Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1466010 puta)

Van mreže Milan995

  • *
  • Poruke: 224
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11900 poslato: 10. Jul 2024. u 21:56 »
Ау какав YR за Нови Сад. Субота и недеља 39, понедељак 40, уторак 41 среда 40, четвртак 38, па петак "освежење" на 35. Апсолутни рекорд из 24.07.2007. износи 41,6 степени, а тачно 40 степени достигнуто је још само 05.08.1988. (нисам сигуран за годину, али знам да је крај 80-их). Надам се да је ово довољно да се садашњем таласу ода признање да одудара од "уобичајеног летњег времена за наше подручје" како пишу многи на друштвеним мрежама па и овом форуму...
Mislim da zaista nema potrebe za prozivanjem ovde.Svako ima pravo na svoje mišljenje,pa iako se ne poklapaju,red je da se ispoštuju.Za mene je ovo pravo i normalno leto,a ne da skoro svaki dan imamo pljuskove ili da temperatura bude oko ili ispod 20oC,kao što je bilo u junu.
Nije dovoljno da dobije priznanje da odudara od uobičajenog letnjeg vremena,jer će temperature skoro sigurno biti malo niže od prognoziranih,a ovaj podatak iz 1988.je verovatno pogrešan.
« Poslednja izmena: 10. Jul 2024. u 22:48 Milan995 »

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.524
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11901 poslato: 10. Jul 2024. u 22:27 »
Mogu da volim ili ne volim, moze da mi se svidja ili ne... ali bice onako kako biti mora...
Mogu da ga zovem i varljivo leto 1968, ali bice samo neuobicajeno toplo leto 2024 na moju veliku radost  :laie:
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Na mreži mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11902 poslato: 10. Jul 2024. u 22:32 »
Danas je "na radost" kolabiralo na ulici, 4 puta više ljudi nego uobičajeno...  :morning:

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.524
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11903 poslato: 10. Jul 2024. u 23:54 »
Danas je "na radost" kolabiralo na ulici, 4 puta više ljudi nego uobičajeno...  :morning:

Mora se paziti prilikom ulaska/izlaska iz klimatizovanih/ne-klimatizovanih prostorija... razlika od 15-20 stepeni vise puta na dan je prilicno opasna stvar...  :cf:

https://ourworldindata.org/part-one-how-many-people-die-from-extreme-temperatures-and-how-could-this-change-in-the-future#:~:text=The%20study%20that%20estimates%20that,0.9%25%20were%20heat%2Drelated.


Citat
The study that estimates that 7.7% of deaths were attributed to temperature found that 7.3% were from cold temperatures; 0.4% were from heat. In the “5 million death” study, 9.4% of deaths were related to sub-optimal temperatures. 8.5% were cold-related, and 0.9% were heat-related.Jul 1, 2024

Neki tvrde da je hladnoca opasnija od toplote...
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 3.028
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11904 poslato: 11. Jul 2024. u 00:04 »
50 litrića, kakva mega bajka.




Sent from my DN2103 using Tapatalk

:ranting:MRZIM PROKLETO  LETO :ranting:  i zimu u martu i aprilu

Van mreže David01

  • *
  • Poruke: 301
  • Starost: 23
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11905 poslato: 11. Jul 2024. u 07:51 »
@Milan995 Без бриге, мој пост се није односио конкретно на тебе или било кога лично. Опрости, ако сам оставио такав утисак.

Односио се на критику времена у којем живимо где су захваљујући интернету и друштвеним мрежама сви постали експерти за све. Више се придаје значај Youtube "стручњацима" који се представљају да су стручњаци за медицину, метеорологију, геополитику, ванземаљце и 10 других области него људима који су стварно стручњаци из те области. Могу да разумем зашто људи то раде јер сам и ја пролазио кроз ту фазу. Одакле потиче веома популарна тврдња како се ништа није променило и да нам је клима иста као пре 50-100 година иако се може у подацима проверити да та тврдња не одговара истини. Више пута сам чак и чуо реченицу на таквим каналима како су нам лета све хладнија што тек посебно не одговара истини. Али не вреди, само да се по сваку цену тера инат званичном наративу макар се и у том терању ината износиле дезинформације...

Na mreži mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11906 poslato: 11. Jul 2024. u 08:28 »
Mora se paziti prilikom ulaska/izlaska iz klimatizovanih/ne-klimatizovanih prostorija... razlika od 15-20 stepeni vise puta na dan je prilicno opasna stvar...  :cf:

https://ourworldindata.org/part-one-how-many-people-die-from-extreme-temperatures-and-how-could-this-change-in-the-future#:~:text=The%20study%20that%20estimates%20that,0.9%25%20were%20heat%2Drelated.


Neki tvrde da je hladnoca opasnija od toplote...

Ja sam kazao za ono čega ima ovde, a to je vrućina, hladnoće od koje pozli ili se umire i nema... :confused:

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.524
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11907 poslato: 11. Jul 2024. u 11:07 »
Ja sam kazao za ono čega ima ovde, a to je vrućina, hladnoće od koje pozli ili se umire i nema... :confused:

Bar si mogao da procitas... makar podnaslov...

Citat
Cold deaths vastly outnumber heat-related ones, but mostly due to “moderate” rather than extremely cold conditions.
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.973
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11908 poslato: 11. Jul 2024. u 14:17 »
Sofro svaka cas gde nalazis ove tekstove  :tu:
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.525
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11909 poslato: 11. Jul 2024. u 18:01 »
Bar si mogao da procitas... makar podnaslov...
Ma Mare odgovara iz srca, na prvu, bez ulaženja u detalje, čitanja podnaslova... nego što srce kaže to na drum :grin:

Samo je bitno da se ne zajebeš i ne uđeš u mašinu pa da kreneš da mu pišeš opširne odgovore, izgubićeš vreme, jer će ti odgovarati samo na ono što bude hteo, džabe da se ubeđuješ i objašnjavaš. ;)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.973
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11910 poslato: 12. Jul 2024. u 09:17 »
Predlazem da ovaj tropski talas nazovemo Sofronije   :smartass: :grin:
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.624
  • Starost: 29
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11911 poslato: 12. Jul 2024. u 09:54 »
 ^^ ^^

Može  :rofl: :laught:

Inače, u Žitakami i dalje sve zeleno, a to se stvarno godinama nije desilo. Ovaj topli talas "Sofronije" bi trebao znatno da utiče na izgled prirode narednih dana.

Isto tako, pošto je sve zeleno, ne stiče se taj utisak žege koji se prethodnih godina osećao i na nižim temperaturama.
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina


Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.924
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11912 poslato: 12. Jul 2024. u 11:56 »
Predlazem da ovaj tropski talas nazovemo Sofronije   :smartass: :grin:


ne samo ovaj, nego svaki tropski talas od sad da se zove Sofronije i da se samo dodaju brojevi I, II, III, IV ...

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.524
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11913 poslato: 12. Jul 2024. u 12:50 »
ne samo ovaj, nego svaki tropski talas od sad da se zove Sofronije i da se samo dodaju brojevi I, II, III, IV ...

Treba da se zove Kunta Kinte - kolos sa severa Afrike koji nas je ufatio i kandze i ne pusca  :worthy:
... Sofronije je lokalni pevac glibovacki 😏 koji nema klimatski uticaj, a bogami ni ugljenicni otisak 🥴
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.524
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11914 poslato: 12. Jul 2024. u 13:15 »


Hajde sad braco skauti... lepo vam rekoh... a imam i neke povoljne placeve na Zemlji Franje Josifa  :laught:

(to ovi plasitelji sto koriste guzvu za jos koji grant ako to moze na talasu vrucine da se strpne ovde i onde  :hm:)

Ja sam preksinoc istovario zito, juce popodne proveo 2 sata pored sporeta kuvajuci majci dzem, a danas sirotani uvode kablovsku u komsiluk... bez kapa bez zastite, bez icega... na Petrovdan na 38... pitam imaju li nesto da mogu da odloze do veceri ili dok padne temperatura... kazu imamo "glavobolju"... 

"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.973
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11915 poslato: 12. Jul 2024. u 13:41 »
 ^^ Sofro to od kajsije?
Ipak Sofronije nekako vise prilici a i jedno ime pa se lakse pamti... Usvaja se Boceov predlog da se svaki sledeci oznacava rimskim brojevima... E sad da li nazivati tako npr 5 dana po 35 plus ili da ima uslov i da dohvati negde 40.... To se razmisljam  :hm:

Inace ensi ec-a i glavni daju nadu da Sofronije nece toliko dugo trajati  :grin:
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.524
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11916 poslato: 12. Jul 2024. u 13:49 »
^^ Sofro to od kajsije?
Ipak Sofronije nekako vise prilici a i jedno ime pa se lakse pamti... Usvaja se Boceov predlog da se svaki sledeci oznacava rimskim brojevima... E sad da li nazivati tako npr 5 dana po 35 plus ili da ima uslov i da dohvati negde 40.... To se razmisljam  :hm:

Inace ensi ec-a i glavni daju nadu da Sofronije nece toliko dugo trajati  :grin:

Srpsko ime afrikancu  :laught: kao kad su dolazili ovde da se skoluju pa dobijali nasa imena 😁 ako nista drugo ono interesantno... kako da kukaju "Dosao sad Sofronije i doneo vrucinu, a taman smo svo drvece posekli i udarili u kuknjavu...

Eto kad Sofronije postane nocna mora meteo foruma i klimatski promenik  :laie:  :nnc:

ps: jest od kajsije, najlepsi dzem na svetu, nektar cist... bile u zamrzivacu 2 nedelje, prelepe su... a dzem ko dusa... nego keva ne moze da stoji tako dugo pored sporeta pa rekoh da skuvam... lepo ide kao dorucak sa maslacem na ovu vrucinu...

"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 3.028
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11917 poslato: 12. Jul 2024. u 14:02 »
Predlazem da ovaj tropski talas nazovemo Sofronije   :smartass: :grin:
Pretrče me, jedan će biti baš ovaj Sofrožeg, naredni Sofrovrel, pa Sofropal itd.

Sent from my DN2103 using Tapatalk

:ranting:MRZIM PROKLETO  LETO :ranting:  i zimu u martu i aprilu

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.624
  • Starost: 29
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11918 poslato: 12. Jul 2024. u 14:27 »
Ipak Sofronije nekako vise prilici a i jedno ime pa se lakse pamti... Usvaja se Boceov predlog da se svaki sledeci oznacava rimskim brojevima... E sad da li nazivati tako npr 5 dana po 35 plus ili da ima uslov i da dohvati negde 40.... To se razmisljam  :hm:

Možda da napravimo kategorizaciju toplotnih talasa:

Sofronije I - temperatura do 36°C
Sofronije II - temperatura do 38°C
Sofronije III - temperatura do 40°C
Sofronije IV - temperatura do 42°C
Sofronije V - temperatura preko 42°C

Ovo je samo primer  :D
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11919 poslato: 12. Jul 2024. u 14:38 »
Dok druga godišnja doba mogu da omanu, posebno zima, leto je sigurica, znaš da biće 2/3 jača toplotna talasa ali poslednjih godina mislim da nismo imali ništa poput ovog sada, posebno u dužini trajanja.
Ne bi bilo ni prirodno da u Julu budu 20/25C, nek istera svoje sad kad mu je vreme 👍
Meni je bar istog ranga kad neko leti priželjkuje 40+  i kad neko zimi priželjkuje mraz od -20/25C..
Sve ste dali Sofroniju, a onom Milanu koji bi želeo celo leto bez kapi kiše i sa preko 35C nikakav parametar za vrućinu  :D Dajte još neki predlog  :grin: