Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1465890 puta)

Van mreže Demian

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 35
  • Lokacija: okolina Sokobanje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11800 poslato: 07. April 2024. u 19:13 »
Ljudi su uvek verovali u teorije zavere i izmisljali neka objasnjenja kada ne razumeju sta se desava. Inace sto Se tice metorologije ja kao apsolutni laik mislim da pada poverenje zato sto su u zadnjih par godina prognoze izuzetno netacne, pogotvo one sezonske. Uz to dodas i senzacione naslove u tablodima i los sajt rhmz i eto izgubljenog poverenja.

Van mreže Djordje...storm chasers....

  • ***
  • Poruke: 3.201
  • Starost: 29
  • Lokacija: Равње-Мачва -Сремска Митровица-Хесна
  • Usus est optimus magister
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11801 poslato: 08. April 2024. u 12:42 »
Шта кажете на ово, ој Србијо међ шљивама 🥱

Poslato sa STK-LX1 pomoću Tapatoka


Јануар :62.5mm
Фебруар: 4,2мм
Март: 21,1мм
Април:17,7мм
Мај: 120,0мм
Јун:50,4мм
Јул:90,4мм
Август:0
Година:366.3mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11802 poslato: 08. April 2024. u 13:32 »
^^ Koji hemijski institut, gde, kada, koje metode su korišćene u analizi? Ima li ijedan relevantan izvor ove analize ili je neko tek tako plasirao neke random podatke jer mu je bilo dosadno?


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.973
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11803 poslato: 08. April 2024. u 14:06 »
Шта кажете на ово, ој Србијо међ шљивама 🥱

Poslato sa STK-LX1 pomoću Tapatoka
Pokupio iz obližnje pustinje severno od Zrenjanina  :grin:
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11804 poslato: 08. April 2024. u 15:08 »
POZDRAV malobrojnim forumašima koji SM održavaju u životu i na tome im čestitam!
Kvalitet foruma je drastično manji nego npr. pre 10-ak godina (makar meni tako deluje).
Kao "starac Fočo od stotinu ljeta" ja sam u poslednje 2 godine pisao mnogo manje, ali to nije jedini razlog zašto se više neću "oglašavati" na SM.
Kvalitetnih postova je sve manje ali se pojavljuju oni koji ne zaslužuju ni da ih komentarišem (dakle ne odnosi se samo na jedan post, niti na jedan dan).
Ovo je bio JEDINI meteo-forum koji sam pratio - nikakvi forumi iz "susjedstva" me nisu zanimali, kao ni neki drugi (doduše kao član "American Meteorological Society" ponekad pišem na nečemu što se može nazvati nekom vrstom foruma).
Nadam se da sam makar u "davnim vremenima" (dok se nisam ulenjio) nekim stručnim tekstovima/komentarima pomogao ljubiteljima meteorologije ali i nekim pojedincima koji su kasnije postali profi-meteorolozi.
P.S. Ovde sam upoznao divne ljude, par njih su postali i moji poslovni saradnici (osim što su mi na prvom mestu prijatelji) i svakako ću SM pamtiti po dobrom a ne po onome u šta se pretvorio.

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11805 poslato: 08. April 2024. u 18:00 »
 ^^ Претворио се у таблоид као и све друго.
10ак година сам на овом форуму и наравно да бих желео да буде као што је одувек био али то је тешка мисија. Сваке године губимо по неког активног, квалитетног члана који је доприносио, нових људи немамо, теорија многих имамо  :/ Да није пар људи ( немам проблем да их именујем - Милош,Кими, Дикиле, Боце, Скомимастер, у други ред само мање активни Јое,Стефано,Профи,Дејо, и пар људи активних из својих крајева )  који доприносе и деле још увек  стицано знање ( за оне који хоће да науче нешто ново ) - овај форум не би ни опстао... 👍
Ове теме које су све чешће колико видим активне су више за Фб, странице, таблоиде итд али тешко им је одолети јер таквих информација има на сваком ћошку јбг.



Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 3.186
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11806 poslato: 08. April 2024. u 18:30 »
Neću ulaziti u neku dublju analizu. Pratim vreme skoro 20 godina i dugo sam prvo bio gost, a potom i član foruma, koristio sam teme i komentare iskusnijih da nešto novo naučim, punoo je tema gde se lepo radilo i objašnjavalo, tako sam i ja naučio neke osnove koje nisu usko vezane za ono čime se bavim, a nisam imao prilike da učim na fakultetu, i koristilo mi je da dalje istražujem i učim.Tako da moje i to osnovno znanje iz meteorologije mi ne dozvoljava da se prepustim koje kakvim glupostima i teorijama zavera. Ovde je moglo, a i sada može uz pomoć raznih tema da se nauči i podseti zaboravljenog u zavisnosti od sinoptičkih situacija koje nas očekuju. Nije problem slabija aktivnost i manje kvalitetnih analiza, i sinoptika je dugo užasna po najpre zimu, a sada i proleće, mnogi su razočarani, ja prvi, ali samo da ne odlazimo u krajnost i da su nam svi drugi krivi i da verujemo u gluposti koje i služe da nass zbune. Imamo i forum i razne izvore  da proširimo znanje, pa će i sve ostalo iz situacije u situaciju biti kvalitetnije. A starijim kolegamaa kritika zato što nema već dugo nekog druženja izvan foruma i nekog kruga koji se i privatno druži, sve to kada se sabere ima malo uticaja, vidim i razloge, ali opet....

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.973
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11807 poslato: 08. April 2024. u 20:25 »
^^  Да није пар људи ( немам проблем да их именујем -Bart, Милош,Кими, Дикиле, Боце, Скомимастер, у други ред само мање активни Јое,Стефано,Профи,Дејо, и пар људи активних из својих крајева )  који доприносе и деле још увек  стицано знање ( за оне који хоће да науче нешто ново ) - овај форум не би ни опстао... 👍

:grin:

SAD ozbiljno ja mislim da treba pise ko kolko hoće a sta neko drugi pise na to ne mozemo uticati kao i na vreme. Osim preko harfa antene stacionirane kod Miloša  :laugh:
Ne razumem sto bi se razočarao sto neko pise kad ima dosta dobrih drugih pisanija pre svega izveštavanje...

Kao da sam ja odustao 2018. Godine kad ciklonom Žika Žika odneo pobedu te zime... A dje su ostale zime  :rofl:
« Poslednja izmena: 08. April 2024. u 20:39 Bart »
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11808 poslato: 09. April 2024. u 07:42 »
Inače, pre neki dan je bio 18. rođendan foruma, koji je prošao tako neopaženo, a znamo da je neki trend postao da se prave velike žurke za "punoletstvo". To isto govori o stanju na forumu kom smo postavili dijagnozu u prethodnih više desetina poruka u ovoj temi. Manje-više svi koji smo već duže aktivni ovde a i dalje se držimo smo svesni stanja i jasni su nam svi razlozi zašto je forum na kraju i došao u ovakvu situaciju. Više je razloga što su mnogi iskusni članovi otišli sa foruma ili aktivnost sveli na minimum, ali opet bih rekao da je glavni razlog degradacije to što već dugo nemamo ni jednog novog aktivnog člana foruma, neku mladu nadu koja bi pogurala sve ovo. Statistika je poražavajuća po tom pitanju. U 2023. i dosadašnjem delu 2024. smo imali ukupno jednog novoregistrovanog člana koji je u međuvremenu napisao par desetina poruka. Poslednji, da kažemo, aktivan član foruma u pravom smislu te reči se registrovao još pre 3 godine, u julu 2021.
Eto, tu je srž problema. A kako smo došli do toga da neki aktivni članovi koji su tu već dugo na forumu počinju da sumnjaju u zvaničnu nauku koja je osnov ovog foruma, to je opet druga priča koja je indirektna posledica svega navedenog u prvom delu priče.
Razumem ljude koji odlaze, ali ja neću dokle god je ovog foruma. Tu sam više od polovine svog života i spreman sam da dam još ovom forumu, pa makar kroz koju reportažu ili analizu situacije. Lep je osećaj kad upoznam novopečene meteorologe, desetak godina mlađe od mene, pa se dohvatimo neke meteorološke teme, a onda kažu - da, znam to, čitao sam, ima lepo objašnjeno na meteorološkom forumu. To daje podstrek da sve ipak ima smisla.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.525
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11809 poslato: 09. April 2024. u 10:06 »
SAD ozbiljno ja mislim da treba pise ko kolko hoće a sta neko drugi pise na to ne mozemo uticati kao i na vreme.

Ne razumem sto bi se razočarao sto neko pise kad ima dosta dobrih drugih pisanija pre svega izveštavanje...
Ćao svima,

Ja se na ovu temu potpuno slažem sa Bartom. Postoje 2 opcije:

Ili prihvatiti trenutnu situaciju kakva jeste (jedan deo članova drži forum i svoje tvrdnje zasniva na nauci, neki drugi članovi prestaju da veruju u nauku i prenose informacije sa tabloida, teorije zavere, itd.), i dok nema vređanja, pičkaranja i sl. nema razloga sklanjati nekog sa foruma.

Druga opcija je da svako ko prenosi "informacije" iz neproverenih izvora (teorije zavere, tabloidi...) bude banovan sa foruma po kratkom postupku - što je iz mog ugla van pameti, naročito ako su u pitanju članovi koji su već neko vreme na forumu.

Ne vidim treću opciju.

Citat: Miloš
Više je razloga što su mnogi iskusni članovi otišli sa foruma ili aktivnost sveli na minimum, ali opet bih rekao da je glavni razlog degradacije to što već dugo nemamo ni jednog novog aktivnog člana foruma, neku mladu nadu koja bi pogurala sve ovo.
Iskusni članovi koji su prestali da pišu su otišli jer im se više nije pisalo. Da su hteli da pišu našli bi neki drugi način da nastave i tamo bi bili aktivni. Ali pošto niko od njih, sem Peđe, nije napravio svoj sajt/blog/forum, zaključujem da njihova želja za pisanjem i nije bila toliko jaka, ako su ih manjak uskostručnih tema i članovi koji prenose vesti iz tabloida naterali da odu sa foruma. To je samo izgovor, a pravi razlog je što im se više ne piše.

Evo meni može bilo ko od članova sada da kaže "brate ti si admin, budi aktivniji, piši svaki dan, iniciraj uskrostručne teme, edukuj članove koji se pozivaju na teorije zavere...", ali ja svoju aktivnost neću menjati jer meni ovaj nivo aktivnosti odgovara - pogledam šta se piše manje više svaki dan, nekad nešto napišem i to je to. Da li bi bila neka dodatna vrednost ako bi svaki dan pisao "kod mene je trenutno 25 stepeni, i dan je lep"?

Drugo, ja imam i druga interesovanja koja nisu vezana za meteorologiju. Meteorologija nije moj život. Meni su zanimljivi dani kao što je bilo ovo krajem marta, sneg prošlog aprila, oluje prošle godine i to na znatno površnijem nivou u odnosu na neke druge članove. Meni je zanimljivo npr. da pročitam analizu sinoptike u reportaži koju napišu Miloš ili Škomi, ali se nikada ne bi bacio u istraživanje i pisanje na tu temu. Ako se pridružim reportaži, maksimum sa moje strane je da postavim fotke i napišem neke lične utiske.

Pre 10-12 godina nije bilo tako, tada su meteo pojave zauzimale mnogo veći "spektar" u mojim interesovanjima, ali kako su se neke životne okolnosti menjale na bolje, neke druge stvari su počele da zauzimaju mesto meteo pojavama u mojim interesovanjima (biznis i lifestyle, izlasci, luksuzna putovanja, automobili...). A da pišem o tim drugim interesovanjima, koja su mi postala bitnija od meteo pojava (namerno ne pišem meteorologija jer su moja interesovanja i u najjačem piku bila površnija od interesovanja za konkretnu nauku) na forumu koji se tiče meteorologije je van pameti.

Citat: Miloš
Statistika je poražavajuća po tom pitanju. U 2023. i dosadašnjem delu 2024. smo imali ukupno jednog novoregistrovanog člana koji je u međuvremenu napisao par desetina poruka. Poslednji, da kažemo, aktivan član foruma u pravom smislu te reči se registrovao još pre 3 godine, u julu 2021.
Eto, tu je srž problema.
Kao što sam već jednom napisao, forumi su prevaziđena forma komunikacije za generaciju Z i mlađe milenijalce. Moje mišljenje je da ljudi koji na ovu temu hoće da čitaju na dubljem nivou od pisanja na društvenim mrežama su već prisutni na forumu kao gosti.

Mala je šansa da tamo negde postoji neka grupa ljudi, "mladih nada", koji bi mogli da postanu aktivni članovi, a koji još uvek ne znaju za forum, i nemaju svoje stranice/profile na temu meteorologije. Zašto bi neko ko ima želju da piše na ovu temu i gradi svoj profil/stranicu na društvenim mrežama pisao i na forumu? Jednostavno forumi su relikt prošlosti i nemoguće je da se njihova popularnost vrati na nivo od pre 10 godina.

Citat: Miloš
A kako smo došli do toga da neki aktivni članovi koji su tu već dugo na forumu počinju da sumnjaju u zvaničnu nauku koja je osnov ovog foruma, to je opet druga priča koja je indirektna posledica svega navedenog u prvom delu priče.
Isto pitanje sam i ja postavio sebi kada sam upoznao doktore koji savetuju pacijente da se ne vakcinišu ili ortopede koji savetuju kiropraktiku. Jednostavno tako je, sve ostalo je borba sa vetrenjačama.

A starijim kolegamaa kritika zato što nema već dugo nekog druženja izvan foruma i nekog kruga koji se i privatno druži, sve to kada se sabere ima malo uticaja, vidim i razloge, ali opet....

Citat: Miloš
Inače, pre neki dan je bio 18. rođendan foruma, koji je prošao tako neopaženo, a znamo da je neki trend postao da se prave velike žurke za "punoletstvo". To isto govori o stanju na forumu kom smo postavili dijagnozu u prethodnih više desetina poruka u ovoj temi.
U poslednje 2 godine 3 puta sam inicirao organizovanje skupa (mart i april 2022., i januar 2023.).

Prvi put u martu 2022. kada je bio plan Golubac i Srebrno jezero, iako je tog vikenda bilo idealno vreme skoro svi su otkazali 2 dana ranije. Drugi put sam probao da organizujem skup u aprilu, a tada je razlog bio "danas su izbori" (iz mog ugla ko je hteo da glasa mogao je ujutru da ode na glasanje i posle produži na skup). Da ne ulazim dalje u to, ni tog vikenda nije održan skup.

Prošlog januara sam probao da okupim BG ekipu, takođe bezuspešno, i jednostavno izgubio sam volju da se bavim skupovima, jer sa članovima sa kojima se privatno družim svakako se viđam redovno. A s druge strane da svoje vreme posvetim organizaciji skupa i pri tome odlažem neke druge stvari kojima sam mogao da se bavim za to vreme, a da se skup otkaže kao prethodna 3 puta, jednostavno nisam lik koji ima volju za to ;)

I kao što sam nekim članovima već rekao, ko hoće može slobodno da organizuje skup, a ja ako budem bio u prilici svratiću, ali neću biti deo organizacije.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.524
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11810 poslato: 09. April 2024. u 10:06 »
Dragi moji, ne postoji ZVANICNA nauka, ne postoji ni NEZVANICNA...

Postoji samo NAUKA... zvanucno je nesto sto je establisment utvrdio, a ako je tako onda Jugoslavljevu sliku na svaku stranu, samo rhmz merenja (koje je Profi vise puta dokazao kao cesto netacna...) i mirna Backa.

"Zvanicna" nauka implicira postojanje i priznanje "nezvanicne nauke" koja ne postoji ali postoji amaterizam i nesto sto se naziva alternativa, ali kao metod, ne kao nauka... pa smo imali Borisa Koljcickog i njegovu vremensku prognozu... imamo i alternativne metode u medicini npr...

"Zvanicna" nauka je velika zamka... postoji samo nauka i preovladjujuce misljenje/stavovi u okviru nje... ili manjinsko ili opste slaganje/neslaganje itd...

edit: @Stefane, ubo si sustinu, nemam sta da dodam... jako interesantan post sa kojim se maltene u potpunosti slazem... da, jesi zaista malo "cudan" admin  :laie:
« Poslednja izmena: 09. April 2024. u 10:18 Sofronije »
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.524
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11811 poslato: 09. April 2024. u 10:52 »
Sva beda "klimatske krize" kako se sad "zvanicno" zove je u ovom mimu:


ne berite brige, Gretici dlaka sa kike nece da fali:



==============================

Шта кажете на ово, ој Србијо међ шљивама 🥱

Poslato sa STK-LX1 pomoću Tapatoka

Lik je otprilike uspeo da izmeri sadrzaj cadji koja ispurnja iz smedreva/bora/kostolca/kolubare... zavisi sa koje strane vetar nanese, vrlo cesto se ova crvenkasta, tipicna smederevska, ostra pod prstima prasina vidja cesto i ovde jer je dimnjak zelezare nekih 15 km severno... odete u Radinac pa se uverite u "kvalitet" ;)

I na kraju... da li ozbiljno verujete u nesto sto ovakve "osobe" zastupaju:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=Z__4F7wFyaU" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=Z__4F7wFyaU</a>

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=LXde_E6oXRc" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=LXde_E6oXRc</a>

Kakva pritvornost, kakva beda  :facepalm: ovo zastupa "zvanicni" narativ... i zato bi ja ipak neku dobru BataSteva style teoriju zavere... zanimljivije ako nista drugo... i manje pritvorno nego ova slina.

"Eeeeee!" NCSKPT 🐝


Van mreže David01

  • *
  • Poruke: 301
  • Starost: 23
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11812 poslato: 09. April 2024. u 10:54 »
Као једном од млађих чланова форума, мени је интерес за метеорологију опао након укидања смера за дипломираног метеоролога 2019. године на ПМФ-у Новом Саду. На крају нисам уписао оно што сам желео да студирам тако да ми је временом опао интерес за ову науку и почеле су више да ме интересују друге ствари.

Између "стручњака" за временске прилике са друштвених мрежа жељних лајкова и прегледа и кликбејт таблоида не видим апсолутно никакву разлику и не интересују ме. Нажалост, на њихов токсичан утицај нису потпуно имуни ни високо образовани људи, па ни доктори наука чему сам се више пута уверио. Колико ли је тек онда нама са нижим образовањем испран мозак, тешко ми је и да замислим. :(

Van mreže Milan995

  • *
  • Poruke: 224
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11813 poslato: 10. April 2024. u 22:28 »
Nemam nameru da komentarišem ove nebuloze od teorija zavere.
Trenutna situacija dosta podseća na 2016.godinu,kada je krajem aprila došlo do jakog zahlađenja posle veoma toplog vremena,pa je posle toga skoro ceo maj bio hladan i kišovit.
Verujem da bi nešto slično moglo da se ponovi ove godine,na radost mnogih od vas,a na moju žalost.

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.524
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11814 poslato: 10. April 2024. u 23:14 »
Nemam nameru da komentarišem ove nebuloze od teorija zavere.
Trenutna situacija dosta podseća na 2016.godinu,kada je krajem aprila došlo do jakog zahlađenja posle veoma toplog vremena,pa je posle toga skoro ceo maj bio hladan i kišovit.
Verujem da bi nešto slično moglo da se ponovi ove godine,na radost mnogih od vas,a na moju žalost.

na koje mislis? na ovog anal-izatora ili na greticu...
i advokat i gretica su fejk (meni)
, 👀
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.524
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11815 poslato: 13. April 2024. u 21:27 »
https://www.washingtonpost.com/climate-environment/2023/11/16/john-clauser-nobel-climate-denial/







Citat

The geological archive reveals that Earth’s climate has varied as long as the planet has existed, with natural cold and warm phases. The Little Ice Age ended as recently as 1850. Therefore, it is no surprise that we now are experiencing a period of warming.

Warming is far slower than predicted

The world has warmed significantly less than predicted by IPCC on the basis of modeled anthropogenic forcing. The gap between the real world and the modeled world tells us that we are far from understanding climate change.


Ne znam da li je Klauzer predstavnik zvanicne ili nezvanicni naucnik ali kao dobitnik Nobelove nagrade za fiziku 2022, njegova rec ima tezinu... pokusao je WP da propere informaciju ali ne bas previse uspesno...

Kad budemo stvarno smetnja, otresce nas majka zemlja kao kuce buve, sto bi rekao pokojni Dzordz Karlin.
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11816 poslato: 15. April 2024. u 21:04 »
I dok mi većamo ima li još nade da u zbiru padne dvocifrena količina padavina od predstojećeg ciklona, u Dubaiju sutra 100 i kusur mm ko od šale. U Beogradu je pitanje hoće li se ovoliko skupiti ukupno u prvoj polovini ove godine:



padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.525
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11817 poslato: 16. April 2024. u 02:07 »
u Dubaiju sutra 100 i kusur mm ko od šale.
Jedne godine sam se zatekao u Dubaiju i to veče je palo nešto tipa 20-30 mm kiše. Sutradan je bio haos po ulicama, poplavljene garaže, zatvoreni podvožnjaci... (nemaju kišnu kanalizaciju). Pretprošle godine isto sam se zatekao na jugu Jordana, posle ništa posebno pljuska (10-15 mm) ulice u izgledale kao u BG posle najjačih pljuskova. Mogu samo da zamislim kako će biti posle 100 mm.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11818 poslato: 16. April 2024. u 11:52 »
^^ Evo do 06UTC 64mm, tako da nema sumnje da će ukupno do kraja dana prebaciti tih 100mm, a ko zna do koliko može ići.

Gledajući podatke, stičem utisak da u Dubaiju ipak obilne padavine nisu takva retkost kako bi se moglo zaključiti iz klimatoloških podataka. Evo vidim pre mesec dana, 9. i 10. marta je u dva dana palo 56mm, dok je 12. i 13. februara palo 48mm. Dakle, barem jednom mesečno u ovoj hladnijoj polovini godine imaju obilnije padavine, ali svejedno mislim da će ovih današnjih 100 i kusur mm biti neki all-time rekord.

U svakom slučaju, Dubai već sada ima u prva 4 meseca ove godine barem 4 puta više padavina od Beograda.

Za nekih 10-20 godina, tamo će verovatno biti tropska prašuma, a ovde kod nas pustinja. Navići ćemo se već  90% ljudi bi ionako volelo da je uvek sunčano, toplo i suvo i da kiša nikad ne pada. A poljoprivreda, šume, livade, reke i jezera, ma nebitno, šta će nam..


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.525
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11819 poslato: 16. April 2024. u 13:00 »
Gledajući podatke, stičem utisak da u Dubaiju ipak obilne padavine nisu takva retkost kako bi se moglo zaključiti iz klimatoloških podataka. Evo vidim pre mesec dana, 9. i 10. marta je u dva dana palo 56mm, dok je 12. i 13. februara palo 48mm. Dakle, barem jednom mesečno u ovoj hladnijoj polovini godine imaju obilnije padavine
Da, da, nisu, ali u pitanju je obično 1-2 dana sa pljuskovima. Ostatak je lepo vreme. Igrom slučaja u Dubaiju sam uvek bio u hladnoj polovini godine (novembar-mart) i samo sam jednom doživeo kišu, i jednom maglu, što je takođe zanimljiv fenomen, jer su temperature visoke, a magla pravi "zimski ambijent" na 25 stepeni. :)

Citat
Za nekih 10-20 godina, tamo će verovatno biti tropska prašuma, a ovde kod nas pustinja. Navići ćemo se već  90% ljudi bi ionako volelo da je uvek sunčano, toplo i suvo i da kiša nikad ne pada. A poljoprivreda, šume, livade, reke i jezera, ma nebitno, šta će nam..
Ne verujem baš da će dole ikad biti tropska prašuma :) ali relativno blizu Dubaija (500 km južnije) na jugu Omana svake godine se dešava zanimljiv fenomen kada zbog monsuna (jun-septembar) probuđena vegetacija transformiše okruženje iz pustinjskog u tropsku prašumu.

Baci pogled na: https://www.elanthemag.com/middle-easts-best-kept-secret-omans-stunning-pop-rainforest/

Još uvek nisam posetio Oman (iako sam jedne godine bio u UAE vrlo blizu granice sa Omanom), ali svakako planiram taj period kada se dešava efekat tropske prašume.

U pravu si da bi većina ljudi (u koje ubrajam i sebe) volela da je uvek sunčano sa temperaturama 25-30 C. Doduše ja volim i oluje, tako da bi za mene idealan scenario bio tokom dana sunčano sa 25-30 C, a uveče pljusak sa atraktivnim munjama i grmljavinom, i kada bi takvo vreme bilo u većem delu godine, klima bi bila tačno po mom ukusu. ;) Ajde da dodam na to i jedan snegopad u januaru na 7 dana, sa 30-40 cm snega, al' da odmah iza toga krene toplo vreme. :grin:

Sent from my SM-S918B using Tapatalk