Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1466544 puta)

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11020 poslato: 16. Januar 2023. u 01:11 »
Obrisao norvezsnin sav sneg, samo kisa.. Ovo je mucno gledati, valjda ce doci neka normalna zima... Godine prolaze cekajuci Godoa

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.973
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11021 poslato: 17. Januar 2023. u 10:33 »
Ovo jos nisam video...Pa ovo ima i crnu tacku za 20C... Ali nista ovo nije sigurno jer vecina ec ensa ipak ne daje zonalne vetrove u minus, sigurno je samo slabljenje njihovo..

Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11022 poslato: 17. Januar 2023. u 10:56 »
Zanimljivo da je Island imao najhladniji decembar u poslednjih 50 godina i najnizu izmerenu temperaturu jos od 1918. godine.
Eto, jos negde ce ova zima ostati upamcena.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.439
  • Starost: 30
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11023 poslato: 17. Januar 2023. u 12:00 »
 ^^ ^^

Ne samo to, delovi Islanda (sem južnih obala gde je i Rejkjavik, pa nije baš toliko on primer) su oblasti na severnoj hemisferi koji imaju najmanji pozitivan trend rasta srednje godišnje temperature, "tek" +0,5 u većini predela u odnosu na period iz 61-90.

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Na mreži Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.525
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11024 poslato: 17. Januar 2023. u 15:16 »
Što se tiče zime, da budem i ja subjektivan - do jaja mi je zima do sada. Makar deo zime koji sam proveo u BG i Srbiji.

Voleo bih da imamo jedan ili dva lepa snega, pre svega jer hoću da organizujem izlet na par dana u neki bolji spa/welness gde postoje bazeni na otvorenom sa toplom vodom (npr. Fruške Terme, Masarotto, ili neke terme u Sloveniji), a bez snega nije to to. Kao backup za izlet u Srbiji uvek postoji Kopaonik gde u makar 2 hotela postoje otvoreni bazeni sa toplom vodom i odličnim spa centrima (Viceroy i Gorski u kojima sam bio prošle i pretprošle godine), a na Kopu će snega sigurno biti, makar za taj zimski ambijent ako ne za neko full skijanje, koliko god da bude topla zima.

Pa čak i jednodnevni izlet do Zlatibora je isto dobra opcija kome je do snega i zimskog ambijenta. To sam praktikovao prošle godine - ujutru krenemo iz BG-a, do Zlatibora mi radnim danima ne treba više od 2h od kada je puštena poslednja deonica Miloša Velikog, ceo dan bleja na snegu, obavezno nam i je rentiranje motornih sanki i vozikanje bez cilja, predveče neka klopa i posle lagano nazad za BG... meni je to bilo sasvim dovoljno za lep zimski ambijent.

I zima mi nije zima, ako makar jednom ne odemo na neku tropsku destinaciju i vratimo se sa tenom. ;)

Eto, to je neki moj krajnje subjektivni utisak i doživljaj ove zime, i želje za narednih mesec-dva.

Hvala BataStevo na lepim rečima!

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=ZGipQl6qqVU" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=ZGipQl6qqVU</a>

Dosadno mi da non-stop stavljam Haalanda za kapitena  :D
Odličan intervju, Boce. ;)

Van mreže valjevac

  • **
  • Poruke: 701
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11025 poslato: 17. Januar 2023. u 16:45 »
Trenutno se stice utisak da ce za vikend najbolje proci zapadni/jugozapadni predeli, po pitanju padavina (sneg) i temperatura..e sad, ima jos do tad, promena ce verovatno biti, mozda se i to obrise pa se recimo za moj grad uvede samo kisurina, svakako i da bude sneg bice to onaj mokri verovatno na pozitivnoj nuli ili +1, ali svakako kako se nadala dobro se udala kakva je zima do sad, prihvatam i bljuzgu oberucke

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.973
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11026 poslato: 17. Januar 2023. u 20:23 »
Do sada sam mislio da sam sve video kad ono rikverc ciklon u najnovijim izlazima... :rofl:
Bilo valjda i januara 2017. godine to rikverc kretanje, samo nam tada odgovaralo  :)

Sveti Sava zimska slava  :)



« Poslednja izmena: 17. Januar 2023. u 20:37 Bart »
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11027 poslato: 17. Januar 2023. u 20:40 »
Ko je najbolji megeorolog, gospodin rhmz Jugoslav, ili Tododovic, mozda Cubrilo ili Djordje Djuric? Polar vortex Dino? Ima i neki Vakula iz Splita ali on vise lupa na profilu nego se bavi prognozama kad je zima monotona da diskutujemo o meteorolozima

Tek sad naletim na ovu poruku, a vidim da niko nije odgovorio, pa reko da kažem ono što mislim. Ukratko, niko od navedenih nije najbolji meteorolog. Naša najveća imena iz oblasti meteorologije su ljudi koji se zapravo ni ne bave prognozom vremena, već meteorologijom kao naukom, razvijanjem meteorologije. Uz nova saznanja i dostignuća, dolazimo do boljih i preciznijih numeričkih modela, a krajnji produkt toga je i preciznija prognoza vremena.

Svi ovde navedeni tumače prognostičke modele i dolaze do prognoze na sličan način kao i bilo ko od entuzijasta sa ovog foruma koji pišu već godinama, neki i preko deceniju. Ne želim da na bilo koji način omalovažavam ili potcenjujem ljude iz ove sfere koji su aktivni na društvenim mrežama, ali nemaju oni pristup nikakvom "zlatnom" modelu, odnosno tajnom savršenom modelu koji je samo njima dostupan. Svačije prognoze se baziraju na nekoliko globalnih modela, nekoliko regionalnih i to je to. Do preciznije prognoze se dolazi praćenjem više različlitih modela, njihovih "run"-ova i tendencija. Dodatna stvar je i praćenje ensemble prognoza koje često mogu da pomognu u nekim dužim rokovima. I to ti je to. Koga god pratiš od ljudi koje si pomenuo, svako od njih se trudi da što bolje interpretira ono što prognostički materijal u tom trenutku daje, ali niko nije "pametniji" od modela. Nekada su se upravo na ovom forumu mogla pronaći najbolja tumačenja prognostičkog materijala na domaćim internet prostorima, ali su društvene mreže tu preuzele primat i forum je krenuo da odumire u svakom smislu.

Kad već Stefano pomenu subjektivni doživljaj zime... Meni je recimo glavni utisak kako je jesenas najstariji i najmudriji pripadnik našeg naroda najavio najhladniju i najtežu zimu ikad, a ona ispade sve suprotno od toga. Dokaz koliko su ćudi atmosfere nedokučive i najmudrijima među nama.  :hi:


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11028 poslato: 17. Januar 2023. u 20:43 »
I posle ovog zahladjenja ostaje toplo, tako da sam siguran da ce za moj kraj ovo biti najtoplija zima u zadnjih 100 a verovatno i 1000 godina. Osim ako se ne ponovi febfuar mart 2018 kada je bilo ispod minus 15 dosta vezanih ledenij dana. Ali decembar januar najtopliji ikada

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.835
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11029 poslato: 17. Januar 2023. u 21:11 »
U Pančevu je do sada bilo samo 5 dana gde je Tmin. bila ispod nule. Decembarska temperatura je za 5 °C, a januarska za 6°C veća od prosečne.

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11030 poslato: 17. Januar 2023. u 21:15 »
U Pančevu je do sada bilo samo 5 dana gde je Tmin. bila ispod nule. Decembarska temperatura je za 5 °C, a januarska za 6°C veća od prosečne.
Sto se tice Sokobanje ja mislim da je temp za 10ak visa od proseka, pogtovo nocna jer su ovde i leti noci hladne, noc bez mraza u Januaru je jako retka, bar do sada bila

Van mreže Milan995

  • *
  • Poruke: 224
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11031 poslato: 19. Januar 2023. u 21:36 »
Zimoljupci konačno dolaze na svoje.Ja kao zimomrzac samo želim da ovo što pre prođe i da kod mene bude što manje snega.
Inače,ovaj januar bi mogao biti tek 3.najtopliji,ispod januara 2007.i 2018,a možda na kraju čak bude hladniji i od januara 2014.


Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11032 poslato: 19. Januar 2023. u 21:52 »
Zimoljupci konačno dolaze na svoje.Ja kao zimomrzac samo želim da ovo što pre prođe i da kod mene bude što manje snega.
Inače,ovaj januar bi mogao biti tek 3.najtopliji,ispod januara 2007.i 2018,a možda na kraju čak bude hladniji i od januara 2014.
Sav sneg koji ti smeta slobodno posalji za Sb, a i sada je vreme za hladnoce, ne trazimo sneg Jula😁

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.199
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11033 poslato: 19. Januar 2023. u 22:24 »
Ode prosek ensa u nebo kod EC-a pocetkom februara,a do prekjuce je izgledalo da nas ceka  snezan pocetak februara.Srecom pa je daleko pa se mozda i zezne EC.
Mozda je i bolje tako.A i kontrolni EC nikad nije pogodio zahladjenje dve nedelje unapred,a sad i on ode u veliki plus. Godinama omane,tako da bolje sto je odustao od zahladjenja.
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11034 poslato: 19. Januar 2023. u 22:36 »
Modeli toliko obrcu prognozu ovih dana ni za sutra covek ne moze biti siguran u nista . A ne za 7 ili 10 dana.
Ali sve je ovo i gde padne prolazna zimska  epizoda sto se tice nizija .
Prave zime tu nema ..I mozda bolje i da ostane tako.
Uzelecemo se vise dogodine a neka ravnoteza mora da se dogodi pa zima bude za pamcenje.

Van mreže Caligula

  • *
  • Poruke: 104
  • Starost: 62
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11035 poslato: 20. Januar 2023. u 09:45 »
Zar krajem januara da moram da zatvaram dvorišnu česmu, pih... Ponadao sam se da ću prvi put da prođem bez toga.

Sent from my RMX3085 using Tapatalk

Shvatam zašto volite sneg i zimu, pa očekujem da shvatite da volim sunce i toplotu.

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11036 poslato: 20. Januar 2023. u 18:27 »
Cini mi se da su  trenutno vece sanse da bude hladniji period nego ne ali suvise je daleko to a za nase podneblje ,prognoze  su teske  ^^
Sto se tice ovog ciklona koji nas je na kratko podsetitio da smo ipak u zimskom godisnjem dobu je proslo u skladu sa ocekivanjem , kratka snezna epizoda tamo gde je bilo srece u niziji ,kod mene je ostalo ispod 0 ceo dan a verovatno ce sutra , i Shodno tome tako je i na Avali ,pa ko se uzelo zime, moze na obrznja brda sutra..

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11037 poslato: 21. Januar 2023. u 09:11 »
Sta mislite po modelima, da li su realne hladnoce koje vidi yr.no,posto ga druge prognoze bas i ne prate.

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 3.028
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11038 poslato: 23. Januar 2023. u 09:42 »
Počećemo i ovde da se podsećamo ko na fb, na današnji dan.


Sent from my DN2103 using Tapatalk

:ranting:MRZIM PROKLETO  LETO :ranting:  i zimu u martu i aprilu

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.973
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11039 poslato: 23. Januar 2023. u 10:46 »
Ne secam se ko stalno spominjao zimu 04-05 da tako u drugoj polovini se pokazala...Al kad vidim karte ne mogu da pomislim sada ko zna mozda bude nesto slicno...
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm