Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1466296 puta)

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11380 poslato: 11. Avgust 2023. u 15:52 »
 Jel prati neko temeprature, ovo klimatolosko leto cini mi se da ce iapasti hladnije od proseka, ili sam ja u nekoj zabludi

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11381 poslato: 11. Avgust 2023. u 17:54 »
Bice druga polovina avgusta veoma topla i to kad se poveze sa julom koji je ekstremno topao bice opet toplije leto od proseka , ne pisi napamet.

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 3.028
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11382 poslato: 11. Avgust 2023. u 22:45 »
Od vikenda nam se ne piše dobro, tropske temperature i sve toplije sa velikim izgledom da tako bude do kraja meseca. GFS baš forsira toplotu.
:ranting:MRZIM PROKLETO  LETO :ranting:  i zimu u martu i aprilu

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.858
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11383 poslato: 11. Avgust 2023. u 23:29 »
Ne mora da bude uvek kako Gfs kaže :) kod EC na primer prosek svo vreme drži T. ispod 20°C na 850hpa, ensi su mu maltene ispeglani do 22 avgusta i Gem je vrlo sličan, biće toplih dana oko 30°C negde i malo preko ali nema govora o nekim ekstremnim vrućinama poput onih sredinom jula ako se nešto bitno ne promeni u međuvremenu.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.973
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11384 poslato: 12. Avgust 2023. u 11:57 »
Neverovatna godina, ove godine je stabilizacija misaona imenica... Pretera ga... Kad god se pojavi kisa na kartama odnosno uopste nestabilnosti to je sigurno ko Haland za kapitena na fantaziju  ;) :grin:
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 3.028
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11385 poslato: 12. Avgust 2023. u 12:35 »


Ne mora da bude uvek kako Gfs kaže :)

Daj bože da ne bude ali on i danas ne odustaje od 35+.

Sent from my DN2103 using Tapatalk

:ranting:MRZIM PROKLETO  LETO :ranting:  i zimu u martu i aprilu

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11386 poslato: 12. Avgust 2023. u 14:56 »
Bice druga polovina avgusta veoma topla i to kad se poveze sa julom koji je ekstremno topao bice opet toplije leto od proseka , ne pisi napamet.
Ne pisem napamet, ja sam pitao... Za sada je Avgust hladniji, nema potrebe da budes neprijatan i nabusit

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11387 poslato: 12. Avgust 2023. u 16:36 »
Avgust 2005 je bio extra ja sam tad bio mali 14 godina https://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=13274&ndays=31&ano=2005&mes=08&day=31&hora=18&ord=DIR&Send=Send samo 3 tropska dana   :grin:

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.524
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11388 poslato: 12. Avgust 2023. u 22:18 »
Ne pisem napamet, ja sam pitao... Za sada je Avgust hladniji, nema potrebe da budes neprijatan i nabusit

Sad je Demiane klimataka frka... desava se sto se nikad nije desilo, alarmi, uzbune, krave pr*de i podriguju, dizu temperaturu, privatnim nezagadjujucim mlaznjacima se leti sa konferencije na konferenciju, Greta grize nokte, Keriju opada kosa... a lova kaplje... ma sta kaplje... tece, sipa, kulja...

Inace jul 1984 je bio kilav koliko se secam, mada nemam godisnjak da proverim...

I ovde je jul bio nezapamcen, giga mega, nikad u istoriji kosmosa i slicno... izasao bilten, ovde je bilo tri nezapamcene tropske noci i 2 puta 37.3.... i oko 110mm kise ako sam dobro sabrao...

Ali je naj ikad... verujte kad vam BBC kaze  :grin:
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 3.028
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11389 poslato: 22. Avgust 2023. u 07:39 »
Mi leto mrsci ima da častimo, mislim da je tu kraj KOMRACIMA i vrelom letu.



Sent from my DN2103 using Tapatalk

:ranting:MRZIM PROKLETO  LETO :ranting:  i zimu u martu i aprilu

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11390 poslato: 23. Avgust 2023. u 00:13 »
Vrlo nezgodna situacija sa kombinacijom vlage i temperature.. Vratio sam se sa svetskog prvenstva u atletici u Budimpešti gde pojedini sportisti malte ne kolabiraju..
Postoji odrđeni indeks koji se prati zbog zdravlja trkača, i on će sutra biti prekoračen, tako da će kvalifikacione trke na 5000 m za žene morati da se prebace sa prepodnevnog na večernji termin.. Takođe maraton i brzo hodanje 35 km, mora da se pomera za 6 h ujutru izgleda..  :oboze:
Izgleda da je ovo za maraton opasno, da ne dođe do nekog fatalnog ishoda..  :O

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11391 poslato: 27. Avgust 2023. u 22:15 »
Rhmz sa livade javlja da je 28 C, kod mene u gradu stiglo na 30 :( Bice gadno danas :( Generalno gledano 37-38 i nije neka katastrofalna temperatura, nismo mi Danci ili Svedjani, ali kad se duze od mesec dana maltene neprekidno vrti oko te cifre, onda pocinje da stize umor, nervoza i "neizdrž"!!!

Toliko neprospavanih ili noci jako loseg sna dodju po svoje .

35-36-37...  do 38 recimo, ali sve zavisi od utreniranosti, hidratacije, i naravno inenziteta posla... nekad je njteza bila zetva zbog prasine i dzakova... i slama koja se skupljala i prevozila u najtoplijem delu dana (pricam oosamdesetim...) pivo je teklo u potocima... radili smo i 40 bez problema... deda je svojih 70 samo perjao...

Meni licno ne smeta, volim bas toplo leto, narocito avgustovske noci da se izvrnem na neku livadu i gledam Perseide...Klima i klimatizovane prostorije brzo naviknu na nize temperature pa bude posle sve pretoplo...meni je veliko drvece, sa juzne strane je ogromna breza koja zasenci kucu ii bude  sasvim prijatno..

Nadam se da ću i ja sa godinama ovako početi da bolje podnosim vrućine i da ih volim.
Evo kolega Sofronije je sada glavni zagovornik toplog i suvog vremena na forumu, ali nije oduvek bilo tako. Lepo me služi sećanje da se čovek retko kada žalio na preniske temperature ili previše padavina, a često je bio obrnut slučaj. Ne znam kada se desio taj veliki preokret, da li možda prošle ili pretprošle godine.  :) Ali eto zanimljivo je kako ima slučajeva da ljudi vremenom postanu i tolerantniji na ekstremne uslove.

31ºC u gradu, 30,5ºC pokazuje AMS, dok je na RHMZ-ovoj stanici 2ºC niža temperatura. Biće gusto noćas... A tek naredni dani.  :oboze:

Nije vrelo kao 2007, ali je suvo do zla boga.  :/


Samo želim bar dva dana kiše. Ne trebaju ni munje ni gromovi, ni ništa. Samo "čista" kiša da je gledam dva dana kako pada.

Ima toga, sve poruke su u tom stilu. E sad, jedino što bih voleo je taj preokret ipak nije samo "trolovanje" i nerviranje većinskog stanovništa ovog foruma.  :D Voleo bih da saznam recept.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm


Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 39
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11392 poslato: 27. Avgust 2023. u 22:28 »
 ^^ mozda mu je korona poremetila centre za osecaj toplote  :hm:
Ali podrzavam njegovo pisanje . Kada bismo svi tako pisali bar malo lakse bi podneli T. preko 35 S. Ali kako da tako pisem kada je muski toplo ? Inace trenutno je kod mene napulju jako lepo  :)
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11393 poslato: 27. Avgust 2023. u 22:33 »
Meni je sasvim normalno da neko podnosi ovakve dane i noći, svi smo različiti. Samo mi je to neobično da neko ko ih barem po pisanju pre par godina nije podnosio sada obožava. Ja sam ih teško podnosio i pre 15 i pre 5 godina i sada. Ne volim temperaturne ekstreme. Zanimljivi su mi samo u klimatološkom smislu, prisustvovanju obaranja rekorda, ali u svako doba godine volim kad su temperature primerene tom godišnjem dobu.

Dane sa Tmax oko 20°C obožavam u aprilu ili oktobru, ali mi nikako ne prijaju ni u januaru ni u julu.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 3.028
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11394 poslato: 27. Avgust 2023. u 22:52 »
 :rofl: Šta ste ga napali, možda čovek prodaje sladoled pa mu treba vrućina il si pa napravio akva park i zgrće lovu na 35+c.
Ja vrućinu ne volim, a pogotovo mi smeta oko ovog cvećarskog posla. Nikada dosad mi se nije desilo da mi sunce ubije ovoliko balkonskih biljaka, sve je ispod mreže ali džabe muškatla preko 25c. prestaje sa rastom i ako to potraje kao ovaj put tu im je kraj. Ali zato pa mediteranske biljke cepaju.
:ranting:MRZIM PROKLETO  LETO :ranting:  i zimu u martu i aprilu

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.973
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11395 poslato: 27. Avgust 2023. u 23:00 »
Kupio klimu čovek u međuvremenu  :grin: Sve je tu logično  ;) :grin:
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.524
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11396 poslato: 27. Avgust 2023. u 23:41 »
Nadam se da ću i ja sa godinama ovako početi da bolje podnosim vrućine i da ih volim.
Evo kolega Sofronije je sada glavni zagovornik toplog i suvog vremena na forumu, ali nije oduvek bilo tako. Lepo me služi sećanje da se čovek retko kada žalio na preniske temperature ili previše padavina, a često je bio obrnut slučaj. Ne znam kada se desio taj veliki preokret, da li možda prošle ili pretprošle godine.  :) Ali eto zanimljivo je kako ima slučajeva da ljudi vremenom postanu i tolerantniji na ekstremne uslove.

Ima toga, sve poruke su u tom stilu. E sad, jedino što bih voleo je taj preokret ipak nije samo "trolovanje" i nerviranje većinskog stanovništa ovog foruma.  :D Voleo bih da saznam recept.

Ne vidim sta je nekonzistentno ovde? Ima li negde zbira padavina? Poslednjih 4 godine se udavih... prosle bilo preko 800 mm... Daj izvadi taj post... ima gde sam poredio godine ovde i sabirao mm... na severnoj strani kuce pocela fasada da zeleni, iza kuce imam mahovine kao u Irskoj, i to cak i sad... Za sve ove moje godine, a travu u ovom dvoristu kosim od svoje desete godine samo poslednje tri godine kosim citavu sezonu, tj jednom nedeljno. Ranije je poslednje kosenje bilo prve nedelje jula, da bi posle dvadesetak godina pomerio na 12-15 jul... da ne pricam o problemima sa bujicnom vodom jer moje dvoriste jedino nije "zabetonirano" i imam dosta drveca. Prosto, od proslog maja kisu ne marim da vidim... jos imam matorog kera koji se plasi grmljavine, i napravi haos svaki put...

Rekoh jednom Stevi... volim kad je vreme u skladu sa godisnjim dobom. Toplo leto, hladna zima, nestabilno prolece, tmurna i kisovita jesen... ovo poslednjih godina je neki miks nicega... neki ljigavi prosek gde downbursti samo dolivaju ulje na vatru umesto da razbiju monotoniju... Samo avgust je na nekih 75 mm trenutno sa sansom da i on bude oko 100...

Ako bas trazis prelomni trenutak, to je maj prosle godine kada mi je kanalizacija nabila jezero vode u dvoristu zbog majmuna koji su ugurali oluke u fekalnu kanalizaciju... to je bio, da kazem, trenutak kada mi se kisa prosto smucila...

No, bilo kako bilo, tvrdim da bez vrelog leta nema hladne zime, ovo je bilo nesto prosecno tako da se nadam bar prosecnoj zimi sa bar nekim mraznim danom...

Ah da... ne bih da generalizujem, ali klima uredjaj ubija osecaj za toplo-hladno.... ja je nemam ali imam 4 ogromne breze, 1 ogromni libanski kedar, ogromno drvo lesnika i par manjih jela, tuja, dren, klen i tako to ;)

Sada sam u kuci, pored otvorenog prozora, i opet nisam imao neprospavanu noc i uvek moram da prebacim nesto preko sebe... tamo neke 2015 sam se znojio do pola noci, ali sad gledam ipak mi je sibirska jela za ovih kisnih nekoliko godina izbila dobrih 4 metra uvis, breza je pokrila jos veci deo juzne strane, tako da su prijatne temperature prilicno logicne.

 :nnc:

 :laie:


ps: deder, Milose, ne bilo ti zapovedjeno, izvadi od 2018 do ove godine padavine za Palanku. Ili mi bar baci link...

edit: Jedini je Steva na tragu necega... pre korone i posle korone...
Apsolutno sam prestao da verujem u bilo sta sto mediji forsiraju kao narativ - od neta do klasicnih medija. Pokrio sam se aluminijumskom folijom i ispod oka gledam sve koji se pozivaju na "nauku" istovremeno osudjujuci ljude koji kriticki misle - taj teror je meni uzasan, izbio je u vreme korone, nastavljaju dalje sa drugim pricama... isto ces naci da sam bio za vakcine, ali kako mi je najbolja drugarica upravo od tog otrova umrla, primila fuc*ng sest komada... ne, ne verujem vise nikome... cak ni lekarima, to jest tek u te ljude sam izgubio bilo kakvo poverenje... ostao moj licni doc, koji je od pocetka pricao i najebavao i koji mi na kraju i licno nije dozvolio da primim to moderna/pfizer sr#nje.  sorry, na offu, morao sam. brisi ili premestaj negde ako je neprimereno.
« Poslednja izmena: 28. Avgust 2023. u 00:05 Sofronije »
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.524
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11397 poslato: 28. Avgust 2023. u 00:40 »
"СРБИЈА ГОРИ, ПАКЛЕН ВИКЕНД ЈЕ ПОЧЕО: Временска прогноза за суботу, 26. август"

Упаљен метео аларм

У целој Србији на снази је нараднжасто упозорење због екстремно високих температура. Наранџасти метео аларм значи да је време опасно.


Ova vrsta preterivanja, otvorenog plasenja i zastrasivanja je pocela da mi strasno skace po mozgu :( Moja majka ima 82 godine i ona u to veruje. Izasla danas, tj samo onako izgvirila kroz poluzatvorena vrata i pita "Jel' izgorelo cvece?" ... i sta da joj kazem. Odem na forum... tamo isto... pakao, pakao, pakao... :( A u stvari topli letnji dan, nego to ne prolazi, nego autoritativni glas spikera koji sugestivno cita kako je vreme "opasno po zivot"... ti starci se poplase a bogami i drugi hvataju voz koliko vidim. Ufce se samo tako i svuda...
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11398 poslato: 28. Avgust 2023. u 08:30 »
 ^^ Hvala na pojašnjenju.  :) Svima nam se ponekad "ogadi" određen tip vremena, ali meni bi nekako logičnije bilo da se kišovito i hladno vreme ogadi nekome u 2014. godini koja je bila apsolutni ekstrem po tom pitanju, nego u prethodne 4 godine, koje su bile u najmanju ruku prosečno kišovite. Ali ima tu i do subjektivnog doživljaja. Tu su ipak podaci da nas demantuju.

Što se tiče medija, odnosno onih najčitanijih, tu se slažem. Danas gledaju kako da nas zastraše zarad klikova i publiciteta, tako da treba dobro isfiltrirati izvore informisanja.
A što se tiče nauke i zvaničnog stava nauke, barem ovu moju nauku ću uvek da branim na svaki mogući način od onih koji "kritički misle" jer su eto pročitali nešto negde na netu. Neverovatno mi je kako ljudi daju sebi za pravo da osporavaju bilo kakvo otkriće ili saznanje u koje su uložene godine i godine truda i istraživanja. Jednostavno, nije fer.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.524
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11399 poslato: 28. Avgust 2023. u 09:48 »
 ^^
Kako Milose prosek? 2020=724, 2021=796, 2022=808... prosek bio 636 pa 1990-2010 "skocio" za jedan mm i sad je 637mm godisnji prosek. I ova 2023 ima trend da preskoci "ogradu"...

Nauka k'o nauka... dva tabora, oni sto negiraju politicki narativ i trend su kvazinaucnici, pa se covek pita ko koga *ebe... ako postoji naucno polje, koje je barem po medijskoj eksponiranosti podeljeno u dva nepomirljiva rova to su apologete i negatori klimatskih promena. Iskreno biram mesto gde nije ono ogavno stvorenje Greta Thunberg makar oko mene bili sve sami ravnozemljasi.
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝