Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1466013 puta)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.973
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11920 poslato: 12. Jul 2024. u 15:38 »
Zapadna Evropa ima Lucifera a mi Sofronija  :grin:
Dejco Sofrožar  :grin: to nek budu nadimci  :)
Moze da se definisu i kategorije kao sto Zika kaze al mora i duzina trajanja...
Ne znam sta da damo Milančetu, takvu klimu mozda ima samo Venera...  :confused:
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže David01

  • *
  • Poruke: 301
  • Starost: 23
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11921 poslato: 12. Jul 2024. u 16:10 »


Нови Сад 51, свака част на овоме :laught:.
Предајем се. Не постоје ти грантови који могу Софронију и Милану да промене мишљење :D.

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.524
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11922 poslato: 12. Jul 2024. u 16:54 »
Dok druga godišnja doba mogu da omanu, posebno zima, leto je sigurica, znaš da biće 2/3 jača toplotna talasa ali poslednjih godina mislim da nismo imali ništa poput ovog sada, posebno u dužini trajanja.
Ne bi bilo ni prirodno da u Julu budu 20/25C, nek istera svoje sad kad mu je vreme 👍
Meni je bar istog ranga kad neko leti priželjkuje 40+  i kad neko zimi priželjkuje mraz od -20/25C..
Sve ste dali Sofroniju, a onom Milanu koji bi želeo celo leto bez kapi kiše i sa preko 35C nikakav parametar za vrućinu  :D Dajte još neki predlog  :grin:

Neee... 35-37 je bombona... desetak, petnaest dana po mom ukusu... i zima -15 do -25 u istom trajanju posle snega od 15 cm... 
42 je naravno gadno, to sto ja podnosim je drugo, ali drugi ljudi najverovatnije ne... tako da ja uvek tipujem na taj letnji raspon od dva stepena (35-37)...

@David: inace meni strasno ide po mozgu ekipa koja drlja po katastrofi samo tako trpajuci lovu u dzepove... Znas, kad bi samo zericak toga bio kako drndaju, imali bi africki pomor, milioni bi bili zbrisani, Zemlja Franje Josifa bi bila kao Menhetn... dokle god elita kupuje zemlju pored obale mora, a znamo da ce mora da nas podavi samo sto nije, onda ne da ne verujem, nego mislim da se oni strasno dobro zajebavaju dok mlate po marvi svaki dan...

Sto bi rekao Stalone... "Bring it on, bring it on... ;)"

inace Sofronije toplotna skala pocinje na 44.9 i ide do "novo-stvarnih" 55... nemoj da me ubacujete u te nerealne i davno prosle tabele - hocu samo "novo-normalno"  :pleasantry:
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže David01

  • *
  • Poruke: 301
  • Starost: 23
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11923 poslato: 12. Jul 2024. u 17:40 »
@David: inace meni strasno ide po mozgu ekipa koja drlja po katastrofi samo tako trpajuci lovu u dzepove... Znas, kad bi samo zericak toga bio kako drndaju, imali bi africki pomor, milioni bi bili zbrisani, Zemlja Franje Josifa bi bila kao Menhetn... dokle god elita kupuje zemlju pored obale mora, a znamo da ce mora da nas podavi samo sto nije, onda ne da ne verujem, nego mislim da se oni strasno dobro zajebavaju dok mlate po marvi svaki dan...

Разумемо се, моје мишљење о тој екипи, која иде приватним авионима на самите о климатским променама, није ништа боље од твог. Хтео сам да скренем пажњу да ништа нису ни бољи тзв. алтернативни медији (част изузецима) који исто тако млате озбињне паре на прегледе, лајкове, субскрајбове говорећи о свакој битној глобалној теми 100% супротно ономе што говоре званични медији. У такве теме спадају и климатске промене. Закључак је да ни једни ни други не говоре истину нити их она интересује, већ отворено шире лажи или у најбољем случају износе полуистине. На крају је жртва тог препуцавања наука и они који у оквиру исте стварно желе да знају истину...

Чудо да нико не спомене Софрофер као могуће име топлотног таласа :).

Van mreže Milan995

  • *
  • Poruke: 224
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11924 poslato: 12. Jul 2024. u 18:22 »
Zapadna Evropa ima Lucifera a mi Sofronija  :grin:
Dejco Sofrožar  :grin: to nek budu nadimci  :)
Moze da se definisu i kategorije kao sto Zika kaze al mora i duzina trajanja...
Ne znam sta da damo Milančetu, takvu klimu mozda ima samo Venera...  :confused:
Što se mene tiče,meni odgovaraju ovakvi toplotni talasi,samo da je što manje kiše.Sad je ispalo da sam gori od gospodina Sofre. :grin:
Neee... 35-37 je bombona... desetak, petnaest dana po mom ukusu... i zima -15 do -25 u istom trajanju posle snega od 15 cm... 
42 je naravno gadno, to sto ja podnosim je drugo, ali drugi ljudi najverovatnije ne... tako da ja uvek tipujem na taj letnji raspon od dva stepena (35-37)...
Moj raspon je između 35 i 40oC da traje 10-15 dana,ostatak leta uglavnom od 30 do 35,i može pokoji dan ispod 30oC,čisto da zadovoljimo one koji ne vole leto,uz kišu do maksimalno 10mm.
Нови Сад 51, свака част на овоме :laught:.
Предајем се. Не постоје ти грантови који могу Софронију и Милану да промене мишљење :D.
Moje mišljenje se verovatno nikad neće promeniti,za ostale ne znam. :D

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.973
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11925 poslato: 12. Jul 2024. u 18:29 »
Moj raspon je između 35 i 40oC da traje 10-15 dana,ostatak leta uglavnom od 30 do 35,i može pokoji dan ispod 30oC,čisto da zadovoljimo one koji ne vole leto,uz kišu do maksimalno 10mm.
Jedino da se preselis u Melence  :grin:

Sofrofer pandan Luciferu, nije lose al kad rastavimo tu reč onda je Sofra fer a ovih 40C nedelju dana, tesko...

Struko imamo li čemu da se nadamo od četvrtka nesto se zakumulusalo od tada..?  :grin:
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.973
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11926 poslato: 12. Jul 2024. u 19:45 »
38-40C

Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 3.028
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11927 poslato: 12. Jul 2024. u 21:16 »
Sofra peče rakiju i prepek bolji bude kad je  vako vrelo, a Milanče garant ima štand za sladoled i biznis cveta pa čovek vole di izgorimo.
Nego mante zaebanciju, ovaj vreo balon se zakovao na sever srbije i već nekoliko dana ne mrda a tako će biti i nadalje, tako da Milanče če se nauživaš.

A čim je na zapadu svežije o biznis zagrevanju se ćuti, goveda li su razlog svežijeg leta na zapadu ko zna.


Sent from my DN2103 using Tapatalk
:ranting:MRZIM PROKLETO  LETO :ranting:  i zimu u martu i aprilu

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.524
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11928 poslato: 12. Jul 2024. u 22:00 »
Sofra peče rakiju i prepek bolji bude kad je  vako vrelo, a Milanče garant ima štand za sladoled i biznis cveta pa čovek vole di izgorimo.
Nego mante zaebanciju, ovaj vreo balon se zakovao na sever srbije i već nekoliko dana ne mrda a tako će biti i nadalje, tako da Milanče če se nauživaš.

A čim je na zapadu svežije o biznis zagrevanju se ćuti, goveda li su razlog svežijeg leta na zapadu ko zna.


Sent from my DN2103 using Tapatalk

Interesantna je Spanija... o Frncuskoj  da ne govorimo... ovi nasi stalno kukaju kako je hladno... a stvarno su blesavj minimalci i maksimalci skroz...

Grcka kao da je severno, a ne juzno...
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.973
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11929 poslato: 12. Jul 2024. u 23:09 »
Sto bi rekao Stalone... "Bring it on, bring it on... ;)"
Seti se sad za ovo. Kad on to reko? Da nije: go for it?
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Na mreži mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.549
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11930 poslato: 13. Jul 2024. u 13:10 »
@ Sofronije
Nemam nameru da odgovaram na takve stvari ovde na meteo forumu..to ću prepustiti onima sa manjim IQ-om od broja cipela koje nose..
A tebe bi Sofronije trebalo da je sramota da mi tako odgovaraš, vrlo dobro znaš, ali dobro... ::)

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.524
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11931 poslato: 13. Jul 2024. u 13:26 »
@ Sofronije
Nemam nameru da odgovaram na takve stvari ovde na meteo forumu..to ću prepustiti onima sa manjim IQ-om od broja cipela koje nose..
A tebe bi Sofronije trebalo da je sramota da mi tako odgovaraš, vrlo dobro znaš, ali dobro... ::)

Cemu sad ovo... zasto sramota? Kazu istrazivanja da zaista umerena hladnoca vise utice na smrtnost nego ekstremna toplota... no ok... kako god zelis. Srdacan pozdrav.

Seti se sad za ovo. Kad on to reko? Da nije: go for it?

Treba da je jedan od "Rokija"... moz' biti i Ra(N)bo... treba da je zajedno sa "is that all you got" ... vrlo moguce ona ulicna tuca kad je bila... ima i tekst iz LA Tajmsa o tome... a ima i muzicar Stalone sa iatoimenim albumim...
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.973
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11932 poslato: 14. Jul 2024. u 10:44 »
Kategorizacija
Sofronije I (prve) kategorije - 35 i 36 stepeni
Sofronije II (druge) kategorije - 37 i 38
Sofronije III (trece) kategorije - 39 i 40
Sofronije IV (cetvrte) kategorije 41 i 42
Sofronije V (pete) kategorije 43+ stepeni.

Znaci nema zaokruzivanja gleda se ceo broj.... Znaci 36.9 je ipak I kategorija i mora 5 dana da traje 35 plus talas barem u vecem delu zemlje... A redni brojevi talasa ce biti obicni 1,2,3...
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.524
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11933 poslato: 14. Jul 2024. u 10:56 »
Kategorizacija
Sofronije I (prve) kategorije - 35 i 36 stepeni
Sofronije II (druge) kategorije - 37 i 38
Sofronije III (trece) kategorije - 39 i 40
Sofronije IV (cetvrte) kategorije 41 i 42
Sofronije V (pete) kategorije 43+ stepeni.

Znaci nema zaokruzivanja gleda se ceo broj.... Znaci 36.9 je ipak I kategorija i mora 5 dana da traje 35 plus talas barem u vecem delu zemlje... A redni brojevi talasa ce biti obicni 1,2,3...

Ma neje be.. Sofronije katergorizacija ide od 44.9 pa na gore... u skladu sa "novo-normalnim" i "staro-normalno" zabelezenim rekordima...

To dakle ide od 44.9 do 52.9 i primenjuje se u skladu sa smernicama IPCC i Kyoto protokola  uz amin svih ovih sto napravili kuce pored mora u trenutku kad nivoi nezadrzivo i nepovratno rastu... :rools:
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11934 poslato: 14. Jul 2024. u 11:26 »
Slažem se da je ovaj vreli talas zaslužio neko srpsko ime, jer ako pogledamo kartu odstupanja maksimalne temperature na 2m, pa gde bi drugo bila najveća nego kod nas (izvor - climatebook)



padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.524
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11935 poslato: 14. Jul 2024. u 12:47 »
Slažem se da je ovaj vreli talas zaslužio neko srpsko ime, jer ako pogledamo kartu odstupanja maksimalne temperature na 2m, pa gde bi drugo bila najveća nego kod nas (izvor - climatebook)



ali Francuska i Spanija...  :worthy:
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.525
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11936 poslato: 14. Jul 2024. u 13:15 »
ali Francuska i Spanija...  :worthy:
Za Španiju kapiram da i nema previše "prostora" za odstupanje od prosečnih temperatura tokom leta. Tj. ozbiljnije odstupanje u julu/avgustu bi značilo da imaš tropski talas sa nizom dana sa T.max > 50 C. Ali prepustiću profesionalcima (Miloš, Škomi, Kimi...) da procene da li ima smisla to što sam napisao ;)

Sent from my SM-S918B using Tapatalk


Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.524
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11937 poslato: 14. Jul 2024. u 13:25 »
Za Španiju kapiram da i nema previše "prostora" za odstupanje od prosečnih temperatura tokom leta. Tj. ozbiljnije odstupanje u julu/avgustu bi značilo da imaš tropski talas sa nizom dana sa T.max > 50 C. Ali prepustiću profesionalcima (Miloš, Škomi, Kimi...) da procene da li ima smisla to što sam napisao ;)

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Tacno tako, ali opet kao da ih nije kacio nikakav toplotni talas dosad... Bacim povremeno pogled na windy i imam utisak da ne vriste temperature kao ranije u Spaniji i posebno ne na jugu... 40tice tamo treba da su dobar dan u ovo vreme... ali to je utisak samo... nisam uporedjivao mesta, datume i prethodne godine... Nasi ljudi po Fra se zaista zale na 'ladnicu...

Ovo kod nas jeste zaista ludilo  :O

"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.009
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11938 poslato: 14. Jul 2024. u 14:17 »
^^ Kod onog već čuvenog "Lucifera" iz avgusta 2021. smo imali takvo pozicioniranje da da se taj najvreliji jezičak pozicionirao zapadnije od nas, pa je najjači udar bio baš preko Španije, Italije, Francuske... Nije baš bilo preko 50°C kako napisa Stefano, ali nije ni daleko. Pali su evropski rekordi, pa je u Italiji bilo 49°C, u Španiji 48°C.

Sad je "Sofronije" udario direktno preko Balkana i dalje preko Moldavije i Ukrajine. U Ukrajini smo juče imali okruglo 40°C u gradu Mohiljov-Podolski na granici sa Moldavijom, što je blizu all-time rekorda za zemlju koji iznosi 42°C.


padavine u avgustu 2024:
AMS Miljakovac 1.3mm
prosek (Vračar) - 55.1mm

padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac - 102.6mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.524
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11939 poslato: 14. Jul 2024. u 14:34 »
^^ Kod onog već čuvenog "Lucifera" iz avgusta 2021. smo imali takvo pozicioniranje da da se taj najvreliji jezičak pozicionirao zapadnije od nas, pa je najjači udar bio baš preko Španije, Italije, Francuske... Nije baš bilo preko 50°C kako napisa Stefano, ali nije ni daleko. Pali su evropski rekordi, pa je u Italiji bilo 49°C, u Španiji 48°C.

Sad je "Sofronije" udario direktno preko Balkana i dalje preko Moldavije i Ukrajine. U Ukrajini smo juče imali okruglo 40°C u gradu Mohiljov-Podolski na granici sa Moldavijom, što je blizu all-time rekorda za zemlju koji iznosi 42°C.

Pa sta cu ja po Ukrajini i Rusiji, dajte vi to neko drugo ime... ipak sam ja lokalac... ovo vec uplice medjunarodne odnose i interese...  :confused:
"Eeeeee!" NCSKPT 🐝