Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1488562 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.046
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #12240 poslato: 30. Septembar 2024. u 12:21 »
Stigao sam ovaj put da zabeležim prognoze modela za količinu padavina tokom prethodnog vikenda, 48 sati pred početak promene, za ovaj deo severno od centra Beograda. Evo u tabeli šta su davali modeli:



a palo je 26mm kod mene, i 27mm kod Pauna malko severnije. Sreća pa nija palo GFSovih 1-2mm...  :grin:

Svaka čast za analizu i što si imao živaca da sve to lepo zabeležiš. Tabela je dokazala ono što sam i primetio i napisao u prognozama da je ECMWF barem kod ove promene bio najkonzistentniji i jako dobro skinuo raspored i količinu padavina. Odlično se pokazao i GEM, kao i neki modeli koje retko pominjemo u analizama dok se GFS propisno obrukao, HD-ovi takođe. Naravno, prognoza količine padavina za konkretnu tačku i nije najbolji način verifikacije modela, više bismo dobili kad bismo napravili kartu sa akumulacijom padavina na svim dostupnim sinoptičkim, klimatološkim, padavinskim i pouzdanim automatskim meteorološkim stanicama i onda to poredili sa prognostičkim kartama. Ali to je posao za koji bi bio neophodan neki dobar program za pravljenje karata plus dva dana slobodnog vremena. 🙂

Inače, kod ciklona koji predstoji daju se ogromne akumulacije padavina za Crnu Goru i Albaniju, slično kao u centralnoj Evropi onomad, i do 400 litara za 2-3 dana. Nadam se da će se barem malo ublažiti jer je vodostaj Skadarskog jezera već prilično visok.



padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac 144.5mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

padavine u oktobru 2024:
AMS Miljakovac - 24.4mm
prosek (Vračar) - 54.8mm

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.460
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #12241 poslato: 30. Septembar 2024. u 12:36 »
Bilo bi sada dobro da okotoba bude prosecan po padavinama jer posle 120 do 150 mm kise u novom sadu i okolini ne treba nam vise jedan nadprosecan mesec  ^^ ^^ ^^ ^^
Ne treba nam zimi deficit ..

Van mreže David01

  • *
  • Poruke: 304
  • Starost: 23
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #12242 poslato: 30. Septembar 2024. u 13:21 »
Свака част skomimasteru на издвојеном времену да детаљно испрати количине падавина код различитих модела.
Што се тиче кише, само нек лије докле год не прави проблем, од почетка године је дефицит падавина, осим маја који је био просечан. А те приче да ће нам кишовита јесен донети благу и суву зиму нема везе једно са другим што смо виђали ранијих година (2016./2017.) или обрнути примери (2019./2020., 2023./2024.).

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.856
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #12243 poslato: 30. Septembar 2024. u 13:51 »
Bravo Skomi.. E tako se to radi, temeljno.  :laie:

A ne ovako: To je to: Srbiju čeka "ledeno doba"; Stiže direktno sa Severnog pola...  https://www.b92.net/info/drustvo/63155/to-je-to-srbiju-ceka-ledeno-doba-stize-direktno-sa-severnog-pola/vest  I posle im je drugi kriv kada ih prijave, a sve ostale meteorologe razapinju ako se ne ostvari.


Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.938
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Meteo chat
« Odgovor #12244 poslato: 30. Septembar 2024. u 14:17 »
U Knjaževcu je od prethodnog ciklona palo 8.8mm
Danas uz delimično oblačno vreme duva jak W vetar sa udarima do 15.4 m/s
Temperatura trenutno 15.4°C
Na Staroj planini prvi dan sa temperaturom ispod 0°C
Na RHMZ AMS zabaleženo -1.3°C
Na AMS kod Planinarskog doma -0.6°C
I na Kopaniku je išlo do -1.4°C

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.046
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #12245 poslato: 01. Oktobar 2024. u 18:22 »
Stigao sam ovaj put da zabeležim prognoze modela za količinu padavina tokom prethodnog vikenda, 48 sati pred početak promene, za ovaj deo severno od centra Beograda. Evo u tabeli šta su davali modeli:



a palo je 26mm kod mene, i 27mm kod Pauna malko severnije. Sreća pa nija palo GFSovih 1-2mm...  :grin:

Apropo ove tabele, zanimljiv je i logičan nastavak da evo i od narednog ciklona dok većina modela vidi opet akumuliranih nekih 25-30mm od četvrtka do subote, GFS i dalje sam protiv svih vidi neku padavinsku rupu iznad cele zemlje u svakom izlazu. Nije baš na 1-2mm kao kod prethodnog ciklona, ali je na 7-8mm trenutno. Ali je zanimljivo kako tu padavinsku rupu uvek daje iznad Srbije (za okolne zemlje se ne razlikuje bitnije od drugih modela), a onda se na nekih 24h pred promenu naprasno prikloni drugim modelima.  Ne znam šta se dešava sa nekad jednim od pouzdanijih modela. S obzirom da više nismo u deficitu sa padavinama, ne bih imao ništa protiv da ovoga puta on bude u pravu, ali sumnjam. Sve previše podseća na sve prethodne situacije sa slojastim padavinama u ovom mesecu.


padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac 144.5mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

padavine u oktobru 2024:
AMS Miljakovac - 24.4mm
prosek (Vračar) - 54.8mm

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.165
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Meteo chat
« Odgovor #12246 poslato: 01. Oktobar 2024. u 21:15 »
Hvala drugari, drago mi je da je i vama ovo bilo zanimljivo!  :thumbup:

Da, ova tabela je daleko od ozbiljnijeg testa modela, ali i iz ove tabele mogu da se zapaze neke zanimljivosti i generalne osobine modela. Miloš je fino rekao za SWISS/HD modele u više navrata na forumu.

Definitivno ludo izgledaju karte za Crnu Goru i druge regije Balkana uz Jadran.  :O Da, zanimljivo kakav šareniš među modelima i za predstojeći ciklon u Srbiji, iako to više nije dalek termin za padavine, i što je GFS opet taj koji ima "padavinsku rupu". Deluje da vikend ispada iz igre za padavine u većem delu zemlje.

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.752
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #12247 poslato: 02. Oktobar 2024. u 09:22 »
S obzirom da više nismo u deficitu sa padavinama, ne bih imao ništa protiv da ovoga puta on bude u pravu, ali sumnjam.

Mogu da potvrdim ovo za Beograd, jedan jako lep pregled možete naći na https://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/timeseries/

Palić proteklih 365 dana


Baja, proteklih 365 dana

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.840
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #12248 poslato: 02. Oktobar 2024. u 09:23 »
Evo i zanimljivog osvrta u nekadašnjem nedeljniku  ...

https://www.nin.rs/drustvo/vesti/58353/najhladnija-zima-u-poslednjih-10-godina

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.046
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #12249 poslato: 02. Oktobar 2024. u 10:11 »
Mogu da potvrdim ovo za Beograd, jedan jako lep pregled možete naći na https://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/timeseries/

Palić proteklih 365 dana


Baja, proteklih 365 dana


Hvala na linku Dejo, zanimljiv prikaz i zanimljivi podaci!  :tu:

Meni je recimo zanimljivo koliko je Crna Gora ove godine drugi svet po pitanju padavina u odnosu na Srbiju. Prave suše gotovo da nije ni bilo, a mogu da potvrdim da što se tiče Bara, neki potoci i izvori koji redovno presuše u toku leta su se održali u kontinuitetu.
Evo grafika za Bar, s tim što ima i nekih odstupanja u odnosu na zvanična osmatranja.  Recimo, bilo je padavina početkom jula koja ovde nisu uračunata.



Evo i zanimljivog osvrta u nekadašnjem nedeljniku  ...

https://www.nin.rs/drustvo/vesti/58353/najhladnija-zima-u-poslednjih-10-godina

Ovde već nemam neki pozitivan komentar, ne znam kako ljudi daju sebi za pravo da sa toliko samopouzdanja  pišu sve ovo, a pritom nisu meteorolozi. Dok se meteorolozi koji se bave modeliranjem trude da unaprede modele toliko da možemo imati barem orijentacionu prognozu za narednih mesec dana, ovi "stručnjaci" znaju za celu zimu u dan. Pritom mnoge stvari na kojima baziraju prognoze nemaju naučno utemeljenje jer je poznato da ne postoji jasna periodičnost u opštoj cirkulaciji atmosfere.
Po zakonu verovatnoće se može dogoditi da im se prognoza zaista ostvari, a onda se tek neće moći živeti od njih, verovatno će sami sebi dodeliti Nobelovu nagradu.


padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac 144.5mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

padavine u oktobru 2024:
AMS Miljakovac - 24.4mm
prosek (Vračar) - 54.8mm

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.938
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Meteo chat
« Odgovor #12250 poslato: 02. Oktobar 2024. u 10:13 »
Evo i zanimljivog osvrta u nekadašnjem nedeljniku  ...

https://www.nin.rs/drustvo/vesti/58353/najhladnija-zima-u-poslednjih-10-godina

Generalno sam stava da dugoročna (sezonska) prognoza i dalje ima puno ograničenja sa trenutnim resursima kojima se raspolaže. I dalje sezonske prognoze mogu jedino da se bave trendom razvoja vremenske situacije pa čak i tu ima često velikih odstupanja. Ovako detaljno prezentovanje prognoze za period duži od 10-ak dana mislim da je baš hrabro, a pre bih upotrebio izraz glupo. Ne isključujem mogućnost da možda ova zima bude hladnija od prethodnih ali ovakav vid predstavljanja je potpuno besmislen.

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.840
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #12251 poslato: 02. Oktobar 2024. u 11:49 »
Zato i rekoh "nekadašnji nedeljnik NIN" ... i oni su počeli kao i većina drugih "medija" te vrste da pišu, a ovi strčnjaci da govore, ono što ljudi hoće da čuju. A to je u ovom slučaju sneg za doček ...


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.046
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #12252 poslato: 02. Oktobar 2024. u 13:46 »
Pa upravo to. Evo ja imam neki događaj na otvorenom u nedelju, za 4 dana, i još uvek nije izvesno hoće li biti kiše ili ne, modeli se lome itd... A oni već sad znaju da će za doček Nove godine da pada sneg. Onda neka izrade kalendar za celu godinu, svako okači na zid i da ne moramo više da blenemo u karte. 🙂


padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac 144.5mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

padavine u oktobru 2024:
AMS Miljakovac - 24.4mm
prosek (Vračar) - 54.8mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.998
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #12253 poslato: 02. Oktobar 2024. u 14:34 »
A oni već sad znaju da će za doček Nove godine da pada sneg.
Naravno da znaju... Kad poslušali moj savet od 26. Septembra u ovoj temi  :grin:
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 58.1;
Do 25.09. 385.7mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.046
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #12254 poslato: 02. Oktobar 2024. u 16:35 »
Apropo ove tabele, zanimljiv je i logičan nastavak da evo i od narednog ciklona dok većina modela vidi opet akumuliranih nekih 25-30mm od četvrtka do subote, GFS i dalje sam protiv svih vidi neku padavinsku rupu iznad cele zemlje u svakom izlazu. Nije baš na 1-2mm kao kod prethodnog ciklona, ali je na 7-8mm trenutno. Ali je zanimljivo kako tu padavinsku rupu uvek daje iznad Srbije (za okolne zemlje se ne razlikuje bitnije od drugih modela), a onda se na nekih 24h pred promenu naprasno prikloni drugim modelima.  Ne znam šta se dešava sa nekad jednim od pouzdanijih modela. S obzirom da više nismo u deficitu sa padavinama, ne bih imao ništa protiv da ovoga puta on bude u pravu, ali sumnjam. Sve previše podseća na sve prethodne situacije sa slojastim padavinama u ovom mesecu.

Iskritikovah juče GFS, a evo sada i drugi modeli malo po malo prihvatiše tu njegovu suvlju varijantu sa više košave. Dakle, nema pravila. Neku situaciju bolje skine jedan model, neku drugi i tako u krug. GFS je ostao dosledan ovoga puta sa svojih 5-10mm, dok je ECMWF sa 50+ mm spao na 10-ak mm u poslednjem izlazu. Ovo i jeste nekako bio logičan sled događaja s obzirom da su se skoro sve padavine davale u isfeniranom toplom sektoru. Nekih 10-ak mm u petak su još u igri, sutra je pitanje hoće li išta pasti mimo severozapada zemlje.


padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac 144.5mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

padavine u oktobru 2024:
AMS Miljakovac - 24.4mm
prosek (Vračar) - 54.8mm

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.460
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #12255 poslato: 02. Oktobar 2024. u 18:15 »
Kao prosli put u ovo vreme da padavina  ali i dalje svi modeli dvocifreni za Novi Sad ^^ ^^ ^^ cak i gfs koji je najsuvlji ..
Proslog okotobra je palo neverovatnih samo 24,5 mm tako da bukvalno treba normalna kolicina padavina da preostali defict nestane ...za prethodnih 365 dana ..i nadjemo se u normalnoj godini.
Fale te hladne kise najvise i sneg,..
Leti je isparavanje najvece ...
400 mm na artiku je leti zelenilo cak drvece ako temperatura je iznad 10 stepeni  leti a na ekvatoru to je pustinja...
No septembar nije bio pretopao od pocetka padavina tako da je zemljiste u dobrom stanju,...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.046
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #12256 poslato: 03. Oktobar 2024. u 19:47 »
A pazite sad ovo, prognoze padavina za naredna 24h, tj. od večeras u 20h do sutra u 20h za Beograd. Vrednosti nisu unete sa meteograma već osrednjene za krug od 10km oko BG, a za sve modele je uzet aktuelni 12Z run:

ECMWF 25mm
ICON HD 25mm
UKMO 20mm
ARPEGE 15mm
HARMONIE 15mm
ICON 10mm
SWISS HD 5mm
JMA 5mm
GFS 3mm
GEM 1mm

Sve i nekako, ali neverovatna mi je razlika između ICON-a sa rezolucijom od 12km i njegovog mlađeg brata sa rezolucijom od 7km. Ludnica.

Dakle, u naredna 24h se očekuje kiša u Beogradu, a pašće između 1mm i 30mm.  :confused:

Da moram sada da prognoziram neku tačnu vrednost, prognozirao bih 10-15mm u Bg, samo na zvaničnoj stanici na Vračaru 8-9mm, ovde kod mene 13mm. Dakle, do sutra u 18UTC.


padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac 144.5mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

padavine u oktobru 2024:
AMS Miljakovac - 24.4mm
prosek (Vračar) - 54.8mm

Na mreži mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.570
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #12257 poslato: 03. Oktobar 2024. u 20:52 »
@Miloš

A zašto kod tebe padne više nego na Vračaru?  :confused:

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 23.046
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #12258 poslato: 03. Oktobar 2024. u 21:01 »
^^ To se i ja pitam već godinama. :confused:


padavine u septembru 2024:
AMS Miljakovac 144.5mm
prosek (Vračar) - 58.6mm

padavine u oktobru 2024:
AMS Miljakovac - 24.4mm
prosek (Vračar) - 54.8mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.998
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #12259 poslato: 03. Oktobar 2024. u 21:03 »
Jer harfa antena se nalazi kod njega... Nema na čemu  :grin:
Padavine u mm u 2024. godini
Januar 31.9; Feburar 10.1; Mart 49.3; April 42.5; Maj 70.3; Jun 82.8; Jul 20.8; Avgust 19.9; Septembar 58.1;
Do 25.09. 385.7mm