Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1465862 puta)

Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.717
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11960 poslato: 16. Jul 2024. u 15:44 »
Nijedna godina nije za uporedjivanje sa ovim paklom u kom se nalazimo. Varijanta, bilo je i pre ne prolazi. Ali danas svako veruje u sta god zeli,od zaprasivanja iz aviona do toga da je ovaj pakao jedna sasvim. "novonormalna pojava". Svako ko smatra da je ovo nesto najnormalnije bih ga stavio u kabinu da vozi po ovom suncu, ali bez klime jer te davne 61-klima nije ni postajala.. Pa onda lepo druze na sunce slem na glavu, gradiliste i da rintas na ovih normalnih 40C u hladu pored reke/sume gde se vec mere temperature.

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.900
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11961 poslato: 16. Jul 2024. u 15:56 »
Možda i bude nešto prijatnije u 3 dekadi jula, posle 20 jula, do 33 nije strašno

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.524
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11962 poslato: 16. Jul 2024. u 16:19 »
Nijedna godina nije za uporedjivanje sa ovim paklom u kom se nalazimo. Varijanta, bilo je i pre ne prolazi. Ali danas svako veruje u sta god zeli,od zaprasivanja iz aviona do toga da je ovaj pakao jedna sasvim. "novonormalna pojava". Svako ko smatra da je ovo nesto najnormalnije bih ga stavio u kabinu da vozi po ovom suncu, ali bez klime jer te davne 61-klima nije ni postajala.. Pa onda lepo druze na sunce slem na glavu, gradiliste i da rintas na ovih normalnih 40C u hladu pored reke/sume gde se vec mere temperature.

Interesantno je kako se mora ujednaciti ono sto je subjektivni osecaj... meni nije strasno, nista nisam vec doziveo za ovih 5 ipo decenija... i ovo jos nije meni ni blizu par zaista teskih trenutaka... tebi je uzasno i nepodnosljivo i ja sam skroz ok sa takvim stavom/misljenjem... nemam namere da ti dokazujem kako nisi u pravu - dva suprostavljena iskustva i osecanja...
Ja sam ranije, pa jos kao dete (1977) "kampovao" u dvoristu... vrucina u kuci, komarci dosadni, sator idealno resenje... kampovao niz celi jadran, kuvso se, stopirao, dozivljavao divlje oluje i bujicne vode u satoru... a pride vojni drill sa usiljenim marsom pod gas maskama i punom RO na 38 po makedonskim goletima...bez vode... rad je bio drugo - radio i najgore poslove preko omladinske 1987 recimo... ali sednes u hlad i par sati dremka i pauza... nije bilo gonica robova kao danas - najcesce smo istovarali dzakove nocu jer ta vrsta fizike na 38 nije bas ni za klinca od 17 kamoli starijeg...

Ja stvarno ne znam ko moze da drzi ljude pod ovakvim uslovima na celodnevnom radu... ali cujem i ovde kako prste keseri i tesle na gradjevini, u nedelju u 16h betonirase neku plocu jer nema inspekcije...  :confused:

Na koga si mislio za zaprasivanje?

"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.155
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11963 poslato: 16. Jul 2024. u 16:51 »
 ^^ Hvala!

Ovog popodneva sam čuo u emisiji "Ovo je Srbija" na RTS prilog iz sela u nekoliko krajeva Srbije kako ima problema sa snabdevanjem vode: slab pritisak, zabrana zalivanja travnjaka, bašti, punjenja bazena, pa i isključenja vode od po nekoliko sati na smenu. Ovo ne čudi nakon zime koja je gotovo prošla bez snega, suvljeg prvog dela godine (pre konvektivne sezone), kao i serija toplih perioda. To za sada deluje kao lokalni problemi, ali ako vreme nastavi da bude ovakav "džumbus", pitanje je u kom smeru će otići situacija s vodosnabdevanjem u godinama koje dolaze. Ima naravno krajeva u Srbiji koji su mirni što se tiče vode šta god bilo, ali treba gledati i dalje od svog dvorišta.

Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.717
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11964 poslato: 16. Jul 2024. u 16:54 »
Radnicka klasa za vreme Tita i danas je nesto sasvim drugo gde se sve vrti oko toga da gonic robova zaradi sto vise, a rob da svom gonicu odradi sve sto se trazi od njega. Ali kao sto rekoh danas svako nadje koja verzija prica njemu najvise odgovara i u to krene da veruje. Gomila ljudi mi je za vreme korone pricala o zaprasivanju vazduha iz aviona, ne pada mi na pamet da bilo koga ubedjujem u nesto jer znam da danas svako prihvata  ono sto on misli da treba. A vi izvolite izbacite za svaki letnji mesec temperature od 1888 do danas pa lepo uporedite i potvrdite da je danasnjih 40C normalna pojava koja se svake godine desava.

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11965 poslato: 16. Jul 2024. u 17:10 »
Nikad nisam imao problem da napišem šta mislim svidelo se to nekom ili ne. Niti neko može da kaže da je normalno da padne 150/200mm u danu, isto tako ne može da bude normalno da preko 10 dana bude 37/42C u kombinaciji sa vlagom to je svakako ekstrem. Ili kao Vršac da imaš jutranju +31c.
Znam da će se uvek neko naći sa nekim podatkom da se to već desilo 1938,67, 89 godine , nebitno, ne menja činjenicu da ni tada to nije bilo humano a ni sada svakako. Eto već neki delovi kubure i sa pijaćom vodom. Meni lično je nepojmljivo da se neko raduje što će biti još 10 dana tropski talas dok neko drugi ima problem (nebitno koje vrste) , ili da se raduješ obilnoj  kiši dok recimo susedno mesto poplavljeno, ili da se raduješ mrazu od -30 a hladni talas odnosi živote.
Generalno gledano kao društvo smo otišli u ..... svaki gleda samo sebe, nema empatije, solidarisanja sa drugima itd, možda ovo što sam ovde napisao nije ni za Meteo chat ali sam morao negde da napišem jer vidim da se gomilaju postovi na sličnu temu..
Teško se i zimi i leti oslobađamo nekih vremenskih obrazaca  koji kad se "odomaće" idu u nedogled.. Nemam ništa protiv da u Julu budu vrućine jer kad će ako ne sad, ali ovo nema nameru da se promeni i u narednih xx dana 😬

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.624
  • Starost: 29
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11966 poslato: 16. Jul 2024. u 17:31 »
Treba svi da imamo u vidu da je prirodi sve normalno što može da se desi u skladu sa zakonima fizike. To što mi uzimamo za normalno naše subjektivne doživljaje unazad par decenija, ili proseke unazad 150 godina, to je naš problem  :grin:

Moje mišljenje je da se moramo uhvatiti za nešto, najmanji zajednički sadržalac, a što se vremena tiče to je meteorologija kao nauka i zapažanja stručnjaka od kad postoje merenja  :confused:
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.524
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11967 poslato: 16. Jul 2024. u 17:33 »
@Ivke : Slazem se...
no meni nisu price, ja sam doziveo na sopstvenoj kozi... od rada preko omladinske u SOUR nekom do dirincenja po nekoj ovakvoj vatrustini kod rodjenog ujaka na tada retkoj privatnoj gradjevinskoj firmi i objektu kod Krstivoja u Raci (1988)... ja okrecem ledja, odlazim i to je to... zdravlje ipak nema cenu.

@Risbo : Slazem se...
ako mislis na mene, ja zaista uzivam svaki dan i cekam vrhunac ovoga i promenu.... svega je desetak dana dosta, i vrucine, i kisetine, i ladnoce... nesto kao sendvic.
Ali nijedna vremenska pojava onda nije za radost bilo kome jer je necija patnja istovremeno... nasladjivanje/uzivanje sto nekoga muci vrucina/hladnoca/oluja/susa je nesto drugo... i to jeste nedostatak empatije i vrsta bolesti (sadizam)... vidim da ima toga da se neko nasladjuje, ne ovde na ovom forumu ali generalno fb/tw tako to... ali to je nesto drugo... Mislim da ovde niko ne "uziva" u tudjoj muci, a bilo je pokusaja da nam "prisiju" ako se secate 2014 :(

@Zika: Posred srede poljar Lijanove vatre :D ;) Bas tako kako si rekao...

"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.201
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11968 poslato: 16. Jul 2024. u 17:40 »
 ^^ Ponajmanje sam mislio na ljude sa foruma, ali sam ovde napisao   :D  Pretežno na osnovu komentarisanja na raznim socijalnim, društvenim i ostalim mrežama komunikacije.. Mada moram da priznam da ima ponekad nešto i na forumu, ne u smislu da se raduješ tudjoj nesreći već da priželjkuješ vreme koje donosi isključivo štetu ali zaključak je tu negde u obe situacije 👍
I moramo da budemo svesni da ima ovde i dosta neregistrovanih ljudi koji redovno čitaju i informišu se. Ponekad vidim i po 50/100 ljudi i samo 1/2 registrovana člana   :D

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.973
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11969 poslato: 16. Jul 2024. u 17:58 »
Nikad nisam imao problem da napišem šta mislim svidelo se to nekom ili ne. Niti neko može da kaže da je normalno da padne 150/200mm u danu, isto tako ne može da bude normalno da preko 10 dana bude 37/42C u kombinaciji sa vlagom to je svakako ekstrem. Ili kao Vršac da imaš jutranju +31c.
Znam da će se uvek neko naći sa nekim podatkom da se to već desilo 1938,67, 89 godine , nebitno, ne menja činjenicu da ni tada to nije bilo humano a ni sada svakako. Eto već neki delovi kubure i sa pijaćom vodom. Meni lično je nepojmljivo da se neko raduje što će biti još 10 dana tropski talas dok neko drugi ima problem (nebitno koje vrste) , ili da se raduješ obilnoj  kiši dok recimo susedno mesto poplavljeno, ili da se raduješ mrazu od -30 a hladni talas odnosi živote.
Generalno gledano kao društvo smo otišli u ..... svaki gleda samo sebe, nema empatije, solidarisanja sa drugima itd, možda ovo što sam ovde napisao nije ni za Meteo chat ali sam morao negde da napišem jer vidim da se gomilaju postovi na sličnu temu..
Teško se i zimi i leti oslobađamo nekih vremenskih obrazaca  koji kad se "odomaće" idu u nedogled.. Nemam ništa protiv da u Julu budu vrućine jer kad će ako ne sad, ali ovo nema nameru da se promeni i u narednih xx dana 😬
Sve je tacno, svaka rec na mestu... Ovo je 10. dan sa tempom 35 do 40 a blize gornjoj granici u vecini dana... :facepalm:
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Milan995

  • *
  • Poruke: 224
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11970 poslato: 16. Jul 2024. u 21:18 »
Mislim da će,posle ovakvog talasa i dosadašnjeg dela leta,avgust biti znatno svežiji i od jula,i od onoga na šta smo navikli.
Ne verujem da će biti baš kao 2005.ili 2006.,ali moglo bi biti kao recimo 2016.godine.
Naravno,to su samo moje pretpostavke,zato i pišem ovde.Do sada za ovu godinu skoro ništa nisam pogodio,a prošlo je već više od pola godine.
Ovako to izgleda što se tiče mog kraja,tj.stanice Sombor(ne znam tačno od koje godine se računaju podaci):
- Najtopliji septembar i oktobar
- 2.najtopliji decembar
- Najtopliji februar,i to ubedljivo
- Najtopliji mart
- 2.najtopliji april(da nije bilo onog jakog zahlađenja,možda bi bio i najtopliji)
- Jun tek 4.najtopliji(malo je falilo da bude 2.,ali nije bio ni blizu najtoplijeg)
- Najtoplija jesen,zima i proleće(a možda i leto ako ovako nastavi,zasad rekord drži 2012.).
Samo mala ispravka,april je ipak 3.najtopliji.Doduše,moj glavni parametar za određivanje toplote su srednje maksimalne temperature.
Treba svi da imamo u vidu da je prirodi sve normalno što može da se desi u skladu sa zakonima fizike. To što mi uzimamo za normalno naše subjektivne doživljaje unazad par decenija, ili proseke unazad 150 godina, to je naš problem  :grin:
Slažem se sa ovim.Trebamo i to da imamo u vidu kada nešto tvrdimo.
@Risbo : Slazem se...
ako mislis na mene, ja zaista uzivam svaki dan i cekam vrhunac ovoga i promenu.... svega je desetak dana dosta, i vrucine, i kisetine, i ladnoce... nesto kao sendvic.
Ali nijedna vremenska pojava onda nije za radost bilo kome jer je necija patnja istovremeno... nasladjivanje/uzivanje sto nekoga muci vrucina/hladnoca/oluja/susa je nesto drugo... i to jeste nedostatak empatije i vrsta bolesti (sadizam)... vidim da ima toga da se neko nasladjuje, ne ovde na ovom forumu ali generalno fb/tw tako to... ali to je nesto drugo... Mislim da ovde niko ne "uziva" u tudjoj muci, a bilo je pokusaja da nam "prisiju" ako se secate 2014 :(
Slažem se,ništa ne valja kad pretera,pa ni ono što mnogo volimo.Kad mnogo uživamo u nečemu,posle nekog vremena nam se to smuči i ogadi.
Evo i gfs daje sledece nedelje neke padavine uz ok temperature... Icon i dalje u klin...Koja konfuzija... :confused:

Edit: Evo i ec se priduzio udranju u klin doduse na svoj nacin ali padavina ima to je najbitnije... Ideeemoooo
Znam da je rano al valjda nekad bude i kako treba...
Na kom sajtu vidite EC prognoze tako rano?Mislio sam da one izlaze oko ili malo pre 21h.
Po EC-u od 23.jače zahlađenje,malo i više nego što treba,bar po meni.
« Poslednja izmena: 16. Jul 2024. u 21:38 Milan995 »

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.442
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11971 poslato: 17. Jul 2024. u 00:09 »
Kada tada mora se prekinuti ovaj niz veoma toplog vremena a još je nesigurno za 23 i 24 ali posle svega za mene ne postoji preterano zahlađenje posle 2 nedelja ovoga..


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.973
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11972 poslato: 17. Jul 2024. u 00:29 »
Milanče gledam padavine na meteologix, one u poslednje vreme ranije malo izlaze...
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže David01

  • *
  • Poruke: 301
  • Starost: 23
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11973 poslato: 17. Jul 2024. u 09:10 »
Braco skauti da li se ovo nazire kraj Sofroniju, naravno tropskom talasu, a Sofra iz S Palanke je neunistiv  :strong:  :grin: Bas me iznenadio gfs jutros... A mozemo i kisi da se nadamo, definitivno dobri izlazi od jutros...

Јел' се то Софронију покварио ХААРП? :grin:
Мада за нас на северу је задужен Милан који је изгледа одлучио да спусти температуре и да нешто кише макар због усева. :cf:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.973
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11974 poslato: 17. Jul 2024. u 09:38 »
 ^^ Sofra je vrhunski majstor, popravio bi on to zacas da se pokvario... Mozda mu se od vrucine pokrivila antena pa mora da je menja pa dok stigne nova mi na odmoru od velikih vrucina... Mada pre bih rekao da se smilovao na nas ili smo mu dosadili kuknjavom  :grin:
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 3.028
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11975 poslato: 17. Jul 2024. u 10:11 »
Kuj taj, taj je nabavio naj moderniju opremu, ja sam ga lepo prekrstio Sofronije (jun-oktobar) pre toga se ne nadajte za ladovinu. A svedok je i jutarnji gfs, od četvrtka do četvrtka itd...



Sent from my DN2103 using Tapatalk

:ranting:MRZIM PROKLETO  LETO :ranting:  i zimu u martu i aprilu

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.973
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11976 poslato: 17. Jul 2024. u 19:56 »
Dobri izlazi modela i večeras...  :laie:
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 48.9;
Do 16.09. 376.5mm

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.835
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11977 poslato: 18. Jul 2024. u 08:18 »

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.524
  • Starost: 54
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11978 poslato: 18. Jul 2024. u 08:37 »
Zanimljiv pristup ....

https://www.grupospag.com/en/anti-hail-protection-system/

Stari sistem.... bilo ih po vinogradima nekad... danas imaju radar pa su, kazu efikasniji...

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Hail_cannon

"Eeeeee!" NCSKPT 🐝

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.155
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Meteo chat
« Odgovor #11979 poslato: 18. Jul 2024. u 14:22 »
Ziko, videh da su neki mediji (i nasi i strani) preneli da je presusilo jezero Rusanda. Po slikama mi deluje da je jezero plitko, pa da to mozda i nije retkost za letnji period? Ali ti najbolje znas, pa ako vidis poruku javi bas da li je to uobicajeno za leto, ili ima udela specificnost ovog juna i jula.