Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1466986 puta)

Van mreže Божидар

  • *
  • Poruke: 419
  • Lokacija: Младеновац
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10540 poslato: 24. Januar 2022. u 21:47 »
Овој зими још фали двоцифрени покривач у целој Србији. Нека буде почетком фебруара од 10 до 20 cm северније и преко 30 cm јужније. И онда опстане тај снег неких десетак дана. И што се мене тиче онда може и пролеће да дође.

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.199
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10541 poslato: 24. Januar 2022. u 21:57 »
Non stop je sve isto.Samo prizeljkujem jedan normalan ciklon u Jadranu,po mogucnosti srednjem.Sve je kao na traci nazalost po sever Srbije vec mesec dana.Samo juzni Banat u Vojvodini dobije sneg.Aj moze i u Tirenskom moru neki ciklon, a to u Egejskom ili ne znam gde vec tamo dole muka mi je od toga.Samo hladni frontovi nas okrznu i stvori se neki predaleki cikloni vecito natezanje za Vojvodinu.Ma .... ja to vise.Cela zima prodje u tome.
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže Milan995

  • *
  • Poruke: 224
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10542 poslato: 24. Januar 2022. u 22:44 »
Znam da je glupo pitanje,ali nije mi jasno.
Zbog čega su vedre noći dosta hladnije od oblačnih?Sad vidim da su u pojedinim predelima ogromni minusi.

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10543 poslato: 24. Januar 2022. u 23:01 »
Oblaci zadrzavaju toplotu, kad je vedra noc toplota se lakse izraci

Van mreže Milan995

  • *
  • Poruke: 224
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10544 poslato: 24. Januar 2022. u 23:06 »
Oblaci zadrzavaju toplotu,kad je vedra noc toplota se lakse izraci
Hvala na odgovoru,sad mi je jasnije.

Van mreže marko79

  • *
  • Poruke: 368
  • Starost: 45
  • Lokacija: bečej
  • carpe diem
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10545 poslato: 24. Januar 2022. u 23:19 »
Ziko, najviše izmereno 4. Februara , subota, u 19h - 44cm
Pitanje da li ćemo doživeti to još jednom bar....

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10546 poslato: 25. Januar 2022. u 09:16 »
Ево за све љубитеље снега, тренутна слика из Атине, сликано пре пола сата, на 1 км од мора


I tako Atina zvanično meri 35cm snega. Zaista neverovatno. Grčka je imala ekstremni snegopad

Jutros Atina (viši deo grada na oko 200mnv) javlja čak 40cm snega, a količina padavina u prethodna 24h neverovatnih 74.3mm.

Više puta je bilo priče o Atini i njenoj specifičnoj klimi i neverovatnom potencijalu za obilne snegove u tom delu Grčke. Gotovo da ne prođe zima a da glavni grad Grčke ne pokupi barem jedan sneg od blizu pola metra u višim delovima grada. Ne moramo da idemo predaleko u prošlost, prošle godine je u februaru zabeležen sličan sneg. Dakle, može se reći da barem jednom u toku zime dobiju obilan sneg. I onda se svake zime nanovo iščuđavamo kako je moguće da jedan grad koji ima tako toplu klimu i visoke zimske temperature dobija više snega od mnogih gradova na krajnjem severu Evrope.

Kad gledamo sirove klimatološke podatke za Atinu uz srednje maksimalne zimske temperature od oko 13°C i minimalne oko 7°C, mesečne količine padavina oko 60mm, reklo bi se da tamo sneg ne pada nikad. Međutim, jedino što je potrebno tamo za obilan sneg je dotok ledenog vazduha sa severoistoka i temperatura ispod -10°C na 850mb. Za razliku od većeg dela Balkana gde takvi prodori budu suvi i bez značajnih padavina, grčka obala Egejskog mora pokupi dosta padavina jer hladan vazduh sa severoistoka prođe preko toplog i vlažnog Egejskog mora i tako nastaje takozvani "lake effect snow" koji često zatrpava američke gradove uz velika jezera. Na sličan način obilne snegove dobija i turska obala Crnog mora i jako retko italijanska obala Jadranskog mora. Dakle, uopšte nije u pitanju dugotrajan sneg umerenog intenziteta kakav je karakterističan za naše predele, već su u pitanju intenzivni pljuskovi snega iz konvektivne oblačnosti koji se ređaju kao na traci, neretko praćeni grmljavinom što ovaj fenomen čini još interesantnijim u meteorološkom smislu.
I tako se desi da u Atini cele zime bude toplo i bez nekih padavina i mrazeva uz temperature od 15-ak °C i prvi ozbiljniji prodor sa severoistoka donese obilan sneg.

Evo pogleda na aktuelnu sinoptičku situaciju i februar prošle godine. Dakle, sve što je potrebno je upad ledenog vazduha sa severa/severoistoka i ciklon iznad Turske. Ovo je sinoptička situacija koju viđamo barem jednom svake zime i kod nas je najčešće propraćena tzv. suvomrazicom:





Grčka obala Jonskog i Sredozemnog mora je u ovim situacijama u zavetrenoj strani i obično prolaze bez padavina (efekat bure u Jadranskom moru), tako da je pitanje da li se ikada sneg tu spustio do obale. Sa druge strane, po Egejskom moru sneg često zatrpa i ostrva koja imaju još topliju klimu od Atine. Neverovatna klima zaista.



padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10547 poslato: 25. Januar 2022. u 09:27 »
Našao sam i prošlogodišnju prepisku na ovu temu na forumu, identična priča:
http://www.serbianmeteo.com/forum/index.php?topic=4393.msg302899#msg302899


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Jovan99

  • *
  • Poruke: 409
  • Starost: 24
  • Lokacija: Beograd (Kumodraž) - 300 mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10548 poslato: 25. Januar 2022. u 13:24 »
Dugo nisam video ovakvo hidrološko upozorenje

Послато са moto g(30) помоћу Тапатока


Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10549 poslato: 25. Januar 2022. u 20:32 »
Mozda ce neko reci da nisam normalan (i to je ok :)) ali meni fali magla i tmurno vreme ove zime... :)

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.199
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10550 poslato: 26. Januar 2022. u 08:09 »
Izgleda da nema reseta sistema.Ne obecava ovo vreme nista,barem po mom skromnom misljenju. Sto se tice severa ovo je jedno veliko "nista".
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10551 poslato: 26. Januar 2022. u 10:10 »
Obecava GEM, kako bi bilo lepo da se sve desava onako kako on prognozira.  :D :D :D


Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10552 poslato: 27. Januar 2022. u 20:15 »


Za mene nije prava zima ako se ne zaledi dunavac, napada sneg na isti i pojave sante leda na Dunavu. Kada sam bio klinac klizanje na dunavcu je bila redovna aktivnost za vreme zimskog raspusta.

Prvi uslov ispunjen!

https://m.facebook.com/groups/dunavacsodros/permalink/981883656012095/


Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10553 poslato: 01. Februar 2022. u 14:20 »
Него ето ја типујем на бар још један добар снег у Фебруару, дуго се тај месец није показао  ;)

Po zakonu verovatnoće bi morao više. Prosto je neverovatna statistika za februar za prethodnih 10 godina, tj. od one čuvene 2012. Ne samo da nismo imali pravi snežan februar od tada, nego jedva da smo uopšte i imali sneg u februaru u nižim predelima za sve te godine. Praktično jedini pravi sneg koji je pao u tom periodu je bio onaj na samom kraju februara 2018. na dubokom minusu uz olujnu košavu, a nije se ni tada nešto pretrgao, 15-ak cm je palo u Beogradu.
Čak ni one najsnežnije zime od 2012 na ovamo (2018/19) nismo imali nijedan dan sa snežnim pokrivačem u februaru.
A verovatno svi dobro znate kakva je statistika za period 2008-2012.
Videćemo, ali meni intuicija govori isto što i Risbu.  :)

Izgleda da nas je instinkt prevario i da februar i ove godine tera po svome i ide protiv statistike. Jedino što smo za razliku od prethodne 2 godine, ovoga puta imali sasvim korektan januar.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.439
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10554 poslato: 01. Februar 2022. u 14:22 »
 ^^ Ova tendencija u kakav isprdak se ovaj mesec pretvara je žalosna.. :facepalm:
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Jovan99

  • *
  • Poruke: 409
  • Starost: 24
  • Lokacija: Beograd (Kumodraž) - 300 mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10555 poslato: 01. Februar 2022. u 14:29 »
^^ Ali zato hajde da se kladimo da će nam mart doneti još jednu snežnu epizodu

Послато са moto g(30) помоћу Тапатока


Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10556 poslato: 01. Februar 2022. u 14:45 »
Ja nisam ni pratio bilo jasno da od snega sem u jugozapadnoj Srbiji nema ništa
Bilo je sinoc malo pobrasnilo..

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10557 poslato: 01. Februar 2022. u 14:54 »
Изгледа да већина нас и на форуму па и највећи оптимисти мишљења су да је зима одсвирала своје.. Можда је прерано то закључити али тако делују и сезонске и погледи на моделе.Невероватно да ће Фебруар већ не знам који по реду бити у ранопролећном моду. Чак и вечито хладни ГЕМ не види ништа зимско  :D
Елем имамо две опције , топла АЦ са неким мањим јутрањим мразевима, или касније пробијање Атлантика.. По некој логици би требало да касније Атлантик проради јер ко зна колико су дефицити са падавинама у Западном делу Европе, а тек Пиринеји.. Макар смо целе зиме избегли Пиринејске циклоне и  класичну јужину  :)
На крају када се подвуче црта тешко се може дати нека објективна оцена зими (за сада). Ако би питали неког у Београду, Шумадији,јужном Банату, на планинама - рекли би да је зима показала зубе, прелазна оцена свакако. Ако би пак питали неког у западном делу земље, већ би та оцена била знатно слабија, такође важи исто и за Југ.. Да не причам како би неко оценио зиму са крајњег Истока, Неготина на пр који су увек имали пристојну зиму, такође то важи и за СЗ земље... Околне земље, Босна ,Хрватска да и не помињем... Макар су планине ок прошле , што код нас, ЦГ, Босни, макар туризам цвета  :)
Едит: Ладно док сам писао поруку, ова тема је напрасно  живнула  :grin:
@Милош ,изгледа да јесте , али ипак да дамо простора другом делу Фебруара а за то су шансе 10%  :)

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10558 poslato: 01. Februar 2022. u 15:05 »
Friuška  Gora je najsevernija  tačka gde mozeš reći da je zime i bilo a a februar je toliko dugo vec ništa da je statistički već bizarno.
I sever nije imao zimu i  pored zapada i  juga Negotiska KRAJNA ostali su prelezna ocena.

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.199
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Meteo chat
« Odgovor #10559 poslato: 01. Februar 2022. u 15:05 »
Ljudi od ovih La Ninja zima mi je vec muka.Srecom pa se zavrsava ova "potencijalno hladna zima".Enso index je bio dosta negativan ove zime i opet nista,cela Evropa zimu videla nije.Ovo je vec 3 zima u kojoj Backa snega nema.2 su bile La Ninja zime(zadnje dve) u jednoj Enso index neutralan.Poslednja normalna zima u celoj Vojvodini je bila zima 2018/2019(Enso index je bio blago negativan,skoro neutralan).
Srbiji najvise odgovara neutralan ili blago negativan Enso index,tako se pokazalo u praksi.
Znam da su u teoriji za Srbiju bolje La Ninja zime,ali brate od kad nema El Ninjo zime ili neutralnog Enso indeksa,ja nemam sta da lopatam.Ove zime nismo videli ni pokusaj AC da se izdigne gore,ni pokusaj.Strasno!
Sledeca zima je El Ninjo zima po svim najavama,pa videcemo.
« Poslednja izmena: 01. Februar 2022. u 15:17 man »
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!