Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1466034 puta)

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.524
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11700 poslato: 15. Februar 2024. u 13:01 »
Sofro novonormalno je nenormalno ali se toliko puta u poslednjih 10-12 godina ponavlja da je postalo normalno.
Sto se tice mecke ti imas pogresne informacije ove beogradske se maju po zoo vrtu ko da je maj...
https://www.telegraf.rs/vesti/beograd/3837326-medved-u-beogradu-se-nije-uplasio-svoje-senke-na-sretenje-napolju-je-od-5-ujutru-bice-topla-zima

Ali sta sam hteo reci propustatas sustinu... Sustina je odgovoriti sta se danas srece.... I lep vikend u banji R  :grin:


Sustina je da je izraz novonormalno oksimoron, da je nenormalan. Ono sto je normalno, vec je ustaljeno i ne moze biti novo, samim tim je i logicki neispravno.
Prihvatanje se ne desava samo na svesnom nego i podsvesnom nivou... Ne treba to koristiti, bas zbog toga sto stvaramo naviku da prihvatamo i otvaramo sirom vrata glupostima...

https://www.jergovic.com/sumnjivo-lice/novo-normalno-je-vazda-abnormalno/ procitaj(te)... godice ti.

Citat
Čovjek je dužan sebi i svom zdravom razumu da nenormalno stanje, koliko god ono trajalo, smatra nenormalnim.

novo-normalno je zapravo nenormalno  :tu:

Izraz je dosao sa koronom, trebalo bi da oznaci da je normalno biti sam, biti poslusan, podredjen, gutati sva govna koja se serviraju na velikom sarenom stolu.

Citat
Naravno, forma nikad nije baš sasvim neutralna prema sadržaju. U nakaradi od fraze “novo normalno” nije samo neznanje hrvatskog jezika, proizašlo iz kroničnog nečitanja, nego je riječ i o nakaradi mišljenja. Ono što je normalno, ili što je – poslužimo se nakaradom – “staro normalno”, nije stvar jednokratnog dogovora, niti je proizvod neke capaške i božinovićevske jednokratne političke ili epidemiološke svijesti. Na tom “starom normalnom” utemeljena je ne samo naša europska civilizacija, nego i naša ljudskost i pismenost. Odstupanje od toga je, naravno, moguće. Događa se to za vrijeme rata, epidemije, zemljotresa, apokalipse… Dakle, u nenormalnim situacijama. Ideja da bi načela koja se primjenjuju ili prihvaćaju u nenormalnoj situaciji mogla ili trebala postati normalna opasna je i ekstremistička.

To je otprilike "najpitkiji" tekst na temu.

 :tu:
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.973
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11701 poslato: 15. Februar 2024. u 16:40 »
A jesam ga dobro definisao  :grin: Jeste nenormalno ali realno Sofro ima ljudi koji na to ne obracaju paznju vec samo kazu... Ja prvi  :)


Izraz je dosao sa koronom, trebalo bi da oznaci da je normalno biti sam, biti poslusan, podredjen, gutati sva govna koja se serviraju na velikom sarenom stolu.

Ima ovde istine...  :tu:
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.525
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11702 poslato: 15. Februar 2024. u 23:23 »
i moj jedini hobi polako nestaje , a to je praćenje vremenskih prilika i neprilika, kad je zima volim da bude zima kad je leto volim da bude leto, kako stvari stoje zime kod nas više nema i nemam šta da pratim
Ma samo prilagodi očekivanja spram mogućeg (u ovom trenutku) i to je to. To ti je ono kada se uopšte ne nadaš nekom obilnom snegu koji će trajati par nedelja, pa ti je OK i 10 cm snega na 3 dana. Jednostavno uživaš u trenutku. Ionako veći deo zime postoji opcija da "skokneš do snega" do neke bliže planine i izgustiraš sneg i zimski ambijent, npr. ovako:


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11703 poslato: 17. Februar 2024. u 18:41 »
Evo aktuelnih podataka iz "čuvene" tabele koju ažuriram svake zime za stanicu Beogard-Vračar. Podsećam da se podaci na temperature i padavine odnose na decembar, januar i februar, dok su u podatke vezane za sneg uključeni i novembar, mart i april.
Za sneg je još uvek rano izvući ikakav zaključak s obzirom da su ceo mart i april pred nama, ali i dalje postoje šanse da ova zima prekine decenijski niz od barem jednog dana sa dvocifrenom visinom snega u Karađorđevom parku u 06UTC.

Kad je u pitanju temperatura, vidimo da za sada (podaci zaključno sa današnjim danom) ova zima prilično "beži" najtoplijoj ikad 2006/2007 i trebalo bi da se dogodi čudo, tj. neki ekstremni preokret u prognozi za poslednju nedelju februara, pa da dođe do preokreta i ova zima padne sa srednjom temperaturom na drugo mesto.
Trenutna srednja temperatura je ako sam dobro sabrao i presabrao 10.5°C, a s obzirom na aktuelne prognoze za narednih 10-ak dana, ne bi trebalo da se previše pomeri sa te cifre.

Kad je u pitanju najmanje zanimljiv podatak iz ove tabele - padavine, vidimo da je ova zima u priličnom deficitu po tom parametru, i teško da finiš februara može nešto da preokrene. Za neke dve nedelje ću objaviti ažuriranu tabelu sa konačnim podacima vezanim za temperaturu i padavine, a u aprilu ako bude bilo potrebe i sa ažuriranim podacima za snežni pokrivač.



padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Божидар

  • *
  • Poruke: 419
  • Lokacija: Младеновац
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11704 poslato: 18. Februar 2024. u 14:05 »
Просек је веома чудна и блесава ствар. Утисак је да ова зима јесте лоша али никако да би могла да буде најтоплија икада. Међутим овај изузетно топао фебруар и онај део крајем прошле и почетком ове године ће допринети да ова зима буде најтоплија. Као што би већина нас рекло да је она 2011/12 најхладнија а она 4. по реду.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.355
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11705 poslato: 18. Februar 2024. u 18:39 »
Просек је веома чудна и блесава ствар. Утисак је да ова зима јесте лоша али никако да би могла да буде најтоплија икада. Међутим овај изузетно топао фебруар и онај део крајем прошле и почетком ове године ће допринети да ова зима буде најтоплија. Као што би већина нас рекло да је она 2011/12 најхладнија а она 4. по реду.

Opet cu ponoviti, sve zavisi koliko zima pamtite.

Zima 02/03 je za vecno pamcene pored nezaboravne i meni najbolje zime 95/96.
Februar 2012. jeste neponovljiv ali zime nije bilo pre kraja januara a ako se ne varam posle 15.2. je otoplilo pa su bila svega 2 ledena dana. Znaci da je bila veoma kratka.

Napisao sam pre neki dan da ce ova zima biti jedna od toplijih i to napamet bez ikakvih podataka a sada sam vec sasvim siguran da ce biti najtoplija.
Neki ce se sloziti, neki ce reci da nije bas toliko losa ali brojke su brojke i oko toga ne moze da se diskutuje.

Van mreže Божидар

  • *
  • Poruke: 419
  • Lokacija: Младеновац
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11706 poslato: 18. Februar 2024. u 20:24 »
По теорији вероватноће мора наићи једна хладнија зима. Надамо се да ће то бити следећа. Не може ваљда довека да буде овај низ топлијих зима. И навијам да сезонска прогноза за следећу зиму буде топлија од просека. Ова и претходна су требало по прогнзама да буду хладније или макар нормалније па шта испаде.Та 2002/03 беше кад су скоро цео фебруар чини ми се били ледени дани. Не неки јаки мразеви али стално испод нуле. А ако погледам ову табелу од 2001 до 20012су биле релативно нормалне зиме то јест хладније. Од 2012 улазимо у топлије зиме. Заиста је ред да се овај низ прекине.

Van mreže Milan995

  • *
  • Poruke: 224
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11707 poslato: 18. Februar 2024. u 21:06 »
Opet cu ponoviti, sve zavisi koliko zima pamtite.

Zima 02/03 je za vecno pamcene pored nezaboravne i meni najbolje zime 95/96.
Februar 2012. jeste neponovljiv ali zime nije bilo pre kraja januara a ako se ne varam posle 15.2. je otoplilo pa su bila svega 2 ledena dana. Znaci da je bila veoma kratka.

Napisao sam pre neki dan da ce ova zima biti jedna od toplijih i to napamet bez ikakvih podataka a sada sam vec sasvim siguran da ce biti najtoplija.
Neki ce se sloziti, neki ce reci da nije bas toliko losa ali brojke su brojke i oko toga ne moze da se diskutuje.
По теорији вероватноће мора наићи једна хладнија зима. Надамо се да ће то бити следећа. Не може ваљда довека да буде овај низ топлијих зима. И навијам да сезонска прогноза за следећу зиму буде топлија од просека. Ова и претходна су требалe по прогнзама да буду хладније или макар нормалније па шта испаде.Та 2002/03 беше кад су скоро цео фебруар чини ми се били ледени дани. Не неки јаки мразеви али стално испод нуле. А ако погледам ову табелу од 2001 до 20012су биле релативно нормалне зиме то јест хладније. Од 2012 улазимо у топлије зиме. Заиста је ред да се овај низ прекине.
Zaboravili ste zimu 2016/2017.Decembar i pogotovo januar su bili veoma hladni,a februar je bio blaži,ali sa prolećnim vremenom tek krajem meseca.
Zima 2018/2019.je takođe bila dosta snežna u decembru i januaru(bar u Vojvodini).
Što se tiče naredne zime,imam osećaj da će biti znatno hladnija od poslednjih pet(računajući i ovu).

Van mreže forest

  • *
  • Poruke: 492
  • Starost: 40
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11708 poslato: 19. Februar 2024. u 14:36 »
Evo aktuelnih podataka iz "čuvene" tabele koju ažuriram svake zime za stanicu Beogard-Vračar. Podsećam da se podaci na temperature i padavine odnose na decembar, januar i februar, dok su u podatke vezane za sneg uključeni i novembar, mart i april.
Za sneg je još uvek rano izvući ikakav zaključak s obzirom da su ceo mart i april pred nama, ali i dalje postoje šanse da ova zima prekine decenijski niz od barem jednog dana sa dvocifrenom visinom snega u Karađorđevom parku u 06UTC.

Kad je u pitanju temperatura, vidimo da za sada (podaci zaključno sa današnjim danom) ova zima prilično "beži" najtoplijoj ikad 2006/2007 i trebalo bi da se dogodi čudo, tj. neki ekstremni preokret u prognozi za poslednju nedelju februara, pa da dođe do preokreta i ova zima padne sa srednjom temperaturom na drugo mesto.
Trenutna srednja temperatura je ako sam dobro sabrao i presabrao 10.5°C, a s obzirom na aktuelne prognoze za narednih 10-ak dana, ne bi trebalo da se previše pomeri sa te cifre.

Kad je u pitanju najmanje zanimljiv podatak iz ove tabele - padavine, vidimo da je ova zima u priličnom deficitu po tom parametru, i teško da finiš februara može nešto da preokrene. Za neke dve nedelje ću objaviti ažuriranu tabelu sa konačnim podacima vezanim za temperaturu i padavine, a u aprilu ako bude bilo potrebe i sa ažuriranim podacima za snežni pokrivač.



Zima 2006/07 sa 13cm snega???? Da nije ovo neka greska, ja se te zime odlicno secam da nije bilo ni grama snega, mislim da je samo jednom padao vlazan sneg koji nije napadao ni 1 cm.
Ta zima ce mi je ostala upamcena da je svega par puta u toku cele zime temperetaura otisla u minus preko noci. Ledeni dan nije bio ni jedan jedini.

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.524
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11709 poslato: 19. Februar 2024. u 15:24 »
2006/7 - 0vde prvo kisetina za Sv. Nikolu pa sneg... bilo 10-15 cm snega i potrajao je do N.G... bilo mraza ali nije bilo nesto posebno, verovatno ne vise od -10... januar slican, slabi mrazevi i po dan dva snega... Februar vec bio topao prilicno... e sad, da li je ta zima bila najtoplija ne znam... meni je bila kilava, ali u tom trenutku dobrodosla bas takva kakva je bila   :confused:
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.973
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11710 poslato: 21. Februar 2024. u 18:37 »
A sto zonalni vetrovi idu u minus oko 5. marta to niko ne komentarise... Stize zima u aprilu  :rofl:
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.524
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11711 poslato: 21. Februar 2024. u 19:39 »
A sto zonalni vetrovi idu u minus oko 5. marta to niko ne komentarise... Stize zima u aprilu  :rofl:

Pa kad si mislio da ce zima? U Aprilu naravno, kad i svaka tropska zima  :grin:
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝


Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 3.028
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11712 poslato: 21. Februar 2024. u 22:50 »
Ja to pričam od decembra, ništa novo, sneg 5 i 7 aprila, će vidite.
:ranting:MRZIM PROKLETO  LETO :ranting:  i zimu u martu i aprilu

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.525
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11713 poslato: 22. Februar 2024. u 09:32 »
kad i svaka tropska zima  :grin:
Tropska zima uživo :D



Sent from my SM-S918B using Tapatalk


Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.624
  • Starost: 29
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11714 poslato: 22. Februar 2024. u 10:18 »
Kajsije u mom delu Banata su spremne za cvetanje. Sledi najkritičnijih 10-ak dana kada su najosetljive, nakon cvetanja moći će da izdrže neki minimalni minus, ali tokom cvetanja sve ispod 0°C je štetno.
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.524
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11715 poslato: 22. Februar 2024. u 11:06 »
Tropska zima uživo :D



Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Dizmeris nivo vode tamo... i da begas na vr' one stene ako krene da potapa  :ufff:


Kajsije u mom delu Banata su spremne za cvetanje. Sledi najkritičnijih 10-ak dana kada su najosetljive, nakon cvetanja moći će da izdrže neki minimalni minus, ali tokom cvetanja sve ispod 0°C je štetno.

Bogami, tu su negde, bar one rane... ipak ce prvo ringlovi/migavci/dzanarike da krenu... ali brzo stizu i kajsije... i taman ih unisti ovaj Dejcin sneg  :/

edit: ma briga nas, ionako je propas' sveta... rekose oni sto sipaju supu po slikama u muzejima da ovog proleca nece ni biti pa sta ce nam onda i kajsije...
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.525
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11716 poslato: 22. Februar 2024. u 14:10 »
Dizmeris nivo vode tamo... i da begas na vr' one stene ako krene da potapa  :ufff:
Zlu ne trebalo :grin:



Sent from my SM-S918B using Tapatalk


Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.524
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11717 poslato: 22. Februar 2024. u 16:14 »
Zlu ne trebalo :grin:



Sent from my SM-S918B using Tapatalk

ma to ok, podrazumeva se tamo... vatreni pojas...

mislio sam na naglo topljenje leda na polovima, pa haos i bezumlje dok se voda dize a ljudi tonu... znas, sad je vec klimatska kriza i kataklizma, tako novine pisu... otopljenje i promene su vec davno passe 🥴
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.973
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11718 poslato: 22. Februar 2024. u 18:43 »
Pa kad si mislio da ce zima? U Aprilu naravno, kad i svaka tropska zima  :grin:
Logicno, ne znam sta mi bi pa da se pitam kaće zima  :grin:

Kajsije u mom delu Banata su spremne za cvetanje. Sledi najkritičnijih 10-ak dana kada su najosetljive, nakon cvetanja moći će da izdrže neki minimalni minus, ali tokom cvetanja sve ispod 0°C je štetno.
Drš se Žiko, samo borba!
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.973
  • Lokacija: Niš
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm