Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1466969 puta)

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10520 poslato: 21. Januar 2022. u 19:29 »
 ^^ Баш тако а тај УКМО ЕУ је готово увек сув колико сам приметио. И уопште ето имамо УКМО/ УКМО ЕУ, и такође ИКОН - ИКОН ЕУ, која је разлика између Икона и Икон  ЕУ, када су им  метеограми углавном исти  :) Капирам једино резолуција  :hm:
А мене занима ако неко зна зашто се разликују количине и Т конкретно за ГФС -   на рецимо Метеологих-у и НОАА АРЛ ГФС метеограмима, већ неколико пута сам приметио да се подаци разликују?

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.439
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10521 poslato: 22. Januar 2022. u 22:04 »
Kad bolje razmislim, možemo mi da pričamo šta hoćemo, ali dobar deo zemlje ima sasvim pristojnu zimu za sada. Da bi je imala čitava Srbija to već svi znamo da ide sve teže, da se svi "ovajde" za kratko vreme od tog filma nema ništa, što znači da takvo nešto iziskuje dosta vremena a to dalje znači da bi za takvo nešto morala biti prisutna ozbiljno dobra zimska sinoptika, praćena ne samo podrškom AC iz Skandinavije i Rusije već sijasetom drugih okolnosti, ponajpre potpomognutim nekim atmosferskim SSW na pravom mestu.

Ovako, utoliko je i draže i čudesno kako se jedan deo zemlje ovajdio da ima sasvim pristojnu zimu, i pored mnoštva nepovoljnih faktora. Ali to je valjda neka lepota meteorologije, kao kad autsajfer pobedi favorita. :)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10522 poslato: 22. Januar 2022. u 22:06 »
Kimi to ti dodje kao neka privatna zima, a to se kod nas zimoljubaca ne racuna... :D  :D

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.439
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10523 poslato: 22. Januar 2022. u 22:10 »
 ^^ E prava reč kolega Ciklon....ali lepo ju je imati, valja i to koristiti, dok čekamo te generalne dugotrajne povoljne sinoptičke "sklopke" bojim se da se ne pretvorimo u kosture.  :grin:
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10524 poslato: 22. Januar 2022. u 22:13 »
 ^^
Svaka ti je na mestu Kimi a narocito ovo na kraju recenice.
Ostace samo dugmici dok sacekamo Godoa...

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10525 poslato: 22. Januar 2022. u 22:26 »
I istok Srbije ove zime nema srece, a zadnjih par zima bili cak i hladniji od ostatka zemljr, pre par dana bio u Zajecaru, kao da je kraj Oktobra, a i u kz isto.Bor bolje prosao ali je veca nad visina.. Kod mene i ako sam blizu zima ok

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10526 poslato: 23. Januar 2022. u 01:02 »
Meni je smorno da se provlačim nekako kroz svaku zimi i situaciju bilo bi lepo da februaru udari sibir kako bi delovi zemlje koji su prošli jako loše okusili zimu makar 7 dana.

Ne zalim se ali ovo je provlačenje vec 3 zimu zaredom.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10527 poslato: 23. Januar 2022. u 08:21 »
Srks  :tu:

Da li je naša nizija ikada profitirala od ovih prodora sa severozapada? Ja se nešto ne sećam  :confused:
Nisam detaljno ispratio juče sta se dešavalo, ali da li je to bio odgovor na tvoje pitanje? Ako nije onda ću ti reći da pamtim hladne frontove gde su odmah padavine krenule iz snega. Sneg bude jačeg intenziteta i obično su padavine kratkog daha i obavezno se razvedri sa prolaskom fronta, možda bude još koji pljusak snega za kraj. Ponavljam nisam pratio juče, ali mi deluje da je to bio baš primer hladnog fronta gde su padavine odmah krenule iz snega na negativnoj temp.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10528 poslato: 23. Januar 2022. u 12:22 »
Prerano im sinulo sunce i brzo otišlo u plus  zapadnim i severo zapadnim  delovima backe
Nisam obratio na temperaturu na +5 cm  i kasnije stigao plus i  sunce je sinulo tek oko 14 sati  tek i onda se Novom Sadu zadrzao   ali 40 km severozapadno nije   u Bačkoj .

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10529 poslato: 23. Januar 2022. u 14:07 »
Да ремизирамо, јуче је део који је био фаворизован по већини модела свакако и најбоље прошао, али као што је неко негде већ написао, нису ово ситуације где сви крајеви могу да профитирају..
Елем Бг се у свим ситуацијама ове зиме  нашао где треба  :grin: Чудно, с обзиром да је неколико година често био са погрешне стране. У мом крају од 8-ог Јануара снег, а и овај ће потрајати макар још 3-4 дана, у оваквој синоптици да скоро 2/3 Јануара буде под снегом  :hm:
Него ето ја типујем на бар још један добар снег у Фебруару, дуго се тај месец није показао  ;)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10530 poslato: 23. Januar 2022. u 17:08 »
Него ето ја типујем на бар још један добар снег у Фебруару, дуго се тај месец није показао  ;)

Po zakonu verovatnoće bi morao više. Prosto je neverovatna statistika za februar za prethodnih 10 godina, tj. od one čuvene 2012. Ne samo da nismo imali pravi snežan februar od tada, nego jedva da smo uopšte i imali sneg u februaru u nižim predelima za sve te godine. Praktično jedini pravi sneg koji je pao u tom periodu je bio onaj na samom kraju februara 2018. na dubokom minusu uz olujnu košavu, a nije se ni tada nešto pretrgao, 15-ak cm je palo u Beogradu.
Čak ni one najsnežnije zime od 2012 na ovamo (2018/19) nismo imali nijedan dan sa snežnim pokrivačem u februaru.
A verovatno svi dobro znate kakva je statistika za period 2008-2012.
Videćemo, ali meni intuicija govori isto što i Risbu.  :)


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.624
  • Starost: 29
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10531 poslato: 23. Januar 2022. u 19:20 »
Nisam detaljno ispratio juče sta se dešavalo, ali da li je to bio odgovor na tvoje pitanje? Ako nije onda ću ti reći da pamtim hladne frontove gde su odmah padavine krenule iz snega. Sneg bude jačeg intenziteta i obično su padavine kratkog daha i obavezno se razvedri sa prolaskom fronta, možda bude još koji pljusak snega za kraj. Ponavljam nisam pratio juče, ali mi deluje da je to bio baš primer hladnog fronta gde su padavine odmah krenule iz snega na negativnoj temp.

Ne mogu da se setim da je ikada u Melencima bilo okvakvog snega posle hladnog fronta. Uglavnom 95% padavina ode u kišu i to je to. Topli frontovi sa severozapada su se često isplatili dobrom snežnom epizodom, uz rast temperature pri kraju i ponekad prelazak u kišu. Ali to bi se odmah narednog dana topilo...

Uskoro će biti čitava decenija od ciklona iz februara 2012. (pošto ga mi nismo imenovali meni je ostao u sećanju naziv sa Crometeo - Gabor). Ne mogu da verujem da je toliko prošlo... Sećam se neverice svih nas 24h pre početka padavina. Sećam se prvog vala na radaru koji beše zelene boje, ostalo je istorija...
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina


Van mreže marko79

  • *
  • Poruke: 368
  • Starost: 45
  • Lokacija: bečej
  • carpe diem
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10532 poslato: 23. Januar 2022. u 20:29 »
Zar jučerašnje padavine nisu bile rezultat toplog fronta sa NW ?
A februar 2012, petak je bio, 3 februar, zeleni odrazi,  pamćenje do kraja života..

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 3.028
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10533 poslato: 23. Januar 2022. u 22:50 »
Prošle godine je februar Leskovcu dao jedan solidan sneg od desetam cm. Beše i jakog mraza od -18c. To beše baš oko polovine meseca i od tad pa sve do zadnje nedelje aprila imali smo kišu ili vikend sneg. Takvo proleće mi netreba  :ranting:.
:ranting:MRZIM PROKLETO  LETO :ranting:  i zimu u martu i aprilu

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.439
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10534 poslato: 24. Januar 2022. u 15:36 »
U zadnje vreme baš pratim ovaj Montreal u Kanadi što se tiče zime, čoveče kakav grad. :worthy:

Ako su podaci sa vikipedije dobri, prosečni maksimumi za 12,1 i 2 mesec su redom: -2,9°C, -5,8°C, -4,2°C (odnosno po novijoj statistici isto redom: -1,4°C, -5,3°C , -3,2°C)..

...a ja malo malo kad pogledam, i ako se zalomi dan,dva, tri sa Tmax tako između -5°C i -2°C, u svim ostalim maksimumi budu između -15°C i -23°C...brutalno  :O

Kao što znamo, Montreal je na jugoistoku Kanade a nije da su sezonske davale neku ekstra zimu za tamo (zapadna i centralna Kanada su bile u centru pažnje), zapravo baš suprotno...

Ako je ovo gore nabrojano statistički tačno, onda njemu i tim delovima Kanade generalno malo ko može da parira u ovom novonormalnom savremenom dobu toplih odstupanja.

Ma ovaj grad briše patos svima na svetu:
 :worthy:
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 3.028
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10535 poslato: 24. Januar 2022. u 16:53 »
U Atini sneg.


Sent from my DN2103 using Tapatalk

:ranting:MRZIM PROKLETO  LETO :ranting:  i zimu u martu i aprilu

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10536 poslato: 24. Januar 2022. u 18:09 »
 ^^ da, otkazan je danas let Atina - Beograd kojim je moja tetka trebala da doputuje..

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.624
  • Starost: 29
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10537 poslato: 24. Januar 2022. u 19:10 »
A februar 2012, petak je bio, 3 februar, zeleni odrazi,  pamćenje do kraja života..


A koliko ono beše max izmereno u Bečeju?  :grin:

Ako se ostvari ovo što je najnoviji GEM nacrtao, to bi bio sneg oko pola metra tačno na desetogodišnjicu ciklona iz februara 2012.  :O Bila bi to neverovatna priča, šteta što je to još uvek u dalekim satima, mada tako je počelo i onda  ::)
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Jovan99

  • *
  • Poruke: 409
  • Starost: 24
  • Lokacija: Beograd (Kumodraž) - 300 mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10538 poslato: 24. Januar 2022. u 21:23 »
I tako Atina zvanično meri 35cm snega. Zaista neverovatno. Grčka je imala ekstremni snegopad

Послато са moto g(30) помоћу Тапатока


Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.849
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10539 poslato: 24. Januar 2022. u 21:40 »
Da kažem i ja reč, dve. Da li je moguće da i ovaj potencijalni ciklon početkom februara opet Beogradu podari 30+ cm? Pa dajte i nama južnije malo :)