Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1467056 puta)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.439
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10480 poslato: 15. Januar 2022. u 00:39 »
U zadnje vreme baš pratim ovaj Montreal u Kanadi što se tiče zime, čoveče kakav grad. :worthy:

Ako su podaci sa vikipedije dobri, prosečni maksimumi za 12,1 i 2 mesec su redom: -2,9°C, -5,8°C, -4,2°C (odnosno po novijoj statistici isto redom: -1,4°C, -5,3°C , -3,2°C)..

...a ja malo malo kad pogledam, i ako se zalomi dan,dva, tri sa Tmax tako između -5°C i -2°C, u svim ostalim maksimumi budu između -15°C i -23°C...brutalno  :O

Kao što znamo, Montreal je na jugoistoku Kanade a nije da su sezonske davale neku ekstra zimu za tamo (zapadna i centralna Kanada su bile u centru pažnje), zapravo baš suprotno...

Ako je ovo gore nabrojano statistički tačno, onda njemu i tim delovima Kanade generalno malo ko može da parira u ovom novonormalnom savremenom dobu toplih odstupanja.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10481 poslato: 15. Januar 2022. u 04:02 »
E to su prosečni maksimumi koji garantuju belu zimu bez otapanja snega. Poređenja radi BG ima prosečne maksimume:
decembar +6.0, januar +5.2, februar +7.7
NS: decembar +4.8, januar +3.7, februar +6.1

Sa ovakvim prosecnim maksimalnim temperaturama ledeni dani kod nas su pravi luksuz, a i kada nastupe gospodin prosek je neumoljiv i sve to nadomesti toplim talasom. To je jednostavno realnost koju treba prihvatiti. Mislim da previše očekujemo od zime kod nas, evo ja prvi. :)

Za mene nije prava zima ako se ne zaledi dunavac, napada sneg na isti i pojave sante leda na Dunavu. Kada sam bio klinac klizanje na dunavcu je bila redovna aktivnost za vreme zimskog raspusta.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk
« Poslednja izmena: 15. Januar 2022. u 04:21 Joe »

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.439
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10482 poslato: 15. Januar 2022. u 13:20 »
Ja se malo zabavih.
Mesta na sličnoj geografskoj širini kao Kikinda u svetu srednje maksimalne temperature u 3 zimska meseca (decembar, januar i februar redom):

Kikinda                                  3,8°C    1,8°C        5,1°C

Montreal(Kanada)                -1,4°C   -5,3°C       -3,2°C

Kišinjev(Moldavija)                2,7°C   1,1°C          3,4°C

Astrahan(Rusija)                    1,2°C   -0,1°C        0,7°C

Karagandi(Kazahstan)          -7,1°C  -9,2°C        -7,6°C

Ulan Bator(Mongolija)        -13,5°C  -15,6°C      -9,6°C

Harbin(Kina)                         -9,2°C   -12,0°C    -6,3°C

Verona(Italija)                        6,7°C     6,1°C       8,9°C

Bordo(Francuska)                  10,5°C   10,1°C     11,7°C

Mineapolis(SAD)                   -1,8°C    -4,7°C      -1,9°C

Portland(SAD)                        8,3°C     8,6°C       10,8°C
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.547
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10483 poslato: 15. Januar 2022. u 14:52 »
Znamo da je zimski prosek maksimalne temperature (u nizijama) kod nas nekoliko stepeni u plusu. Bio je (uglavnom) takav čak i u vremenima kad su zime bile mnogo oštrije nego danas. Međutim, treba napomenuti da prosek ne otkriva sve. Aritmetička sredina je dobra statistička veličina da se o klimi nekog područja - ne sazna previše toga. :D  Ili još gore, da nas navede ako ne na pogrešne, a onda na nepotpune zaključke. :)

Primera radi, mnogi gradovi u zapadnoj polovini Evrope - a bliže okeanu/morima i na mnogo većim geografskim širinama nego BG - imaju sličan zimski (Tmax) srednjak kao naš. I sada bi nas to navelo na zaključak da imaju i slične zime kao i mi. Međutim, kada malo dublje proanalizirate podatke za neku konkretnu zimsku sezonu kod njih - videćete da niti imaju periode sa niskim temperaturama, niti imaju neke velike ispade toplote. Primetićete da je kod njih amplituda između ekstrema dosta manja, jer je njihova klima značajno ublažena blizinom okeana. To se često ogleda i u višim prosečnim minimalnim temperaturama kod njih, iako im maksimalci liče na naše. Broj dana sa snegom/snežnim pokrivačem im je dosta manji nego kod nas, takođe uz manji broj ledenih i mraznih dana. Kada se izvuče aritmetička sredina - zaista dobijete korektan reper o njihovim zimama. Kod nas to ipak nije slučaj. Ovde em imamo daleko veće oscilacije temperatura unutar jedne zimske sezone, em imamo i veće sezonske varijacije koje formiraju klimatološki prosek.

Tačno je i to što kaže kolega Joe - ledeni dani će se sigurno pre ili kasnije "naplatiti" nekim toplijim periodom, da bi u većini slučajeva zbirno rezultiralo nečim blizu proseka. Sa druge strane, kako su kod nas oscilacije mnogo veće - "debeli" plusevi i duži topli periodi itekako mogu da se kompenzuju nekim dužim hladnijim i snežnim periodima - upravo da bismo formirali takav prosek. Barem je tako bivalo u prošlosti. Povremena dosta oštra i nagla smena toplih i hladnih perioda tokom zime uvek je i bila odlika našeg klimata. No, utisak da su zime (postale) "loše" nas uopšte ne vara, niti je on u velikoj meri posledica naših velikih očekivanja. Čak i da uzmemo taj najnoviji klimatološki prosek Tmax (ili Tsr) koji je spomenuo kolega Joe (tj. za period od 1991 do 2020. godine) - i on je donekle "skočio" baš zbog zima od 2013. godine pa do danas, koje ne liče na one koje smo imali ranije. Dakle, ako kao reper uzimamo samo poslednjih 10ak godina - nema nikakve dileme da se kreira mnogo lošiji subjektivni utisak o tome kakve su zime. Ako pogledamo u podatke i izvučemo proseke za poslednjih 10 godina, biće nam i jasno zašto je takav utisak nastao.

E sad, poređenje naše klime sa klimom nekih drugih gradova na sličnim širinama u svetu - to je već druga tema. :)  Svakako da ima gradova sa neuporedivo hladnijim zimama na sličnim geografskim širinama. Ali, ono što ja tvrdim je sledeće - da je nama skoro svake godine zima slična onoj prosečnoj iz perioda 1961-1990. godine (da ne pričam o nekim davnijim zimama), mi sada ne bismo ni kometarisali temperaturne srednjake - jer bismo uživali u dobrim zimama. :)

Naravno, kada pričamo o "lošim" i "dobrim" zimama, najčešće pričamo iz perspektive onih koji preferiraju u ovom periodu godine hladnije vreme i sneg. Za mnoge ta dva epiteta u kontekstu zime imaju obrnuto značenje, tj. mnogima je "dobra" zima ona koja je toplija. Oni nemaju ni najmanje razloga da se žale - jer za njih zime bolje ne mogu biti.  :D
« Poslednja izmena: 15. Januar 2022. u 16:20 Srks »

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10484 poslato: 15. Januar 2022. u 16:39 »
Da zaista su zime jako loše zadnjih godina,čovek bi pomislio da radi ravnoteže bi trebalo da se ubaci bar jedna dobra ali ništa od toga

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10485 poslato: 15. Januar 2022. u 17:17 »
Lepa analiza, a zašto je to tako šta je"pokvarilo" naše zime.

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.199
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10486 poslato: 15. Januar 2022. u 19:48 »
Nema tu pomaka u novim izlazima sto se tice dolaska zime.EC isti ko jutros,mozda cak i za nijansu gori.Sve je to isto svakim danom,obrni okreni...
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.439
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10487 poslato: 15. Januar 2022. u 19:53 »
Uh čeka, čeka, to je malo pregruba reč. To bi mogli da kažemo da imamo u nedogled zonalnu cirkulaciju ili neki prezapadan upad.

Ovako maltene smo non stop u polju negativne anomalije, dakle zime i zimskih temperatura itekako ima, nego je problem što nema ciklona na povoljnom mestu za sneg.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 3.186
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10488 poslato: 15. Januar 2022. u 20:06 »
Nema ciklona, ali potencijala ima, malo zapadniji upad i potom AC da se bar na kratko raširi severnije i eto žurke kod nas. GFS je recimo jutros u kasnim satima tako nešto video. Prosto mislim da se ovo u jednom trenutku mora pomeriti u nekom smeru, deluje da bi moglo to da bude u onom povoljnijem za nas. A i često smo max od zime dobijali početkom februara, pa neka tako bude i sada  :)

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.199
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10489 poslato: 15. Januar 2022. u 23:03 »
Za sever Srbije tu leba nema,niti ce biti.Vi juznije mozda i dobijete nesto,ali mi nista.To je tako i nece se tu nista bitno promeniti.Stalno ce kruziti hladnoca u narednim izlazima i mozda se pojavi neki ciklon dole i zakaci vas juznije,ali mi na severu se necemo ovajditi od toga.Mozda ovi na jugu Banata sto se tice Vojvodine,mada ni to ne verujem ovaj put.Nisam partibrejker,ali je tako. :)
 EDIT:Normalno da se prognoza GFS 18 Z NECE ostvariti.Taj izlaz se gleda iz zabave cisto.Gfs 0z i gfs 6z su mnogo pouzdaniji.
« Poslednja izmena: 16. Januar 2022. u 00:22 man »
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže Danijel-Daca

  • *
  • Poruke: 396
  • Starost: 37
  • Lokacija: Knjazevac
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10490 poslato: 15. Januar 2022. u 23:42 »
Nema ciklona, ali potencijala ima, malo zapadniji upad i potom AC da se bar na kratko raširi severnije i eto žurke kod nas. GFS je recimo jutros u kasnim satima tako nešto video. Prosto mislim da se ovo u jednom trenutku mora pomeriti u nekom smeru, deluje da bi moglo to da bude u onom povoljnijem za nas. A i često smo max od zime dobijali početkom februara, pa neka tako bude i sada  :)

@Liki, da li si vidovnjak?  :D Evo u 18Z izlazu se upravo to i dogodilo!

Za sever Srbije tu leba nema,niti ce biti.Vi juznije mozda i dobijete nesto,ali mi nista.To je tako i nece se tu nista bitno promeniti.Stalno ce kruziti hladnoca u narednim izlazima i mozda se pojavi neki ciklon dole i zakaci vas juznije,ali mi na severu se necemo ovajditi od toga.Mozda ovi na jugu Banata sto se tice Vojvodine,mada ni to ne verujem ovaj put.Nisam partibrejker,ali je tako. :)


@man, ovaj izlaz 18ZGFS te opasno demantuje ;-) Naravno, ovo je samo jedan izlaz...

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10491 poslato: 15. Januar 2022. u 23:53 »
 ГФС Енс одличан. :D демантује колегу Мана :tu: . Добар и главни
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека


Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 3.186
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10492 poslato: 17. Januar 2022. u 12:04 »
Molim za podršku GFSu u nameri da nam po svaku cenu u nekom trenutku ubaci i neki ciklon povoljan za dobar sneg. Hladnoće pre svega po visini ima i ( da ne ureknem) deluje kao veoma pristojna ova zima i u nastavku. Šalu na stranu, realan je scenarijo GFSa da jedan od upada završi formiranjem dubljeg cklona koji bi duže uticao na vreme kod nas. Pratim  :)

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10493 poslato: 17. Januar 2022. u 12:10 »
 ^^ Баш сам и ја сад после пар дана погледао  неки од излаза и стварно је ГФС бруталан, има тај упад око 25 а после изгледа још један али то је такође предалеко. Иначе тај упад око 25ог би дословно затрпао Босну и део Србије..
Некада би завладала еуфорија јер то чак улази у 7 дана али док не удђе у +72х не вреди много обраћати пажњу  :)

Van mreže Danijel-Daca

  • *
  • Poruke: 396
  • Starost: 37
  • Lokacija: Knjazevac
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10494 poslato: 17. Januar 2022. u 12:25 »
Molim za podršku GFSu u nameri da nam po svaku cenu u nekom trenutku ubaci i neki ciklon povoljan za dobar sneg. Hladnoće pre svega po visini ima i ( da ne ureknem) deluje kao veoma pristojna ova zima i u nastavku. Šalu na stranu, realan je scenarijo GFSa da jedan od upada završi formiranjem dubljeg cklona koji bi duže uticao na vreme kod nas. Pratim  :)


 ^^ Баш сам и ја сад после пар дана погледао  неки од излаза и стварно је ГФС бруталан, има тај упад око 25 а после изгледа још један али то је такође предалеко. Иначе тај упад око 25ог би дословно затрпао Босну и део Србије..
Некада би завладала еуфорија јер то чак улази у 7 дана али док не удђе у +72х не вреди много обраћати пажњу  :)

Ja bi pre svega toga ispratio upad hladnoce i padavine/sneg sada izmedju cetvrtka i petka i u petak.
Moze da bude vrlo zanimljivo...

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10495 poslato: 17. Januar 2022. u 13:59 »
Ne kaze za dzabe stara latinska, "ne veruj GFS ni kada darove nosi!"

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.439
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10496 poslato: 17. Januar 2022. u 14:18 »
 ^^ Zna često da nanjuši nešto prvi, ali prosto dok ostala ekipa ne uhvati išta slično ne vredi toliko obraćati pažnju.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Danijel-Daca

  • *
  • Poruke: 396
  • Starost: 37
  • Lokacija: Knjazevac
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10497 poslato: 17. Januar 2022. u 15:28 »
Ne kaze za dzabe stara latinska, "ne veruj GFS ni kada darove nosi!"

^^ Zna često da nanjuši nešto prvi, ali prosto dok ostala ekipa ne uhvati išta slično ne vredi toliko obraćati pažnju.

Ja cu ako i veceras u 18Z  izbaci izlaz kao predhodni sto su bili, da mu poverujem u potpunosti  :D
A ocekujem da i drugi modeli "vide" padavine tj sneg...

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 3.028
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10498 poslato: 17. Januar 2022. u 15:49 »
Crta gfs to već nekoliko puta pravi zimski scenario pa iz izlaza u izlaz to i pojačava.  Leskovac dobija garant prvi zimski sneg ove zime.

Sent from my DN2103 using Tapatalk

:ranting:MRZIM PROKLETO  LETO :ranting:  i zimu u martu i aprilu

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.439
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10499 poslato: 17. Januar 2022. u 15:52 »
Polako ljudi, jeste da on zna da nešto često nanjuši prvi kao što sam i rekao gore iznad, ali kad bi se tako radovali unapred svakoj zimskoj GFS doslovnoj crtariji pa mi bi nervni slom doživeli kako bi se to približavalo i ukidalo. Uostalom prilično je usamljen kod svojih ens-a sa tim ciklonom.

Polako, da prvo i drugi uhvate nešto slično pa ćemo lako.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*