Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1469237 puta)

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9380 poslato: 03. Jul 2020. u 23:11 »
 ^^ Nisam pratio prošle noći dokle je izgurao onaj oblak od Kruševca a neki član iz Aleksinca mislim da je napisao da ništa specijalno nije bilo pa sam mislio da se tu negde ugasio  :)
Inače odlična analiza modela. Meni je bilo neshvatljivo da su se većina ćelija brzo gasile a potencijala je bilo na pretek i za
nešto  organizovano. Nekad bude "ispala" ali da se ništa nigde ne formira, sada je bilo dosta nastajanja ali i brzog gašenja izuzev nekoliko oblaka koji su malo više "poživeli" 
Nema onih sistema koji zahvataju polovinu  pa  i više teritorije kod nas,  gde se istutnji za pola sata i većina krajeva dobije 20-30mm.
Edit: Da pohvalim lepe fotografije kolega  :tu: I ne mora biti oluja da bi fotografija bila  :tu: što je @Roki pokazao  :)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.441
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9381 poslato: 04. Jul 2020. u 16:04 »
Previše smo očigledno očekivali od termičkog parametra, koji je zaista bio žestok, pre svega u četvrtak. Dinamika sa druge strane nikako nije bila saveznik, iako su karte pokazivale gde gde po Srbiji elemtarno smicanje.

Međutim, dese se tako dani, poput 1. juna u Beogradu koji obesmisle sve to. Niti neke energije, niti smicanja, puno niža T još i dan dobrim delom oblačan, a onda usledi onakav shelf kakav je Miloš uslikao u Surčinu. Ali zato izraženo strujanje severnih pravaca na svim novima.

U kontekstu toga, u dosta dosta slučajeva dani nisu ispunili očekivanja kad smo imali vrlo slaba strujanja ispod 700mb, odnosno bliže 850mb. Prosto, to je tako.

Ispada da je veći neprijatelj akcije sporo strujanje u najnižem sloju atmosfere nego li izostanak smicanja vetra sa visinom.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9382 poslato: 05. Jul 2020. u 14:16 »
A na Triglavu sneg u Utorak  :grin: Ne znam dal se u Julu dešava ova pojava, ali zapade mi za oko  :) Ali i ništa čudno kad se uzme u obzir koliko će i u nizijama da zahladi..

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 28
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9383 poslato: 07. Jul 2020. u 01:09 »
Možda nekom bude zanimljivo: Više od 80% svih meteoroloških merenja koje ECMWF danas koristi za pokretanje prognoze izvrše sateliti (uokvirene boje desno). Ostalo (nešto manje od 20%) spada na AMS, okeanske bove, meteorološke balone (sondaže), avionska merenja itd. Bukvalno su od ovog januara krenuli i vetar (prvi u svetu) da mere preko satelita, koristeći tzv. doplerov lidar zakačen za Aeolus satelit koji je lansiran 2018. godine.

https://www.ecmwf.int/en/about/media-centre/news/2020/fact-sheet-ecmwfs-use-satellite-observations




Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.441
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9384 poslato: 09. Jul 2020. u 21:56 »
Treba se navići sada na ovu monotoniju koja sledi.....

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Caligula

  • *
  • Poruke: 104
  • Starost: 62
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9385 poslato: 10. Jul 2020. u 18:26 »
Neće biti teško ako se obistine temperature. Idealno za spoljne farbarije.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Shvatam zašto volite sneg i zimu, pa očekujem da shvatite da volim sunce i toplotu.

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.155
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9386 poslato: 10. Jul 2020. u 18:47 »
 ^^ Bas tako kolege, monotonija ali barem neko vreme uz prijatne temperature.

Jos jedna stvar za koju mi subjektivno deluje poslednjih meseci, pa mozda i godina, koliko je neobicna situacija s razvojem ciklona nad sredisnjim Sredozemljem, u zavetrini Alpa. Retke prilike da se uspostavi sinopticka situacija koja odgovara razvoju ciklona u tom podrucju, a i u tim retkim situacijama kada se desavala imali smo: 1) super-gradijente pritiska, pa se isfenira sve zivo, 2) putanja ciklona preseverno-prejuzno za nas, 3) odmah pojuri greben s neke strane ka nasem podrucju. Gde je ono kada imamo premestanje ciklona preko Jadrana i sredisnjeg Balkana, da prodjemo kroz sve stadijume ciklona. Naravno, razvoj ciklona u tom podrucju je karakteristican u hladnom delu godine, ali nije iskljucen ni u toplom. Sad, da li se meni cini ili i vama deluje da to traje vec prilicno vremenski?

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.976
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9387 poslato: 18. Jul 2020. u 14:38 »
Bogami  :hm:

Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9388 poslato: 18. Jul 2020. u 15:16 »
Za ovih 18 dana u julu u Beogradu samo 7 tropskih dana a kako vidim u trecoj dekadi bice joj po neki , da li je jul otpisan sto se tice tropskih talasa ovog jula? Vise srece u avgustu ili ce avgust biti u istom tempu  :hm:

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.012
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9389 poslato: 19. Jul 2020. u 13:35 »
^^ Čim sam video taj meteogram, znao sam kakav će biti epilog. Mora taj baksuz da izbaksuzira, pa to ti je.  :facepalm:

Biće zanimljivo videti na kraju meseca RHMZ-ovu padavinsku analizu. Ovaj jul će u većem delu Srbije biti kišan do vrlo kišan, samo u Beogradu vrlo sušan. Kako će se samo lepo videti BKR na onoj padavinskoj karti.
Gledam nešto podatke. Beograd je ovog jula na 20mm, a već tu Pančevo je na 80mm, Novi Sad slično, Smederevska Palanka je na preko 100mm, i da ne nabrajam dalje.
Jeste Beograd uvek bio padavinska rupčaga, naročito u julu i avgustu, ali ovo je već prešlo svaku meru. Nijedna stanica u Srbiji nije zabeležila ispod 30mm ovog jula osim Beograda. Ubeđen sam da nije u pitanju slučajnost. Šta je razlog, ne mogu znati, jednostavno ne mogu da nađem nijedan objektivan razlog zašto Beograd dobija toliko manje kiše od ostalih gradova u Srbiji.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.551
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9390 poslato: 19. Jul 2020. u 14:07 »
 ^^ Sve ti je jasno, kad je Krstivoje zadovoljan..  :grin:  8) :rofl:
Najgori smo!  :confused:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.976
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9391 poslato: 19. Jul 2020. u 14:37 »
Ima još vreme Miloše do kraja meseca...  Morate i vi nekad uvek da budete na dnu tabele... A krstivoje iskukao i dobio kišu što znači...  :grin:
Niš na 39.3mm ovog jula, nije loše s obzirom na prošli mesec...
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm


Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.155
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9392 poslato: 20. Jul 2020. u 17:21 »
 ^^ Evo kako stoji jul sa padavinama za sada, na sinoptickim stanicama (u zagradi kolicina padavina u procentima od normale - 100% prosecna mesecna suma, 200% duplo vise od proseka, 50% polovina prosecne sume itd.)



Krusevac tri meseca zaredom preko 100mm: maj 103.1mm (181%), jun 130.8mm (184%), jul 119.7mm (218% - za sada).

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.012
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9393 poslato: 20. Jul 2020. u 23:05 »
^^ Beograd Surčin 15.5mm. Klimatološka stanica Košutnjak takođe manje od 20mm u ovom mesecu. Ako sam dobro sabirao, 17-18mm. U mom kraju takođe ne verujem da je prebacilo 20mm. Osim one natapače od petka uveče, nijedna tura u ovom mesecu nije donela više od 1mm.
Baš neki naopak jul je naleteo za ove delove Beograda. Znalo je ovde često da se namesti da bukvalno sve maši, pa čak i kad druge delove Beograda zahvati pljusak. Ali ovaj mesec je najekstremniji primer do sada, i deluje mi da će tako biti i u nastavku.
Videćemo da li će avgust razbiti tu "kletvu". Odavno nismo imali kišan avgust. Davne 2005. i 2006. su bile poslednje godine kada je količina padavina u avgustu značajnije odstupila od proseka. Od tada tek par godina sa neznatno većom količinom od prosečne (2014. i 2016.)


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.155
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9394 poslato: 20. Jul 2020. u 23:27 »
Stvarno ludo, krajem maja i u junu je taj potez privlacio razvoje kao magnet, sad ode u drugu krajnost. Od vrednosti koje si naveo na istoku i jugu grada, do 38.2mm kod mene (ka severu) i 73.7mm na AMS Pancevo (Tesla) (ka istoku). Bilo bi fino sto kazes da imamo jedan zanimljiv avgust konacno. 

Inace posle dve najtoplije godine zaredom u Srbiji (gledano od 1951. godine), prva polovina ove godine je prosla fino u pogledu temperature, srednja mesecna temperatura metodom percentila:

JAN - normalno, FEB - veoma toplo, MAR - normalno, APR - normalno, MAJ - hladno, JUN - normalno, JUL - u granicama proseka za sada.

Valjda se trend nastavi u narednim mesecima.

Van mreže David01

  • *
  • Poruke: 301
  • Starost: 23
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9395 poslato: 21. Jul 2020. u 00:21 »
Odavno nismo imali kišan avgust. Davne 2005. i 2006. su bile poslednje godine kada je količina padavina u avgustu značajnije odstupila od proseka. Od tada tek par godina sa neznatno većom količinom od prosečne (2014. i 2016.)

2007. je takođe imao više padavina od proseka makar u Beogradu i Novom Sadu, nisam gledao za ostatak Srbije.
Od 2008. do danas je vruć, suv i monoton avgust skoro sigurica:
Odstupanje geopotencijala na 500mb u odnosu na prosek 1980-2010 u avgustu između 2008. i 2019. godine(ako sam dobro sve podatke ubacio :grin:):



Izvor: NOAA

Inace posle dve najtoplije godine zaredom u Srbiji (gledano od 1951. godine), prva polovina ove godine je prosla fino u pogledu temperature

To sam i ja primetio. Konačno jedna temperaturno normalnija godina kod nas. :)

Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 39
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9396 poslato: 21. Jul 2020. u 13:44 »
 ^^ Da ali mnogi ce reci da jos nema leta ove godine . Izgleda da su se mnogi navikli na +5 stepeni visu T od proseka .
Nastavi tako Davide . Lepo je citati tvoje postove  :tu:
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.551
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9397 poslato: 23. Jul 2020. u 02:37 »
Bilo bi zanimljivo isto znati koliko je tropskih noći za sada zabeleženo ove godine?

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.155
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9398 poslato: 23. Jul 2020. u 09:36 »
Nastavi tako Davide . Lepo je citati tvoje postove  :tu:

Slazem se, samo napred Davide!  :thumbup:

Bilo bi zanimljivo isto znati koliko je tropskih noći za sada zabeleženo ove godine?

U Beogradu (Vracar) 1 u maju, 3 u junu, 7 u julu za sada.

Kad smo kod minimalnih temperatura, zna li neko koja je najvisa Tmin u Beogradu- da li je 26.9C onog ludog jula 2007 (24.07.2007. konkretno)?

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.547
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #9399 poslato: 23. Jul 2020. u 23:43 »
 ^^ 10 najviših Tmin na Vračaru:



Tri puta dostignuta vrednost od 27.1°C.