Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1467249 puta)

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10300 poslato: 08. Decembar 2021. u 19:29 »
Ja sad nemam toliko baš iskustva sondažnog, pa mi nikako ne ide u glavu da bi na -4C, bilo na zemlji, 3C, a na -6C u visini, na zemlji bi bilo 0C.? E sada treba da mi objasni kako je mofuće da na svim tim visinama bude temparatura dva tri stepena razlike od zemlje? Igra ulogu oreografija, to za planinski deo,  gradit za ravnicu. :confused:
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10301 poslato: 08. Decembar 2021. u 19:37 »
Važno je da smo sačuvali one meteograme za arhivu, verovatno će godine proći dok se ponovo tako nešto ucrta.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 110.0mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.257
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10302 poslato: 08. Decembar 2021. u 19:45 »
Hohohoho,izgleda se neko otreznio 8),od jucerasnjih pola metra do moguceg pahuljanja smo danas dosli:morning:,pre toga ce pasti jos litara kise na 3 do 4stepena,nama na severu je to omiljena pojava,u prethodnih mesec dana naredjalo se pa jedno 10 ciklona koji su doneli odlicnih 100 litara hladne kise :blush:,nije to lako bas,zamisli od toga je citav 1mm bio sneg na plusu

Nastavljamo u zimskom ritmu vidim neka Ac se posle crta taman da sacuva ovu golu natopljenu zemlju,nece valjda sneg da cuva nije luda

Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 45
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10303 poslato: 08. Decembar 2021. u 19:57 »
Secam se ja januara 2012 i dosta hladne kise, pa svi znamo sta je posle bilo. 😉😉😉

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 3.186
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10304 poslato: 08. Decembar 2021. u 20:08 »
Polako kolege čemu ovako brzo odustajanje, realno je bilo da se sve ublaži, ali ni ovi izlazi nisu konačni i mislim da će ponovo povećati padavine u narednim, pre svega mislim na sneg. Biće dobrog snega, samo koliko će se akumulirati pitanje je posebno u Vojvodini, ali dobro može više da očekuje od decembra?pa i ove jeseni, kada se setimo predhodnih par  :)

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10305 poslato: 08. Decembar 2021. u 20:11 »
A sta se desava južnije jel se smanjile padavine i za nas po tim modelima? Konkretno Sokobanja kako prolazi sada

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.199
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10306 poslato: 08. Decembar 2021. u 20:33 »
Zato je gledam GEM i onda ne moram da brinem.Jedino po njemu Vojvodina dobija sneg.Hahahaha,opaa idemooo
Živeo GEM.
Ma šanse nema,nego ajde...Kao nadamo se..
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 39
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10307 poslato: 08. Decembar 2021. u 22:42 »
Cim ja najavim ljudima da se spreme za dobar sneg odmah se sve promeni  :facepalm: . Kada cemo opet kladionicu za visinu snega ?
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10308 poslato: 09. Decembar 2021. u 09:38 »
Nista se meni ovo ne svidja ljudi. Pretoplo je to sve za lep sneg. Sve mi vise deluje da cemo u najboljem slucaju dobiti 20cm lapavice.
Kao i uvek mislim da je bolje 8cm snega na debelom minusu nego 30cm na pozitivnoj nuli.  :(

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.835
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10309 poslato: 09. Decembar 2021. u 10:17 »
Nista se meni ovo ne svidja ljudi. Pretoplo je to sve za lep sneg. Sve mi vise deluje da cemo u najboljem slucaju dobiti 20cm lapavice.
Kao i uvek mislim da je bolje 8cm snega na debelom minusu nego 30cm na pozitivnoj nuli.  :(

Nema veće istine nego ovo što Joe reče. Ali odavno se za slamke hvatamo, tako da daj šta daš ...

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10310 poslato: 10. Decembar 2021. u 02:09 »
A zanimljivo je da recimo Accuwether ne vidi nikakv sneg kod mene...dok recimo Yr.no daje bas dobar sneg...izgleda da te dve prognoze koristie razlicite modele. sto se ovog snega tice i dalje nista nije sigurno rekao bih...mada vecina prognoza i ovo sto sam video po modelima drze snegopad za ovde

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10311 poslato: 10. Decembar 2021. u 09:24 »
Ne brinem za tem kod mene tih problema nema ali sve je to granicno.
Modeli ne umeju bas 30 km da pogode granicu padanja u ovakvim situacijama  pa je sve moguce .
Pasce par cm sigurno sve ostalo je moze biti ali ne mora.


Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10312 poslato: 10. Decembar 2021. u 13:08 »
A zanimljivo je da recimo Accuwether ne vidi nikakv sneg kod mene...dok recimo Yr.no daje bas dobar sneg...izgleda da te dve prognoze koristie razlicite modele. sto se ovog snega tice i dalje nista nije sigurno rekao bih...mada vecina prognoza i ovo sto sam video po modelima drze snegopad za ovde

AccuWeather, koji je poznat da baš i nije "accurate" bez obzira na naziv ;) , u današnjoj prognozi za nedelju za BG čak ni ne spominje sneg nego samo malo kiše tj. ukupna količina padavina je samo 1mm (za nedelju)!
Par ljudi iz te firme poznajem, kao i iz Wunderground (u okviru TWC), pa ću se suzdržati komentara u vezi načina na koji se radi "najbolja automatska prognoza" (lepše je to reći prijateljski, "licem u lice" na nekoj međunarodnoj konferenciji) ... ali realno nemam objašnjenje kako Accu uopšte ne "daje" sneg za nedelju za BG jer njihova automatska prognoza koristi modele iz kojih bi mogla ili maltene "morala" da predvidi bar 30-35mm padavina a od toga npr. 15-20cm "zadržanog" snega na relativno toplom tlu. Za lokacije u južnim, brdovitim krajevima na području Beograda svakako bi se "dobilo" više akumuliranog snega iz iste količine padavina - gledajući modele, bez korišćenja "ljudskog iskustva" ;) koje dodatno treba da poboljša prognozu. Neki modeli "daju" i bitno više padavina, pišem samo o onome što njihov (AccuW) algoritam verovatno "vidi" u korišćenim modelima za nedelju (bez ponedeljka)...
Doduše postoji model koji maltene ne "daje" sneg za Beograd ali Accu ga ne koristi a od onoga što koriste teško je da bilo koji MOS ili ML "ukine" sneg i ostavi kišu (i to samo 1mm padavina za 24h).

Edit: zaboravio sam da priložim slikicu, u mojim godinama to i nije čudno  ;)

« Poslednja izmena: 10. Decembar 2021. u 14:36 Profiamater »

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10313 poslato: 10. Decembar 2021. u 19:47 »
Gledam vecerasnji EC bas se prozapadnio-
Oko nule bi bilo u gradu malo tamo malo vamo ali brdski deo sremske strane to je sve siguran minus.

Van mreže Cedogares

  • *
  • Poruke: 147
  • Starost: 38
  • Lokacija: Sremska Kamenica/Mišeluk, Srbija
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10314 poslato: 10. Decembar 2021. u 20:31 »
Iz tvojih usta u božije uši, ja sam kod Instituta, videćemo kako će proći što se tiče temperature u odnosu na grad koji je oko 90m niže, takođe sama je granica padavina ovde, između osrednjih do značajnih, pa kako prevagne.
Mrzim kosavu.

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10315 poslato: 10. Decembar 2021. u 20:45 »
 ^^ ^^ ^^
Ec se prikloni  barem vecers ,dobrim delom priklonio gem-,u gem a gem je poludeo veceras sa ogromnom količinom snega ali to je gem mada ponekad u necemu bude upravu ,cesce nije  ,gfc se još juce ostali se drze istočnijeg padanja.
Za sebe ne brinem u gradu treba da bude 2 st da bi kod mene izbila poziitivna 0.
Ono što su nacrtali modeli bi gro kod tebe bio sneg na minusu ako ne i sve ,barem vecerašnji izlazi.Tih pola stepena znaci puno.

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.199
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10316 poslato: 10. Decembar 2021. u 21:02 »
Odjednom eto i 5 do 10 cm snega kod mene po ECMWF.Glavni kaze 10 cm,prosek kaze 5 cm.Iz nekog mog iskustva i pracenja izlaza, sam primetio da je glavni priblizniji u procenama.Dosta je 10 cm  :D

Brine me UKMO koji kaze 0 cm,a Gem kaze 15 cm.
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10317 poslato: 11. Decembar 2021. u 00:18 »
Za Sokobanju zadnjih 3 4 dana stajalo preko 40mm padavina u Nedelju na sajtu Yr.no,a i po vecini modela  skoro sve u obliku snega,sada se prepolovilo na svega 20ak...mozda do sutra ne ostane nista. Vido sam da je neko pisao da je Sabac ostao bez padavina, a sada vidim dobija vise snega nego ja. Koliko su modeli neprecizni a evo nema ni 24 h do Nedelje

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10318 poslato: 11. Decembar 2021. u 00:55 »
Pratio sam i situaciju i svatio koliko je nezahvalno prognozirati .
Nije do modela situcija je kranje nespecificna.
Postojalo je nekoliko opcija  koje stoje od pocetka ako odete po modelima  i onim manjim  dalje sve otvorene u vreme kada smo navikli  u vecini situacija da je sve reseno.
Onda je tu faktor temperature i prizemlju i evo zurke
Iskreno ja cu da dobijem skoro sigurno barem  10cm snega moze i dosta vise , manje nije vise puno  verovatno mada u ovoj situaciji  u nists ne mozes biti siguran   ,sve ostalo  neusudjem reci .
Tu je brdima lakse koliko padne bice sneg  i povoljna tempetaratura u  nedelju ali prizemlju u nizijama , bukvalno nista ne mozes prognozirati.Visi delovi Bg sokirao bih se da prodju bez bar 20 cm  a moze i dosta vise.



Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10319 poslato: 11. Decembar 2021. u 01:00 »
Ja sam ocekivao nekih 20ak cm snega mozda i do 30...sada nesto mislim da ce to biti slab sneg na 2 3 stepena iznad nule da ce mozda samo da se zabeli ako i toliko...videcemo