Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1466445 puta)

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.155
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11160 poslato: 12. Februar 2023. u 16:43 »
I što se mene tiče čista jedinica za ovu zimu.  :grin: Kapa i rukavice nisu trebali, s obzirom da je u ovom delu jedva bilo i mraza (tek je prethodnih dana malo zabiberilo, ali ne kao u ostatku zemlje gde je bilo i jakih mrazeva). Snega toliko da kažemo da nije skroz izostao ove zime. S druge strane, nije bilo mnogo tmurnih dana sa kritičnim zagađenjem vazduha, i ogrev se manje trošio.

Kiša se zato pošteno ispadala od avgusta do januara, 507mm kod mene (samo je oktobar bio suvlji u ovom periodu).
« Poslednja izmena: 12. Februar 2023. u 17:05 skomimaster »

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 3.028
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11161 poslato: 12. Februar 2023. u 18:24 »
Za Leskovac što se tiče snega nula, a za nemperature 2 na 3. Ovde je bilo jutarnjih mrazeva skoro svako jutro, decembra je bilo i - 7, a pre neki dan - 10. A i danas smo hladni, jedva smo prešli u plus a subjektivni osećaj je da je i danas ledeni dan.
Setih se pa da dopunim, što se tiče snega tu još nije kraj, mada za zimu i jeste a prolećni snegovi nam tek predstoje, sve je otvoreno do desetog aprila.

Sent from my DN2103 using Tapatalk
« Poslednja izmena: 12. Februar 2023. u 18:54 dejca »
:ranting:MRZIM PROKLETO  LETO :ranting:  i zimu u martu i aprilu

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11162 poslato: 12. Februar 2023. u 19:38 »
S obzirom da je 2/3 najhladnijeg godišnjeg doba bilo sa iznad prosečnom temperaturom i malte ne bez snega i snežnog pokrivača teško je dati nešto više od 2-. Ovu dvojku je na mišiće izvukao sneg od pošle nedelje i ovih 6 dana sa jakim mrazevima. Da kažem da je u Knjaževcu zima 2006/2007 bila ubedljivo najgora do sad sa samo jednim snegom u februaru od 7cm. Te sezone nije bilo nijednog hladnog perioda a najniža temperatura je bila -6.5°C.

Послато са Redmi Note 9 Pro помоћу Тапатока


Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.199
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11163 poslato: 12. Februar 2023. u 20:04 »
Za Vojvodinu je jasno koja je ocena.Jedinica ali sa postoljem.Moj profa je govorio u skoli nekima evo ti jedinica sa postoljem.A kad popravljas ocenu prvo postolje da uklonis,pa tek onda drugi put jedinicu.Toliko od mene.
 P.S Ne znam kako vizuelno da prikazem.To je podvucena jedinica.
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11164 poslato: 12. Februar 2023. u 20:54 »
Za Leskovac što se tiče snega nula, a za nemperature 2 na 3. Ovde je bilo jutarnjih mrazeva skoro svako jutro, decembra je bilo i - 7, a pre neki dan - 10. A i danas smo hladni, jedva smo prešli u plus a subjektivni osećaj je da je i danas ledeni dan.
Setih se pa da dopunim, što se tiče snega tu još nije kraj, mada za zimu i jeste a prolećni snegovi nam tek predstoje, sve je otvoreno do desetog aprila.
Leskovac ima prilicno visu srednju maksimalnu temperaturu u odnosu na NS i pored nadmorske visine i u novijem periodu i u onom starijem. Ovde pisem o periodu tri zimska meseca.
Tako da je to neki subjektivan osecaj dati ocenu 2/3 za temperature jer ja ne bih mogao da ocenim nijednom ocenom osim mozda onom jedinicom sa postoljem sto rece kolega Man.
Previse licno da ne kazem pristrasno je ocenjivati bilo koju zimu, ova je bilo veoma losa na vecem delu kontinenta pa tako i kod nas.
Jedan pa cak i dva slabija i kraca udara zime to ne mogu izmeniti.


Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 3.028
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11165 poslato: 13. Februar 2023. u 00:04 »
ciklon to ti kažeš za srednju maksimalnu temperaturu a ne ja. Ja sam napisao za jutarnje mrazeve kojih je bilo stalno kao i svake zime, džaba ti u jednom momentu a dan je kratak dodješ do nekog maksimua kada ti dan kreće iz minusa, a dan kratak i naredna noć opet minus i već ti u 15h. ti temperatura 2c.
Trenutna LE -1,3 NS -0,2C. i ?
:ranting:MRZIM PROKLETO  LETO :ranting:  i zimu u martu i aprilu

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11166 poslato: 13. Februar 2023. u 00:57 »
Ns ima obicno nisku jutarnju kada je sneg .Ume lako da padne ispod -20 .Hladan vazduh se gomila ispred Fruske Gore i Vrsac je dobar u tome zbog Vrsackih planina.A bez snega je hladniji u proseku zimi od Beograda .
Kod mene je onda uvek toplije ali ima vise ledenih dana zbog tih situacija oko 0.Leskovac je 120 m vislji od Novog Sada i to pogodije maksimalcima a kotlini  je sto mu pogoduje da duze zadrzi hladan vazduh .
Ne mozes zimu uporediti .Glupo je da zimu ja uporedim sa nizim krajevima .Da uporedim imao bih cistu 2 ali ovako je ipak 1+ samo jer cini mi se da je nesto bolje nego vecina niskih planina .Ne od svih a ni Avala nije daleko..Tako da Leskvac moze da se uporedi samo sa sobom ili sa Valjevom koje tu negde koje je ipak imalo i pokrivac ovog talascica  od 5cm .Umete i vi da odete i na -20  .Kod vas ima vise snega nego NS u proseku a imali ste manje ..
Ja bih Leskovcu dao cist 1.Bez uvrde.


Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.547
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11167 poslato: 13. Februar 2023. u 01:15 »
Не пада ми на памет  да "браним зиму" која је испод свих очекивања. Само чисто као математичар да напоменем да је средња вредност изузетно глупа математичка величина која може прилично да завара. Много реалнију слику даје медијана. Ову зиму је што се тиче просека температуре убио период од 20 децембра до отприлике Божића. И остало је било лоше али не баш толико као што просек температуре каже.
Da, ali onda napravimo kalkulaciju za zimsku Tsr u Beogradu do sad (od 1. decembra 2002. do 12. februara 2023.), i dobijemo aritmetičku sredinu 5,6°C i medijanu 5,6°C. Zanimljivo, i najtoplija zima 2006/07 je imala u BG-u srednju sezonsku temperaturu od 6,4°C, a verovali ili ne, medijana opet taman toliko: 6,4°C.

Izgleda da nisu baš tako nepravilno distribuirani podaci kao što nam se nekad subjektivno možda čini, tj. da se zaključiti da se u ove dve pomenute zime aritmetička sredina pokazuje kao sasvim dobra i pouzdana mera centralne tendencije - medijana je upravo to i potvrdila. Dakle, ništa dok ne realizujemo pomenute funkcije nad setom podataka, i ne vidimo da li proračun potvruđuje ili ne potvrđuje našu intuitivnu procenu.
« Poslednja izmena: 13. Februar 2023. u 01:28 Srks »

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 3.028
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11168 poslato: 13. Februar 2023. u 07:27 »
Nemo se ljutite al ja Leskovac ni sa jednim gradom nisam ja uporedio. Ja sam samo napiso kako sam doživeo zimu, bilo je ovde zima itekako toplijih, ne sećam se koje to beše godine, možda i 2007, imao sam nekad u dvorište bazenče sa ribama i pamtim da jedne zime sam samo jednom tj. jednu noć to bazenče bio pokrio i palio grejanje da se voda ne zamrzne. Zadnje tri zime su tple to je tačno, počeli ljudi da sade lijandere po dvorišta ali neće doveka biti ovako. 2017 i 2018 godine lijanderi su se srzli na jugu Makedonije.
Trenutna t LE -4,2 NS -3,3c.  :grin: :tu:
:ranting:MRZIM PROKLETO  LETO :ranting:  i zimu u martu i aprilu

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11169 poslato: 13. Februar 2023. u 08:51 »
Vojvodina ne ali jugoistok će sigurno imati minimum 5 dana sa dvocifrenim jutranjim mrazem i ledene dane. Ima klime za grejanje da budu kaput, sreća pa neće biti magle.
Nista nije bas tako sigurno u prognozi, ipak samo dva ledena dana su bila.

Pošto se bavim tim cvećarstvom i temperatura mi je vrlo bitna i u toku dana i noći i po nekoliko desetina puta proveravam temperature na rhmz ams i skoro uvek je jug hladniji od severa.
Leskovac je čudan grad, zimi uvek medju prvih pet po hladnoći a leti medju prvih pet po vrućini. Uvek smo zimi hladniji od Niša a leti topliji.

Subjektivno opet, za to postoje godisnjaci koje lako mozes pronaci i utvrditi da je ovo netacno tj subjektivno.

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11170 poslato: 13. Februar 2023. u 09:27 »
Sokobanja hladnija i od Vojvodine i od Leskovca skoro stalno, a juzno od bg zadnjih par godina ima vise padavina

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11171 poslato: 13. Februar 2023. u 14:32 »
klima Fruske Gore


Najveću količinu padavina prime najviši centralni delovi Fruške gore. Najmanja količina padavina se izluči u istočnoj podgorini u Sremskim Karlovcima koji prime prosečno oko 585 mm, a 130 mm više ili 726 mm primi Iriški venac.

Nije bitna razlika kod mene u odnosu na iriski venac ,razlika u drzanju snega je maksimalno par dana..mozda je toplije nekih 0.1 stepen u proseku .
malo vise od 10  dana  pod snegom je zaista ispod proseka ali tako je zadnjih 4 zime ,mada bice verovatno jos koji dan  do pocetka aprila a tek 2018 pak je bilo verovatno prosecno mozda i koji dan vise i to je zadnja dobra godina.Sto se tice snega a temperature..


Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.199
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11172 poslato: 14. Februar 2023. u 16:10 »
Mnogi svetski strucnjaci ovih dana se bave polarnim vorteksom i njegovom dislokacijom,a i njegovim cini se izglednim razdvajanjem.
Ustvari radi se o tome da li ce doci do propagacije tih procesa iz stratosfere u troposferu.Po mnogima od njih hoce i zato cemo i imati udar zime krajem ovog meseca i u prvoj dekadi marta.
Znam da ovo izgleda kao macka u dzaku,ali ovoga puta to nece biti slucaj.

Bukvalno se svelo na to da necemo ni osetiti zimu ako ne dodje do procesa ssw-a.Imacemo fino iznenadjenje ovaj put.Inace modeli to jos nisu ubacili u svoje proracune.
Ovaj put nam je zahladjenje sa snegom izgleda zagarntovano.
Forumasi pratite malo to narednih dana. :comeon:
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 3.036
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11173 poslato: 14. Februar 2023. u 16:23 »
Ma kakav izlaz GFS-a za kraj meseca  :laugh:

Van mreže danijel

  • **
  • Poruke: 1.494
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrsac
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11174 poslato: 14. Februar 2023. u 17:57 »
Mnogi svetski strucnjaci ovih dana se bave polarnim vorteksom i njegovom dislokacijom,a i njegovim cini se izglednim razdvajanjem.
Ustvari radi se o tome da li ce doci do propagacije tih procesa iz stratosfere u troposferu.Po mnogima od njih hoce i zato cemo i imati udar zime krajem ovog meseca i u prvoj dekadi marta.
Znam da ovo izgleda kao macka u dzaku,ali ovoga puta to nece biti slucaj.

Bukvalno se svelo na to da necemo ni osetiti zimu ako ne dodje do procesa ssw-a.Imacemo fino iznenadjenje ovaj put.Inace modeli to jos nisu ubacili u svoje proracune.
Ovaj put nam je zahladjenje sa snegom izgleda zagarntovano.
Forumasi pratite malo to narednih dana. :comeon:
Tako je druže, počelo je veliko finalno SSW-a zagrevanje, a moglo bi doći i do podele PV, najzad je počelo učitavanje i u deterministčkim algoritmima modela, ti znaš da sam povezan sa profesorom Kudom Coenom, Sajmon Liom, i drugima, ovaj SSW-a će zasigurno zadnji 4-5 dana februara i u martu doneti jak prodor hladnoće, večeras kad budem mogao, okačiću neke sličice i objašnjenja, zima uzvraća udarac, nemojte da vas zavara ova kamilica ovih par dana 😀❄️❄️❄️🧊🧊🧊

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.199
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11175 poslato: 14. Februar 2023. u 18:48 »
Znam Danijele da pratis sve i to pomno.Dosle takve zime da cak i ako dodje do ssw nema garancije za sneg,ali tad bar imamo priliku.Dislokacija pv je sigurna, tu vise nema dileme,a razdvajanje jos upitno.
Okaci nam bas te slike,pa da vidimo.Odavno nije bilo takve prilike.Mozda bude slicno kao u martu 2018,ko zna .Nadam se.
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 3.028
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11176 poslato: 14. Februar 2023. u 19:32 »
A da je januar mesec ovo bi bila samo jedna od bajki u nizu, ali pošto je početak proleća mnogo je veća verovatnoća da se ovo i ostvari, i rekoh vam ja onomad da sa snegovima još nismo završili. I biće ocena za zimu i 3/2 ako me vi iskritikovaste.



Sent from my DN2103 using Tapatalk

:ranting:MRZIM PROKLETO  LETO :ranting:  i zimu u martu i aprilu

Van mreže Milan995

  • *
  • Poruke: 224
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11177 poslato: 14. Februar 2023. u 21:10 »
Mnogi svetski strucnjaci ovih dana se bave polarnim vorteksom i njegovom dislokacijom,a i njegovim cini se izglednim razdvajanjem.
Ustvari radi se o tome da li ce doci do propagacije tih procesa iz stratosfere u troposferu.Po mnogima od njih hoce i zato cemo i imati udar zime krajem ovog meseca i u prvoj dekadi marta.
Znam da ovo izgleda kao macka u dzaku,ali ovoga puta to nece biti slucaj.

Bukvalno se svelo na to da necemo ni osetiti zimu ako ne dodje do procesa ssw-a.Imacemo fino iznenadjenje ovaj put.Inace modeli to jos nisu ubacili u svoje proracune.
Ovaj put nam je zahladjenje sa snegom izgleda zagarntovano.
Forumasi pratite malo to narednih dana. :comeon:
Zašto ste sigurni da će se to desiti,a čak i ako se desi,da će se hladnoća preliti baš na nas?
Još se sve to može promeniti.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.973
  • Lokacija: Niš
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11179 poslato: 15. Februar 2023. u 08:17 »
 Zagrevanje gore ne znaci da ce  uticati na troposferu a cak da desi nema nikakve garancije da cemo se naci na pravom mestu , to je sve hvatanje za slamku ,mozda i bude nesto ali to toliko daleko da jedva za neko pracenje.
Za par dana cemo da vidimo tek ima li nesto od toga i vredi da mislimo o tome.