976
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9333 poslato: 19. Jun 2020. u 21:15 »
I meni se cinilo da slicna sinop. situacija ali nema vise karata u temi o ciklonu pa nisam bio siguran... Svi modeli slozni za obilne padavine na zapadu i jugozapadu ali i u dobrom delu zemlje... Iako je ovo dosta padavina i do skoro su trebale ipak ovo nije dobro ovoliko mnogo da padne valjda malo se smanji...Esam vam reko da ne valja nista sta dolazi iz Melenaca pa cak i kisa  ;)
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 39
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9334 poslato: 20. Jun 2020. u 08:19 »
Tek sam juce video upozorenje za Tamis a sada naisao na ovo .
https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2020&mm=06&dd=19&nav_category=12&nav_id=1697651
Moje selo je mirno sto se toga tice . Vise je od Opova za 17 metara ali najveci problem svima ce biti podzemne vode .
@ Skomi - Kako stojimo sa hidrologijom ? Ti to pratis .

Dodatak - Ipak sada vidim na wikiju da je razlika u nasu korist samo 2 metra . Onda price svih ovih godina na tu temu nisu tacne .
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )

Na mreži chmi

  • *
  • Poruke: 151
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9335 poslato: 20. Jun 2020. u 10:06 »
Redovna odbrana se proglašava kada voda dođe do početka nasipa. Sasvim normalna pojava koja se dešava nekoliko puta godišnje. Podrazumeva obilazak nasipa nekoliko puta dnevno.
Vanredna odbrana od poplava se proglašava kada vodostaj pređe neku granicu. To je obično oko 100 ili 150 cm od vrha nasipa i podrazumeva neprekidno praćenje stanja nasipa i dežurstva na njemu. Može da bude i na manjoj koti ako je nasip loš. Dešava se obično jednom godišnje ili jednom u dve tri godine.
Konkretno za Jašu Tomić. Granica redovne odbrane od poplava je na 340 a vanredne na 600. Vanredna je ostala od ranije kada je nasip bio niži. Sada mislim da je kruna nasipa na 900 jer je renoviran posle poplava. Po nekim prognozama vrh talasa će da bude oko 700-710 zavisi od količine padavina narednih dana. Loše je što voda relativno sporo otiče jer se vegetacija u punom zamahu pa usporava protok vode. Dobro je što je nivo Dunava nizak i što su nasipu renovirani relativno skoro . Nivo Tamiša je trenutno 564 i raste oko 6-7 cm na sat
Miljakovac-Rakovica

Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 39
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9336 poslato: 20. Jun 2020. u 10:51 »
 ^^ Odlican post  :tu:
Znam za posao oko Jase . Takodje verujem da posle tog bedema kriticna tacka se pojavila na drugom mestom . Probacu to da saznam gde je .
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.155
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9337 poslato: 20. Jun 2020. u 13:03 »
 ^^ Kolega odlicno napisa vec.  :thumbup:

Bacih pogled na godine u kojima je 30-ica okasnila u Beogradu (na "blize" godine). Na slici ispod, levo je srednja anomalija visine 500mb povrsine za jun tih godina, desno za jun ove godine. Slicna postavka sistema.



Srednja situacija za jul tih godina: izmena sinoptike nad kontinentom, Azorac nad zapadnim predelima kontinenta, ciklonska aktivnost nad severnim predelima. Takva postavka bi nasim predelima donela ceste prodore sa zapada/severozapada.



Srednja situacija za avgust: anticiklon nad jugoistocnim predelima kontinenta, ciklonska aktivnost nad zapadnim i severnim predelima kontinenta. Takva postavka bi nasim predelima donela suvlje i toplije uslove.



Naravno ovo nije sezonska prognoza, tu se posmatra vise globalnih faktora da bi se dobila ideja, vise kao zanimljivost kakav je u proseku bio nastavak leta tih godina.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.976
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9338 poslato: 20. Jun 2020. u 13:40 »
Skomi odlicna analiza  :tu:

Juzni delovi Beograda kandidati za bas oblilne padavine, mislim 50 plus... Milose spremi se za gljivolov mislim da ce ova sezona biti epska  ;)

Jedino što me buni u celoj priči jeste Gfs, koji šeta padavine u svakom izlazu, i dosta su zapadnije po njemu padavine već nekoliko izlaza...
Rekao bih da sad nema sanse da te promasi dobra kisa al s obzirom na dosadasnju situaciju...  :hm:
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 39
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9339 poslato: 20. Jun 2020. u 14:32 »
 ^^ Definitivno ce Raca doboti kisu ali verujem da ce ponovo biti na dnu tabele po ukupnoj kolicini .
@ Skomi - Za ideje  :thumbup:
Evo da dodam na tvoju predhodnu tabelu po mom merunju u tom periodu je palo 58 litara . Od 1 maja od kada sabiram do sada palo je 102 litre . Dosta dobro .

Dodatak - A za novu tabelu iz prognoza kod mene 71,5 litra  :)
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )