Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1465980 puta)

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.155
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11880 poslato: 05. Jul 2024. u 22:50 »
Kakva propaganda RHMZ-a, ovde je Bart umešao prste  :laugh:

Haha hit, da, kako se namestilo Zrenjanin vs Niš...  :rofl:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.973
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11881 poslato: 05. Jul 2024. u 23:32 »
I tu se vidi ko je ko  :strong:
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.624
  • Starost: 29
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11882 poslato: 08. Jul 2024. u 12:00 »
Najavljuje se uvođenje SMS upozorenja na nepogode u Srbiji, kakvo vam je mišljenje o tome? Ostaje da vidimo kako će izgledati u praksi da, ali generalno mislim da je ideja super.
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže chmi

  • *
  • Poruke: 151
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11883 poslato: 08. Jul 2024. u 12:52 »
Ne znam zašto se nisu koristile sirene za uzbunjivanje kada po Zakonu svaka lokalna samouprava mora da ih ima. Pre će biti da se opet uzmu pare
Miljakovac-Rakovica

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.524
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11884 poslato: 08. Jul 2024. u 13:15 »
Bile su ovde sirene 1999 u julu kada su grunule poplave i svi su mislili da se nesto pokvarilo jer se bombardovanje par nedelja pre toga zavrsilo... a mislim da niko nije znao razliku izmedju neposredne vazdusne opasnosti i nepogode opasne po zivot...

Ima smisla sms jer oni sa slusalicama ili zablesavljeni u neki poziv ne bi drugo ni primetili...

Sta god i kako god, treba upozoriti ali problem je zloupotreba pojma... a to vec kroz razne lucifere, pakao i ostalo sto se naduvava do nebesa... to vec imamo...

No, ljudi ionako sede kod kuce, zatvoreni svojevoljno i zimi i leti...

"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže chmi

  • *
  • Poruke: 151
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11885 poslato: 08. Jul 2024. u 14:36 »
Pre tačno 40 godina: 1984 godina Beograd  :O
jul
3 vezane tropske noći (Tmin veće od 20C)
7 tropskih dana (Tmax veće od 30C) od toga 5 u nizu
Tmax 35.6
avgust
1 tropska noć
3 tropska dana od toga 2 u nizu
Tmax 32.2
Miljakovac-Rakovica

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11886 poslato: 08. Jul 2024. u 18:49 »
Najavljuje se uvođenje SMS upozorenja na nepogode u Srbiji, kakvo vam je mišljenje o tome? Ostaje da vidimo kako će izgledati u praksi da, ali generalno mislim da je ideja super.

Apsolutno ima smisla. Samo da bude blagovremeno, a ne retroaktivno. U Americi imaju jako dobar sistem za upozorenje na tornado, ne ide samo kao SMS, već i preko svih drugih medija, razglasa, itd..


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Milan995

  • *
  • Poruke: 224
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11887 poslato: 09. Jul 2024. u 22:12 »
Оно што је (некад био) Сибирски антициклон за зиме на нашим просторима, сада је Северноафрички за летњи (и то проширени) период. Огромна маса врелине само чека одговарајућу синоптику па да пошаље своје убитачне делове нама у госте. Свежије (хладније су пале у заборав) ваздушне масе практично немају озбиљније шансе против таквог колоса. Овај наступајући талас ће нас, пре свега, урнисати својом дужином трајања. Рекорди (дневни и апсолутни) у погледу интензитета, вероватно неће бити обарани. Бар у овој тури. Одсуство ноћног хлађења ће бити све израженије, ноћ је још прекратка, а бетон, асфалт, па и земља ће све више топлоте акумулирати током дана. Ефекти претходних киша ће врло брзо и буквално испарити.
Iako Vam tako deluje,ovo zapravo nije ništa alarmantno,tj.nije nešto što nismo imali i ranijih godina.Sad i treba da bude vruće,a ne da imamo hladne prodore kao što priželjkujete.Svestan sam da zime više nisu ni približno hladne kao nekada i da imamo sve češće i duže tople prodore u zimskom periodu,ali to ne znači da sad trebamo da izgubimo i leto zbog toga.
Što se tiče ovog talasa,mislim da će u pojedinim danima biti oboreni datumski rekordi,ali ne očekujem obaranje apsolutnih rekorda.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.973
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11888 poslato: 10. Jul 2024. u 07:17 »
Ce dizginemo od vrućinu. Pa ovo planira da tera 40 nedelju dana...  :facepalm:
Sofro ovo si ti prizvao  :fight: ;) :grin:
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže David01

  • *
  • Poruke: 301
  • Starost: 23
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11889 poslato: 10. Jul 2024. u 07:47 »
Ау какав YR за Нови Сад. Субота и недеља 39, понедељак 40, уторак 41 среда 40, четвртак 38, па петак "освежење" на 35. Апсолутни рекорд из 24.07.2007. износи 41,6 степени, а тачно 40 степени достигнуто је још само 05.08.1988. (нисам сигуран за годину, али знам да је крај 80-их). Надам се да је ово довољно да се садашњем таласу ода признање да одудара од "уобичајеног летњег времена за наше подручје" како пишу многи на друштвеним мрежама па и овом форуму...

Van mreže subaja

  • **
  • Poruke: 535
  • Lokacija: Bikovo - 8km jugoistočno od Subotice
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11890 poslato: 10. Jul 2024. u 08:25 »
Ne znam kako neko može da voli ovo vreme, poljoprivrednicima ima da izgore usevi na ovom paklu od temperatura.

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.750
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11891 poslato: 10. Jul 2024. u 09:15 »
Jutros 23.4 minimalna i to bez vetra, to kod mene nije bilo od kad imam stanicu, a sledi još 7-10 vrelih dana. Verovatno minimalne 26-27 stepeni.

Svako jutro na travnjak površine oko 850m2 izlijemo preko 3000 litara vode, ali i pored toga, polako se stvaraju fleke.

U kući isto, dok klima radi, temperatura tek malo opadne, kad ne radi preko dana, samo raste. Izolacija je dobra, sneg se zimi nikad ne otopi sa krova zbog gubljenja toplote već zbog sunca i temperature.

I ovih 200mm padavina u prvoj polovini godine su takođe svoja priča...


Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11892 poslato: 10. Jul 2024. u 10:00 »
Peče od ranog jutra  :ufff: Makar je kasna noć i rano jutro koliko toliko prijatno.
Vreme mu je, ovo je srce leta,ali će sad i da pretera 😬
Slikacu travnjak sad, sinoć pokošen, i slikaću za nekih nedelju dana da vidimo razliku  *_*


Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 3.028
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11893 poslato: 10. Jul 2024. u 10:00 »
Ce dizginemo od vrućinu. Pa ovo planira da tera 40 nedelju dana...  :facepalm:
Sofro ovo si ti prizvao  :fight: ;) :grin:
Ma polak, će ogadi i njemu i ostalim letoljubcima ova prokleta vreluna.
Gfs za kod mene opet diže naredne nedelje za do 43.

Sent from my DN2103 using Tapatalk

:ranting:MRZIM PROKLETO  LETO :ranting:  i zimu u martu i aprilu

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.973
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11894 poslato: 10. Jul 2024. u 10:39 »

Svako jutro na travnjak površine oko 850m2 izlijemo preko 3000 litara vode, ali i pored toga, polako se stvaraju fleke.

Za te fleke imam resenje, to je verovatno izgorela malo trava. Prestanite da polivate i trava ce biti iste boje svuda... Za jos korisnih saveta slobodno nastavi da pratis moj profil na forumu  :rofl: :grin:

Ma polak, će ogadi i njemu i ostalim letoljubcima ova prokleta vreluna.

Sofra je vocka cudnovata, i 2007 ga przilo nedelju dana preko 40C i nista ga nije slomilo  ;) :grin:
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.155
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11895 poslato: 10. Jul 2024. u 13:48 »
Zanimljiva zapažanja kolege. Visoke temperature ovog leta, kao i prethodnih leta u ovom veku, uglavnom nisu nezabeležene vrednosti temperature na našim prostorima, izuzev nestvarnih cifara iz jula 2007. godine.

Ali ono što meni deluje da se znatno promenilo je koliko toplota traje i koliko često se ponavlja. Raste srednja maksimalna, srednja minimalna i srednja dnevna temperatura zbog dužih i češćih toplih perioda. Otud dolaze i toplotni rekordi za mesec, sezonu, godinu, ne od rekordno visokih vrednosti temperature. To što nekome subjektivno deluje da nije tako, podaci sve pokazuju, i za planine i za ravničarske predele, i to naši podaci, merenja i godišnjaci, ne od neke spoljne službe.

Znalo je i u prvoj polovini 20. veka da bude 38-40°C leti, da naiđe žarko leto. Ali u prošlom veku je bilo varijabilnosti, naiđe topao mesec, pa hladniji mesec, vreo period, pa svežiji, žarko leto pa prosečno toplo ili svežije od proseka. Tako su i klimatološki proseci bili u nekim razumnim granicama. Ovo sada možeš unapred da pogodiš već nekoliko godina kakvo leto nas očekuje, kao za mediteranske gradove. O zimi ne moram da pišem, tu polako i planine počinje da nagriza...

Od 20 najtoplijih godina u Srbiji, 17 godina je od 2000. godine, a čak 12 od 2010. godine. Samo je jedna godina u 21. veku među 20 najhladnijih u Srbiji, i to je 2005. godina. Podaci na nivou zemlje se prate od 1951. godine.


RHMZS

Evo i jedne tabele koju sam postavio pre dve godine u drugoj temi


Evo kako izgleda kada se uporede tri uzastupna klimatološka perioda 1961-1990, 1981-2010, 1991-2020 po pitanju srednje mesečne i godišnje temperature za sinoptičke stanice u Novom Sadu, Beogradu, Nišu, Negotinu, Loznici i na Kopaoniku (stanica je na 1710m nadmorske visine). Poslednji red za svako mesto predstavlja razliku između 1991-2020 i 1961-1990 perioda.



Kopaonik je dobar indikator šta se dešava na visini, s obzirom da je stanica malo iznad nivoa 850mb. Na prvi pogled zajednička je najizraženija promena u januaru i letnjim mesecima. Naročito me je iznenadio Negotin sa čak 2.5°C toplijim avgustom tokom perioda od 60 godina, što je zaista mnogo za srednju mesečnu temperaturu i toliki period vremena.

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.524
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11896 poslato: 10. Jul 2024. u 14:18 »
Za te fleke imam resenje, to je verovatno izgorela malo trava. Prestanite da polivate i trava ce biti iste boje svuda... Za jos korisnih saveta slobodno nastavi da pratis moj profil na forumu  :rofl: :grin:
Sofra je vocka cudnovata, i 2007 ga przilo nedelju dana preko 40C i nista ga nije slomilo  ;) :grin:

44.9 C ... Izvol'te u salonu :D


Kao i mraz isto... daj da vidim dokle moze... ispitivanje granica je citavo jedan hobi... prosto leto je, vreme mu je, kao zimi za mraz... to sto nema mraza je druga prica... leto tera svoje i drago mi je zbog toga... jako je toplo naravno, ali to je to... neko na more, neko na bazen, neko u kucu pored tv... ja sednem na bajs i spustam se niz Karaulu ili Visak - osecaj prva liga...

ps; baci pogled na leto 2000... to je bio kvalitet... pa niz od 17 dana bez ikakvih padavina...

Ovo jos nije susa... mislim da klasicnu susu nismo videli bas odavno. Kod mene se trava jos drzi, a i njive su skroz ok. Skinuto zito uglavnom, oci uprte u kukuruze koje je skrljao mraz i koji su presevani pa kasne... onome sto je u klasu i metlici ne odgovara preko 35 jer przi polen, slaba je oplodnja, ali opet, nista novo i nista sto se nije desilo dosad...

Uglavnom, senara spremna za vikend... i odoh ja u 'ladovinu nocnu posto nam je ovaj "Kolos" dosao u goste i nece d'ide kuci :D

ps: ovi na bazenima ovde se itekako raduju temperaturama... kao i ugraditelji klima, prodavci i ostali... nisam samo ja  ::) volem leto, sta cu...

(Eto kako nastade izreka "Kad dodju Petrove vrucine, duza m*da od k*rine!!!"  :blush:
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.973
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11897 poslato: 10. Jul 2024. u 18:48 »
Vidis Sofro kao vrsan povrtar znaš da oprasivanje na ovim vrućinama je problem i smanjuje prinose... Svi mi kazemo ok sad tj ovih nekoliko dana vrućine ništa ali tamo 20. Jula sa tempama do tada oko 40  :ufff: i jos ako se produzi... e to je ono sto naše kokoške a nije pevac, sto bi rekli u mom kraju, naravno ovde je nema jedna neprikladna reč..
Naravno da se desavalo ali mozda 1,2 puta u deceniji ali brate ovo postade skoro svake godine a ove godine i svaki mesec...
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.524
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11898 poslato: 10. Jul 2024. u 19:14 »
Vidis Sofro kao vrsan povrtar znaš da oprasivanje na ovim vrućinama je problem i smanjuje prinose... Svi mi kazemo ok sad tj ovih nekoliko dana vrućine ništa ali tamo 20. Jula sa tempama do tada oko 40  :ufff: i jos ako se produzi... e to je ono sto naše kokoške a nije pevac, sto bi rekli u mom kraju, naravno ovde je nema jedna neprikladna reč..
Naravno da se desavalo ali mozda 1,2 puta u deceniji ali brate ovo postade skoro svake godine a ove godine i svaki mesec...

Gde svake godine? Kod mene kaljudza godinama unazad... uzmi neki letopis... pogledaj godine posle rata sve do te famozne 51.

A i sta se brines za povrce... to ionako sve dodje iz uvoza, bratija sve resi... u Le sve zavrsi u reci dok ovo djubre iz uvoza se uvaljuje svuda... :tu:

Pcelama odgovara i mogu ti reci i meni...

Ko voli, u satoru je sad super... mada gadno u nekoj nedodjiji ako dodju sakali... Ono sto rece Kimi u aktuelnim je tacno... gde ima trave i drveca bude sasvim ok... ja imam svoju sumicu, sa dvojicom komsija citav sumarak jel'te... malo sikcu komarci ali daleko bolje nego beton i asfalt... a tek kako je u staroj kacari... ma idi  ;)
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.973
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11899 poslato: 10. Jul 2024. u 19:26 »
Napisah skoro svake godine a i da zaboravio sam da tebe kisa potopi u zadnje nekoliko godine.
Pa dobro ima ljudi koji se bave time i zive kao nas član BataSteva, koji prati nas al nije aktivan...  :grin:
To sto reko Kimi sam i ja, sad je ok ali za 10 dana. Mada evo gfs nesto njusi za 8,9 dana... A moz izbrise lako to...
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm